Skocz do zawartości

PZL 106 Kruk- większy Mały Modelarz


Rekomendowane odpowiedzi

Rzeczywiście, przeważnie w lewo. Takie stare przyzwyczajenie, jeszcze chyba z uwięzi, potem z szybowców, gdzie przeważnie były lewe kręgi nadlotniskowe. Prawy krąg był rzadkością, jak były dwa straty wyłożone. I tak już zostało- lepiej mi się krąży w lewo, zresztą chyba nie tylko mnie, coś tam było kiedyś nawet o półkulach mózgowych, naukowo- ale może nie idźmy aż tak daleko. Dobra, zrobię specjalny filmik, że umiem też w prawo🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem budowę od początku, gratuluję pomysłu i udanego modelu. Mam pytanko, jak z wyważeniem modelu i położeniem SC. Pytam z ciekawości, bo jakiś czas temu robiłem Kruka z epp o rozp. 120cm. od Marka R. i nie mogłem sobie poradzić z jego znalezieniem. W końcu dałem za wygraną i model zmienił właściciela. 

 

17.jpg.842f3e3801d79d3b01ea6caab7b8f581.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż skorzystałem z internetowego e-calca, zamieszczam fotkę z wyliczenia. Pasowało, więc nic już w realu nie korygowałem. Poza tym Kruk ma duży statecznik poziomy, jest raczej dość tolerancyjny jak chodzi o stateczność podłużną. Więcej- ogólnie jest wyraźnie stateczny i łatwy w pilotażu. To jest zbieżne w sumie z cechami oryginału, który taki właśnie był. No i jeszcze sloty- wyraźnie pracują, spełniają swoją rolę, nie są dekoracją w tym modelu.

sckruk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazujesz to raczej program Win_Schwer_WB-PL.

Porównywałem kiedyś wyniki z tego programu do wyników z płatnego eCalca.... i wyniki były bardzo podobne., zwłaszcza wartość średnia pom 8% - 16 % się pokrywały . Dlatego wydaje mi się że do oblotów wystarczy program  Win_Schwer...., a resztę dostroić przy oblocie.

Win_Schwer_WB.exxe

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku ? Możesz mi ten rysunek z e-calc trochę przybliżyć ? Bo: na rysunku do wprowadzania danych nie widzę skosu natarcia, który ma pływ na położenie średniej cięciwy aerodynamicznej... 

Gdybym tego modelu nie widział na ziemi i w locie - to tę technologię (MM) każdemu bym odradził.... Czas na weryfikację przekonań ?

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście Jurku- zaznaczyłem ten wymiar- tam jest malutki minus przed wartością liczbową, więc wychodzi ten skos ujemny. Ale zamieszczam też drugie wyliczenie, a właściwie pierwsze jak chodzi o kolejność, bo robiłem to dwa razy w różnych programach. Miałem wątpliwość, czy cięciwę powiększyć o sloty, czy tylko sam płat zasadniczy, więc policzyłem tak i tak. Oba rezultaty były jak widać dość zbliżone, co potwierdził oblot.

sckruk.jpg

SC kalkulacja.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.