Skocz do zawartości

Piła do cięcia styropianu z prowadnicą - mój mały tutorial


Marek:D
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Osobiście zrobiłem troszkę inaczej. Gołe profile bez offsetu wygenerowałem do formatu DXF i w autocadzie sam wykonałem "wejście" drutu w nosek. Profili generuje styczną do jakiegoś punktu i temu jest lekko zdeformowane. Dlatego jak całość wykonywałem ręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak.. ale pytanie czy grawitacyjnie wejdziesz w taki profil?

Pierwsze rdzenie wycinałem na wzornikach bez stycznych i drut lubił się podwiesić w 0% cięciwy. Jak dasz korektę ręką to po zawodach już...

 

Podejrzewam że dolny pojedzie na skróty, natomiast górny może się zaciąć - stąd Profili generuje styczne aby szło "jak po maśle".

 

Z drugiej strony, o co walka - skoro przy oklejaniu balsą lub fornirem i tak dorobisz natarcie. Jak dasz kevlar na natarcie to wydaje mi się że łatwiej papierem "dopieścić" profil niż nadrabiać później ubytki.

 

Pozdrówka

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okey,

Chłopaki oglądają baję - więc jest chwilka :)

 

Profili generuje wzorniki z "noskiem" i jest to intencjonalne. Nie można zejść poniżej 1mm.

 

40494281412_bf4bcf47ea_c.jpg

 

 

Tutaj na przykładzie AG40d, sprawdzam wzorniki na kalce i na samym nosku jest tak (przepraszam za jakość, robione telefonem a jedną dłonią nie mogłem dobrze przyłożyć kalki..)

 

39642489295_2c7f6ebb3f_c.jpg

 

39642496075_b9cc91c8e1_c.jpg

 

Jest to powtarzalne przy tych parametrach.

To nie jest problem, delikatnie potraktowany nosek papierem ściernym i jest okey.

 

Na dniach postaram się wypalić rdzenie do tego profilu, to wstawię zdjęcia efektu końcowego.

 

Pozdr!

M

 

Michal,

Mamy inna wersje programu, u mnie zaden problem 0 lub 1mm ale nie jestem pewien czy o to Ci chodzilo.

 

post-12308-0-64845100-1519895450_thumb.png

 

post-12308-0-90208100-1519895471_thumb.png

 

 

Moze sprobuj inna "Ramp Type"

 

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju, rzeczywiście Twoja wersja to profi - ja mam XT. Ale chyba generujemy template'y z innej funkcji. Moje są generowane z Wing Panel.

Kiedy robiłem je z dokładnym noskiem (bez stycznych) wówczas drut wieszał się na nosku i trzeba było ręka mu troszkę pomóc aby wszedł na profil - więc i tak powstawał artefakt będący następstwem chwilowego zatrzymania się drutu na samym nosku.

 

Grzegorzu, obecna wersja to 2.30 i tutaj ceny wahają się od 25 do 90 Ojro :) (dla garażowego modelarza) w zależności jakie funkcje chcesz mieć odblokowane.

 

http://www.profili2.com/eng/features.asp

 

Pozdrawiam

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, porządek ma ten co mało w warsztacie pracuje :) W weekend nagram filmik jak to działa.

Hehe coś w tym jest, a tak z innej beczki kiedyś kumpel poszedł na urlop i kierownik wpadł na genialny pomysł 

aby posprzątać mu pomieszczenie w którym miał całe warsztatowe królestwo. Po powrocie zdębiał krzycząc że 

narzędzia mu rozkradli ;) ale sypały się gromy i ch..... ;) Cały tydzień nie mógł się odnaleźć się w warsztacie. :)

 

Michał czyli do wycięcia pojedynczego profilu wystarczy wersja ,,Profili,, rejestrowana ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witajcie

Piszę w związku tematem wycinarki do styropianu, nabyłem sobie transformator Breve 160VA i chciałbym zbudować wycinarkę, niestety jestem laikiem w sprawach elektryczności.

Moglibyście mi pomóc podrzucając jakiś szkic połączeń transformatora, ściemniacza, amperomierza i woltomierza itp.?

W tym temacie Piotr pisze o woltomierzu 30V nie powinien to być woltomierz 230V?

Pytanie też mam jakie mierniki i jaki ściemniacz zastosować?

Jeśli znalazłby Ktoś czas aby mi pomóc,  będę bardzo wdzięczny.

Pozdrowienia,

Janek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

42 minuty temu, Janekm napisał:

Piotr pisze o woltomierzu 30V nie powinien to być woltomierz 230V?

Woltomierz jest po stronie wtórnej transformatora.

 

43 minuty temu, Janekm napisał:

jakiś szkic połączeń transformatora, ściemniacza, amperomierza i woltomierza itp.?

Jest napisane:

W dniu 19.02.2018 o 20:45, Marek:D napisał:

- żyły wtórne - jedna bezpośrednio do banana, druga poprzez amperomierz(szeregowo) leci do drugiego banana;

- dodatkowo równolegle wpinamy voltomierz.

 

A budowa, schemat itd. np.:

http://motylasty.pl/warszt_3.html#warsztat8

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jerzy_R napisał:

 

Woltomierz jest po stronie wtórnej transformatora.

 

Jest napisane:

 

A budowa, schemat itd. np.:

http://motylasty.pl/warszt_3.html#warsztat8

 

Super strona i porady.  Szkoda tylk, ze zdjecia i szkice bardzo male i trudno zobaczyc szczegoly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.05.2023 o 02:09, Andrzej Klos napisał:

 

Super strona i porady.  Szkoda tylk, ze zdjecia i szkice bardzo male i trudno zobaczyc szczegoly.

Najlepsze projekty:

https://www.instructables.com/4-Axis-CNC-Hot-wire-Foam-Cutter-ArduinoRamps14/

 

A dla mnie najlepsze to:  https://rckeith.co.uk/grbl-hotwire-mega-5x-for-cnc-foam-cutters/

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i tak:

 

https://cncfab.renaudiltis.com/mc4x.html

 

https://cncfab.renaudiltis.com/cnc-fil-chaud-pour-un-club-d-aeromodelisme.html

 

 

i instrukcja budowy:

notice-montage-mc4x-cncfab-2.pdf

 

 

13 godzin temu, jarek_aviatik napisał:

Zrobiłem ramkę do cięcia styro. Nim opanowałem cięcie zobaczyłem jak kolega tnie na takiej maszynie jak powyżej wspomniał Jarek..... i zrezygnowałem z ramki.

Na bazie tych dwóch pomysłów zrobiłem własną wersję. Nie wszystko wyszło tak jak zakładałem ,ale skrzydełka można ciąć. Tnę do prostych modeli więc jakość jest wystarczająca. Jeszcze do opanowania cięcie kadłubów.

 Jest to pierwsza moja maszyna CNC …. Mam nadzieję że nie ostatnia... a już jestem jedną nogą emerytem.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Panowie pomóżcie proszę, bo mnie już ręce opadają.

Potrzebuję rady od Kogoś znającego sie na elektryce, chodzi o problem z przepalaniem bezpiecznika na wejściu do transformatora.  Transformator który używam to Breve 160VA w obudowie https://www.breve.pl/produkt/pvs-160-230-24v, fabrycznie posiada na uzwojeniu pierwotnym bezpiecznik 1A, zamontowałem ściemniacz i kiedy próbuję ko użyć (uruchamiam na ściemniaczu w pozycji maksymalnego otwarcia) wówczas mogę przekręcić pokrętło o kilka stopni, zmniejszając napięcie na wtórnym uzwojeniu z nominalnych 24V do ok. 20V dalsze obniżanie napięcia ściemniaczem powoduje przepalenie bezpiecznika. Może Ktoś mi podpowiedzieć co powoduje problem? Ewidentnie działanie ściemniacza jest źródłem, może on być wadliwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2018 o 16:35, Michał Pielaszkiewicz napisał:

Okey,

Chłopaki oglądają baję - więc jest chwilka :)

 

Profili generuje wzorniki z "noskiem" i jest to intencjonalne. Nie można zejść poniżej 1mm.

 

40494281412_bf4bcf47ea_c.jpg

 

 

Tutaj na przykładzie AG40d, sprawdzam wzorniki na kalce i na samym nosku jest tak (przepraszam za jakość, robione telefonem a jedną dłonią nie mogłem dobrze przyłożyć kalki..)

 

39642489295_2c7f6ebb3f_c.jpg

 

39642496075_b9cc91c8e1_c.jpg

 

Jest to powtarzalne przy tych parametrach.

To nie jest problem, delikatnie potraktowany nosek papierem ściernym i jest okey.

 

Na dniach postaram się wypalić rdzenie do tego profilu, to wstawię zdjęcia efektu końcowego.

 

Pozdr!

 

 

 

Piszesz ze masz tam Bz- 1A , daj mocniejszy 10A .

Lub wyeliminuj całkowicie ten bezpiecznik , zastąp go zworą ale kontroluj ciepło transformator jak będzie się nagrzewał dość mocno to go wyłączaj bo inaczej może dość do przepalenia uzwojeń .

Dlatego tak jest bo występują różne natężenia prądu przy zwarciu z drutem oporowym  . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień bezpiecznik na 1,6 - 2,5A.

Druga sprawa to na czym masz ściemniacz . Jeżeli na tyrystorze to on nie za bardzo nadaje się do obciążenia indukcyjnego. Żarówka , grzałka tak. Trafo będzie się grzało i buczało jak będziesz zmieniał wysterowanie tyrystora. Jeżeli jest triaku to zwiększenie bezpiecznika powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.