Skocz do zawartości

Antena Futaba 12FG 35MHz


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukiwałem anteny do mojej 12FG na pasmo 35MHz. 

Teraz kilka informacji dla osób z podobnym problemem.

 

Antena do 12FG jest ta sama co do 3U/7V/7U/8U/9C/9V/9Z

Średnica anteny ( najgrubszego segmentu) -10mm

Długość po złożeniu 157mm

Długość po rozłożeniu 110cm

Gwint wewnętrzny M3

Antena jest dostępna w Niemczech, Anglii, Finlandii w cenie od 7 funtów do 14 funtów w Anglii plus wysyłka . W pozostałych krajach kosztuje około 15 Euro plus kilka za dostawę do Polski.

W internecie występuje jako P-TS91600 i jest brandowana przez Ripmaxa (ale w opakowaniu Futaby)

Z czego wynika 110cm. Z częstotliwości pracy- typowa ósemka.  Prędkość światła podzielona przez częstotliwość daje nam długość fali i dla 35MHz jest to 8,571m. Podzielone przez 8 daje 1071mm więc to o co nam chodzi.  Trzeba mieć to na uwadze stosując zamienniki.  Wydłużając antenę o 3cm zmniejszamy jej częstotliwość o 1MHz , skracając antenę do 100cm zwiększamy  jej częstotliwość do 37,5 MHz. Wiadomo że leci wtedy dopasowanie i moc promieniowania która i tak jest niewielka.

Od Piotrka @modelpiotrekotrzymałem antenę graupnera i ma ona 9mm średnicy i w okolicach 120cm.  Niestety gwint ma M4 ale to jest do przerobienia i będzie przerobiona na zapasową.

Zamówiłem też na próbę antenę z aliexpress i ona ma M5 co również będzie przerobione.

 

I teraz uprzedzę pytania o 35MHz- latając Futabą w PCM 35MHz nigdy nie miałem problemu. Poza tym latam daleko od cywilizacji.  Mając dwie opcje w nadajniku 35 i 2.4 mam uniwersalne radio (telemetria jest mi zupełne niepotrzebna) i dostęp do przeróżnych odbiorników.

 

Dziękuje kolegom za odzew na moje ogłoszenie w sprawie anteny.  W szczególności koledze @d9Jacekza podpowiedź frazy wyszukiwania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Widocznie futaba stwierdziła ze wystarczy 110 a graupner dał 148 i skorygował to cewką. Stosowanie anten skracanych elektrycznie to żadna nowość.

Teoretycznie jedyną anteną która dobrze pracuje bez cewek itp jest antena  typu GP o długości  1/4 fali. Trudno biegać z nadajnikiem który ma antenę o długości 215cm. Dlatego robi się anteny krótsze z odpowiednimi cewkami tak żeby były w rezonansie z nadajnikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, SlawekADW napisał:

Trudno biegać z nadajnikiem który ma antenę o długości 215cm.

 

To i tak lepiej niż biegać bez... :mrgreen:

 

 

 

Ale swój urok to miało... 8)

 

 

DONm31WW0AAS-8c?format=jpg&name=small

1950 Fransa: Uzaktan kumandalı insansız hava aracı.

 

radio.thumb.JPG.7e72a1748109c7119cd5514b49861d66.JPG

https://www.modelairplanenews.com/the-first-days-of-rc/

https://www.modelaircraft.org/sites/default/files/RaspanteJosephJoe.pdf

 

 

https://www.gammodel.pl/to-oni-zbudowali-pierwszy-model-rc-zobacz-jak-powstalo-modelarstwo-rc-n-3.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się pozyskać antenę do mojej futabki a właściwe dwie. Jedną od  Kolegi @HELIKOPTER a drugą z Niemiec.  Gorzej było z modułami ale udało się je zakupić. Jeden przyjdzie z wysp kanaryjskich a drugi z Litwy.

 Ważny w przypadku modułu jest region w jakim będzie użytkowany. Akurat mam radio z Europe Area więc mogę zastosować moduł 35 dla Europy. Chodzi o zakres czestotliwości. Jak założymy moduł spoza Europy to nie będzie on działał.

 I myliłby się ktoś kto sądzi że moduł w.cz jest funkcjonalnie równoważny z innymi modułami Futaby czy Graupnera.

Moduł do futaby 12FG, 12Z i 14MZ nie zawiera generatora ani żadnej syntezy. Zawiera tylko eeprom i wzmacniacz w.cz z filtrami. Synteza, zapewne DDS jest na płycie głównej nadajnika. EEprom przechowuje dane o regionie a wzmacniacz wzmacnia sygnał z syntezy do anteny.  W module znajduje się filtr który zapewnia dopasowanie  jednej długości anteny dla różnych wersji częstotliwościowych modułu nadajnika. Moduły da się łatwo przeprogramować ale ze względu na strojony tor w.cz nie da się (teoretycznie) używać modułu 35 przeprogramowanego na 50 czy 72Mhz. Poza tym region modułu musi się zgadzać z regionem nadajnika a ten ostatni w 12FG jest nie do zmiany (przynajmniej w w wersji V 3.0)  Zmienić region nadajnika może serwis Futaby.

Więcej na ten temat  tu  https://www-helifreak-com.translate.goog/showthread.php?t=43590&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zakupić używany odbiornik R149DP PCM na angielskim eabyu. Pomimo opłat eksportowych i tak zapłaciłem niewiele.  U nas w kraju ciężko o tego typu odbiorniki, na aukcjach nie ma wcale.  Dla mnie optymalnym rozwiązaniem byłby R5014DPS G3. Niestety  też nie do kupienia. Mógłbym ściagnąć taki z Anglii ale opłaty eksportowe dyskwalifikują ten pomysł a z Portugalii przesyłka wychodzi dość dużo.  Tak czy inaczej, moduł z Litwy trafił już na WER Warszawa ( mam nadzieję ze poczta nie odwali tym razem żadnego numeru) W środę powinienem go mieć (teoria) Jeżeli okaże się że wymaga zmiany regionu to zbuduję na kolanie SI Prog-a i przeprogramuję region i tabelę częstotliwości na zgodne z polskimi przepisami. Myślę jednak że nie będzie takiej potrzeby. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość drogo. Czasem zdarzają się okazje. Najgorsze jest to ze z jakiejś przyczyny ebay nie szuka po wszystkich krajach.....

 Google tak samo...

Przez przypadek znalazłem sklep na Litwie który sprzedał mi moduł MZ FM za 27 euro razem z przesyłką. Na eBayu najtaniej to 43 euro plus wysylką. Cena regularna w sklepach europy zachodniej to około 100 euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Poszukam.

Czasem zdarza się tak że wystawiane są kompletne zestawy typu: moduł i np trzy odbiorniki. Była taka oferta niedawno z odb. 5014dps i dwoma PCM i to za śmieszne pieniądze. Jest to wynik przechodzenia na 2,4GHz i wyprzedawania nieużywanego sprzętu. Dla mnie taki sprzęt nadal jest wartosciowy i funkcjonalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odebrałem moduł MZ FM i odbiornik R5114DPS G3 od Kolegi @Artur Lis  Wielkie podziękowania dla Artura który przekazał mi ten odbiornik całkowicie bezpłatnie, jestem zobowiązany.

 Moduł w nadajniku ruszył bez problemu, dostępne są wszystkie dozwolone europejskimi przepisami kanały (kilkadziesiąt)  Dostępne modulacje to PPM, PCM 0124, PCM G3 i PCM G3+.

Miałem małe problemy z uruchomieniem odbiornika ale w końcu się udało i wszystko działa jak trzeba.  Radio w PPM doskonale współpracuje z Piotrkowym Multiplexem 7IPD SCAN.

 Ustawianie częstotliwości w nadajniku to bardzo wygodna funkcjonalność.  Futaba 12FG w trybie PPM oferuje możliwość inwersji sygnału co umożliwia współpracę ze starszymi odbiornikami Graupnera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chwila minęła od ostatniego wpisu. Moduł z Hiszpanii nie dotarł, ebay zwrócił kasę. Ponieważ uparłem się na zapasowy moduł MZ FM to zacząłem poszukiwania i udało się trafić taki moduł na wyprzedaży w duńskim sklepie. Z przesyłką kurierem wyszło 155 DDK  ( około 90zł)  Wg. trackingu w poniedziałek ma być dostarczony do mnie. 

 Nie wiem czy pisałem ale dotarł do mnie odbiornik R149DP z Anglii - jest w stanie idealnym zarówno wewnątrz jak i w środku. Od tego samego sprzedawcy kupiłem R138DP w podobnym stanie. 

Za radą Grześka przejrzałem niemiecki, lokalny ebay i z tego źródła pozyskałem jeszcze jeden 138DP (9 Euro za odbiornik w idealnym stanie!) i nowy R149DP.  Dodatkowo sprawdziłem odbiornik Graupner Scan który pozyskałem od Piotrka i okazało się że działa bez problemu.

 Poszukując odbiorników na 35MHz (w zasadzie tylko PCM Futaby) zauważyłem że to pasmo wcale nie umarło.  Odbiorniki PCM (akurat mam na myśli Futabę) są chętnie kupowane i dość poszukiwane. Duzo jest wersji DF czyli takiej która używa PPM a jako dekoder impulsów jest zwykły Cmos 4015 albo 4017 ( licznik ) W PCM widomo, jest mikroprocesor i inny rodzaj kodowania sygnału a odbiorniki Futaby mają końcówkę DP.  W każdym razie wybór pośród odbiorników PCM jest niewielki i czasem trzeba się spieszyć żeby zdążyć z zakupem.  

 Z odbiornikiem R5114DPS G3 ( tu już jest całkowicie inny sposób kodowania sygnału a każdy odbiornik ma swój unikalny identyfikator) mam 5 odbiorników PCM i 2 PPM (z syntezą PLL)  Więcej  mi nie potrzeba. 

Futaba 12FG  z modułem MZ FM daje mi dostęp do wszystkich kanałów 35MHz pasma A i B więc sprzęt mam uniwersalny. 

Oczywiście mam moduł TM14 2.4GHz i odbiornik 6014HS jak bym miał już latać w towarzystwie ( kogoś kto nie wierzy w 35MHz hehhe)

 Skaner pasma też udało mi się zrobić bez problemu z telefonu Samsung s21 z podpiętym poprzez usb odbiornikiem RTL SDR V3 (wersja z TXCO o dokladności 1ppm -sprawdzone) Do tego ściągnięta ze sklepu  play aplikacja RF Analyzer. Całość działa naprawdę przyzwoicie.

 W 12FG jest rzeczywiście synteza DDS a nie PLL  i sprawdzając widmo na tym prostym analizatorze nie widać żadnych pobocznych śmieci wysyłanych w eter z nadajnika umieszczonego tuż obok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Googluj "rtl-sdr" albo "rtl2832u". Dongiel może działać na Androidzie, Windows, Linux, Raspberry Pi.  Sprawdzisz ciśnienie w kołach samochodu sąsiada (TPMS), temperaturę w jego mieszkaniu (pogodynki z czujnikami 433 MHz), przelatujące samoloty (ADS-B), posłuchasz radia FM, komunikację służb, itp. i itd. Ten odbiornik jest uniwersalny, ale raczej małoprofesjonalny. Podstawą dla dobrego działania są dobre aplikacje, dopasowane anteny i filtrowanie pasm częstotliwości. Temat jest ciekawy i obszerny. Trzeba googlować.
Kolega wyżej pisał o androidowej aplikacji "RF Analyzer" i odbiorniku RTL 2832u (tu niezbędny jest kabelek OTG).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zrobienia odbiornika szerokopasmowego z telefonu/tabletu na Androidzie potrzebny jest odbiornik RTL SDR na usb. Do tego przejściówka usb telefonu na gniazdo duże usb. No i oczywiście antena z przewodem zakończonym wtykiem SMA.  Polecam kupić RTL SDR V3 Pro. Jest czulszy i ma generator TXCO a nie zwykły kwarc. Przy zwykłym kwarcu częstotliwość odpływa wraz z nagrzewaniem się płytki odbiornika co przekłada się oczywiście na stabilność częstotliwości odbioru. Z TXCO nie ma tego problemu. Łatwo nadziać się na podróbkę. Tu opisane są oryginały i podróbki, mam obie wersje, druga płynie do 60ppm. https://www.rtl-sdr.com/buy-rtl-sdr-dvb-t-dongles/   Ze sklepu play pobiera się aplikację RF Analyzer i po zainstlowaniu podłącza się odbiornik do usb telefonu i  tyle.

A reszta działa jak tu  

 

www.youtube.com/watch?v=uoHLXbnbHfg&t=138s   <<<<<<  w naszym języku..

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.