Skocz do zawartości

Piła do cięcia styropianu z prowadnicą - mój mały tutorial


Marek:D
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

N

40 minut temu, Bodzioch napisał:

Druga sprawa to na czym masz ściemniacz . Jeżeli na tyrystorze to on nie za bardzo nadaje się do obciążenia indukcyjnego. Żarówka , grzałka tak. Trafo będzie się grzało i buczało jak będziesz zmieniał wysterowanie tyrystora. Jeżeli jest triaku to zwiększenie bezpiecznika powinno pomóc.

 

Andrzej,

Niestety nie wiem jaki to ściemniacz, kupowałem taki marketowy, kierując się wartością napięcia 230V. Podejrzewam, że tyrystorowy, taki jak w pierwszym wpisie z tego wątku. Jeśli mógłbyś podpowiedzieć, jaki ściemniacz byłby odpowiedni do mojego trafo, to byłbym bardzo wdzięczny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wszystkie "fabryczne" ściemniacze są na triaku, a bezpiecznik przy transformatorze tak ja już wyżej ktoś pisał można tak naprawdę pominąć bo jet też wbudowany w samym ściemniaczu.

Bezpiecznik będzie potrzebny jeżeli zastosujesz ten moduł z linku powyżej.

Transformatory generalnie "nie lubią się" z regulacją fazową po stronie pierwotne,j czy to na tyrystorze czy też triaku. Tak czy owak będą się grzać i buczeć,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszym odruchem po przepaleniu, była chęć wymiany bezpiecznika na mocniejszy, ale wolałem zapytać. Nie chciałbym zrobić krzywdy swojemu transformatorowi, a jak wspominałem nie znam się na elektryce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zasilacz 30V 10A nie wystarczy.

https://pl.banggood.com/LONG-WEI-LW-K3010D-110V-or-220V-30V-10A-Adjustable-Digital-DC-Power-Supply-Switching-Power-Supply-p-1998275.html?cur_warehouse=CN&ID=523699&rmmds=CategoryToolsPop

Mam taki już kilka lat i działa. Można ładować też zwykłe akumulatory. Ma regulację napięcia i prądu. Zawsze w domu się przyda.

Ja kupowałem poniżej 200zł. Można poszukać gdzieś coś podobnego lub używanego. Na allegro też jest ale drożej.

Można też zastosować regulację na tranzystorach po stronie niskiego napięcia trafa, tylko trzeba zastosować mostek prostowniczy.

 

zasilacz 30V.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle, to wystarczyłby sam transformator bezpieczeństwa 24V minimum 100W , drut oporowy i do dobrania temperatury  dać zwykły rezystor ceramiczny o odpowiedniej rezystancji o mocy 10W . Cała prostota  nie bawić się żadne cuda jak regulacja temperatury . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikołaj,

Ja mam właśnie sam transformator, jeśli nie liczyć faktu że jest to taki zalewany i zamontowany w obudowie, w której producent wstawił bezpiecznik, kiedyś kupiłem go na zasadzie "przyda się". Pewno gdyby był to zwykły transformator bez obudowy, tylko z wystającymi kablami, ten problem pewno by się nie pojawił. Teraz wstawię "mocniejszy" bezpiecznik i będę próbował dalej, zaciekawiło mnie to oddziaływanie ściemniacza, muszę o tym poczytać.

Andrzej,

co do zasilacza, który pokazałeś, to bardzo ciekawa alternatywa, wszystko można ładnie ustawić, jeśli (mam nadzieję, że nie) spalę swoje obecne trafo, to rozejrzę się za takim urządzeniem. Dziękuję za podpowiedź.

 

Z ostatniej chwili:

Panowie, zastosowałem bezpiecznik 6A (tylko taki miałem "na podorędziu") i z duszą na ramieniu uruchomiłem układ, transformator co prawda cichutko brzęczy, ale nie ma kłopotu z przegrzewaniem. próba cięcia przeprowadzona na drucie 0,3 i 0,6mm XPS przecina jak masło :) 

Teraz tylko muszę zrobić sobie odpowiednią ramkę i nowe modele można budować:)

Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc :)

 

Dziś (31 stycznia) dotarł regulator, który polecał Andrzej (Dziękuję bardzo :) ) i okazało się że to jest to, płynna regulacja od 0 do 24V (poprzedni ściemniacz z marketu, z 24V schodził na 0 po przekręceniu o 15st., dodatkowo trudno było ustawić mniejsze napięcia). Dodatkowo wyprowadziłem z obudowy przewody zakończone wtyczkami do miernika uniwersalnego, po którego pdpięciu mam informację o ustawionym napięciu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.