Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jaki czas temu postanowiłem zbudować model airboat`a.

 

Wybór padł na MT-14 Szuwarek

http://www.rcclub.pl/opis-budowy-modelu-lodki-bagiennej-mt-14-szuwarek/

 

Model zbudowałem z wyciętych na laserze elementów sklejkowych, zgodnie z planami ze strony. Po zamontowaniu wyposażenia, wyruszyłem na testy. Model przy lekkim dodaniu gazu, nurkuje dziobem pod wodę. Wyposażenie umieszczone jest wg. zaleceń. Silnik jaki użyłem w łodzi to Emax RS2205 (śmigło pchające). Co może być przyczyną nurkowania? 

 

1. Złe wyważenie?

2. zły kąt montażu silnika? Kąt silnika wymusza jego mocowanie. Wg. planów, montaż jest lekko pochylony w górę.

3. śmigło pchające ? ma to jakiekolwiek znaczenie?

 

Z góry dzięki za pomoc. Jestem świeżynką w kwestii modeli pływających.

 

SZUWAREK-V10.jpg

1.JPG

2.JPG

3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
12 godzin temu, cyrax_ojz napisał:

środek ciężkości masz na wrędze między nadbudówką a wieżyczką silnika ?

 

SC mam mniej więcej w miejscu półki na nadajnik

Godzinę temu, kaczma2 napisał:

Gdyby napęd był odwrotnie. Śmigło ciągnie. To miejsce na bebechy by było bardziej do tyłu. Wygoogluj, dużo tego i porównaj.

 

Sugerujesz abym zastosował śmigło ciągnące i zmienił kierunek obrotów silnika? Myślałem o tym, jednak nie znalazłem logicznego wytłumaczenia, czemu miał bym to zrobić ;)

21 godzin temu, japim napisał:

A jakie model ma zanurzenie?

 

Dawno temu zrobiłem taka łódkę ale dużo większą - 75cm długości. Napędzana silnikiem 3.5cm3. Chodziła pięknie, ale zanurzenie było na poziomie kilku mm.

Nie sprawdzałem dokładnie, ile mm zanurza się łódka. Na oko to jakieś 1/4 wysokości burty.

SC.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SC masz  w miejscu półki na odbiornik - nadajnik trzymasz w ręce.

Zrób większy skłon silnika w górę , zdjęcie może przekłamuje ale ośka silnika jest poziomo a powinna "patrzeć w górę".

Jak jesteś nad wodą możesz obciążyć tył modelu ( nawet kamyczkami) aby dziób wyszedł z wody i zobaczysz czy to coś zmieniło w pływaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bodzioch napisał:

SC masz  w miejscu półki na odbiornik - nadajnik trzymasz w ręce.

Zrób większy skłon silnika w górę , zdjęcie może przekłamuje ale ośka silnika jest poziomo a powinna "patrzeć w górę".

Jak jesteś nad wodą możesz obciążyć tył modelu ( nawet kamyczkami) aby dziób wyszedł z wody i zobaczysz czy to coś zmieniło w pływaniu.

Miałem na myśli odbiornik, napisałem nadajnik ;)

 

Jutro podjadę nad wodę, zwiększę skłon silnika i obciążę bardziej tył. Zobaczymy co się zmieni.

 

Póki co , dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.