Skocz do zawartości

RWD 10 skala 1:5


Grzesiek

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, japim napisał:

 

Grzegorz? To jest duzy model. Czemu chcesz zrobic z niego latajaca gazete?

1.Nie lubię latajacych cegieł.

2.Model ma tak duzą brylę kadluba a jestem ograniczony silnikiem 8,5ccm jak już pisałem wcześniej.Pozatym to sa moje załozenia teoretyczne co nie zawsze idzie z praktyką w parze.Wiadomo jak bedzie 2,5kg ważył też się nie obraże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zagruntowaniu AK 20 powierzchni klejonych nitrocelonem lub caponem zaobserwowałem takie zjawsko.

ak i nitrocelon moją inne czasy odparowania i wstępnego utwardzenia się . To zdecydowanie ułatwia przyklejenie i wstępne naprężenie poszycia

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Grzesiek napisał:

A teraz pytanko do znawcow temetu

Jednomiejscowy górnopłat zastrzałowy o konstrukcji mieszanej.
Płat o obrysie podwójno-trapezowym, zwężony i ścieniony w części środkowej, dwudźwigarowy, dwudzielny, drewniany, pokrycie noska ze sklejki, reszta płótnem. Podparty dwiema parami zastrzałów.
Kadłub kratownicowy, spawany z rur stalowych, oprofilowany listwami drewnianymi, pokryty płótnem. Kabina odkryta.
Stateczniki wolnonośne, kryte sklejką. Stery i lotki kryte płótnem.

czyli czegoś na grzbiecie kadłuba brakuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma  zachowanej  dokumentacji, można tylko opierac się na powiększonych  zdjęciach i.....na tym ,że  zespól RWD stosował podobne  rozwiązania  ...być może jak w RWD 8

Teraz, d9Jacek napisał:

nie ma  zachowanej  dokumentacji, można tylko opierac się na powiększonych  zdjęciach i.....na tym ,że  zespól RWD stosował podobne  rozwiązania  ...być może jak w RWD 8

ja bym sie tym specjalnie nie przejmował bo to semi scale. Dał podlużnicę na grzbiecie kadłuba, pokryłbym te otrzymane trójkąty  cienka balsą lub sklejka np.0,4 mm  aż do podłużnic głównych kadluba. Na to szyfon. Ta podłużnica grzbietowa jast niezbędna  bo na czyms to wszystko powinno sie trzymac. A teraz to tylko powietrza się trzyma.

no ale to Twoj model:)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galbik zrobiony z forniru 0,5mm na podłużnicach balsowych.Dla wzmocnienia położyłem papier japoński na celon.Muszę walczyć z masą ogona,co by sie to dało wyważyć beż zbednych balastow.A tak na marginesie poszukuje amortyzatorów do niego.Długość podam w następnym poscie.

20230308_184958.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Grzesiek napisał:

Galbik zrobiony z forniru 0,5mm na podłużnicach balsowych.Dla wzmocnienia położyłem papier japoński na celon

japonka super ale unikaj kładzenia na cellon przy tak cienkim fornirze..zdecydowanie lepiej i bezpieczniej na capon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Grzesiek napisał:

a co złego moze się stać

cellon silnie ściaga pokrycie i  po prostu może Ci to wszystko powichrować. Dałes  sztywne pokrycie  grzbietu kadłuba  i nie ma potrzeby  uzywania cellonu  do przylejenia japonki...

sama metoda krycia fornirem  jest bardzo dobra, ważne aby fornir był odpowiedni  bo też potrafi kręcić.

Jaki to fornir ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.