Skocz do zawartości

RWD 10 skala 1:5


Grzesiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Weekend dobiega konca a wraz znim prace przy DYSZCE. Trzeba się do roboty na jutro przygotować.To co udało się podłubać,narazie nie mogę zamknąć do końca kesonu bo muszę wkleić skrzynki bagnetowe i uchwyty do zastrzałów.

20230312_183841.jpg

 

20230312_183913.jpg

 

20230312_184047.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Grzesiek napisał:

Weekend dobiega konca a wraz znim prace przy DYSZCE. Trzeba się do roboty na jutro przygotować.To co udało się podłubać,narazie nie mogę zamknąć do końca kesonu bo muszę wkleić skrzynki bagnetowe i uchwyty do zastrzałów.

20230312_183841.jpg

20230312_183913.jpg

20230312_184047.jpg

dobra, płat dzielony , a jak chcesz rozwiązać mocowanie   do kozła wiezyczki mocowania skrzydła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, d9Jacek napisał:

dobra, płat dzielony , a jak chcesz rozwiązać mocowanie   do kozła wiezyczki mocowania skrzydła?

Będzie baldachim z bagnetami,ale nie długimi,bo i tak będą zastrzały.A co sądzicie aby zrobić minimalny wznios płata?Poprawi to stateczność modelu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku baldachim mam w głowie.Noe mam na papierze czy komputerze.A co Ciebie w nim tak interesyje?Moze masz ciekawą propozycje do przedyskutowania?

4 godziny temu, model napisał:

Mam takie małe pytanko, Jaki silnik zaproponował byś do modelu w skali z planów czyli 1800 mm ?  Oczywiście czterosuw z poprawką na początkującego modelarza jeśli chodzi o silniki spalinowe 🤔 

Myślę ze 20ccm w czterosowie ale to zalezy od masy.Gabaryt kadłuba jest ogromny i ma swoje opory.Ja daje u siebie 8,5ccm w 4 sowie ale czy nie bedzie za mało się okarze.Staram sie z masą walczyć kosztem słabszej konstrukcji.Np.kesony skrzydeł mam tylko z balsy 1mm.

 

EDYTA dla Jacka

Chcę rozwiązać podobnie jak na foto,tyle ze stujki to rurki amelinowe 6mm przykręcone bądz przynitowane do bagnetów i to obudowane.Dwa profile po bokach i keson doł i góra od natarcia do spływu.Szerokość baldachimu bez bagnetow to 20-30 mm,tam będą też wtyczki od serw lotek.

Screenshot_20230317_141020_Samsung Internet.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Grzesiek napisał:

A co Ciebie w nim tak interesyje

sama koncepcja połaczenia połówek płata w jedną całosc  to raz,

 pisałes o bagnetach- jak chcesz zabezpieczyc je przed rozsuwaniem się..

dwa mocowanie płata do kozła  ...jakieś okucia ?

W RWD 8 jest typowy baldachim z częścia centralna i tam  jest to proste a w RWD 10  trochę trudniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozsowania się to można to zrobić z chaczykami i gomki wewnatrz baldachmu,ale to słabe.Ja bede miał 2 jezyki doklejone do profili nasadowych płata.Przy zsowaniu wejda do kieszeni w centropłacie (BALDAHIMIE) i srubka z gory wkręcona ktora je połączy.Myslę ze zalapiesz o co mi chodzi.

Na modelu 3D z ktorego kożystam jest to tak rozwiązane,ale mnie ta koncepcja nie do konca przekonuje.Jesli chodzi o zastrzały to bedą rownież z rurek 6mm do płata mocowane jak na screenie.Wieczorem wkleje fotki bo mam juz wklejone skrzynki bagnetowe w płaty i mocowanie zastrzałow.Przyznam szczerze ze model nie nalerzy do łatwych w budowie,trzeba wiele spraw przemysleć.A plany ktore sie pokazały w przegladzie modelarskim pozostawiaja wiele do życzenia.Mowię tu o wersji 1:4.Ja z nich wogole nie korzystam bazuje na tym modelu 3d .

Screenshot_20230317_142735.jpg

 

Screenshot_20230317_142805.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Grzesiek napisał:

,ale to słabe

zgoda

 

25 minut temu, Grzesiek napisał:

jezyki doklejone do profili nasadowych płata

uważasz ,że to doklejenie wystarczy ???Czemu  nie przez 3 żebra nasadowe?

 

27 minut temu, Grzesiek napisał:

Myslę ze zalapiesz

lapię

 

28 minut temu, Grzesiek napisał:

Przyznam szczerze ze model nie nalerzy

no nie nalezy do łatwych , dlatego tez tak dopytuję..Widziałes plany  RWD 10 popełnione przez Umińskiego  100 lat temu ? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, d9Jacek napisał:

zgoda

 

uważasz ,że to doklejenie wystarczy ???Czemu  nie przez 3 żebra nasadowe?

 

lapię

 

no nie nalezy do łatwych , dlatego tez tak dopytuję..Widziałes plany  RWD 10 popełnione przez Umińskiego  100 lat temu ? ?

Co do językow do mocowania,moze nie doprecyzowalem.Nie dosłownie do zebra nasadowego a przez to zebro do dzwigara.Dzwigar jest i tak pełny czy jak to tam nazwać,zobacz na zdięciu.Więc smie twierdzić ze niema sensu dawać przez 3 żebra bo i tak on odbiera całą silę.Wazne aby wkleić czymś dobrym.Ja skrzynki bagnetowe jak i zaczepy zastrzałow wkleilem na distal 24h.Uwazam ze to jestjeden z bardzo dobrych epoksydowych klei.Przeszedł u mnie wieloletnie testy z bardzo dobrym skutkiem.Nawet za małolata dokleiłem po kraksie utrącone w połowie skrzydlo w modelu na  uwiezi na styk i działało.Mało mądre ale......

Planow Uminskiego nie widziałem.Masz moze do wglądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Grzesiek napisał:

distal 24h.Uwazam ze to jestjeden z bardzo dobrych epoksydowych

całkowita zgoda

 

32 minuty temu, Grzesiek napisał:

Planow Uminskiego nie widziałem.Masz moze do wglądu?

Grzegorz mam , ale nie mam skanera więc dupa blada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, model napisał:

Mam takie małe pytanko, Jaki silnik zaproponował byś do modelu w skali z planów czyli 1800 mm ?  Oczywiście czterosuw z poprawką na początkującego modelarza jeśli chodzi o silniki spalinowe 🤔 

120 to minimum 180 dla mnie OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzesiek napisał:

Planow Uminskiego nie widziałem.Masz moze do wglądu

https://allegro.pl/oferta/pm-nr-28-rwd-8-szybowiec-szd-15-sroka-11948325664

 

http://www.samolotypolskie.pl/uploads/Products/product_2574/RWD-10.jpg

9 minut temu, Grzesiek napisał:

Jacku zadowole się zdięciami.To jako rozwiązania konstrukcyjne.

postaram się zrobić ...może  się uda..

ja bym to rozwiązanie  mocowania  płata  do piramidki  widział dwojako, no ale  chyba za pózno już o tym mówic  bo poczyniłes pewne ruchy konstrukcyjne

4 godziny temu, Grzesiek napisał:

EDYTA dla Jacka

dzięki...o podobnym  rozwiązaniu myslałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2023 o 17:54, d9Jacek napisał:

 

ja bym to rozwiązanie  mocowania  płata  do piramidki  widział dwojako, no ale  chyba za pózno już o tym mówic  bo poczyniłes pewne ruchy konstrukcyjne

 

Co masz na myśli?Podpowiedz moze częsciowo skorzystam. Obiecane fotki.

 

20230317_181502.jpg

 

20230317_181512.jpg

 

20230317_181516.jpg

 

20230317_181523.jpg

 

20230317_181640.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Grzesiek napisał:

Co masz na myśli

z racji  tej,że  jest o semi scale  dałbym  szerokie  centralne żebro  na stałe związane z piramidką. W tym centralnym żebrze  dałbym  bagnet  sklejkowy w postaci języka, czy pólelips wchodzący  w dopasowane skrzynki bagnetowe wklejone w pierwsze trzy żebra płata. Połowki  ustabilizowane  srubami przechodzacymi  przez wypełnienia  w płacie no i oczywiście  przez bagnet..

 

 

jak chciałes uciec z waga to trzeba by te żebra zrobione ze sklejki troche wyażurować...ale juz troche za pózno.

spokojnie  będzie latał 👐

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, d9Jacek napisał:

 

 

 

jak chciałes uciec z waga to trzeba by te żebra zrobione ze sklejki troche wyażurować...ale juz troche za pózno.

spokojnie  będzie latał 👐

To balso sklejka 3mm.Ażurowanie balsko sklejki to pomyłka,sama sie łamie od powiewu powietrza.Jacek naprawde ten model to moje marzenie.Tak mi się dycha podoba,staram sie jak mogę.Fajnie ze ktoś zrobił model 3D na sketchup warenhaus.Kolega Piotr (Pacyfic77)mi to rozłożył i dopracował.Bardzo jestem mu wdzięczny. Ja dopracowałem i naniosłem poprawki na laser,co bardzo ułatwilo mi prace.Laser mam pod ręką,bo sam zrobiłem.Ogólnie jestem happy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, mr.jaro napisał:

 

 Ale jednej rzeczy nie rozumiem. Dlaczego tylny dzwigar plata w tym modelu jest umieszczony w srodku grubosci profilu? Przeciez on w tym miejscu nic nie wnosi do wytrzymalosci plata.

A moze dla tego ze te skrzydła są łamane w 3 płaszczyznach po grubości profili.Gdyby był górny i dolny dzigar musiał by być łamany,bo calej listewki byś nie ułożył.A w miejscu łamania to wytzymałość=zeru.Ale ja się na tym nie znam ja tylko buduje inni kupują, pozatym nie jestem autorem projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.