Skocz do zawartości

Kobuz elektro 2600mm/3500mm


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zacząłem rysować skrzydło. Będą dwa dźwigary, główny z listew 8x3mm oraz tylny, pomocniczy z listew 5x2mm. Dźwigary będą spięte wstawkami ze sklejki 0,4mm. W skrzydle będą dwa serwa, jedno będzie obsługiwało lotkę , drugie odchylany hamulec aerodynamiczny. Dostęp do serw poprzez odkręcane klapki. Serwo lotki to hitec mg125 a hamulca Corona 239MG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobię to zrozumiesz. Ale jak byś się nie mógł doczekać to tu masz link http://www.rcfangliwice.pl/index.php?option=com_agora&task=topic&id=156&Itemid=230

 Zanim jednak powiesz (co zapewne uczynisz) że to nie zadziała to powiem że widziałem takie rozwiązania w szybowcach RC i działa.

 

 

O i jeszcze tu http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=8046&start=30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem chwilę i okleiłem część kadłuba balsą 3mm. Nie napotkałem żadnych problemów. Jutro pewnie dokleję kolejne fragmenty poszycia i być może oddzielę kadłub od  deski montażowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmagań ciąg dalszy. Oddzieliłem kadłub od deski, dorobiłem trochę pokrycia i wkleiłem zakończenie kadłuba. Będzie trochę szlifowania itp. Kadłub na chwilę obecną waży 268g (bez statecznika) Dokończyłbym dziś statecznik ale już mi się nie chce babrać w klejach i balsie.

 Na ostatnim zdjęciu dwie konstrukcyjnie klasyczne rzeczy wykonane po nowemu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okleiłem przód miękką balsą 3mm. Oczywiście pojawiły się szczelinki na linii klejenia ale to pomijalny problem bo naprawa tego jest banalna. Nie jestem zwolennikiem klejenia kawałków poszycia od wręgi do wręgi bo nie chcę kanciastego kadłuba. Oklejanie wąskimi balsowymi listewkami odpadało bo zeszło by  z tym do emerytury (chyba że pewien pan podniesie ją do 90 lat) Tak czy inaczej powyginałem balsę na płyn do mycia i poprzyklejałem. Próbne szlifowanie z 3mm na 2,5 wykazało słuszność koncepcji ponieważ przejścia pomiędzy poszczególnymi pasami poszycia są niewyczuwalne pod palcami. Wrzucę na razie jedno zdjęcie. Potem może dorobię kolejne.

 

Aaaa, wkleiłem jeszcze bowdeny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub po oklejeniu balsą i wyszlifowaniu będzie pokryty laminatem 25-40g/m2 a potem polakierowany lakierem. Oklejanie folią byłoby szybsze chociaż nie łatwe. Kadłub na ten moment wygląda tak jak poniżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laminat zabezpiecza balsę przed uszkodzeniami, wzmacnia całość, stanowi dobrą bazę pod lakier itp itd.

 Zamknąłem kadłub balsą. Niecałe 350g. Dużo pewnie odleci przy szlifowaniu a tego będzie sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te żeberka centropłata będą oklejone balsą 3mm więc za cienko to nie będzie. Inna sprawa że założeniem projektu jest akrobacja.

 

Cięciwa przy kadłubie 260mm a na końcówce 105 mm więc nie jest źle. Co do korka to się okaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub najpierw zagruntuję żywicą i to pewnie pistoletem żeby była tylko mgiełka. Wagi nie określałem , za dużo zabawy w CAD. Myślałem kiedyś o 3m ale teraz jak bym robił to 3500mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławku, są specjalne grunty pod epoxyd, w wersji amatorskiej weż trochę Caponu daj mu odparować i rozcieńcz go czystym acetonem. Tym zagruntuj, przyrost wagi minimalny, póżniej lekki szlif i możesz laminować, balsa już nic nie będzie chłonęła. Nie wiem jakiej żywicy będziesz uzywał, ale możesz smiało zmniejszyć jej lepkość dodając któregoś z popularnych modyfikatorów: styren, eter, ftalan dwubutylu itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.