Skocz do zawartości

Zdjęcie

Canadair CL-415

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 JOKER 2

JOKER 2
  • Modelarz
  • 87 postów
  • SkądOlsztyn
  • Imię:Edward

Napisano 31 December 2016 - 18:57

Jako że koniec roku i człowiek się nudzi , trzeba podsumować ten rok .
Chcę po krótce przedstawić zrobione modele pry których jest troszeczkę mojego wkładu , niewiele ale zawsze .
Ponieważ sam nie latam , Brak umiejętności jak i wrodzone lenistwo , za to pociąga mnie konstruowanie ciągle nowych urządzeń i samolotów .
I tak zakończono lub budowa jest bardzo zaawansowana ;

AN-24 Samolot w barwach polskich linii lotniczych .

1.JPG

Dokładny opis jest tu ;
http://www.rcclub.eu...w=unread#unread

2.JPG

Zdjęcia z oblotu modelu na lotnisku w Ornecie latem tego roku .

Następny jest PZL MD-12 polski samolot pasażerski w barwach LOT .
Ponieważ model jest w zaawansowanej budowie ( oblot na wiosnę ) przedstawiam fotkę z kalendarza .

3.jpg
Zdjęcie kolegi zbjanik z Polskiego Forum Modelarskiego

Dokładny opis ;
http://pfmrc.eu/inde...polski-samolot/

No i na koniec ostatni z projektów zakończonych w tym roku ;

4.jpg

Szczegóły są tu ;
http://www.rcclub.eu...w=unread#unread

Właśnie w Skarżysku kolega Andrzej Bryska zaczął opowiadać jak to fajnie by było gdyby udało się zrobić jakiś pokaz kilkoma modelami .I słowo do słowa powstał pomysł co by podpalić zalew w Skarżysku , no nie cały ale chociaż jakąś tratwę i próbować to zgasić za pomocą modeli gaśniczych łodzi latających .
Pomysł fajny . Spodobał się Filipowi i mnie .
Na jesieni byliśmy u naszego wspólnego kolegi kesto w Ełku " cholera ludzie on chyba zawsze ma wszystko poukładane i posprzątane " ja nawet na święta tak nie sprzątnę .
Tam właśnie zapadła decyzja że budujemy łódź latającą Canadair w wersji CL-415 czyli ostatniej wersji produkcyjnej z silnikami turbinowymi .

5.jpg

Modele mają być wykonane w skali 1 : 11,5

O następujących wymiarach ;
długość całkowita = 172,4 cm .
rozpiętość = 248,7 cm .
wysokość całkowita = 80,2 cm .

6.jpg

Model będzie wykonywany w trzech identycznych egzemplarzach . Tym razem i ja będę chciał sobie coś wystrugać , czy się uda to zobaczymy .
W założeniach będzie wyposażony w pełną mechanizację skrzydła , składane podwozie oraz pełną instalacje do tankowania wody w locie i jej zrzutu .
Początkowo planowaliśmy podwozie składane pneumatycznie ale stanęło na elektrycznym .

7.jpg

I na koniec zdjęcie z pływania oryginału , mam nadzieje że i nasze będą tak wyglądać .

8.jpg

W czasie spotkania w Ełku wstępnie podzieliliśmy prace ;
Kolega kesto zrobi formę i wykona trzy odbitki gotowych kadłubów modeli . Kadłuby będą wykonane z laminatu przekładkowego i będą miały w laminowane komory podwozia przedniego i głównego wykonane z frezowanych płyt laminowanych o grubości 1,6 - 2 mm . Na temat laminowania mam nadzieje że kolega kesto napisze więcej .
W następnym poście je opiszę .
Ja mam zaprojektować i wykonać wstępnie kopyta kadłuba , tylnego usterzenia , gondoli silników . Kopyta będą zrobione ze styroduru . Pozostaje jeszcze podwozie które mamy zaprojektować i wykonać razem z Filipem .

No to by było takie podsumowanie roku i plany na następny .

Joker

• 1

#2 JOKER 2

JOKER 2
  • Modelarz
  • 87 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 03 January 2017 - 22:44

Tak gwoli ścisłości zbiornik na wodę około 1, 5 litra , " pożar " na tratwie .
Ktoś mi opowiadał że najbardziej widowiskowy zamiast wody jest zrzut mąki kartoflanej .
Łodzie typu Canadair bazują na lotniskach lądowych , z wody startują tylko w czasie akcji gaśniczych . Podwozie jest składane , tak że można startować z wody jak i lądu .

Ale do rzeczy . Model jest robiony według dokumentacji pana Bernarda Dumasa cały opis budowy jest tu , w języku polskim ( wujek Google ) oraz oryginał w języku francuskim ;
https://translate.go...tml&prev=search
http://www.rcunivers...r-cl-215-a.html

Ponieważ dokumentacja pana Dumasa jest rozrysowana w Auto-cad to nie ma problemu z przeskalowaniem .
Do celów nie komercyjnych można z niej swobodnie korzystać , jest zgoda autora .

Co do wielkości to skale dobrał kolega Filip , jest to możliwie największy kadłub jaki zmieści się w jego samochodzie .
Ponieważ mnie przypadł zaszczyt rozpoczęcia prac , to do pracy .
Przyszedł zamówiony styrodur o grubości 120 mm . na kopyto tak rozpoczęło się cięcie płyt .

Podwozie poszło na pierwszy ogień , ma być elektryczne , coś w ten deseń ;

9.jpg

Jest wzorowane na kanadyjskim podwoziu do kupienia ( ale nie identyczne )
dla bardziej dociekliwych /
https://mraerodesign...fm?ProduitID=58

Aby mieć bazę do projektowania zaprojektowałem konstrukcje ze sklejki 3 i 4 mm . do wycięcia laserem .

a2.jpg

a3.jpg

Po wycięciu wyszło tak ;

11.JPG

Oraz komora koła przedniego ;

12.JPG

Dzięki temu zmogłem spróbować zaprojektować podwozie główne ,
ma ono wyglądać tak ;

13.jpg

No i przyszła kolej na wykonanie podwozia .
Całość zrobiona z duraluminium PA 6 .
Przy okazji serdeczne dzięki koledze Ellipsis za namiary na materiał w Gdyni .
Ponieważ duralu nie można ciąć laserem zdecydowałem się ciąć strumieniem wody . Tak to wyszło ;

DSCF9639.JPG

Użyto płytek duralowych o grubości 10 i 20 mm .

Tak wygląda prawie cały komplet na jeden model , cięte były trzy komplety .

IMG_2150_1.JPG

Koszt cięcia nie jest powalający a jakość dobra .
Na koniec porównanie części projektowanej i wyciętej z duralu ;

15.jpg

14.JPG

Teraz zostało nawiercenie otworów . Można to zrobić tylko na frezarce , potrzebna jest idealne rozmieszenie otworów .

Joker

• 1

#3 JOKER 2

JOKER 2
  • Modelarz
  • 87 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 12 February 2017 - 01:31

Tak jak pisałem wcześniej zamówiłem styrodur o grubości 120 mm .
Akurat wystarczy bo kadłub modelu w najszerszym miejscu ma wymiar 220 X 280 mm . czyli akurat .
Cały kadłub podzieliłem na sześć części . Przypominam że kadłub ze styrodur będzie wykorzystany do zrobienia formy a następnie do wykonania odbitek właściwych modeli .

17.JPG

Tak toto wygląda obecnie . Obok widać uniwersalną miarkę modelarską , która pozwala ocenić wielkość modelu .
Forma ma być dzielona na kilka części , pomijając podział na połówki , będzie się składać ;
Kadłub jako całość .
Kabina pilotów .
Część środkowa pod skrzydła , ja ją nazywam wieżyczką .
Statecznik pionowy wraz ze zgrubieniem i mocowaniem statecznika poziomego .
Gondole silników .

18.JPG

23.JPG

Na zdjęciu statecznik pionowy , który będzie wraz z statecznikiem poziomym tworzył jedną całość . Oczywiście zgrubienie na stateczniku będzie ręcznie zaokrąglone . Widoczne wybranie w tyle kadłuba to wylot otworu który przechodzi przez cały kadłub i będzie w nim rurka o średnicy 27 mm . ma to usztywnić kadłub

19.JPG

22.JPG

Część dziobowa kadłuba , będzie wymagała największej ilości pracy ręcznej . Trzeba wyprofilować do końca część denną oraz wykonać zaokrąglenie góry i kabiny pilotów . Kabina pilotów będzie oddzielnym elementem i po zdjęciu z kadłuba umożliwi dostęp do przedniego podwozia . Na zdjęciach widać szpilki i igły którymi jest spięty kadłub .

20.JPG

Na koniec wieżyczka m To następny oddzielny element . Do niego będzie mocowane skrzydło wraz z silnikami . Natomiast po zdjęciu jej z kadłuba będzie wygodny dostęp do wszystkich mechanizmów wewnątrz .

26.JPG

Wyraźnie widać jak duży i wygodny będzie dostęp do wnętrz kadłuba .Widoczne na zdjęciu " solidne " podstawki mają za zadanie utrzymać połówki kadłuba .

I na koniec gondole silników .

28.JPG

29.JPG

Na zdjęciu znowu dodałem uniwersalną miarkę , co pozwala ocenić wielkość gondolo .

Tyle w pierwszej części postu .

Joker

Teraz jeszcze druga część opisu formy do naszego modelu .
Niestety limit zdjęć nie pozwolił mi zmieścić wszystkiego w jednym poście .

29.JPG

Na zdjęciu znowu dodałem uniwersalną miarkę , co pozwala ocenić wielkość gondolo .

30.JPG

31.JPG

32.JPG

33.JPG

Mam nadzieje że zamieszczone zdjęcia pozwolą ocenić sylwetkę tej pięknej maszyny .

Wszystkie części kopyta zostały pięknie zapakowane w worki foliowe i pojadą do Ełku .
Resztę prac przy formie i odbitkach kadłuba podjął się kolega kesto i do niego będzie należała ta część pracy .

Joker

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych