Skocz do zawartości

TS-11 Iskra 1400mm balsa+video


Tomek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

uczciwie mówię, że  oklejanie mi nie wyszło. staram się trochę zamaskować niedokładności malowaniem. Po prostu oczy nie te, ręce też.......czasu mało. Moim celem jest polecieć tym modelem, sprawdzić czy moje  założenia sprawdzą się w locie  i dopiero potem zrobić następny, już bardziej zwaloryzowany model. Teraz już wiem na pewno, że kolejnego nie będę pokrywał folią. Będzie tkanina szklana i malowanie jednak. Ogólnie idzie mi wszystko bardzo powoli a chciałoby się jak najwięcej jeszcze zrobić, przeżyć, nacieszyć się.. :)

 

Pozdrawiam

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oblot w Dęblinie nie doszedł do skutku, nie było Adama i nie mogłem się dostać na płytę lotniska.

Planem awaryjnym był  Radawiec . Przed 15  byłem w Radawcu, piękna pogoda na oblot, minimalny wiaterek , słoneczko za lekkimi chmurkami, żyć nie umierać.

Iskra pięknie się prezentowała na lotnisku.

Ale już pierwsza próba kołowania po lotnisku pokazała, że szykują się kłopoty ze startem. Płyta lotniska jest idealnie przygotowana do sezonu ,ale albo trzeba pomyśleć o większych kołach dla Iskry ,albo poczekać na świeżo wykoszone lotnisko, bo dziś już odrosty trawy były dość spore.

Więc ponowne ładowanie pakietu na maxa i start. Niestety mimo , że model jak mi się wydawało się rozpędził to niestety tak nie było , model się oderwał od ziemi i chwilę potem runą na ziemię po przeciągnięciu.

Straty wydawały się ogromne ale oględziny modelu mnie uspokoiły , pogięty balsowy  "dziubek" modelu, co można naprawić w 20 minut i wyrwana rurka ze skrzydła.

Poszycie jest całe, dźwigar jest cały, połamały się 3 żebra i zgiął się jeden z drutów podwozia.

Naprawa nie powinna być jakaś skomplikowana, wymienię 2 popękane żebra na nowe, a to przy skrzydle tylko podkleję w miejscu pęknięcia kawałkiem sklejki (będzie mocniejsze niż oryginalnie).

Z oblotu jestem niezadowolony, najbardziej ucierpiała moja duma :)

Za to jako konstruktor to już zupełnie inna bajka, model przy składaniu wydawał się tak delikatny , tak wyażurowany,aż do przesady. Trochę mnie to martwiło, a tu miła niespodzianka , zachował się lepiej niż by był ze stali :)))

Kolejny planowany oblot na weekend w Dęblinie, może tym razem obędzie się bez takich niespodzianek.

 

13260143_565032896992120_113263281666290

 

13226726_565032926992117_621158139185831

 

13227054_565032973658779_344548971081326

 

13230187_565032993658777_187561819387075

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie łamie. :)

Wkurzył bym się gdybym rozbił Iskrę , a w szczególności kadłub bo jest skomplikowany i trudny do zrobienia, o skrzydła już się nie martwiłem, po prostu kolejny oblot opóźnił by się o 2 tygodnie (czekanie na nowe części i składanie od nowa.)

Dziubek już dziś obrałem z foli , jakieś 2,5 cm folii trzeba było zdjąć, a że właśnie takim kawałkiem był on oklejony no to nawet niczego ciąć nie musiałem.

Zostało go oszlifować,okleić i pomalować.

Skrzydła naprawie sam , bez cięcia na laserze nowych żeberek, bo to przerost formy nad treścią. Zaraz wydrukuje na laserze połamane żebra ,wydrukuje na laserze ,odbije na balsie i sklejce ,wytnę , wkleję na swoje miejsce i ot cała robota. Rurka papierowa zostanie stara bo jest nienaruszona , najgorzej z podwoziem, nie wiem czy mam jeszcze taki drut, a ten wygięty czy nie pęknie przy wracaniu do swojego właściwego kształtu.

Najbardziej mnie martwi mnie to, że marne szanse na latanie Iskrą na moim lotnisku w Niebrzegowie.

W Radawcu wystarczy ściąc trawe ,albo dać większe koła i będzie spokojnie startowała Iskra ,ale w Niebrzegowie mam kępy trawy i zwiększenie kół nic nie da .

Z akrobatami nie ma problem, nawet z Łosiem tym małym ,bo nadmiar mocy powoduje ,że model wybija się na kolejnym dołku i w końcu odrywa się od ziemi, szybowce wiadomo ,start z ręki, ale Iskra nie rozpędzi się , nie ma mowy. Jestem uzależniony od Dęblina lub Radawca ,a to mnie już bardzo martwi.

 

Edit:

dzięki za wrzucenie filmu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z akrobatami nie ma problem, nawet z Łosiem tym małym ,bo nadmiar mocy powoduje ,że model wybija się na kolejnym dołku i w końcu odrywa się od ziemi, szybowce wiadomo ,start z ręki, ale Iskra nie rozpędzi się , nie ma mowy. Jestem uzależniony od Dęblina lub Radawca ,a to mnie już bardzo martwi.

 

A moze przystosowac ja do startu z katapulty gumowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem raz jeszcze. W 16s. jest takie fajne ujęcie pokazujące miejsce startu i białego Golfa w tle. Jaka to odległość: 25, 30m? Na wysokości Golfa/Mercedesa model się oderwał od ziemi.

To,  moim zdaniem, dowodzi, że moc ma wystarczającą, tylko trzeba dać mu się rozpędzić. Jeśli dobrze szacuję, że oderwał się po ok. 30m, to jest to zaledwie 1/5 długości pasa w Radawcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielka szkoda, od początku śledziłem wątek i trzymałem kciuki. Mam nadzieję, że model da się łatwo naprawić i pięknie poleci. Nie mam dużego doświadczenia z edf-ami, przerobiłem jeden Stingera wyrzucanego z ręki, a dodatkowo film zawsze troszkę przekłamuje, ale czy nie za ostro w górę poszła tuż po starcie? Mój Stinger wyrzucany pod kątem około 20-30 stopni, nawet niekoniecznie mocno, pięknie nabierał prędkości i pięknie latał, jednakże wyrzut pod kątem większym niż 40-45, nawet mocnym kończył się często tak jak na filmie, przepadnięciem na jedno skrzydło i nurkowaniem, na szczęście to pianka więc w większości przypadków lądował na brzuchu, a potem uważałem by wyrzucać pod ostrym kątem.

Proponowałbym do następnego lotu ustawić do startu flight moda z niewielkimi wychyleniami steru wysokości, by tak jak prawdziwa Iskra oderwać się delikatnie i iść w górę powolutku, to w końcu nie akrobat 3d.

No chyba że film przekłamuje i sprawia wrażenie ostrego startu.

Tak czy siak, trzymam kciuki za następny udany oblot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.