Skocz do zawartości

Dwumetrowy wszystkomający Mustang Horbaczewskiego (2.1m ostatecznie)


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, robertus napisał:

Temat wyważenia modelu też robi się interesujący bo na palcach lub klockach duplo już go nie postawię emoji16.png

Nie wiem ile waży Twój model, ale ja szybowce i samoloty 5kg wyważam przód tył na placach, a prawo lewo podwieszając model z przodu i z tyłu.

Np. za ośkę silnika, a z tyłu zahaczyć za dość mocny element jaki masz. Ja mocowałem z tyłu za śrubę od przykręcania steru wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, robertus napisał:

Temat wyważenia modelu też robi się interesujący bo na palcach lub klockach duplo już go nie postawię emoji16.png

Dolnopłata najlepiej wyważać "do góry nogami". Inaczej jest to bardzo trudne bo model ucieka na wszystkie strony.

A tak kadłub wisi i jak go wyważysz poziomo to będzie dobrze.

Ja sobie zbudowałem prymitywną wyważarkę : gruba deska wiekości kartki A4 do tego dwie listwy sosnowe 10x10mm przyklejone do tej deski.

Końce listwewek ścięte pod kątem 45st. aby powierzchnia styku z płatem była mała. O dziwo można bardzo precyzyjnie wwyważać modele co jest nieosiągalne robiąc to na palcach.

Kiedyś wyważałem modele na palcach ale szczerze odradzam tą metodę bo jest bardzo niedokładna.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robertus napisał:

I to się tak wyważa na tych sznurkach, nie do gory nogami?

Nie, wyważanie w pozycji normalnej. Zresztą na filmie to widać.

Wyważałem w ten sposób Zlina 2060mm, poleciał bez problemów.

 

Tu chyba jest dokładniej opisane

https://www.rcuniverse.com/forum/tips-techniques-180/708060-vanessa-c-g-rig-how.html

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vanessa jest bardzo dobrym sposobem. Trzeba mieć jedynie dwie rzeczy - możliwość powieszenia modelu, no hak w suficie oraz ciężki odważnik / wahadło koniecznie s punktem zaczepienia w osi, aby wisiało pionowo.

Sznurek do powieszenia zwykły nylonowa dostępny w markecie, pod wahadło jakaś nić, aby się luźno układała.

Koniecznie należy wypoziomować model, ja sprawdzam czy statecznik leży poziomo albo na innych punktach odniesienia. Aby nie uszkodzić krawędzi natarcia można sznurki owinąć wokół kadłuba, a nie o skrzydło, oczywiście przy krawędzi natarcia i spływu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinacje... Mozna przeciez jak Arek napisal, w najprostszy z mozliwych sposobow, calkiem staromodnie czyli tak, jak sie kiedys robilo - na dwoch pionowych, zwezajacych sie u gory listwach. 😐

 

Natomiast jesli kto bardziej lubi troche matematyki, mozna wywazyc model za pomoca zwyklej wagi, mierzac sile nacisku poszczegolnych kol podwozia modelu na podloze i robiac najzwyklejsze rownanie momentow (moment to sila pomnozona przez ramie dzialania). 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Jerzy_R napisał:

Na ciul było wymyślać internet? Przecież można całkiem staromodnie, sygnałami dymnymi...

 A co to ma wspolnego z tematem watku?

Jak zawsze - koniecznie musi sie znalezc jeden, ktory zablysnie glupawa uwaga.

 

17 godzin temu, Stearman napisał:

Poszukaj podkładek karoseryjnych - duża średnica, a mała grubość.

 

Moga byc za cienkie i wygna sie po dokreceniu nie bedac w stanie rozlozyc sile docisku na wieksza powierzchnie.

Podkladki powinny byc sztywne, a wiec odpowiednio grube. Jak stalowe za ciezkie, trzeba szukac aluminiowych. Przeciez tak sie robi od dziesiatek lat w silnikach spalinowych. Zasada takze w omawianym tutaj przypadku pozostaje ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, mr.jaro said:

Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Jarku...  podobnie jak Ty, na podstawie doświadczenia.... bo ani Ty, ani ja tego nie policzyliśmy ;)

Proponujesz podkładkę aluminiową... to jakiej grubości chciałbyś by była, by przenosiła większe obciążenia niż stalowa?

Jarku... nie idźmy ta drogą.... wróćmy do śledzenia tematu postu.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o same obciazenia chodzi, lecz takze o sztywnosc, a przede wszystkim jej stosunek do ciezaru. Dla aluminium przy porownywalnej sztywnosci musi byc wieksza grubosc, ale tez bedzie mniejsza masa calkowita. Ale to trzeba wiedziec. Na sztywnosc przekroju najistotnieszy wplyw ma jego wysokosc - w tym wypadku grubosc podkladki.

 

Jak myslisz, dlaczego w modelarstwie lotniczym tak masowo stosuje sie Balse pomimo, ze jej wytrzymalosc jest mniejsza od wytrzymalosci na przyklad sosny? Dokladnie z wyzej podanej przyczyny. Ale to tez trzeba wiedziec, a nie z braku weryfikowalnych argumentow tlumaczyc wszystko domniemanym doswiadczeniem.

 

Takie rzeczy znajdziesz w znakomitej polskiej literaturze modelarskiej minionych lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, mr.jaro said:

Ale to tez trzeba wiedziec, a nie z braku weryfikowalnych argumentow tlumaczyc wszystko domniemanym doswiadczeniem.

 

Jarku.... powinieneś (a może jesteś) być nauczycielem.... tak pięknie posługujesz się ogólnikami, pięknymi frazesami, tak mocno usiłując udowodnić wszystkim dookoła, że na niczym się nie znają..... ;)

 

A tu na forum modelarze szukają konkretnej odpowiedzi, podpowiedzi, jeśli nie z wyliczeń to z doświadczenia.... i nawet wątpliwe (za jakie uważasz moje) może czasem wnieść coś wartościowego i przydatnego do postu.

 

Luz Jarku.. więcej dystansu :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mr.jaro napisał:

Kombinacje... Mozna przeciez jak Arek napisal, w najprostszy z mozliwych sposobow, calkiem staromodnie czyli tak, jak sie kiedys robilo - na dwoch pionowych, zwezajacych sie u gory listwach.

 

2 godziny temu, mr.jaro napisał:

A co to ma wspolnego z tematem watku?

Jak zawsze - koniecznie musi sie znalezc jeden, ktory zablysnie glupawa uwaga.

 

I vice wersal

 

Jeżeli wpis o wyważaniu na Vanessie i wszystko poniżej co z tym związane uważasz za głupawe wpisy i nie mające związek z tematem to faktycznie przepraszam, że odważyłem się cokolwiek napisać.

Widać, nie dorastam do pięt Szanownemu Koledze i nie proponuję staromodnych rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Jerzy_R napisał:

Jeżeli wpis o wyważaniu na Vanessie i wszystko poniżej co z tym związane uważasz za głupawe wpisy i nie mające związek z tematem to faktycznie przepraszam, że odważyłem się cokolwiek napisać.

 

Kombinujesz niczym kon kod gore! Za glupawy uwazam nastepujacy wpis i wczesniej wyraznie dalem to do zrozumienia:

 

3 godziny temu, Jerzy_R napisał:

Na ciul było wymyślać internet? Przecież można całkiem staromodnie, sygnałami dymnymi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.