Skocz do zawartości

TS-11 Iskra 1400mm balsa+video


Tomek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Paweł, rozmawiałem z Tomkiem wczoraj i za cholerę nie wiem skąd mu się te 3,5 kg wzięło

Starość nie radość , może coś źle usłyszałem. ;)

Sam strasznie ciekawy jestem jak moja turbina 80 się odnajdzie.

A jak się nie odnajdzie to się śmigiełko z przodu założy i tyż poleci. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starość nie radość , może coś źle usłyszałem. ;)

Sam strasznie ciekawy jestem jak moja turbina 80 się odnajdzie.

A jak się nie odnajdzie to się śmigiełko z przodu założy i tyż poleci. :D

 

 

Nie przejmuj się, mnie też coś się pop...... z SC modelu i było małe zamieszanie na forum :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie na razie przerwa. Wszystkie drzewniane części gotowe, ale czekam na elektronikę, , głównie sewa, podwozia, regiel i silnik. Zamierzam również całkowicie zmienić wlot powietrza a to będzie trochę haratania dolnej części kadłuba, niestety.

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś posiedziałem trochę w modelarni.

Zrobiłem cały ogon.

Do tej pory nie rozpisywałem się zbytnio o konstrukcji bo nic ciekawego w niej nie było.

Dziś garść detali dotyczącej ogona, bo sama sklejka jest bardzo ale to bardzo delikatna i łatwo spierniczyć ogon.

 

Pierwsza sprawa do wręgi w ogonie(kierunku) dokleiłem 2 deski balsowe 10x10 .

potem z obu stron okleiłem balsą 2-2,5mm dolną część kierunku.

Ponieważ już jest tam poprzeczka to powstaje owalna sztywna konstrukcja.

na deski 10x10mm wkleiłem ster wysokości.

Ekierka i 2 linijki i wyszło idealnie równo.

Na to znowu 2 deski 10x10mm balsowe i tak to wygląda:

a, ta sklejeczka z kutasikiem w środku jest potrzebna żeby dobrze wkleić 2 paski balsy,może być cokolwiek o grubości 3mm wklejone:)

 

11020996_405917179570360_229367147219601

 

Potem wkleiłem 2 paski z balsy 2mm o szerokości 2,5-3cm

11041762_405917209570357_156795320622954

 

Potem obkładanie kierunku balsą.

Po co ta zabawa? , Ano po to ,że płasko przyklejona balsa 2 ma marne własności mechaniczne ,a tak wygięta na tym pasku robi się już konstrukcja i sztywność bardzo ale to bardzo wzrasta. Drugi cel to zadbanie o prosty kierunek. Sam sklejkowy jest wiotki jak szwagra bez wiagry, a z tymi paskami plus okleina balsy bardzo sztywny.

Oklejanie kierunku robiłem jednocześnie ,żeby uniknąć zwichrowań.

Tak to wygląda od przodu . Balsa ->sklejka<-balsa ,widać że nie styka się razem,trzeba obie strony posmarować klejem i jednocześnie wszystko do siebie skleić wyszło mi idealnie prosto.

11025757_405917252903686_367000388520399

 

Potem już poszło mi z górki, zeszlifowałem listewki w górnej części kierunku do zera.

Nakleiłem brakującą balsę, zeszlifowałem klocki 10x10mm na faski, zeszlifowałem natarcie kierunku i wyszło to tak:

 

10557462_405917296237015_106570161452234

 

A cała Iskra  waży 550g(bez skrzydeł)

Ponieważ na faskach miałem sporo rysek po grubym papierze ściernym, poprawiłem faski szpachlą modelarską .

Teraz wyszlifowany cały kadłub gotowy do wklejenia przedniego kierowanego koła i turbiny.

Koło mam więc jutro pewnie iskra stanie na nóżkach:)

Przy okazji w takim stanie wyważa się 3 cm za przewidywanym środkiem ciężkości :D

 

11046852_405917369570341_630805516605306

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna dawka zdjęć z budowy Iskry.

Iskra stanęła na własne nogi , e.. znaczy się kółka.

Nie mam jeszcze rury więc skrzydła założone prowizorycznie.

Teraz zostało położyć dolne poszycie w jednym skrzydle, drugie już ma i zarobić końcówki obu skrzydeł.

Potem masa szlifowania , czego nie cierpię robić chyba ,że kupię sobie maseczkę przeciwpyłową :)

11021200_406652039496874_224617618096761

 

11034290_406652142830197_821666416742467

 

10347249_406652209496857_113713605686089

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model bardzo fajnie wygląda!

 

Zastanawiam się tylko nad mocowaniem podwozia: czy przypadkiem nie jest zbyt filigranowo zrobione?

 

Widzę płaską półkę ze sklejki (jak mniemam), przymocowaną do dwóch pionowych żeber skrzydła.

Nie wiem ile będzie ważyć model, ale obawiałbym się zostawiać półkę tylko tak umocowaną - każde mocniejsze przyziemienie może ją z łatwością wyrwać.

 

Być może mocowanie będzie bardziej skomplikowane i trwalsze, a ja robię niepotrzebny hałas medialny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wczoraj pokryłem kadłub cienką tkanina na Easy Cote. Dzisiaj zamontowałem nowy wlot powietrzai turbinkę. Jeszcze tylko domontować kanał wylotowy i bowdeny i moge zamykać ogon i robić dziobek. Nowy silnik mam. Jest MOC! na razie na prowizorycznej hamowni wyważyłem tylko zespół turbinki , ponowne próby zrobie już po montażu kanału w kadłubie. Skrzydełka prawie skończone, czekam tylko na serwa i el podwozie i będzie mozolne pasowanie do kadłuba.. No, nie obędzie się jeszcze bez szpachelki ale to juz standard u mnie raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej.

Nie wymyślałem nic nowego.

To mocowanie wyjęte jest z gotowego modelu.

Po prostu pasowało idealnie na wymiar, aż mi się micha uśmiechnęła :)

A identycznie zamocowane było w swoim oryginalnym akrobacie.

Akrobat kolegi niestety trup,a podwozie całe, więc chyba wytrzyma.

Zrobiłem identycznie ,w sumie to 3 żebra sklejkowe .

Model kolegi ważył 2400g , mój pewnie 2000g.

U mnie dodatkowo koła gumowe , bardzo ,ale to bardzo elastyczne w porównaniu do piankowych oryginałów, koła 80mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, powinieneś jednak zmienić mocowanie drutu do sklejki (dwie opaski w skrajnych punktach)  EDF potrzebuje "trochę" większej prędkości do startu w porównaniu z klasyczną akrobatką.

Czy model Twój będzie startował z twardej równej powierzchni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.