Skocz do zawartości

RWD 10 skala 1:5


Grzesiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
19 godzin temu, d9Jacek napisał:

dosć trudny do realizacji w makietach RWD...

Jesli odgaduje, co masz na mysli - zamiast listwy splywu cienki drucik?

 

22 godziny temu, Grzesiek napisał:

A moze dla tego ze te skrzydła są łamane w 3 płaszczyznach po grubości profili.Gdyby był górny i dolny dzigar musiał by być łamany,bo calej listewki byś nie ułożył.A w miejscu łamania to wytzymałość=zeru

 Istnieja sposoby laczenia dzwigara zapewniajace pelna wytrzymalosc przekroju. Nawet Schier to pokazywal, o ile sobie przypomianm. Nawet w miejscu lamania da sie to zrobic bez zwiekszenia masy w stosunku do konstrukcji przyjetej pezez projektanta tego modelu.

Ale Twoj plat, Grzesiu, gotowy, wiec prawdopodobnie sie juz nie oplaca.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mr.jaro napisał:

 wiec prawdopodobnie sie juz nie oplaca.

 

Prawdopodobnie nie.Ale nie wiem czy zauwazyłeś ze dwigar pomocniczy jest typu.Sandwich.Czyli Sosna 5x2,balsa5x4,sosna 5x2=5×8,to już troche zmienia postać wytrzymałosci.

 

3 godziny temu, d9Jacek napisał:

Jarku, odgadujesz dobrze ale w  makiecie to  raczej mało realne ..

to trzeba inaczej zrobić dlatego zapytałem o to  Grzegorza

Jacku nie robilem nigdy makiet,co najwyżej pseudo makiety jak w tym przypadku,dlatego nie zabardzo wiem o co pytasz.Co do statecznika to symetryczna NACA 00 coś tam .A tak wogole to jestem zaorany robotą dzisiejszą w domu.Pocielem 5 kubikow drzewa i porąbałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Grzesiek napisał:

Co do statecznika to symetryczna NACA 00 coś tam

0006 ?

na  foto płatów Twojej RWD 10 nie widzę wklejonej krawędzi spływu, stąd też moje pytanie

34 minuty temu, Grzesiek napisał:

Pocielem 5 kubikow drzewa i porąbałem.

współczuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, d9Jacek napisał:

Jarku, odgadujesz dobrze ale w  makiecie to  raczej mało realne ..

to trzeba inaczej zrobić dlatego zapytałem o to  Grzegorza

To byl strzal na szybko - w makietach niektorych szybowcow z miekkim poszyciem i pofalowanym splywem tak sie robi - naprezenie poszycia naciaga drut (dlatego ten musi byc cieniutki, powiedzmy okolo 0.2mm) i pofalowanie powstaje samoczynnie. Mozna tez wykonac z waskiego paska cienkiej sklejki wycinajac odpowiedni krztalt splywu. Ale tutaj chyba nie ma takiej potrzeby - splyw jest prosty.

 

W ogole w tym modelu jest jakos dziwnie pomyslana konstrukcja plata - rzecz jasna, krytyka nie dotyczy budowniczego, lecz projektanta modelu. Przedni dzwigar calkiem plaski... Konstrukcje plata daloby sie wykonac mocniej i lzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, mr.jaro napisał:

 

 

W ogole w tym modelu jest jakos dziwnie pomyslana konstrukcja plata - rzecz jasna, krytyka nie dotyczy budowniczego, lecz projektanta modelu. Przedni dzwigar calkiem plaski... Konstrukcje plata daloby sie wykonac mocniej i lzej.

Całkowicie się z Tobą zgodze.Można było zrobić normalnie 2 dwigarowe skrzydło.Ale nie zrobisz takiego skrzydła bez specjalinie przygotowanej deski montarzowej.Bo inaczej bedzie to śmigło.No chyba ze będą profile ze stopkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawne dzieje, bo to lata 80-te..

mam jakies zdjęcia czarno białe...Był to pierwszy model DRI zbudowany w Polsce. Model zaginął w czasie przprowadzki ..pozostalo tylko po nim smigło..no i moze jeszcze  plany u StanaM.

Model powstał na podstawie dokumentacji  która dostałem od Leszka Podgórskiego

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie rada.Zawiesilem się na etapie krawędzi spływu.Mianowicie założenie było ze zrobię to z balsy 1mm nakładajac na profile z obu stron,i wszystko by było fajnie gdyby nie to ze tylko 15mm szerokosci ma spływ jest dość wiotki i lipny.Jacek sugerował sklejkę 1mm.Niestety takowej nie posiadam.Ale wpadł mi inny pomysł mianowice przelaminować balse jednostronnie tkaniną 80g/m.Oczywiscie laminowanie poszło by do wewnątrz.Co wy na to?Ja wiem ze sklejke można kupić ale czas i dodatkowo koszt przesyłki bezsensowny za 1 ark sklejki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Grzesiek napisał:

Niestety takowej nie posiadam

ale masz fornir brzozowy...to go przelaminuj  2 warstwy tkaniną na epoksyd, potnij na paski i będziesz miał to co potrzebujesz...

Tylko wklejaj w płat na epo a nie  na PVA..

Bedzie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Grzesiek napisał:

Nie mam takiej długosci forniru jak potrzebuje.Dobra bedzie pełny balsowy spływ.Niema innej możliwosci,na dzień dzisiejszy.😉

jakiej długości masz te liście forniru  jaka jest rozpietośc połówki skrzydła ? ( ~~750 mm ? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.