Skocz do zawartości

Jacht typu VEGA


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, kaczma2 napisał:

Planowany jest do tego modelu wózek? Kolega jest w trakcie budowy wózka do gen. Zaruskiego.

Nie, model ma 1m długość i waży chyba koło 5kg, więc będzie noszony na rękach 🙂. Wózek nie zda egzaminu,  ponieważ są dojścia do wody gdzie w żaden sposób wózkiem nie podjedziesz. Myślę o zrobieniu skrzynki do transportu, która zabezpieczy model w transporcie, no i jak walizkę będzie można zanieść w ręku do samochodu, a później nad wodę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ponieważ prace nad modelem powoli dobiegają końca i zbliża się moment wodowania, zrobiłem skrzynkę do jego transportu.  Bez właściwego zabezpieczenia, bardzo łatwo można by go uszkodzić w transporcie. Maszt z żaglami będzie przymocowany w pokrywie skrzyni.

20230516_200134.jpg

20230516_200001.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam mały problem i pilnie potrzebuję Waszej pomocy.
Podłączyłem baterię aby dokonać sprawdzenia i koniecznych regulacji i się zaczęło.  Ster zaczął się dziwnie zachowywać, nie reagował na reagował na powolne  ruchy gimbala, jedynie przy jego maksymalnym i gwałtownym wychyleniu, dopiero po krótkim czasie wychylał ster, ale tylko na maksa, nie było płynnych ruchów. Pomyślałem że to wina serwa, ale również i winda czasami nie reagowała właściwie, wiec podejrzenie padło na odbiornik. Miałem drugi taki sam (oba nowe), więc go wymieniłem i zadziałało dobrze. Sukces myślę sobie, ale po krótkiej zabawie sytuacja się powtórzyła, ster i winda nie za każdym razem, ale od czasu do czasu jakby się zacinały.
Gdzie szukać problemu, czy macie jakiś pomysł gdzie może tkwić problem?

Wszystko to odbywało się w domu, więc zasięg był bliski, aparatura to Radiomaster TX16S, odbiornik Radiomaster R86C (2,4GHz  V2),  winda SW6114T, serwo CS238Mg.
Dla sprawdzenia przełączyłam się na Omegę, gdzie mam te samu urządzenia i było wszystko ok.
Acha, jedyna różnica między Omegą a Vegą jest w wersji odbiornika, obydwa to R86C, ale w Omedze jest starszy bez symbolu V2, nie wiem czy może to mieć jakieś znaczenie.

Czy macie jakieś sugestie? Nie chciałbym aby na wodzie zaczęły się takie problemy.

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bliski zasieg nie musi byc rownoznaczny z brakiem zaklocen.

 

Na odleglosc raczej nikt Tobie nie zdiagnozuje usterki. Musisz sam.

 

Zakladam, ze cala mechanika steru oraz wybierania zagli pracuje lekko i bez zacinania. Wowczas w pierwszej kolejnosci sprawdzic wszystkie kabelki/wtyczki (czasem usterka objawia sie dopiero, gdy poruszysz kabelkiem badz wtyczka). Jesli nadajnik lub jego ustawienia w porzadku, cala elektronike wyjac z modelu i sprawdzac wymieniajac kazdy element (zasilanie tez) pojedynczo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam zasilanie.Servo cs 238 to z tego co mi się wydaje analog.W nowych radiach analogi czasami mieszają,zwlaszcza jak się serwa pomiesza.Czyli cyfra i analog.Moze własnie u Ciebie tak jest ze winda cyfrowa.Spróbuj odpiąć winde,serwo i zobacz co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzesiek napisał:

Obstawiam zasilanie.Servo cs 238 to z tego co mi się wydaje analog.W nowych radiach analogi czasami mieszają,zwlaszcza jak się serwa pomiesza.Czyli cyfra i analog.Moze własnie u Ciebie tak jest ze winda cyfrowa.Spróbuj odpiąć winde,serwo i zobacz co będzie.

 

Sugerujesz żeby odpiąć jedno z serw i sprawdzić jak pracowało będzie tylko jedno, to drugie, tak ? Odepnę windę, gdyż serwo steru bardzoej "grymasiło".  Tylko porównuje to z Omegą, gdzie urządzenia są takie same,  a tam nigdy żadnych problemów nie miałem, cóż dziś spróbuję.

 

Jarek - słuszna uwaga, jak sobie teraz przypomnę, to wtyczka UBEC-a zasilająca odbiornik wchodziła dość luźno, więc warto poprawić to połączenie.

Dziś przejrzę raz jeszcze wszystkie połączenia i pokombinuję z wypinaniem serw jak pisał Grzegorz.

Dzięki na razie 🙂

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem wszystkie połączenia, szczególnie to zasilające odbiornik, było luźne. Wygląda to,  że jest dobrze, przynajmniej na razie, problem się nie powtórzył. Popróbuję jeszcze kilka razy, i jak się nie powtórzy,  to na wodę. 

Dzięki za uwagi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.