Jump to content

jakie lipo do takiego zestawu?


Laik
 Share

Recommended Posts

Witam uniżenie fachowców w tak pięknej dziedzinie jak modelarstwo RC!

Z góry przepraszam za infantylność moich pytań, ale jestem totalnym laikiem i nowicjuszem w tym temacie, a czytając różne fora, nie jestem pewien, czy nawet w przyszłości uda mi się zrozumieć treść tych wypowiedzi. Dlatego moje pytania mogą zdenerwować doświadczonych modelarzy.

Chcąc przynajmniej liznąć tematu zakupiłem tanie radio z odbiornikiem:

http://allegro.pl/show_item.php?item=5789149863

(temat; czy zaczynać od taniego sprzętu, czy od razu wchodzić w koszty był już wałkowany).

Po prostu chcę się przekonać i doświadczyć samemu jak na warsztatowym stole poruszę drążkiem w nadajniku to na drugim końcu stołu poruszy się serwo!

Do takich pierwszych zabaw i doświadczeń przyglądałem się najtańszym serwom:

http://allegro.pl/servo-serwo-tower-pro-sg90-9g-arduino-avr-pic-arm-i4886326301.html

i już pierwsza "zagwozdka"; napięcie pracy odbiornika to: 4,0-8,4V, (tak znalazłem w instrukcji podobnego urządzenia),a dla serwa: 4,8-7,2 V. Czyli zasilanie takiego zestawu musi się mieścić w granicach pracy serwa.

Znalazłem niedrogi pakiet lipol najbliższy wymaganemu zakresowi;

http://allegro.pl/pakiet-bateria-zippy-compact-lipol-7-4v-850mah-2s-i5488235647.html

ale i tak daje napięcie nieco wyższe od dopuszczalnego 7,2V.

Czy możecie mi zasugerować jakiś pakiet, który zasiliłby mój zestaw, czy może jest wymagany jakiś regulator napięcia (nie zauważyłem go w konstrukcjach, które obserwowałem na różnych forach), czy może po prostu kupić kilka paluszków, połączyć je tak aby uzyskać wymagane napięcie?

Dziękuję za cierpliwość i uwagę.

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Witaj.

Serwo, które chcesz kupić nie jest dostosowane do napięcia 7,4V. Opieram się na większości info zamieszczonych w necie - praktycznie każda strona podaje 4,8V (~5V)!!

Pakiet LiPo 7,4V po pełnym naładowaniu ma 8,4V. Dokup regulator napięcia i będzie ok. Zworką przestawisz napięcie wychodzące 5V lub 6V

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Aż tak doświadczony nie jestem :), ale może coś pomogę. Do pierwszych zabaw i doświadczeń spokojnie wystarczą Ci cztery paluszki połączone szeregowo, którymi zasilasz odbiornik, a poprzez niego podłączone serwa.

Gdybyś jednak uparł się na wymieniony pakiet to powinieneś jeszcze mieć jak sam pisałeś - jakiś regulator napięcia - tzw. UBEC. np. taki: http://hobbyking.com/hobbyking/store/__54275__HobbyKing_8482_Micro_UBEC_3A_5v.html (podobny do kupienia również w polskich sklepach lub allegro). 

Miłej zabawy :D.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Witaj!

Koledzy powyżej dobrze podpowiadają!

Dla Twojej świadomości, jeżeli lubisz władać sprzętem - a nie odwrotnie - wiedząc, co, po co i dlaczego:

Regulator napięcia, o którym pisze kol. pawel - to stabilizator. Jego zadaniem jest utrzymanie napięcia zasilającego serwa i odbiornik na stałym poziomie, podczas gdy

napięcie rozładowywanego pakietu spada, ulegając w tym czasie bardzo silnym wahaniom zależnym od chwilowego obciążenia, głównie silnikiem napędu modelu.

Jak już to poskładasz do kupy i uradujesz się, że działa, to podłącz woltomierz do pakietu (zakres 20V=) i poobserwuj, jak skacze napięcie gdy załączysz obciążenie,

zwłaszcza silnik z np. śmigłem. Tylko ostrożnie z tym - wirujące śmigło obecnych napędów może obciąć to i owo... :o

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.