Skocz do zawartości

Silne zakłócenia od silnika benzynowego


hellios81
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe czy owe spadki są tylko w krótkich "pikach" (możliwych do zaobserwowania raczej tylko oscyloskopem) na które reagują alarmy, a które dałoby się może "wygładzić" odpowiedniej pojemności kondensatorem wpiętym w zasilanie, czy to "dłuższe" spadki na które chyba jedynym sposobem byłby manager zasilania.. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to raczej piki, aczkolwiek zauważalne na wskaźniku napięcia (takim zwykłym diodowym).

 

Trochę mnie dziwi, że zwykłe serwo 5kg ma tak duży chwilowy prąd, ze siada solidny pakiet. może być to jeszcze kwestia, połączeń elektrycznych, przedłużaczy do serw itp. Wypróbuję te podejrzane serwa podpięte na krótko. Oscyloskopu nie mam, także pozostaje mi obserwacja napięcia i mierzonego na pakiecie i na telemetrii. Menadżer zasilania to trochę przerost formy nad treścią dla modelu 1,6m. Nawet nie miałbym gdzie go wsadzić :) Istnieje też możliwość zasilania odbiornika przez gniazdo SPC (do 35V) osobnym zasilaniem, serwa brałyby tylko sygnał sterujący z odbiornika a zasilanie z innego pakietu ... Tylko czy to ma sens w takim modelu Na mój gust Hitec optima 7 + pakiet 2 LiFe powinien be problemu obsłużyć serwa 5 kg. Chyba że te Tower Pro biorą jakieś niesamowite ilości prądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym pomysłem jest zwiększenie przekroju przewodów zasilających serwa/odbiornik, np. przez zdublowanie przewodów z zasilaniem i ich wejść w odbiornik (mniejsze spadki na cienkich przewodach jak i na samych złączach).

 

NiMH nie przekonują mnie do zasilania takich modeli (za mała wydajność prądowa) i efekty miałem jak Ty. U siebie zrobiłem ostatecznie zasilanie z LiPol 2s przez najprostszy regulator Dualsky 10A z podłączeniem zasilania jw. - święty spokój z prądem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem chwilę LiFe, ale po zapodaniu regulatora zwiększyłem próg jego zasilania na LiPol (regulator ustawiony na 6V).

Testowałem też pogrubianie ścieżek w odbiorniku, później zmieniłem producenta RC i stwierdziłem że przy zdublowanych zasilaniach nie ma to większego sensu.

 

Edit

Przy NiMH nie liczyłbym na jakąś poprawę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

optimy mają dość cienkie ścieżki - a pojedyncze zasilanie na odbiornik i z niego na serwa -to jak są ze 4 szt serw poniżej 2kg może starczy.

Mocne serwa biorą dużo prądu podczas startu ruchu / zmiany kierunku itp. -jak nałożą sie pobory impulsowe kilku serw...

 

spadek napięcia na cienkim przewodzie zasilania odbiornika.

enelpyi -fajnie dają radę jak z nich idzie 1A -jak więcej napięcie klęka...  jak ze 2A pójdzie chwilowego -może to klekniecie utrzyma się na poziomie 1V. a może mnie j- jeszcze jest ok.

 

jak sumaryczny prąd serw skoczy  na kilka A -enelopy klekną, klęknie napięcie na przewodzie zasilającym, na delikatnej wtyczce, na ścieżkach odbiornika... i na końcu łatwo spadnie poniżej 3,5-3,8V -a wtedy optima traci zasięg.

 

istnieją specjalne płytki zasilania serw z pominięciem odbiornika...

 

można zasilić optime poprzez złącze spc -kabel BEZPOŚREDNIO do pakietu -i drugi normalnie do zasilania serw. odbiornik nie będzie miał spadku na przewodach i wtyczkach zasilających serwa -będzie praktycznie bezpradowo na napięciu pakietu.(spc -to gniazdo zasilające tylko odbiornik -po wyjęciu "wtyczki -mostka" odseparowane od złącz serw.

 

jak masz wolne złącza w odbiorniku -podepnij zasilanie serw na 2-3 gniazda możliwie dalekie od siebie.kabelki bezposrednio do pakietu.

te malutkie wtyczki serw -jak puści się tym zasilanie kliku serw to bywa kicha.... a jeśli dobrze rozumiem, zasilanie kilku serw i odbiornika idzie u Ciebie wspólnie jednym cienkim kabelkiem i malutką wtyczką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już trochę mądrzejszy bo postanowiłem zapytać źródło czyli producenta:

 

treść mojego pytania

 

Good Day

 

I've got some problems with Hitec products

 

I have radio system Eclipse 7 Pro + Optima 7 reciever. Reciever is powered from 5cell Nimh acu 6V (New, Panasonic Eneloop - white one). Acu is connected directly to the RX to channel 6. Servos are hitec 311 and  322HD. Model is 3D, gas powered 20ccm, 1,6 m YAK 54.

 

Problems

During fast move of the servos (plane on the ground) voltage on the RX is going down (under 5V) Telemetry is beeping because of LOW Voltage - acu full charged

After 20 minutes of flght telemetry is beeping (when plane is in the air) even without servo moves. One time I have lost control overt the planefor few seconds and almost completly crashed!

After this I have made actualization of RX software from You site. After that RX is workinb but telemetry is still beeping ...

 

What I should to do and to check. ?

What is minimum, safety voltage for the Optima 7   ?

What is maximum current which Optima 7 can transfer for the servos  ?

Should I connect servos directly to the acu ? or powering 6 standard servos thru Optima 7 is OK ?

 

Best Regards

Adrian 

 

 

Treść odpowiedzi serwisu Hitec

 

If the low voltage warning is going off with just servo movement it means that there is a bottleneck in it's ability to provide the amperage needed. NiMh batteries can do this or even a bad switch harness. I would suggest you remove the switch harness and plug the battery directly into the RX to see if that makes any difference. If not, then the battery you are using is not the proper one, or you will need to run a dual battery set up which is common in gas powered 3D planes that use high powered servos. You are not using high powered servos and to be honest, I would never dream of using a 311 and 322HD servos in that model... they are not the right tool for the job either but that's another issue. 

 

If the voltage drops below 3.5V you will brownout the RX. 

The Optima has a 20A+ buss to supply power. 

I would suggest dual batteries or one with less internal resistance.

I would also suggest you change out the 311 and 322 servos to a minimum of a 645MG for that aircraft.

 

Mike Mayberry
Customer Service

Hitec RCD/Multiplex USA

 

Sprawdziłem ich rady w modelu tj. podłączyłem Eneloopy bezpośrednio do RX i EUREKA napięcie stoi jak ... no powiedzmy po prostu, że stoi... Jak przytrzymam najbardziej prądożerne serwo czyli Tower Pro 5010 to z nominalnego 6,6 V (tyle mają moje eneloopy po naładowaniu) spada do 6,2V. Wystarczy, że dołożę przedłużacz i już spada  do 5,9V jak jeszcze puszcze przez włącznik to spada poniżej 5,5V - 5,2V Przy jednym zblokowanym serwie ! . Cóż w takim razie wyrzucam włącznik na śmietnik. Lutuję porządne kable prądowe do do pakietu i włączać będę zasilanie za pomocą złączki prądowej XT60  !!   Nie będzie wygodnie ale będzie pewnie i bez spadków napięcia :) Dlaczego do zasilania odbiornika nie ma porządnego złącza prądowego, tylko jakieś mikroskopijne piny ?!

 

Bartek: Hitec przy okazji obalił mit o słabej obciążalności ścieżek odbiornika. "20A +" to jak na moje potrzeby aż nadto. Dodatkowe przewody zasilania serw w takim układzie są niepotrzebne.

 

Co do wymiany serw na mocniejsze to pewnie mają racje te moje 322HD na sterze wysokości i na lotkach  to raczej kiepsko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Bartek: Hitec przy okazji obalił mit o słabej obciążalności ścieżek odbiornika. "20A +" to jak na moje potrzeby aż nadto. Dodatkowe przewody zasilania serw w takim układzie są niepotrzebne."

No właśnie dlatego pytałem. Ja czytałem na rcgroups, że Optima 9 była testowana przez chłopaków z forum do 15A i wszystko ładnie hulało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek: zastanawiałem się nad tym żeby zasilać sam odbiornik przez spc z np. LIFE, a serwa z drugiego pakietu np tych moich Nimh, ale to kolejny pakiet o którym trzeba pamiętać żeby go ładować, w modelu nie ma za wiele miejsca na  kolejne zabawki no i dodatkowe gramy. Gdyby był to model 2,2m to pewnie takie rozwiązanie byłoby najodpowiedniejsze. Sprawdzę jak na lotnisku zadziała podłączenie bezpośrednie pakietu. Podzielę się wnioskami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że producent się spisał i Twój problem jest już historią (miejmy nadzieję). O lipnym włączniku nie pomyślałem...

Kiedyś pytałem Hitec'a o maksymalny prąd dla odbiornika: Odpowiedzi na czerwono:

The question is:

How many current (A) can handle the reciver:

Maxima 6 10-15A

Maxima 9 same

Optima 6 20-25A

Optima 7 Same

Optima 9 Same

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilaj z tego samego pakietu na spc -i na serwa. róznica -jak dajesz na złacze serw -to przez długie kabelki, złaczki, wyłacznik pod obciążeniem serw jest spadek napiecia. na samym pakiecie blisko 6V -na koncu kabelków ponizej 4 jesli serwa pracują...

jak dasz oddzielny kabelek na spc --podłączony bezpośrednio pod pakiet... to na kablu do serw będzie spadek napięcia  -jednak na kabelko spc spadku praktycznie nie bedzie -sam odbiornik bierze znikomy prad -wiec na koncu kabelka do SPC bedzie to samo co na ogniwach.

Ale ten kabelek i kabelek do serw -rozchodzące się w "Y" muszą być wpięte przy samych ogniwach. w miarę porządna wtyczka przy pakiecie -i kabelki wlutowane w pasująca wtyczkę.

 

ni cholery nie obciążałbym optimy na 20A - prawa fizyki są niezmienne i niezależne od tego co mówi serwis -cieniutkie piny małej wtyczki i 20A ? -w normalnej elektryce przyjmuje się około 5A na mm2.

jeśli kabelek zasilania z wtyczką serwa ma 0,5mm2 to 5A już jest dużo.  same piny też nie mają więcej niż 0,5mm2

jesli serwa w sumie biorąz5-6A -łączyłbym pod optimę bez leku -więcej -ja bym nie ryzykował.

 

"Hitec przy okazji obalił mit o słabej obciążalności ścieżek odbiornika. "20A +"   "               -"napisane było  PUPA -chciałem pogłaskać -wbiłem sobie zadrę w rękę".

 

 

 

 

 

post-2776-0-41609600-1496264146_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosto solidnie i... kłopotliwie.

 

odcinasz  z wtyczek serw wszystkie czarne i czerwone.

 razem czarne -i do GRUBEGO czarnego.

 dodatkowo luźny kabelek z wtyczką jak serwo czarny do tego.

 

podobnie -wszystkie czerwone razem + dodatkowy czerwony z tej dodatkowej wtyczki.

zaizolować. grubasy pod pakiet. prąd idzie grubasami i rozdziela się bezpośrednio na serwa z pominięciem odbiornika.

 

ta dodatkowa wtyczka z czarnym i czerwonym daje zasilanie na odbiornik.

wtyczki od serw -z zostawionym tylko przewodem sygnałowym normalnie w odbiornik.

 

ta dodatkowa wtyczka -może w niej być sygnałowy od któregoś serwa -jeśli brak gniazda w odbiorniku bo potrzeba wszystkich kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zauważ, jak on ma te ampery dostarczane :-)

Wiedziałem, że zauważysz. ;)

Fakt, ale marketingowo dobrze wygląda. A na wyjściu dalej 9 wtyczek z tymi lichymi pinami.

 

Ja latam na Hitecu. Jakiś czas temu bawiłem się telemetrią i takimi serwami:

post-7590-0-31941300-1496266198.png

 

W tym roku pobawię się serwami klasy standard na pokładzie akrobata 175cm. Pomęczę je też na ziemi - blokując ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadek napięcia w obwodzie to zawsze któraś z trzech przyczyn (lub ich konfiguracja):

- za mała wydajność źródła prądowego(tu pakiet),

- spadek napięcia na przewodach doprowadzających(za cienkie kable, styki, złączki, uszkodzenia) lub urządzeniach pośrednich (tu odbiornik),

- nadmierny pobór(zwarcie, uszkodzenie, lub przeciążenie) w odbiorniku energii (tu serwo),

Jeżeli dwa ostatnie po analizie czy pomiarach wykluczymy, to pozostaje pierwsze... ;)

 

Może się przyda...

http://epulsar.eu/pl/panel.php?lang=PL&m1=10&m2=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie sugestie. W zasadzie pozostaje teraz poćwiczyć i posprawdzać. Witek Twoja sugestia oddzielnego zasilania serw jest na pewno najbardziej zgodna ze sztuką i pewnie z czasem coś takiego zbuduję. Na razie zrobię porządne kable do zasilania odbiornika. Pewnie, że ciągły prąd 20A rozgrzałby te mikroskopijne piny do czerwoności ale u mnie będzie chwilowo w porywach do około 6A - 7A więc raczej nie będzie problemu. Osobne zasilanie odbiornika przez SPC też nie będzie zbyt skomplikowane. Jest nadzieja, że w końcu będę latał bezstresowo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.