Jump to content

elpazo

Modelarz
 • Content Count

  448
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

elpazo last won the day on November 29 2019

elpazo had the most liked content!

Community Reputation

56 Excellent

About elpazo

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Jawor Dolny Śląsk
 • Zainteresowania
  Modelarstwo ogólnie, wędkarstwo, sporty wodne i zimowe
 • Imię
  Władysław

Recent Profile Visitors

1,426 profile views
 1. elpazo

  Holownik Wilga

  Dziękuje Łukaszowi za ten opis i wyjaśnienia. to wszystko co chciałem wiedzieć.
 2. elpazo

  Holownik Wilga

  Moje rozważania są czysto teoretyczne mam holownik i szybowca 5m nie da się tego samemu obsłużyć albo jedno albo przemarsz wojsk . i tak w tych rozważaniach mam takie wyniki linka wędkarska jest jest cienka https://bolw.pl/pl/p/Linka-przyponowa-na-suma-MadCatCat-Cable-1%2C35mm-160kg-10m/38269?gclid=Cj0KCQjw1a6EBhC0ARIsAOiTkrFdkxwtKbhl24n5jgkYMkLFfw9pWRH7DN7AOIIS7h6VEgWlwdXrQhMaAk_FEALw_wcB wiec opory małe szczególnie w zakrętach z lotką na końcu fajnie leci podczas lądowania nie lata na boki bo małe opory porównując do oporu lotki która je wyciąga do lini prostej. w zaczepie holownika musi mieć założoną grubszą i sztywniejszą koszulkę. Natomiast podczas urwania prędzej wyrwie zaczep lub uszkodzi holownik . Co na te moje wypociny powiedzą praktycy. Temat mnie interesuje choć nie prędko pociągnę sam model szybowca.
 3. elpazo

  Holownik Wilga

  Mam pytanie do Franciszka co ma na myśli, pisząc że będzie to pierwsze holowanie w Polsce na takiej lince, może ma na myśli ze zarazem ostatnie ?????. mam jednak takie przemyślenia skoro w nurcie na takiej lince da się wyholować suma ponad 100kg który walczy o życie szarpie bardzo mocno owija się szoruje po dnie i tak pada na brzegu to szybowiec 8kg nie da takiego obciążenia . Niemcy i Austryjacy używają sumowej linki przyponowej 150kg do szybowców 25kg i jakoś dają radę. Ja wiem że u nas używa się linek budowlanych z Castoramy 2-3mm średnicy. i wszystko gra. dobrze by był gdyby fachowcy od holowania wypowiedzieli się w tej kwestii na pewno bezwładność i rozmiar szybowca robi swoje ale czy aż tak mocno??? Ps . w 1966r latałem szybowcem który był holowany na 300m jednym kanałem z holu cienkiej linki która o lata świetlne była słabsza od dzisiejszych wynalazków 3,5m prawie 5kg wagi szedł w górę aż skrzydła trzeszczały.
 4. elpazo

  Holownik Wilga

  Arek to nie tak do końca mam zero praktyki ale wyczytałem że linka nie może być elastyczna tak podają praktycy. za 1,5 miesiąca wszystko się wyjaśni i się napatrzymy na asiorów . Do Jeżowa wybiera się dużo asiorów od holowania jak i holowanych. Arek to fajne widowisko nie przegap zlotu. mój hol 30m 29m linki zakończone lotką od badmintona piórkowe, krętlik i 0,8 m zyłki 1mm z klipsem zatrzaskowym. na początku chcę za łożyć 1,3m koszulki silikonowej aby mi się nie wplątała w szczeliny sterów SW,SK.
 5. elpazo

  Holownik Wilga

  Dziękuje Łukasz za tą informację i jeszcze jedno pytanie czy wytrzymałość linki musi być ponad 100kg dla modelu 8kg. mam linkę wędkarską na suma 80kg na zerwanie wedle producenta na to trzeba patrzyć przez palce ale mimo wszystko to bardzo silne linki. Japońskie Dynema. Ryzykować ?????? Na którymś forum zagranicznym czytałem ze używają plecionkę przyponową 150kg dla modeli do 25kg. Zrobię wózek z długim tyłem ściętym na długi klin aby się ześlizgnął SW w razie zahaczenia, i rozstaw osi się wydłuży. dzięki za informacje.
 6. elpazo

  Holownik Wilga

  Arek to już historia. Zapraszam na zlot do Jeżowa
 7. Takie samo chciałem zadać pytanie . Servo Multiplexa gigant wystarczyło by z nawiązką. przekładnia serva nie do uwalenia
 8. elpazo

  Holownik Wilga

  Cześć Arek tak to ten sam jedno co to mu dorobiłem wyczep dla holownika bo mamy już dwa holowniki Andrzej ma już oblataną Wilgę. Arek jak to powiadają panowie wyginęli w Powstaniu Warszawskim tu jesteśmy po imieniu. Wtedy czuję się młodszy o te parę lat. Krzysztof a widziałeś start z takiego wózka za holownikiem ???? bo mi się wydaje że spadnie z niego ale brak mi doświadczenia więc to tylko moje obawy.
 9. elpazo

  Holownik Wilga

  Fajnie się czyta wylataczy krótko i zwięźle. Krzysztof te wózki to te same co do startu na śmigle czy niższe i specjalnie robione może jakieś zdjęcie poglądowe. Coś takiego chcę cholować 8kg 5m 225 dł. Mam tam napęd rakietę ale trenować holowanie warto.
 10. Rafał podaj konto do wpłaty wpisowego Już wiem że będzie super i duża frekwencja. Władek
 11. elpazo

  Holownik Wilga

  Grzegorz poproś chłopaków z Rudy Śląskiej to wyjadacze w tej dziedzinie . A sam mam pytanie mamy dwa holowniki kolega ma wilgę w skali 1-3,5 o rozpiętości 3,5m 21kilo wagi napędza go MVVS 116cm ile ten może pociągnąć tak z doświadczenia wylataczy. Ja mam natomiast 5mtrowego szybowca w klasie trangle GPS 8kilo do startu z napędem na 6S który ma już wyczep ale nie ma podwozia a kadłub chudziutki. Jak tym startować za holownikiem, zastanawiam się nad przykręconym kółkiem do boków kadłuba może macie lepsze rozwiązanie. Może z brzucha ale wysokość kadłuba to 7cm do spodu skrzydła prosty centropłat z uszami. Ps; Fajnie Grzegorz żeś założył ten temat coraz modniejsza zabawa w Polsce, bardzo rozwinięta na zachodzie i południu Europy
 12. Jaruś a jak byśmy zamówili kilka sztuk u mądrych ludzi z drukarkami to byłby Polski a nie tam jakiś niedorobiony. Średnicę i profil by dopasowali. Szukam takiego kołpaka to znaczy się same tworzywo.
 13. Piotr jesteś szpenio za te zdjątka masz 6
 14. Janusz nawet duży silnik w dziobie z niskim podwoziem nie da Tobie komfortu takiego jak FES z śmigłem w granicach miń 16-17 cali bo na 13-14 wystartujesz normalnie ale szału nie będzie i ostrego wznoszenia bo jesteś w górnej granicy wagowej dla Turnado i śmigła 14x10 jest małe ale idzie i wiele modeli na takich danych lata
 15. Napęd FES byłby idealny i strzelanie modelu z gumy nie trzeba by wymieniać podwozia na wysokie tak robią chłopaki z Zielonej góry Twórcy SZD juniora Jacek tam ma za słaby sinik i na niskim podwoziu strzela z gumy i włącza silnik 1m nad ziemią jak spada guma .Jest to bardzo prosty sposób i skuteczny. Może Janusz przemyśl ten sposób, najmniejszy koszt dobre rozwiązanie i brak wymiany podwozia. kasa dodatkowa ze sprzedaży swojego napędu a zalaminowanie kadłuba nie ma problemu. dodatkowo podczas instalacji silnika można zamontować wyczep dla holówki i miałbyś dwie sprawy załatwione a wiem że koledzy z Poznania mają fajne holowniki dla takich modeli.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.