Skocz do zawartości

Edge 540 2200mm -Projekt Piotra-relacja


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość slawekmod

Edge juz nie bedzie latał tak jak Katana

Nie wiem czy w ogóle będzie latał u mnie czy moze poleci u kogoś innego. Chyba wypaliłem się już jako sklejacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • Odpowiedzi 233
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Po półrocznej przerwie budowy Edge przez Sławka,temat poszedł w zapomnienie,ale edzio dalej żyje.

Ja jestem teraz właścicielem tego edzia,więc budowę tego modelu doprowadzę do końca.

Wcześniej robi się ciemno,pogoda nie do latania,więc wziąłem się za budowę modelu.

Stery wysokości wydłużyłem,gdyż nie podobały mi się,te wąskie zakończenia,w płatach też troszkę pozmieniałem,lotki wydawały mi się zbyt szerokie do mojego latania,teraz mają przy kadłubie szerokość 115mma końcówki 80mm.

Pierwszy raz buduję tak duży model do 3D,więc nie mam doświadczenia,gdy macie jakieś uwagi to śmiało piszcie.

Teraz fotki z kilku dni pracy przy Edge.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę Panie Henryku, że mocowanie dźwigienki nie będzie pokrywało się z wręgą lotki. Ja zawsze wzmacniam to dając żeberko po przekątnej. Spokojnie wystarczy ono z balsy - wcale nie dużo waży a człowiek spokojniejszy. Oczywiście można też dać żebro równoległe do pozostałych w miejscu gdzie będzie dźwigienka. To tylko moje luźne sugestie. Poza tym wszystko wgląda bardzo solidnie. Może zdradzi nam Pan wagę Edga?

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To miejsce jest bardzo mocne gdyż jest wypełnione balsą,z dwóch stron jest sklejka 2mm,która zachodzi na listwę natarcia lotki.

Teraz przyklejenie żeberka,na styk do balsy nic nie wzmocni.

Raczej obawiam się o wytrzymałość płata,gdyż według mnie rura powinna przechodzić jeszcze przez jedno żebro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Radku,to mnie pocieszyłeś,gdyż myślałem o przedłużeniu kieszeni do następnego żebra.

 

Dołączona grafika

 

Mam takie dżwignie duraluminiowe M3 czy wystarczą takie,lub kupić ze śrubą stalową M4.

Jutro jadę do hurtowni po płaskownik duraluminiowy na podwozie,zamierzam kupić szerokości 50mm i grubości 5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej celowałbym w 50mm/4mm lub 5mm/40mm. Ja mam 4/40 zwężające się do 20mm przy kole i w zupełności wystarcza w modelu pod 50cm. Większe będzie masywniejsze i lepiej, żeby się cienkie odkształciło niż grube wyrwało kawałek kadłuba przy twardszym lądowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4mm alu idealnie amortyzuje miedzy 8 a 8,5kg sprawdziliśmy to na wielu modelach z kolegami także na tych budowanych od podstaw.Myślę, że 5mm będzie za sztywne tymbardziej, że Edge nie stoi tak wysoko na kołach jak Yak 55 czy Yak 54.

Akurat mam na stole podwozie, które Chinczycy dali do zestawu Yaka 54 i wykonali je także z blachy 4mm jednak waga dochodzi z kołami do 480g i chcę wymienić na węglowe.Radzę zrobić tak zaraz na starcie chyba, że waga nie jest tak istotna.Ja przekonałem się ile idzie ubić na detalach i tak wyciągając z modelu ubiłem 600g na zbiorniku, podwoziu, akumulatorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwozie będzie duralowe 50x4 zamówię jutro w modelmax,gdyż w hurtowni było tylko PA2 bardzo miękkie.

 

Marku dzisiaj zważyłem Edge i to co na zdjęciu waży 3470g.

 

Teraz myślę nad ubrankiem do Edzia,gdyż jest coraz zimniej,ale nie mogę się zdecydować jakie kolory wybrać.

Chciałbym proste oklejenie i ładne Może pomożecie w wyborze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Henryku prawdopodobnie na dzień dzisiejszy jestem jedyną osobą której udało się ulotnić EDGA z projektu Piotra. Zdjęcie mojego Edka Piotr umieścił w temacie poprawiony EDY-540. Jeśli mogę coś zasugerować to zdecydowanie należy zwrócić uwagę na wagę tyłu modelu , w przypadku mojego Edka po zamontowaniu sinika okazało się że jest problem z wyważeniem . Musiałem zdecydowanie zmniejszyć wagę tyłu. udało się to po zjęciu balsy zarówno ze statecznika pionowego jak i ze steru wysokości . Kolejną rzeczą którą radzę zdecydowanie zrobić to wkleić płaskowniki węglowe w dżwigary skrzydeł . Ja dżwigary miałem zrobione tylko z balsy i na efekty nie musiałem długo czekać . Podczas lotu poprostu złamało się skrzydło , skutek wiadomy KRET. Jeśli chodzi o właściwości lotne modelu to muszę przyznać że model jest przewidywalny lata bardzo stabilnie . Porównał bym jego zachowanie w powietrzu z Kataną . Z modelu byłem bardzo zadowolony , a fakt że zamówiłem i poskładałem następnego Edka chyba najlepiej o tym świadczy . Do modelu mam zrobione formy laminatowe mordki i kabiny . Gyby Pan był zainteresowany to proszę o kontakt . Jestem nowym członkiem tego forum i jeszcze nie umiem wstawiać zdjęć . Poproszę Piotra o wstawienie zdjęć mojego nowego Edka . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurku o twoim Edge słyszałem już wcześniej od Mirka,ze Twoje dżwigary balsowe nie wytrzymały.

Ja mam wszystkie listwy w płatach sosnowe,dżwigary 2szt.10x8mm natarcie 5x5mm i dwie listwy 3x3mm w pobliżu spływu,oraz dwie listwy balsowe 10mm natarcie i spływ płata.

Więc płat według mnie nie jest tak słaby,powinien wytrzymać wszystkie przeciążenia.Co do sterów kierunku i wysokości,to nie są aż tak ciężkie,gdyż są pokryte balsą miękką 1,5mm,bez żadnego dżwigara i spływów.

Przód modelu będę miał ciężki,gdyż mam do napędu silnik MVVS58, może dam rade wyważyć pakietami.

 

Jeżeli chodzi o formy na kabinkę i osłonę silnika to chnie skorzystam,podaj mi Twój nr.telefonu na pw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie makieta, więc każdy robi jak chce, jak mu się podoba i jak wygodniej. Mnie osobiście podoba się robota Jurka, a przede wszystkim, że jest człowiekiem czynu i lubi eksperymentować, co jest bardzo ważne w tym fachu, można tylko brać przykład :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.