Skocz do zawartości

EXTRA 300 K.S 2,7m amatorska budowa modelu


Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
4 minuty temu, Cybuch napisał:

Tak na zdjęciach wyglądało.

Nie nic nie szpachlowałem , nawet kadłub nie jest oszlifowany , tak z grubsza go tylko szurnąłem papierem, połączenie statecznika z garbem to klej powychodził i do tej pory mi się nie chciało tego oszlifować;).

Dziś zacząłem kabinkę , niewiele zrobiłem ale zawsze to coś.

Mam wklejone wręgi , jutro wkleję paski pomiędzy wręgi pod poszycie i postaram się wkleić paski na żeberka sterów wysokości i jak czas pozwoli to wkleję mocowania zbiornika i mocowania kabinki.

I tak powoli stopniowo modelu przybywa , ale taka drobnica to czas zabiera a nie widać żeby było coś zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nic nie zrobiłem bo nie byłem w nastroju.

Rozmawiałem z stolarzem kilka dni temu , pytałem czy ma piłę w której ostrze umie się położyć pod kątem względem blatu , powiedział że ma.

Więc się umówiłem na wycięcie tych listew trójkątnych , ale gdy zajechałem do warsztatu i zobaczyłem piłę która się umie położyć pod kątem względem blatu , to w tym momencie jedynie ja się mało nie położyłem ....... ze śmiechu.

Ciśnienie mi skoczyło i odechciało mi się już robić dziś cokolwiek , po prostu byłem wściekły.

Na kilka listewek nie opłaca mi się piły kupować , ale jak sobie dobrze przypominam to teść kiedyś kupił mała piłę którą cos z dwa razy może przeciął i podobno gdzieś tam leży sprawna , jutro po nią podskoczę , jak się okaże że umie ciąć pod kątem to sobie ją zabiorę potnę te listwy i będę dalej walczył z budową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, enter1978 napisał:

Dziś nic nie zrobiłem bo nie byłem w nastroju.

Rozmawiałem z stolarzem kilka dni temu , pytałem czy ma piłę w której ostrze umie się położyć pod kątem względem blatu , powiedział że ma.

Więc się umówiłem na wycięcie tych listew trójkątnych , ale gdy zajechałem do warsztatu i zobaczyłem piłę która się umie położyć pod kątem względem blatu , to w tym momencie jedynie ja się mało nie położyłem ....... ze śmiechu.

Ciśnienie mi skoczyło i odechciało mi się już robić dziś cokolwiek , po prostu byłem wściekły.

Na kilka listewek nie opłaca mi się piły kupować , ale jak sobie dobrze przypominam to teść kiedyś kupił mała piłę którą cos z dwa razy może przeciął i podobno gdzieś tam leży sprawna , jutro po nią podskoczę , jak się okaże że umie ciąć pod kątem to sobie ją zabiorę potnę te listwy i będę dalej walczył z budową.

O tym w mojej relacji , banalnie proste ustrojstwo , może się Tobie spodoba. Tak ja robiłem.100_2131.JPG

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Cybuch napisał:

O tym w mojej relacji , banalnie proste ustrojstwo , może się Tobie spodoba. Tak ja robiłem.

No zobaczymy , zaraz jadę do teściów jak piła którą mam zamiar przywieźć będzie umiała wyciąc listwy to nią wytnę a jak nie to wykombinuję coś takiego jak pokazałeś na zdjęciu.

 

Dziś po pracy coś trochę sklejałem , mam już mocowania zbiornika i mam mocowania kabiny, teraz schnie do jutra , mam nadzieję że kabina mi się nie przyklei do kadłuba;).

Kurcze te drobne duperele sporo czasu zabierają.

spacer.png

 

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchwyty kabiny wyschły i kabina się nie przykleiła do kadłuba , to już jest dobrze :D.

No i uruchomiłem piłę którą przywiozłem , dobrze się tnie ale podziałka z kątami nie ma nic wspólnego z rzeczywistością , więc na listwach rysowałem od czoła linie za pomocą kątomierza i do wyznaczonych linii   ustawiałem pochylenie piły.

Wychodzi świetnie , nie licząc tego że ostrze ma trochę za małą średnicę i jednej listwy od statecznika pionowego nie docięła, ale brakło z 2mm to już skalpelem dotnę.

Na razie mam wszystkie listwy na ogon , na skrzydła listwy poczekają aż zrobię te skrzydła.

Każda listwa jest cięta pod takim kątem jak w instrukcji Krzyśka :)

Mogę dalej budować ;).

spacer.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przykleiłem tylko natarcie kierunku i rzuciłem to bo przyjechał kurier:).

Mało mnie nie pokręciło aby uruchomić ten power box , ale nie miałem wtyczek ani odbiornika , to znaczy odbiornik mam ale młodszy syn niedawno mówił że chciał by spróbować polatać, model depronowego myśliwca mam , leży sprawny i od lat nieużywany w sam raz będzie się nadawał do kasacji.

Więc postanowiłem że nie będę demontował tego modelu zabierał odbiornika tylko niech mały się bawi a ja sobie kupię nowy odbiornik.

No i kupiłem na razie jeden, docelowo będzie dwa , no i jak się okazuje odbiorniki też stówkę podrożały , że też nic nie tanieje.

Więc na razie odstawiłem sklejanie a biorę się za lutowanie i opanowanie radia i powerboxa.

Oczywiście bez zaliczenia wpadki się nie obyło , zamawiałem paczkę z odbiornikiem i wtyczkami a zapomniałem dorzucić listwy sosnowe 2x10 na kabinkę i teraz nie mam z czego zrobić kabinki a zamawianie tylko samych 4 listewek średnio się kalkuluje.

Teraz to chyba trzeba kupić listwę sosnową w budowlanym i wyciąc listewki , dobrze że mam piłę:D

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to powerbox uruchomiłem i tu nie było niespodzianek.

Ale z radiem mam problem nie do przeskoczenia , nie potrafię w telemetrii zmienić ten  chanel out  na typ SUMD , nie widzę takiej możliwości, a może to nie robi się w telemetrii? nie wiem nie poradziłem sobie z tym zadaniem , chyba że to się włącza w radiu nie z poziomu menu radia a z poziomu komputera i oprogramowania dołączanego z radiem , a w oprogramowaniu to jeszcze bardziej nie wiem gdzie czego szukać niż w radiu .

No i na razie jest dupa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, robas69 napisał:

Wiesiek, napisz do Jurka /Czyno/. On ma Graupnera w małym palcu

Już napisałem:).

 

Ogólnie sam doszedłem gdzie zmienić na ten SUMD, to sukces:D.

I powinno działać a nie działa:( z odbiornika serwo chodzi a z powerboxa nie chodzi :(

Bez Jurka się nie obędzie , wyczytałem że kanał ma być podłączony do V-BAR , nawet nie wiem co to jest ten V-BAR a co dopiero gdzie tego szukać.

Ale jaja :) mam nadzieję że to warte moich nerwów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, enter1978 napisał:

powinno działać a nie działa:( z odbiornika serwo chodzi a z powerboxa nie chodzi :(

Nie wiem jaki masz odbiornik, musisz zobaczyć pod jaki kanał podpiąć powerboxa. Ja mam wpięte dwa odbiorniki graupnera i działają bez problemu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem radę , działa:D.

Sporo czasu mi to zajęło , odnalazłem i ustawiłem wszystko co trzeba , i nie działało , na początki ustawiłem jak w instrukcji SUMD OF 16 , ale nie działało , po czym na zagranicznym forum wyczytałem że ktoś miał ustawione SUMD OF 08 , więc tak ustawiłem i to był błąd.

Nie wpadłem na to że power box też trzeba ustawić pod tą transmisję , w końcu doszedłem że power box jest ustawiony pod jakiś system od Spectrum ale jest opcja na HOTT Graupnera , więc ustawiłem HOTT ale nie zmieniłem w radiu z SUMD OF 08 na SUMD OF 16.

W końcu zadzwoniłem do Marcina i Marcin pomógł wyłapać błąd , po zmianie jednej cyferki wszystko ruszyło:).

Marcin kazał czytać instrukcję i się do nich stosować:).

Ciężko było ale działa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin to kazał napisać : " Głuppi Marcin powiedział, że instrukcja jest do czytania a nie do oglądania " :)  ale dobrze że już ruszyło :) :) :) :P 

 

- SJ HoTT: If you wish to use a HoTT receiving system, the SUMD signal must be activated at the receiver. Use the SmartBox or the transmitter’s Telemetry menu to set “CH OUT TYPE: SUMD OF 16”. “OF” means that the receiver switches the SUMD signal off if signal loss occurs. The SRS system detects this within a few milliseconds, and switches over to the second receiver. If you intend to use only one receiver, you can also set FS or HD.

Wyniki tłumaczenia

- SJ HoTT: Jeśli chcesz używać systemu odbioru HoTT, sygnał SUMD musi być aktywowany o godz odbiornik. Użyj SmartBox lub menu Telemetry nadajnika, aby ustawić „CH OUT TYP: SUMD OF 16 ”. „OF” oznacza, że odbiornik wyłącza sygnał SUMD w przypadku zaniku sygnału. Plik System SRS wykrywa to w ciągu kilku milisekund i przełącza się na sekundę odbiorca. Jeśli zamierzasz używać tylko jednego odbiornika, możesz również ustawić FS lub HD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Graffi_25 napisał:

Marcin to kazał napisać : " Głuppi Marcin powiedział, że instrukcja jest do czytania a nie do oglądania

Jak Marcin jest głupi to co ja mam powiedzieć?:P.

Poszukując radia priorytetem był link a w następnej kolejności przyjazny interfejs do kwoty 1700zł , po konsultacjach z modelarzami, wszystkich za i przeciw zwycięzcą został graupner , a ostateczną decyzję podjął miłośnik Futaby;), więc kupiłem to radio.

I mam czego oczekiwałem , interfejs jest tak przyjazny i intuicyjny że nawet ja jakoś nad nim panuję a ani nie lubię nic ustawiać ,ani nie chcę , ani mnie to nie bawi , miłośnik pykania opcjami rozkminił by to w minutę pewnie.

Ustawienia power boxa to już zupełnie są banalne , a mimo to walczyłem z tym sparowaniem radia z power boxem od godz11.00 do godz 17.00.

Wiec mam łatwe w ogarnięciu radio (łatwe jak na taką ilość opcji)  , łatwy power box , i czytałem instrukcję a sparowanie jednego z drugim zajęło mi pół dnia.

To albo nie jestem za bystry , albo tą instrukcję trzeba było czytać ze zrozumieniem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, enter1978 napisał:

Jak Marcin jest głupi to co ja mam powiedzieć?:P.

Poszukując radia priorytetem był link a w następnej kolejności przyjazny interfejs do kwoty 1700zł , po konsultacjach z modelarzami, wszystkich za i przeciw zwycięzcą został graupner , a ostateczną decyzję podjął miłośnik Futaby;), więc kupiłem to radio.

I mam czego oczekiwałem , interfejs jest tak przyjazny i intuicyjny że nawet ja jakoś nad nim panuję a ani nie lubię nic ustawiać ,ani nie chcę , ani mnie to nie bawi , miłośnik pykania opcjami rozkminił by to w minutę pewnie.

Ustawienia power boxa to już zupełnie są banalne , a mimo to walczyłem z tym sparowaniem radia z power boxem od godz11.00 do godz 17.00.

Wiec mam łatwe w ogarnięciu radio (łatwe jak na taką ilość opcji)  , łatwy power box , i czytałem instrukcję a sparowanie jednego z drugim zajęło mi pół dnia.

To albo nie jestem za bystry , albo tą instrukcję trzeba było czytać ze zrozumieniem ;)

To właściwie jakie masz radio ?. Na fotce widziałem odbiornik Graupnera GR 12. W czym problem?.Po co Tobie telemetria na 15 min. lotu. Który kanał nie działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, maciej1977 napisał:

i znowu to samo .. po co powerbox , po co telemetria

Ja pytanie Irka rozumiem w ten sposób że ciężko wywnioskować czego dotyczy.

Wydaje mi się że Irek zakłada że łączność z modelem idzie po linku telemetrii który jest słaby, ale to chyba tak nie działa i łączność idzie po normalnym linku gdzie mam 4km zasięgu , a telemetrią tylko się konfiguruje radio z odbiornikiem , ale jak to działa to dobre pytanie do Jurka

 

Radio mam Graupner MX-20 a odbiornik kupiłem GR-16, zresztą w wszystkich modelach mam te odbiorniki z tym że z dwa lata temu płaciłem 220-230zł za szt a teraz kosztuje 340zł.

10 godzin temu, Cybuch napisał:

W czym problem?.Po co Tobie telemetria na 15 min. lotu. Który kanał nie działa?

W tej konfiguracji odbiornik nie działa standardowo że każdy kanał w odbiorniku ma wpięty osobny kabelek i każdy kanał zasila osobne serwo.

Tutaj tylko jeden ósmy kanał jest używany , i z jednego kanału jednym kabelkiem płynie transmisja wszystkich kanałów jakie ma odbiornik , power box rozszyfrowuje sygnał i rozdziela go na poszczególne swoje własne wyjścia na serwa.

Ale opcja takiej transmisji liniowej nie jest domyślnie dostępna tylko trzeba ją sobie włączyć właśnie w telemetrii , ale żeby to zrobić to trzeba wiedzieć jak i gdzie , no i z tym był problem bo nie wiedziałem ani gdzie ani jak:).

 

Było pytanie o zalety power boxa co ma czego nie da się obskoczyć coś tam kombinując, matchowanie serw chyba ciężko obskoczyć bo niby można z poziomu radia poustawiać serwa na osobnych kanałach ale Maciek miał tak zrobione i z tego co zrozumiałem to serwa za długo nie służyły a ma radio Futaby za zaporowe pieniądze więc na pewno można było ustawić wszystko jak trzeba , a mimo to przesiadł się na power box i jego opinia jak dla mnie jest cenna bo używał  i płytki zasilającej robionej samemu i power boxa i wybrał droższą opcję.

Mnie osobiście zakup serw zawsze boli i nigdy nie jest tanio, a zakup serw do tej extry to przetrzepie mi kieszeń najbardziej ze wszystkich modeli jakie mam czy tam miałem.

Następną zaletą jest łączność na dwa odbiorniki , nawet jak jeden zdechł by całkowicie to drugi natychmiast przejmie kontrolę , no i jak nie patrzeć mając dwa odbiorniki ma się cztery anteny to też ma znaczenie.

Ale tanio nie jest i to jest fakt, a czy jest warto? to każdy musi sobie ocenić indywidualnie.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, enter1978 napisał:

Ja pytanie Irka rozumiem w ten sposób że ciężko wywnioskować czego dotyczy.

Wydaje mi się że Irek zakłada że łączność z modelem idzie po linku telemetrii który jest słaby, ale to chyba tak nie działa i łączność idzie po normalnym linku gdzie mam 4km zasięgu , a telemetrią tylko się konfiguruje radio z odbiornikiem , ale jak to działa to dobre pytanie do Jurka

 

Radio mam Graupner MX-20 a odbiornik kupiłem GR-16, zresztą w wszystkich modelach mam te odbiorniki z tym że z dwa lata temu płaciłem 220-230zł za szt a teraz kosztuje 340zł.

W tej konfiguracji odbiornik nie działa standardowo że każdy kanał w odbiorniku ma wpięty osobny kabelek i każdy kanał zasila osobne serwo.

Tutaj tylko jeden ósmy kanał jest używany , i z jednego kanału jednym kabelkiem płynie transmisja wszystkich kanałów jakie ma odbiornik , power box rozszyfrowuje sygnał i rozdziela go na poszczególne swoje własne wyjścia na serwa.

Ale opcja takiej transmisji liniowej nie jest domyślnie dostępna tylko trzeba ją sobie włączyć właśnie w telemetrii , ale żeby to zrobić to trzeba wiedzieć jak i gdzie , no i z tym był problem bo nie wiedziałem ani gdzie ani jak:).

 

Było pytanie o zalety power boxa co ma czego nie da się obskoczyć coś tam kombinując, matchowanie serw chyba ciężko obskoczyć bo niby można z poziomu radia poustawiać serwa na osobnych kanałach ale Maciek miał tak zrobione i z tego co zrozumiałem to serwa za długo nie służyły a ma radio Futaby za zaporowe pieniądze więc na pewno można było ustawić wszystko jak trzeba , a mimo to przesiadł się na power box i jego opinia jak dla mnie jest cenna bo używał  i płytki zasilającej robionej samemu i power boxa i wybrał droższą opcję.

Mnie osobiście zakup serw zawsze boli i nigdy nie jest tanio, a zakup serw do tej extry to przetrzepie mi kieszeń najbardziej ze wszystkich modeli jakie mam czy tam miałem.

Następną zaletą jest łączność na dwa odbiorniki , nawet jak jeden zdechł by całkowicie to drugi natychmiast przejmie kontrolę , no i jak nie patrzeć mając dwa odbiorniki ma się cztery anteny to też ma znaczenie.

Ale tanio nie jest i to jest fakt, a czy jest warto? to każdy musi sobie ocenić indywidualnie.

 

No i wszystko jasne. Nie załapałem z czym walczysz. Ja używam MC 26 w standardowej konfiguraci  i nigdy tej opcji nie wykorzystywałem z powodów budżetowych . Jak się da taniej to czemu nie. Gdzieś kiedyś wyczytałem , że takie opcje transmisji były dedykowane  śmigłowcom - zminimalizowanie okablowania, ale czemu nie może kiedyś spróbuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.