Skocz do zawartości

Jeti Spin 200 wylany kondensator


pablos
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mój regulator przestał nagle działać. Rozkręciłem go i okazało się że pod obudową jest jakaś brązowo oleista substancja Substancja ta piecze trochę w język jak jej popróbować . Myślę że jest to eletrolit z kondesatora . Ponieważ elektrolit jest przewodnikiem to zachodzi podejrzenie że powstało zwarcie na elektronice i jest po regulatorze.

Pomimo to chciałbym wlutować nowe kondensatory i zobaczyć a może jednak ruszy. Moje pytania są następujące:

 

1 Czy faktycznie może to być elektrolit z kondensatora

2 Jeśli tak to czym to wymyć 

1 Spin 200.jpeg

2 Spin 200.jpeg

3 Spin200.jpeg

4 Spin 200.jpeg

5 Spin 200.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, pablos napisał:

Witam mój regulator przestał nagle działać. Rozkręciłem go i okazało się że pod obudową jest jakaś brązowo oleista substancja Substancja ta piecze trochę w język jak jej popróbować . Myślę że jest to eletrolit z kondesatora . Ponieważ elektrolit jest przewodnikiem to zachodzi podejrzenie że powstało zwarcie na elektronice i jest po regulatorze.

Pomimo to chciałbym wlutować nowe kondensatory i zobaczyć a może jednak ruszy. Moje pytania są następujące:

 

1 Czy faktycznie może to być elektrolit z kondensatora

2 Jeśli tak to czym to wymyć 

 

 

Mozesz dalej probowac czyscic jezykiem tylko moze Ci czasu nie starczyc na nastepny post 🤪.

 

Ale jaja! Jestem na tym forum 10 lat ale ten post bije wszystko, nawet komentarze na temat aerodynamiki Jurka CzyNo

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlutuj nowe kondensatory o takiej samej pojemności i napięciu. Ważne są również wymiary i raster wyprowadzeń. Przy okazji wymień termopad. Muszą to być kondensatory niskoimpedancyjne o temperaturze pracy 105 stopni C. Do regulatorów bardzo dobre są kondensatory firmy Rubycon z oznaczeniem ZL(niskoimpedancyjne). 

20230129_142237.thumb.jpg.91cb5208d179e81163a4e0f6a6d00898.jpg

 

Zabrudzoną elektrolitem elektronikę umyj spirytusem izopropylowym używając np. szczoteczki do mycia zębów i jak wyschnie polakieruj lakierem PVB60, nawet kilkakrotnie. Tylko nie lakieruj radiatorów tranzystorów mocy ale ich wyprowadzenia jak najbardziej. Lakier ten doskonale zabezpiecza elektronikę przed wilgocią (przed elektrolitem z kondensatorów także :)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie widziałem aby kondensator wydzielał jakiś płyn, moim zdaniem jest to jakiś topnik spotykałem fabryczne lutowania i były zapaćkane topnikiem. Co do wymiany kondensatorów to się zgodzę na jednym zdjęciu wydaje mi się że kondensator jest spuchnięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, pablos napisał:

No to mi pomogłeś...

 

 

Taka byla intencja 😆.  Mam nadzieje, ze nastepnym razem zastanowisz sie zanim posmakujesz wydzieliny z urzadzen elektrycznych, a takze innych...

 

9 godzin temu, pablos napisał:

...baw się jajami dalej 😁😁

 

 

Pomysle o tym wieczorem 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pablos napisał:

Gdybyś milczał byłbyś mędrcem Andrzeju z Brisbane 🤐

 

Podzielilem sie ta wiadomoscia z kolega doktorem, ktory pracuje w Szpitalu Emergency (Izba Przyjec/Wypadkow??).  Mowi, ze mial kilka podobnych przypadkow, czesc z nich zmarla, inni stracili struny glosowe/mowe etc

 

Maly wlos a stracilibysmy kolege z forum; miales duzo szczescia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosząc się do pierwszego postu, najlepiej czyścić w myjce ultradźwiękowej.

Ja tak uratowałem kartę grafiki do mojego starego kompa używanego do frezarki CNC. Jako płyn stosowałem spirytus.

Wg mnie nie ma skuteczniejszej metody.

 

Tutaj filmik z Netu. 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.