Skocz do zawartości

RWD 10 skala 1:5


Grzesiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 20.03.2023 o 11:32, Grzesiek napisał:

Nie ma płaskiego spodu.To NACA 2415

 

Wyglada na to, ze oryginal mial plaski spod - patrz linie szwow na zdjeciu.

 

rwd.jpg.ec06cf4173c1b98253e3df4211021c02.jpg

 

Wiadomo, ze oryginalny profil nie zawsze sprawdza sie w modelu, ale mimo tego nasuwa sie pytanie, czym projektant modelu kierowal sie wybierajac wspomniany NACA 2415. Widzial juz kto, jak modele zbudowane na podstawie tego projektu lataja?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Troszke prac poszło do przodu.Skrzydła dostały lotki,kadłub musialem troszkę usztywnić więc powklejałem rozpórki ,oraz poszycie przednie.Jako ze zapomnialem kupić materiał na poszycie a majowka za pasem to co by tu wymyśleć?I znalazłem starą półkę w piwnicy gdzie wilgoć jak cholera, z której odszedł fornir.(stara po wojenna).I wten sposob pozyskalem materiał.W między czasie dokończylem wcześniejszy projekt.Akrobatek na Webre 3,5 ccm.

A teraz pytanko statecznik poziomy jest za maly.Z tego co wiem przy wydłuzeniu kadłuba 2,a tyle jest powierzchnia statecznika powinna wynosić ok 20% Skrzydła,jest tylko 12% bede musiał powiększyc aby zachować prawidłową stateczność.Projektant 3d zrobił makietowe usterzenie.No chyba że jestem w błędzię.

 

 

20230429_153601.jpg

 

20230429_153535.jpg

 

20230429_153503.jpg

 

20230429_153423.jpg

 

20230429_110711.jpg

 

20230416_165717.jpg

  • Lubię to 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzesiek napisał:

Myślę ze nie ,ale info nie mam żadnego.Ale patrząc na mocowanie płata i innych rzeczy na plastiku stwierdzam ze to nie wypał.

Myślisz, że te płytki laminatowe mocowane do wręg kadłuba i żeber w baldachimie nie wytrzymają obciążeń w locie? Miałem DKD 1 i tam się sprawdzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, d9Jacek napisał:

Grzegorz, ostatnie zdjęcie...czy to kadłub krzywy  czy paralaksa ?

Kadłub jest prosty to wina zdięcia.

PS.

Panowie doradźcie w kwestii statecznikow,mianowicie czy robić płaskie sylwetkowe czy żeberkowe.Oczywiscie nie chcial bym robić krytych na twardo jak to w orginale,bo waga na ogonie w tym modelu = się problem z wyważeniem.Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2023 o 07:26, Grzesiek napisał:

czy żeberkowe

Grzegorz,......przecież robisz makietę, więc odpowiedz  jasna

dasz azurowane żeberka + keson z balsy + papier japoński i będzie cacy.

a stery to konstrukcja żeberkowa...dasz radę 

ps.

mała sugestia....wzmocnij kadłub na odcinku kabinki wklejając  wypełnienia balsiane  pomiedzy rozpórkami a podłuznicami kadłuba- pamietaj o własiwym ukierunkowaniu słojów balsy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzesiek napisał:

W zdłuż czy poprzek?

aby to wzmocnienie zadzialało to słoje(włókna) balsy musza łączyc wzmacniane  elementy konstrukcji...czyli w poprzek

 

Grzegorz,  tu....

masz  cały wątek  o RWD,  gdzie opis budowy podany przez Staszka rozwieje wszelkie Twoje wątpliwosci

  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Grzesiek napisał:

bo temat był wiele razy już przenoszony

Sugestia do Admina aby atworzyć oddzielny wątek pt "Samoloty RWD"...Grzesiu  poszukaj wątku RWD 9 aktualnie budowanego w Krakowie...Większośc RWD była podobna konstrukcyjnie , więc warto podpatrywać. Rozwiązanie  mocowania płata zastosowane prze Jurka Zwolińskiego było optymalnym, znam ten model  bo trochę asystowałem  przy jego budowie  a pózniej hangarowałem..Na tym etapie budowy Twojego RWD pokusiłbym sie jeszcze o mechanizm regulowanego kata natarcia statecznika poziomego. Rozwiązanie bajecznie proste  a sprawdza się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, d9Jacek napisał:

 pokusiłbym sie jeszcze o mechanizm regulowanego kata natarcia statecznika poziomego. Rozwiązanie bajecznie proste  a sprawdza się

Jacku fajnie że jesteś ze mną i pomagasz.DZIĘKUJĘ.Ale proszę naświetł temat.Naprawde dysponuje minimum czasu,i każdą chwilę wykorzystuję przy modelu.Nawet żona już do mnie huczy ze nie mam dla niej czasu.Dla tego nie mam czasu szukać.Przepraszam.Mam też pytanie odnośnie osi obrotu lotki.Gdzie powinna być? Znalazlem takie coś.Czy faktycznie na górze ma być?Ja wiem ze to nie 100%makieta ale jak juz tak leci to przybliżmy jak najlepiej.

1682961171917562294482684684291.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.