Skocz do zawartości

Spadochron w modelu samolotu.


maxiiii
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To niezły pomysł Stefan (rodem z "pilocików" ;)  ), tylko czy siatka wygra wagowo z linkami (w modelu samolotu nie mamy za wiele miejsca) i czy da się kupić w niewielkiej ilości coś takiego, odpowiednio lekkiego do eksperymentów  (a nie całą "belkę" od producenta gdzieś z zagramanicy)? Dostanie w handlu detalicznym właściwej tkaniny na małe spadochrony to już wyzwanie (wiem bo to trenowałem), a co mówić o takiej siatce. :rolleyes:

 

Tutaj widok takiego pilocika z siatką do spadochronu:

 

post-18069-0-79990400-1502640357.png

 

Taka siatka do modelu będzie raczej za ciężka. Wszystko klawo, tylko całość "rozbija się" o dostępność odpowiednich materiałów. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 76
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Chyba zrobię doświadczenie i zrobię sobie taki spadochron.

Nie wiem jeszcze z czego ale na pewno coś wymyślę, taki bez pirotechniki a tylko na serwo.

 

Marek, no najlepsze to chyba nylony z gęstym splotem typu ripstop i o jak najmniejszej gramaturze. Z tego co na szybko udało mi się wylookać z krajowych ofert to:

 

Mirai Ripstop Nylon (48g/m2) cena 37 PLN/mb (szerokość rolki: 1,5m)

 

Jak na mój gust to do celów modelarskich chyba jeszcze za grube, ale nawet nie wiem, czy cieńsze są produkowane. Z tego co wyczytałem w necie to są skrzydła ultralekkie (paralotnie) gdzie góra jest z tkaniny Skytex Classic 36-37 (g/m2) a dół ze Skytex Classic 27 (g/m2), ale gdzie taką 27 g/m2 kupić w rozsądnej ilości ???

 

PS Widzę, Marek, że ty piszesz z "dzikiego zachodu"  :P  ,  to może tam nie będzie problemu? ;)

 

Dawid w sklepach z firankami NIE KUPISZ (już to trenowałem wielokrotnie i niektóre moje projekty z tego powodu upadły - takie specjalistyczne tkaniny na balony i spadochrony nie dla krawcowych i gospodyń domowych - są to czyste syntetyki, za cienki, a wcale nie tanie i z braku stosownego zainteresowania NIE SPROWADZANE do sprzedaży detalicznej), a na alledrogo też obecnie nic nie ma. Więc sprawa nie jest taka prosta dla amatora, jakby się komuś wydawało!

 

Z ciekawością popatrzę co Marek wynajdzie. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet się nie zabierajcie z materiałem powyżej 30gram/m2.Ja kolegom szyłem spadochrony  dla spadochroniarzy RC ze skytexu 27gram/m2 i linek dyneema chyba ok o,2m/m /kilka kg wytrzymałości/ Materiał taki jest śliski, lekki, błyszcący i miękki, łatwy do spakowania, zajmujący mało miejsca. Mam spadochron ratunkowy dla glajciarzy tzw "paczka" i z takich szyłem właśnie spadochrony. Mam jeszcze taki prawie cały  koloru białego.Wada jest taka że klin składa się z czterech brytów, a jest ich 28.Materiał musi być cięty termicznie.Prawdopodobnie to jest Terlon.

post-3422-0-19112400-1502690974_thumb.jpg

Do szycia takiego materiału potrzeba trochę wprawy ;) i dobrze wyregulowanej maszyny.

Ten spadochron ze zdjęcia, ma wymiary 140x 60, razem z uprzężą i linkami można złożyć w pojemniku 13x8x4.W tym wypadku są dwie warstwy poszycia oraz profile, co w spadochronie jednowarstwowym okrągłym czy kwadracie zajmie jeszcze mniej miejsca , powiedzmy w rurce po papierze toaletowym.Chłopakom jako spadochroniki wyciągające robiłem z kwadratu 

post-3422-0-25090000-1502692021_thumb.jpg

długość linek to dwa razy bok, łączenie linki z czaszą róg- środek boku itd. Dokładnie uszyty jest bardzo stabilny i nie obraca się.Szycie okrągłego jest trudniejsze, ale są programy do wyliczenia brytów czaszy.

 

To tyle co ja wiem, dodam tylko że taki spadochron jest trudny do zdobycia ze względu na czas ważności do użytkowania i nie służy do skoków.Mój stracił ważność ale ani razu nie został użyty.

Z uwagą śledzę temat :)

 


PS

    Wariant z siatką całkowicie odpada,  bo ona zajmie niepotrzebnie tyle samo miejsca co powierzchnia spadochronu i dodatkowa masa.Wszystko zależy od metody wyrzutu i złożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał już mam ale mam problem ż podjęciem decyzji czy robić z klinów czy iść na łatwiznę i wyciąć tylko kółko. Wszak to tylko pierwszy test w samolocie.Co do wielkości to postaram się zrobić mniejsze niż rurka od papieru☺

Henryku zapodaj linka do takiego programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku jak się chce to akurat nie mogę znaleść bo latawcami itp. skończyłem 4 lata temu, ale jako wstęp i zapoznanie pooglądaj te strony. Jak robić to już z klinów, lub kwadrat jak podałem.

 

http://www.kiteplans.org/planos/pararriba/pararriba.html

http://www.kiteplans.org/planos/hemisphere/hemisphere.html

a dla zabawy jako płaski, zamiast 6-cio linkowego zrób 12-to i średnicy ok.1.5m i zobacz co z tego wyjdzie

http://www.instructables.com/id/Make-a-model-rocket-parachute/

będę szukał dalej! ;)

 no i jeszcze to!?

https://www.nakka-rocketry.net/paracon.html

 Dawid, zależy, albo była to zwykła taśma lub spadochron okrągły z folii lub parasolkowego nylonu.

Jakbyś miał już konkret i sprawdzony spadochron to mógłbym Ci takiego materiału udostępnić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet się nie zabierajcie z materiałem powyżej 30gram/m2.Ja kolegom szyłem spadochrony  dla spadochroniarzy RC ze skytexu 27gram/m2 i linek dyneema chyba ok o,2m/m /kilka kg wytrzymałości/

 

No to dobrze czułem intuicyjnie (bo w łapkach tego nigdy nie miałem), że ten o gramaturze 27 może być niezły do naszych celów modelarskich (cieńszego to już chyba nikt nie produkuje?). Nawet sobie podejrzałem ten Skytex na gotowym wyrobie, zanim Heniek wrzucił swoje fotki:

 

parashoot-1.jpg

 

... jak widać 2m skrzydełko z HK uszyte ze SkyTexu 27g/m2 - wygląda identycznie ta tkanina, jak na fotkach Heńka. Wszystko fajnie i klawo, ale ja nie lubię kupować gotowców i w związku z tym pytanie.

 

Gdzie takie cudo kupić odmierzane na mb, a nie w "belach"? ("bela" - nawoje tkaniny na rurach tekturowych najczęściej po 100mb - pewnie tej cienkizny będzie jeszcze więcej na takiej beli) i czy w ogóle kupienie cienkiego SkyTexu (lub czegoś analogicznego) na rynku detalicznym jest możliwe??

 

 

Materiał już mam ale mam problem ż podjęciem decyzji czy robić z klinów czy iść na łatwiznę i wyciąć tylko kółko. Wszak to tylko pierwszy test w samolocie.Co do wielkości to postaram się zrobić mniejsze niż rurka od papieru☺

Henryku zapodaj linka do takiego programu.

 

Chyba se jaja robisz ;) ? Co to za materiał, jak się nazywa, jaka gramatura, dostałeś/kupiłeś gdzie, za ile, może jakaś fotka, jak toto wygląda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie takie cudo kupić odmierzane na mb, a nie w "belach"? ("bela" - nawoje tkaniny na rurach tekturowych najczęściej po 100mb - pewnie tej cienkizny będzie jeszcze więcej na takiej beli) i czy w ogóle kupienie cienkiego SkyTexu (lub czegoś analogicznego) na rynku detalicznym jest możliwe??

 

Zadzwoń do Dudek Paragliders: www.dudek.eu

Myślę, że nie tylko kupisz na metry, ale jeszcze w dowolnym kolorze. Nie jest to tani materiał, ale przy potrzebnej ilości koszty powinny być akceptowalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej panowie nie poniosło was trochę za bardzo:)

 

Pisałem o próbie spadochronu w samolocie a nie już pełnej produkcji:)

Do testów nie potrzeba mi materiałów trudnodostępnych a tylko to co jest pod ręką.

 

Wczoraj nie miałem czasu ale dzisiaj już nadrabiam, i tak za materiał posłużył koc ratunkowy srebrno - złoty z samochodowej apteczki.

W przeliczeniu wagi na metr kwadratowy to ok 18 g. Do zastosowań amatorskich akurat, a biorąc stosunek cena-waga nie ma lepszego. No i ten kolor:)

Można pięknie nanieść swoją reklamę a dodatkowo po wylądowaniu w nieznanym terenie będzie aż palił po oczach. Nie ma możliwości nie znalezienia modelu:)

 

Pierwsze próby postanowiłem zrobić bez klinów a tylko na samym kółku.

Wyszło coś takiego:

 

Waga samej czaszy

801b3a0eda47f985.jpg

 

Wygląd samej czaszy (wyszedł ośmiokąt)

9c1a839288cf0c7f.jpg

 

Średnica ok 165cm co daje ok 2,1m2

bceedf55733e6118.jpg

 

Krawędzie wzmacniam zwykłą taśmą przylepną, zapobiegnie to rozrywaniu się foli na brzegach.

Teraz zostają tylko do zamocowania linki. Niestety ale nie mam takich cienkich i mocnych jak do latawców. Znajdę coś innego albo poszukam na allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, do lightowej zabawy i pierwszych testów to pewnie wystarczy. Myślałeś już, jak z taką folią połączysz linki, bo to raczej niewdzięczny materiał pod tym względem. Ja bym to próbował ogarnąć tak:

 

post-18069-0-19868700-1502808986_thumb.jpg

 

... najpierw linka dookoła wzmacniająca brzeg (zostawiamy niewielkie zakładki z folii - brzegi spadochronu zabezpieczone wąską taśmą klejącą). Wzmacniamy kominek taśmą (może warto też dać linkę do wzmocnienia brzegów kominka?). Osiem linek nośnych zszywamy, nad kominkiem na okrętkę (powstanie pętla do której można zamocować pilocik) i każdą z tych linek nośnych przyszywamy do linki wzmacniającej brzeg (na skrzyżowaniu linek, ale uwaga: NIE DZIURAWIMY folii). Linki nośne przyklejamy taśmą klejącą do wierzchniej strony spadochronu (to co właśnie widać na foto to wierzchnia strona spadochronu). Zakładki zawijamy na linkę wzmacniającą brzeg i przyklejamy taśmą klejącą. Folii NIE NACINAMY, NIE DZIURAWIMY, czyli też NIE SZYJEMY (cięcie folii tylko proste lub po łagodnych łukach, bez wcięć z ostrymi kątami). Myślę, że do pierwszych testów styknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz to montował do jakiego modelu?

Oczywiście po to robię aby wypróbować to w samolocie.

 

Dokupiłem linki na straganie na odpuście w Rokitnie. Na szpulce były napisy tylko w języku jeszcze radzieckim więc jestem pewny, że się nie pourywają:)

Linki zostały przymocowane na taśmę przeźroczystą w miejscach które wskazał Jerzy a na wzmocnienie krawędzi zamiast linki dałem też taśmę. Niby taka cienka a jednak na tyle wytrzymała że nie puściła.

 

Cały spadochron jest już gotowy i sprawdzony "na sucho".

Wyszedł całkiem lekki i zgrabny. Całość 52gramy co w przeliczeniu na m2 daje 24 gramy. Mamy więc już jeden wyznacznik wagi do porównań. Kto zrobi lżejszy?:)

26b1a1df1f8d3bb4.jpg

Linki wyszły po 4m każda.

 

Zrobiłem kilka zdjęć z próby statycznej na wietrze. Trochę sporo wieje więc w locie też nie będzie problemu z wyrywaniem linek:)

 

a606a9586fdc2913.jpg

 

62b5057cf9fbc1e7.jpg

 

89b90ce9bfa10c87.jpg

 

c033474f1eda4bef.jpg

 

8e562f4afb1d42d2.jpg

 

Miało być mniejsze od rolki papieru ale chyba się nie uda.

 

Teraz czas na mechanizm wyrzucający. Najlepszy byłby na serwie ale nie mam pomysłu jak to zrobić.

Najskuteczniejszy byłby naboj pirotechniczny ale tego właśnie chcę uniknąć. Pozostaje serwo - ale jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo aerodynamiczne otwieranie po zwolnieniu zaczepu (serwo) i otwarciu komory-pokrowca spadochronu, to nie byłby najlepszy pomysł - potrzebny wtedy dodatkowo mały pilocik, który wyciągnie sprawnie (co by się nic nie poplątało) pakiet spadochronu z linkami na całą długość do otwarcie (tak jak to widać na jednym z wklejonych przeze mnie linków: TUTAJ). Jeśli nie pirotechnika, to pozostaje sprężyna, tak jak w tych kupnych systemach typu SkyCat, Mars (a serwo tylko jako zaczep blokujący) - coś musi ten spadochron wyrzucić, żeby nie czekać za długo na jego otwarcie. Jest trochę linków pokazujących również amatorską budowę takich wyrzutników i poprawne składanie spadochronu np.:

 

Loading the Skycat parachute launcher  (jak poprawnie złożyć w wyrzutniku SkyCata spadochron - widać trochę szczegółów wyrzutnika sprężynowego z zaczepem, który jest pod spadochronem - cylinder nie ma pokrywki jak w systemie Mars)

 

Skycat: Extreme recovery scenarios demonstrated  (można podpatrzeć jak otwiera się taki spadochron na różnych wysokościach - info przydatne)

 

Mars Parachutes Recovery Repack  (składanie spadochronu w małym systemie ratunkowym Mars (?)- moim zdaniem trochę dziwne jest okręcanie linek na spadochronie, ale jak się okazuje w tak małym systemie to działa - za to widać szczegóły konstrukcji zaczepu wyrzutnika. W tym przypadku cylinder ma pokrywkę (serwo z zaczepem z boku pokrywki)

 

How to Untangle, Patch, and Fold a Chute  (jak rozplątać linki w spadochronie - ciekawe)

 

RC Rescue Parachute  (pokazane działanie spadochronowego systemu ratunkowego, zabezpieczającego wyposażenie paraglidera RC)

 

Tutoríal parachute drone low cost ,6€  (przykład konstrukcji amatorskiej wyrzutnika, jako pożywka dla lepszych pomysłów  ;)  )

 

Warto również popatrzeć na TO i TO w celu przemyślenia pomysłu pod kątem samolotów RC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek folia nie jest znowóż taka słaba, wystarczy odpowiednio ją wzmocnić, ale trochę czym innym.W Decatlonie na stoisku z latawcami kupisz pasek klejącąego rip-stopu do napraw latawcy. Tniesz paski 0.5cm przez całą długość i wzmacniasz brzeg wokół czaszy i wokół kominka bez żadnego podwijania.W tymże Decatlonie na stoisku lub wędkarskim kup linkę dyneemę.Ważne,bo ma zero rozciągliwości, są różne, ja stosowałem 0,4/ 38kg.Linki mocowane/ klejone w rogi/ przy pomocy tej samej taśmym szer 1.5cm x 25cm wklejasz linki z rogu do środka jak robiłeś z tym że dobrze wykonać kilka węzełków aby taśma dobrze przylgnęła do linki.Długość linek jak dasz długość średnicy +25cm będzie Ok . Składanie , zdecydowanie bez owijania złożonego, bo na otwarciu się całego można stracić nawet 10-15 m.Ważne, linki muszą mieć dokładnie tę samą długość.

Te linki które dałeś faktycznie pogrubiły pakiet, a po zmianie będzie jeszcze lżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Heniek za info.

 

Taką linkę masz na myśli (w Decathlonie: akcesoria i części naprawcze do latawców: LINK):

 

post-18069-0-00586100-1502828985_thumb.jpg

 

post-18069-0-99601000-1502830436_thumb.jpg

 

... jak widać linka typu plecionka: 2x25mb za 45PLN o wytrzymałości 45kg. (niestety nie podają jej grubości)

 

Są tez tańsze linki typu skrętka 200mb za 45 PLN o wytrzymałości 13kg (niestety też nie podają grubości - na fotce wygląda tak fi ok 1mm):

 

post-18069-0-37023300-1502831565_thumb.jpg

 

post-18069-0-96916500-1502831581_thumb.jpg

 

... i zestaw naprawczy do latawców ripstop 5cmx100cm za 20PLN:

 

post-18069-0-68270100-1502831811_thumb.jpg

 

Muszę się wybrać do hurtowni pasmanteryjnej (mam dużą po drodze do roboty) i zobaczyć czy nie da się jakiejś tańszej linki syntetycznej kupić?

 

... i wiem już co sprawdzę - przypomnialo mi się, że nasz krajowy producent Ariadna produkuje niezwykle mocne nici czysto poliestrowe o gęstym splocie do tapicerki meblowej i samochodowej: TYTAN 10 - można kupić na sporych szpulach plastykowych po 1000mb za 30-50PLN (a więc bardziej by się opłacało, niż chińczczyznę). Tak to wygląda:

post-18069-0-63672600-1502834194_thumb.jpg

 

... może uda mi się sprawdzić dzisiaj organoleptycznie. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.