Skocz do zawartości

Katana X-lite 1,4 m-(budowa )-wspólny temat.


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 446
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Gość slawekmod

Paweł, oblot niebawem, miałem przeprowadzkę na głowie itp.Wszystko mam już do uruchomienia katanki tylko brak czasu.Pozatym zabrałem się za skrzydła do dużej Katany 2m i tak schodzi ze wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

Dzięki uprzejmości Sławka stałem się posiadaczem planów Katany, a dzięki firmie ARTEX części. (Dla ciekawych cena materiału + cięcie 92zł + VAT oraz + wysyłka jeżeli to dane poufne proszę moderatora o edycję postu).

Po kilkakrotnym przeczytaniu tematu a zwłaszcza wątku o sosnowych dźwigarach 7x7mm zastanawiam się nad płaskownikiem węglowym chmm ??? 4x1mm lub 3x1 oklejonym balsą (była wzmianka o 100% dźwigarach z balsy ale dobrej jakości) do wymiaru 7x7mm lub innym płaskownikiem lub prętem. Oraz w którym miejscu go umieścić przy krawędzi czy w środku dźwigara, ale myślę że tu szanowni Koledzy mi podpowiedzą lub udzielą istotnych wskazówek za które dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie najlepiej dźwigar zrobić z balsy z dodatkiem węgla bo sosna wazy "tonę" w porównaniu do balsy. Ja tam zrobiłem ze sosny i żałuje bo skrzydełka trochę ciężkie wyjdą. Mozna jeszcze dać listwę balsowa 7x7mm i wkleić w nią pręt węglowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liczylem kiedys dzwigar do skrzydla 3,6m rozpietosci na odksztalcenie 25mm na koncowce przy obciazeniu 125kg. Pasy weglowe dzwigara przy kadlubie maja 2x15mm, scianka balsa + szklo 40x1.5mm. Pasy stopniowane stosownie do obciazen aerodynamicznych plata.

 

najlepiej dac na dzwigar sam wegiel. Dawanie balsy mija sie z celem. Nie mozna jej dac miedzy scianka i dzwigarem bo scianka bedzie sie w nia wbijac, nie bardzo tez pasuje dac ja miedzy dzwigarem a poszyciem bo zmniejsza wysokosc scianki (odleglosc miedzy dzwigarami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja planuje zrobić dźwigary następująco:

zamiast rurki węglowej dam płaskownik węglowy 6x1 mm oklejony obustronnie 3 mm balsą , a na górze przykleję płaskownik węglowy 1,2x7mm. po sklejeniu i oszlifowaniu wychodzi równy dżwigar 7x7 mm, który pasuje do wycięcia w żeberkach.

Dzięki temu powstaje teownik trudny do złamania.

 

pozdrawiam, Jacek

 

edit.

 

tak by to wyglądało

dzwigarkopiawt9.jpg

w448.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Myślę że dobrej jakości listwy balsowe 7x7 załatwią sprawę, do tego można na nich położyć rowing i na to nakleić keson.Jednak listwy balsowe jak już to wycięte z deski 7mm bo te gotowe dostępne w sklepach są beznadziejne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

przeczytajcie jeszcze raz ostatni post @tikicaca. laczenie materialow o skrajnie roznej sztywnosci nie ma sensu. nie da sie przetransportowac wydatkow tnacych z balsy na kompozyt weglowy. w miejscu laczenie bedzie wystepowac koncentracja i spoiwo sie zluszczy a dzwigar sie rozwarstwi. balsa by sie nadawala na zrobienie przekladki w sciance zeby zwiekszyc statecznosc i wsio.

jako przyglad podam ze probowano dawno temu w polskich szybowcach zalaminowac w dzwidarze klocek drewniany aby w nim zamontowac sworzen. i co sie okazuje na krawedziach klocka konstrukcja sie rozwarstwia i klocek robi sie luzny. na szczecie jest zalaminowany dookola wiec nie wypada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Ja w swojej Katanie zrobiłem nowe otwory na dżwigar sosnowy 5/3 oraz pomocniczy 3/2 . I to w zupełności wystarcza do tej wielkości skrzyła . Oczywiście keson i zamknięcie kesonu z balsy 1,5 mm . Na upartego można dać pod dżwigar główny płaskownik węglowy 3/1 mm lub 3/0,5 mm taki jaki daje się do depronów , długości 50 cm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

laczenie materialow o skrajnie roznej sztywnosci nie ma sensu

A gdyby trochę zmodyfikować rysunek Jacka tz. węgiel np 4x1 mm wkleić w róg wycięcia żeby się bezpośrednio łączył z żeberkami to wtedy balsa służyła by jedynie jako wypełniacz dużego otworu na dźwigar. :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.