Skocz do zawartości

Jaki pierwszy konstrukcyjny model ?


toretto1995
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Od zawsze buduje i latam styropianowymi skrzydełkami.
 

Naszła mnie ochota na zbudowanie jakiegoś konstrukcyjnego modelu. Warsztat posiadam, wycinać w sklejce i balsie umiem, obklejanie modelu folią jakoś mi idzie.

Myślę o jakimś motoszybowcu gdzie wręgi kadłuba, żeberka skrzydła i ogólnie całość jest ze sklejki/balsy. Rozpiętość może do 2,5-3m. Kadłub z usterzeniem tylnym łączony rurką z wędki ale może też być konstrukcyjnie. Skrzydła kryte częściowo balsą a częściowo folią. Kopułka zrobiona z butelki itd..
Wiem, że na pewno z laminowaniem sobie nie poradzę, przynajmniej na tym etapie.

 

Z racji tego, że totalnie pochłonęło mnie FPV i przez całe życie budowałem latające skrzydła to nie mam pomysłu ani wiedzy co mógłbym zbudować.
Najlepiej gdyby plany były łatwo dostępne w sieci.


Czy może ktoś mi doradzić biorąc pod uwagę powyższe sugestie ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2023 o 08:25, toretto1995 napisał:

Czy może ktoś mi doradzić biorąc pod uwagę powyższe sugestie ? 

Damian , napisz jeszcze jak ci idzie latanie? Bo skoro siedzisz w fpv to tam pilotaż wygląda zupełnie inaczej.

Jeżeli umiesz w miarę poprawnie pilotować modele RC proponuję kultowego Wicherka : to naprawdę sprawdzony i dobrze latający samolot prosty w pilotażu i w budowie. Rozmiary do wyboru od 1m do  2,2m rozpiętości. Polecam rozmiar 1,4m czyli Wicherek 15. 

Poradzisz sobie z pewnością z budową i będziesz zadowolony.

Jeżeli zaś masz bardzo małe doświadczenie w pilotażu to lepiej zbudować motoszybowiec np.

http://eshop.rcrevue.cz/planky-rc-revue/3416-rebelant-257.html (plany można zamówić za pośrednictwem sklepu ModeleMax koszt 20 -30zł a masz gotowe rysunki i nie trzeba kleić kartek z drukarki)

Myślę ,że na pierwszy konstrukcyjny model 3m to trochę za dużo. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2023 o 08:25, toretto1995 napisał:

Czy może ktoś mi doradzić biorąc pod uwagę powyższe sugestie ? 

rady Andrzeja i Arka bardzo dobre👐

ja ze swojej strony  zaproponuję "Prząsniczkę" lekko zmodernizowana , co by poprawnie  latała- trzeba powiekszyć ramie statecznika poziomego.Czyli  wydłuzyć kadłub na odcinku płat-statecznik poziomy.

Gotowe plany sa w sieci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2023 o 08:39, d9Jacek napisał:

ze swojej strony  zaproponuję "Prząsniczkę" lekko zmodernizowana , co by poprawnie  latała- trzeba powiększyć ramie statecznika poziomego.

A dokładnie  o ile trzeba powiększyć to ramię ? Jeżeli  budowałeś to powiedz. Mój kadłub nie jest jeszcze gotowy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2023 o 17:39, d9Jacek napisał:

rady Andrzeja i Arka bardzo dobre👐

ja ze swojej strony  zaproponuję "Prząsniczkę" lekko zmodernizowana , co by poprawnie  latała- trzeba powiekszyć ramie statecznika poziomego.Czyli  wydłuzyć kadłub na odcinku płat-statecznik poziomy.

Gotowe plany sa w sieci

 

1 godzinę temu, RobRoy napisał:

A dokładnie  o ile trzeba powiększyć to ramię ? Jeżeli  budowałeś to powiedz. Mój kadłub nie jest jeszcze gotowy ...

 

Przasniczka potrzebuje nie tylko przedluzonego kadluba a takze przeniesionego usterzenie poziomego, np T tak jak to bylo w Polonez. 

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Andrzej Klos napisał:

takze przeniesionego usterzenie poziomego

dokladnie tak,

👍

16 godzin temu, RobRoy napisał:

A dokładnie  o ile trzeba powiększyć to ramię ? Jeżeli  budowałeś to powiedz. Mój kadłub nie jest jeszcze gotowy ...

nie liczyłem...opieram sie  na info  jakie uzyskałem od Leszka Podgórskiego  z Torunia, On tę Prząsniczke popełnił.Sądzę, że wg zasady podanej przez W .Sciera

16 godzin temu, RobRoy napisał:

A dokładnie 

tu masz   coś takiego... mam te plany w skali 1:1. moge  zrobic kserokopie i wysłac   za pobraniem-  Arkusz formatu A0...jaki koszt  wydruku ? nie wiem

http://www.modellbauparadies.de/Vanguard-Motorsegler-von-Peter-Kriz-2640cm-Spannweite

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduję się na tego Guppy II. Pięknie ten model wygląda i lata. Nie wydaje się być bardzo skomplikowany w budowie. Jest klika relacji na forum więc będę miał się na czym wzorować. 

Po zgłębieniu tematu, chodzi mi po głowie wersja z lotkami, powiększona o jakieś 20% co da rozpiętość ~1,8m. Plany już mam na dysku w wersji edytowalnej więc od razu mogę odpowiednio zmodyfikować dźwigary przed wydrukowaniem.

 

Doświadczenie w klasycznym lataniu mam na pewno mniejsze niż jeszcze 7-10 lat temu ale podstawowe nawyki dalej zostały. Potrenuję klasyczne latanie tym co mam i powinno być dobrze.


Co do reszty propozycji to OGAR wygląda bardzo ciekawie, napęd pchający zachęca do zamontowania kamerki. Jednakże patrząc na plany, sądzę, że sobie nie poradzę a brak fotorelacji z budowy nie pomaga. Mam też wrażenie, że jest baardzo masywny.

 

Prząsniczka odpada z powodu zmian które trzeba wprowadzić. Daleko jej do wyglądu Guppiego ale to kwestia wykonaniu i gustu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20220205_081951.thumb.jpg.4602422d35a85bf44a531a200d3b76fa.jpg

20 godzin temu, toretto1995 napisał:

Po zgłębieniu tematu, chodzi mi po głowie wersja z lotkami, powiększona o jakieś 20% co da rozpiętość ~1,8m. Plany już mam na dysku w wersji edytowalnej więc od razu mogę odpowiednio zmodyfikować dźwigary przed wydrukowaniem.

Ja mojego Guppego rowniez powiekszyłem o 20% z tym ze pierwsze skrzydło robiłem bez lotek. Był to model na tzw powrót do latania RC i chcialem czymś powozić się po okolicznej łące. Lata super , w termice również sobie radził. Budowa jest dość prosta, gdy zdecydujesz się na powiększenie o 20% , zwróć uwagę na skrzydło - pogrub dzwigar i pamietaj o wstawkach miedzydzwigarowych z odpowiednim usłojeniem - tu w mojej opinie jest dość istotne aby wzmocnić te miejsca by skrzydła nie "zaklaskały". Ogon jest na rurce węglowej więc tu obaw nie ma. Kadłub jest dośc solidny.

Ja zrobiłem mocowanie płata na gumę z racji wysokich uprawę przy ładowaniu.Powodzenia w budowie i oblocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.