Skocz do zawartości

PZL 37 Łoś


Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Fiflet napisał:

Interglass kładzie się od razu z tkaniną konstrukcyjną czy najpierw tkanina konstrukcyjna, potem przerwa na wyschnięcie i dopiero interglass

Zależy jak Ci idzie.

Jak Ci się tkanina konstrukcyjna będzie dobrze trzymać to śmiało możesz od razu wykończeniową.

Jeśli zaś będziesz miał się szarpać, to poczekaj ze 3-4h i kładź na żywicę zżelowaną (czyli jeszcze się lepi, ale już nie jest płynna)

 

4 godziny temu, Fiflet napisał:

Czy zamiast utwardzacza H287 można użyć H286? Czas jest dwa razy dłuższy od H285 a cena jest trochę lepsza niż H287.

Wiesz to nie tak, że jak użyjesz 286, czy 285 to wpadnę Ci do warsztatu i pobiję :D

Po prostu dłuższy czas pracy to spokój.

 

5 godzin temu, Fiflet napisał:

Jak pokryć jednocześnie jedną i drugą stronę centropłatu? Powiesić go za łączniki/bagnety tak żeby był w pionie - będzie się źle laminował ale da się pokryć obie strony. Czy może trzeba osobno?

 

Jak dobrze zawiesisz to spokojnie obie strony ogarniesz.

I daj cieniutki pasek (tak z 3cm szerokości) na samą krawędź natarcia (też daj włókna 45st do osi paska). Możesz go na sucho przykleić na klej szkolny i później sycić żywicą

 

5 godzin temu, Fiflet napisał:

Co to znaczy "Jak to się utwardzi", można pokrywać żywicą z mikrobalonem po 1/2 dniach czy trzeba czekać tak jak utwardzi w pełni po 7 dniach?

Generalnie to im wcześniej tym lepiej.

Nawet na żżelowaną dopiero, albo pyłosuchą (to taki moment, że już się nie lepi, ale jeszcze jest miękka, to ogólnie dobry moment, żeby np docinać nadmiar tkaniny nożem).

Jak dłużej poleży to trzeba matowić przed kolejną warstwą, bo może się odklejać.

 

5 godzin temu, Fiflet napisał:

I ostatnie pytanie, jeśli zależy mi na w miarę niskiej wadze to czy tkanina 80g i Interglass dadzą sobie radę (żeby skrzydło się nie wgniatało)? Ewentualnie tkaniną 110g wzmocnić część centralną? 

 

 

Ogólnie - 80g/m2 to już absurdalnie sztywne skrzydło.

Ale wgniotki to inny temat, najlepiej zrób sobie próbkę na sucho i zobacz czy to dla Ciebie akceptowalne

6 godzin temu, robertus napisał:

He he dlatego ja nie oklejam swoich piankowców.

Ale Koverall mógłbyś polubić.

Albo poszewki:
IMG_20240316_163801.thumb.jpg.c074b1a5f29f1b83b5a64691eac51365.jpg

 

Bo fajnie wychodzi, a nie jest to jakieś bardzo czasochłonne :)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wyliczam" (na oko) ile potrzeba tkaniny na Łosia i mam jeszcze jedno pytanie.

 

Jeśli tkanina ma splot prosty i chcę zrobić tak żeby włókna były pod kątem 45st do krawędzi natarcia to pojawia się pewien problem. Tkanina ma szerokość 1m x ile potrzeba do 100m, 

i gdy centropłat (na końcówkach jest to samo) ma dokładnie 1012 x 973mm więc jak położę tkaninę na skos żeby włókna były pod kątem 45st to rogi zostają niepokryte. 

 

Może to skomplikowałem ale czy można tkaninę konstrukcyjną kłaść na zakładkę w połowie? 

 

Interglass położę tak żeby włókna były pod kątem 90st i równolegle do osi skrzydła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się podziało przy Łosiu, powstał prawie gotowy do pokrycia centropłat oraz sklejkowe wzmocnienia końcówek (jeszcze niekompletne), zdjęcie:

IMG20240808121542.thumb.jpg.aa5da8d889c8b9a91b12a84d19114b11.jpg

 

Z wagą tak średnio bo to co na zdjęciu wyżej waży 3465g, rurki to coś pomiędzy 500/600g, centropłat waży ok. 2000g i reszta to sklejkowe końcówki.

 

Tak realnie już wiedząc jak to wychodzi masa gotowego do malowania skrzydła (czyli już pokryte tkaniną i wyszlifowane ale bez gondoli) nie powinna przekroczyć 5 kg. Wydaje mi się że trochę ciężko to wychodzi ale z drugiej strony patrząc na inne modele tej wielkości to nawet masa gotowego 20kg nie stanowi problemu. 

 

Jeśli zmieszczę się na gotowo w 16-18kg to jest szansa na obciążenie powierzchni nośnej poniżej 100g/dm2.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.