Skocz do zawartości

TS-11 Iskra 1400mm balsa+video


Tomek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz określić co to znaczy dość dziwnie ??? i niepewnie , bo ja jakoś się nie mogę dopatrzyć ???

Kąt to 2 stopnie może 2,5 musiał bym  dokładnie do planów zerknąć, zwichrzenie -2,5 lub 3 .

Model latał bez trymowania , dopiero po dzisiejszym wietrznym lataniu dałem na wysokości 2 ,dokładnie 2 oczka w radiu w dół, bo miał tendencję do nieznacznego zadzierania w górę.

 

Edit:

Film z dzisiejszego latania , trochę wysoko na początku bo wiało i miałem obawy jak to zniesie model , ale zupełn ie niepotrzebnie, daje sobie świetnie radę.

Szkoda , że zasłoniłem swoją osobą lądowanie ,albo , że Kacper trochę się nie wychylił, bo był naprawdę eleganckie , model pięknie siadł na trawie i kawałek pokołował.

 

https://youtu.be/ORRWriAZPU4

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ja piszę głupoty. Pisałem z pamięci i jak złota rybka ,pamięć mam dobrą tylko krótką .

To są dane z Łosi.

Ale to przez to słońce , a byłem cały dzień pod nim.

Sprawdziłem na planach, w  Iskrze jest 1 stopień zwichrzenia na długości całego płata.

Wznios 1,2 stopnia.


No to było by o planach, tylko , że składając Iskrę nie zrobiłem nóżek w żeberkach i w moim modelu równie dobrze może być 2 na plusie zwichrzenie.

Jutro zmierzę to fizycznie w obu skrzydłach.


Kacper zostało przetestować lot plecowy i lot na żyletkę, ale tu chyba nic nie wymyślę przy tak małym sterze kierunku. :)

 

Dzięki Andrzej za zwrócenie uwagi. :)

 

Profil to moja słodka tajemnica i tą informacja nie zamierzam się dzielić.

 

Dalej nie mam informacji co znaczy dziwnie  i niepewnie lata, może mi ktoś mi to wytłumaczyć?

Zawsze to jeszcze czas na jakieś poprawki do projektu, ostatecznie moja Iskra to prototyp i miło by było od zaawansowanych kolegów , lataczy EDF-ów usłyszeć nie tylko ochy i ach ale też konkretne uwagi, żeby jeszcze poprawić projekt.

Nie mam zamiaru ukrywać , że Iskra będzie w zestawach przygotowana do sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się udało wczoraj zrobić elektryczne podwozie w jednym skrzydle. Z hk przysłali nie takie jak zamawiałem. Poprawianie , przerabianie wszystkiego.....masakra. Niewielki temat a 6 godzin zajął. Za to ładnie się przednia i prawa otwierają, może dziś zrobię lewą i uda się oszklić kabinkę. Poza tym zostało mocowanie pakietu, zapinka kabinki, podpięcie regulatora. Zastanawiam się czy w kanale dolotowym, który zasysa powietrze od dołu, nie zrobić jednak otworów , tak aby uzyskać jeszcze dolot z kanałów bocznych, tak jak u Tomka? Zawsze to trochę powietrza jeszcze wpadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niedzielę zapowiadają ładną pogodę, dasz radę dokończyć.

Fajnie by było zrobić loty wspólne w Radawcu. :)

Co do wlotów to może spróbuj zwyczajnie w świecie w dreamelem wyciąć dziury dolotowe w tych wlotach bocznych co już masz zrobione ,bez ich przerabiania i na ziemie sprawdź różnice w ciągu. Roboty na kilkanaście minut , a jak ciąg spadnie to zaślepić też żaden problem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem , dlatego i tak się ciesze że robisz tak duże postępy w budowie.

A do niedzieli jeszcze 6 dni , a nóż widelec dasz radę.

Na pewno masz łatwiej, SC i wychyły mam już za sobą , start i lądowanie też, wszystko na miejscu Ci podpowiem, żeby wszystko poszło jak trzeba .

Nie są to trudne rzeczy dla Ciebie, ale lot pierwszy raz zawsze stresuje , a tak paroma rzeczami będziesz się stresował mniej.

 

Problem mały jest z tą piętka wystająca na ogonie , przy starcie po prostu orze p trawie skutecznie hamując start i na dodatek balso sklejka tego nie wytrzymuje.

Jest to mój błąd konstrukcji, nie przewidziałem ,że ten element będzie pracował.

Zmieniam to już na planach,a u siebie, ponieważ nic nie da się już zrobić to sklejkę odetnę, a założę średnio twardą czerwoną gumę w kształcie stopki.

Na razie innych wad sam nie znalazłem.

Liczę na Twoją opinię bo sam nie jestem obiektywny, za duże emocje.

A wypowiedź , że lata dziwnie , nic mi kompletnie nie mówi, co najwyżej dziwnie to może wyglądać Multipla :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapodziały się i u mnie filmy z wczorajszego latania. Początek rozmyty, ale potem da się oglądać :) Na drugim lądowanie.

 

 

 

100_1581.JPG

 

Przy okazji wielkie podziękowania dla Tomka za pomoc przy Extrze.

 

DSCF5074.JPG

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku,jako ze wywolales mnie do tablicy :)

Twoj model wymaga od pilota dosc znacznej uwagi podczas pilotazu potwierdzil to drugi filmik z lotow. Myslalem ze z zalozenia ma to byc model rekrecyjny ogladajac Twoje filmy stwierdzilem ze mi charakterystyka tego modelu po prostu nie odpowiada i na dluzsza mete latanie nim bedzie meczace.Szkoda ze nie chcesz napisac jaki zastosowales profil ale 2 czy 2,5 stopnia zaklinowana to w edf przesada Moze nie jestem ekspertem w edf ale troszke z nimi mialem do czynienia.Jesli ktos potrafi rysowac projektowac konstrukcje za pomoca komputera nie oznacza ze jest w stanie wykonac prawidlowo projekt aerodnamiczny platowca.Dawno temu pewien czlowiek z Twoich okolic Pan Stanislaw Margielewicz wykonal model Ekstry dla mojego taty model z planow rysowanych na desce wycinany recznie wlasnosci pilotazowe tego modelu byly niesamowite latatismy nim dlugie lata zanim nie zostal zniszczony w czasie przeprowadzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł.

Kąt jest 1,2stopnia,

napisałem ,że wcześniej pisałem z głowy i że są to dane z Łosia.

 

Nadal nie rozumiem dlaczego Iskra nie lata rekreacyjnie, co , przepada, za szybko, gubi się w zakrętach,nie leci pop prostej???

Sorry , ja żadnych z tych obiadów nie zauważyłem.

I co oznacza , że model wymaga uwagi pilota? Nie zauważyłem , żebym był bardziej skupiony na Iskrze (nie licząc lądowania) niż piankowego 1m akrobata który lata bardzo spokojnie lub bardzo wariacko ,zależy jak się wychylenia ustawi.

Jedynie co to jest szybka jak na model i niekoniecznie szybka jak na EDF-a.

Mam prośbę używaj języka technicznego do krytyki/pochwały , bo że coś lata jak bajka to tylko tyle ,że ładnie lata .

O ile taka pochwała na nic nie wynika bo skoro dobrze lata to po co poprawiać, to psinie , że lata dziwnie, albo będzie męczące ,bo....??????

Iskra nie miała być rekreacyjna, nigdzie tego nie pisałem, jeśli Ty spodziewałeś się takiego modelu, to w  godziny zrobię kopie z EPP i będzie latał na turbinie  50 przy tym samym rozmiarze jak gazeta. Ja robiłem Iskrę i bardzo podobnie lata jak prawdziwa Iskra, a gadanie, że jest źle zaprojektowana włóżmy między bajki.

Mam 3050 g wagi do lotu i ciągu mniej niż 850g ( to na oko na ziemi mierzone w zależności od wychylenia drąga) na większości filmu z Niebrzegowa i połowie czasu z drugiego filmu.

Pokaż mi swój EDF latający bez problemów na wietrze i z wiatrem przy podobnych proporcjach ciągu i wagi.

 

W rysowanie i konstruowanie modeli bawię się kilkanaście już lat, wspomagam się ludźmi którzy pogryźli na tym zęby.

Ludzie którzy robili 3 metrowe model akrobatów dla niemców bo w Polsce jeszcze nawet Pan Chmielewski nie latał, a teraz współpracują z głównymi uczelniami lotniczymi i inżynieryjnymi w kraju. :)

Profil dostałem od nich, mniej więcej wiem jaki, ale sam nie do końca w 100% :)

 

Liczę na konstruktywną wypowiedź podpartą wyjaśnieniami typu: 2minuta 5 sekunda , model się wali albo leci niezgodnie z zasadami  itd itp.

Tylko bez magii i bajek ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sprawdziłem na planach, w  Iskrze jest 1 stopień zwichrzenia na długości całego płata.

Wznios 1,2 stopnia.

No to było by o planach, tylko , że składając Iskrę nie zrobiłem nóżek w żeberkach i w moim modelu równie dobrze może być 2 na plusie zwichrzenie.

Jutro zmierzę to fizycznie w obu skrzydłach.

 

 

Tomek,

Czy sprawdziles moze zwichrzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurdę całkowicie o tym zapomniałem,zająłem się zakładaniem gniazdek w modelarni i ciągnięciem kabli ,a potem już Łosiem ,a potem wpadła żona po mnie i na śmierć zapomniałem ,że miałem to sprawdzić.

Andrzej sprawdzę to jutro , obiecuje , jak nie to możesz mnie przelecieć dowolnym modelem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurdę całkowicie o tym zapomniałem,zająłem się zakładaniem gniazdek w modelarni i ciągnięciem kabli ,a potem już Łosiem ,a potem wpadła żona po mnie i na śmierć zapomniałem ,że miałem to sprawdzić.

Andrzej sprawdzę to jutro , obiecuje , jak nie to możesz mnie przelecieć dowolnym modelem :)

 

Tomek,

Przygotowalem specjalny model z ostrym dziobem..  :D

 

 

post-12308-0-81173200-1464733019_thumb.jpg

 

 

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami trzeba mieć trochę szczęścia.

Bez stopek można pokręcić skrzydło bardzo szybko.

A u mnie wygląda tak , że na jednym mam ciut ponad 0,4mm a na drugim ciut poniżej 0,6 mm.

Na szczęście albo jest to za mało żeby to wyczuć ,albo ja jestem za kiepskim pilotem, bo model nie ma tendencji skręcać w locie prostym, lotki w zero , a ja nic nie trymowałem (może lotki nie są idealnie w zero ???? Lotki ustawiam ,na paluchy, nigdy suwmiarką ich nie mierzyłem , zawsze i tak w powietrzu trzeba było trymować. A w Iskrze tylko wysokość trymowałem i to tez na silnym wietrze o 2 oczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami trzeba mieć trochę szczęścia.

Bez stopek można pokręcić skrzydło bardzo szybko.

A u mnie wygląda tak , że na jednym mam ciut ponad 0,4mm a na drugim ciut poniżej 0,6 mm.

Na szczęście albo jest to za mało żeby to wyczuć ,albo ja jestem za kiepskim pilotem, bo model nie ma tendencji skręcać w locie prostym, lotki w zero , a ja nic nie trymowałem (może lotki nie są idealnie w zero ???? Lotki ustawiam ,na paluchy, nigdy suwmiarką ich nie mierzyłem , zawsze i tak w powietrzu trzeba było trymować. A w Iskrze tylko wysokość trymowałem i to tez na silnym wietrze o 2 oczka.

Tomek,

Sorry, nie wiem o czym mowisz powyzej.

 

Zwichrzenie skrzydla to roznica w kacie natarcia pomiedzy np cieciwa przy kadlubie i na koncowce skrzydla.

 

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z polskiego na nasze

piszemy o tym samy, na jednym skrzydle mam różnicę - 0,425 stopnia, a na drugim -0,575 stopnia.

Jak chcesz mogę podać to w milimetrach w stosunku do długości skrzydła.

Gdybym nie zapomniał o stopkach, a skrzydło składam na tafli, to miałbym idealnie równe i 1 stopień zwichrzenia skrzydła ,a tak jedno jest bardziej zwichrzone niż drugie .

Na szczęście tak mała różnica jest dla mnie niewyczuwalna w locie.

 

Czy teraz wszystko jasne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.