Skocz do zawartości

Podstawy FPV i jak tanio zacząć.


diem

Rekomendowane odpowiedzi

epiej umieścić nadajnik z anteną na końcu skrzydła?

czy np. nadajnik w połowie i kabel do anteny na koniec skrzydła i tam antena? (chodzi mi o to czy położenie samego nadajnika ma znaczenie)

Położenie nadajnika ma znaczenie z uwagi na zakłócenia jakie może emitować.

Ustawienie nadajnika jest praktycznie sprawą indywidualną każdego modelu i każdego wyposażenia.

Generalnie powinien być jak najdalej odbiornika, serw i regla.

Po prostu trzeba sprawdzić przy jaki ułożeniu nadajnika serwa drgają najmniej ( o ile w ogóle drgają) i czy regiel nie przerywa.

Np. ja w swoim ESe mogę mieć nadajnik tylko z prawej strony dziobu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 651
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

no właśnie nie wiedziałem co generuje zakłócenia, czy nadajnik czy jego antena.

w skrzydle zamontowałbym nadajnik na końcu jednego, odbiornik bliżej drugiego.

w becie pewno nadajnik video trafi na ogon (lub blisko tam, zależy jak uda się model wyważyć, ew. sama antena na ogon - jeśli to ona najbardziej zakłóca), a odbiornik gdzieś przy dziobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik generuje pole magnetyczne i to ono najczęściej daje po serwach.

Wyboru specjalnego nie masz antena jest raczej blisko nadajnika więc pole manewru małe.

Ogon jest dobrym miejscem na nadajnik jeżeli nic się nie dzieje i nie lata się 35mhz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena Vee więcej o niej tutaj.

http://rc-cam.pl/viewtopic.php?t=2539&highlight=vee

 

razor, Sam nie wiem co daje bardziej, ale na pewno nic nie powinno znajdować się w polu anteny więc antena raczej na dziobie ewentualnie skierowana do tył modelu co nie jest dobrym pomysłem bo przy powrocie na bazę lepiej mieć sygnał lecący w stronę bazy niż odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy mozna gdzies kupic OSB Zbig lub te drugie... Remzibi chyba sie nazywało?

Chodzi mi głównie o gotową płytke z wlutowanymi elementami. Softwareowo sobie poradzę.

Obaj koledzy są członkami forum. Po prostu ich zapytaj.

A przy okazji - uzupełnij profil wg regulaminu: Zwłaszcza wiek i awatar (zgodny z regulaminem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotka Vee wzięta z rcgroups z tego tematu http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=2525

jeszcze jej nie robiłem, więc nic więcej nie powiem :)

 

do łykendu złoże betę i pewno pierwsze loty będa na std baciku (waży 25g!)

a w przyszłym tygodniu wezmę się za Vee i testy zasięgu

 

w każdym razie mogąc montować ją w miarę dowolnie (antenę na kablu) zamontowałbym ją gdzieś przy ogonie skierowaną do przodu, a nadajnik trochę wcześniej (co by tyłu nie przeciążyć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik 35mhz spytam się dlaczego?

W 35mHz mamy długą antenę, którą najczęściej puszczamy przez ogon, mocne pole magnetyczne przy antenie to nic ciekawego jeśli idzie o dobry zasięg.

Wiem bo sam latam fpv na 35mhz.

 

Witam.

Czy mozna gdzies kupic OSB Zbig lub te drugie... Remzibi chyba sie nazywało?

Chodzi mi głównie o gotową płytke z wlutowanymi elementami. Softwareowo sobie poradzę.

Oba OSD dostajesz od razu zaprogramowane.

W OSD Remzibiego można co jakiś czas uaktualniać oprogramowanie.

W OSD Zbiga nie spotkałem się z tym żeby ktoś sam zmieniał oprogramowanie, ale w tym wypadku mogę mieć niepełne informacje bo używam go dość krótko. Do OSD Zbiga dostępne są jeszcze dodatkowe elementy np. track antena i autopilot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

składam własnie betę do FPV, może podzielicie się jakimiś radami odnośnie umiejscowienia wyposażenia ? :)

 

Dołączona grafika

beta 1400, w skrzydłach dźwigar (do mniej więcej połowy) z rurki węglowej, skrzydła łączone magnesami

tx/rx standardowy z turnigy 9x (2.4GHz)

video fox 800 1.2GHz (na razie standardowe baciki, za tydzień może inverted vee)

OSD i video zasilane z osobnego pakietu ~480mAh

kamera na razie GoPro (czekam aż dojdzie płytkowa)

 

jako że to początki, rekordów pewno bić nie będę, ale chciałbym jak najlepiej rozłożyć komponenty.

w sumie dużego wyboru nie mam, pierwszy:

-odbiornik na dziobie

-regulator gdzieś po środku (w okolicach silnika)

-video tx jak najdalej na ogonie

-osd gdzieś w okolicach regulatora, a GPS wyprowadzony na skrzydło (czy GPS powinien być też jak najdalej od reszty urządzeń?)

 

w sumie jedyną alternatywą to umieścić odwrotnie nadajnik z odbiornikiem (video tx na dziobie, odbiornik rc na ogonie - ale będą dłuugie kable do serw)

 

czy pierścień ferrytowy na kablu z BECa (regulatora) do odbiornika dużo daje i jest wskazany? (jeśli tak, to ile razy nawinąć)

 

w dziobie są dwa pakiety, jeden 1.8Ah 3s, drugi 480mAh 3s, model w tym momencie jest mniej wiecej wyważony, waga ~730g (bez serw i kleju)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 odbiornika jak najbardziej na dziobie , i dobrze by było gdyby dało się umieścić go pomiędzy pakietami.

2 Regiel może być w okolicach silnika.

3 nadajnik video na ogonie tylko zmień taśmę na izolacyjną lub paski zaciskowe bo papierowa szybko odklei się.

4 OSD musi mieć dostęp powietrza bo się mocno grzeje i musisz mieć dostęp do niego bo przed każdym lotem zapisujesz przyciskiem pozycję bazy. GPS won z nim od wszystkiego na skrzydło dziada.

 

czy pierścień ferrytowy na kablu z BECa (regulatora) do odbiornika dużo daje i jest wskazany? (jeśli tak, to ile razy nawinąć)

 

Jeśli w ogóle to na wszystkie kable, jeden niewiele da.

 

w dziobie są dwa pakiety, jeden 1.8Ah 3s, drugi 480mAh 3s,

Ten pakiet do video strasznie mały i ryzykowne jest latanie z tak małym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy. Przy poborze rzędu 0,5A ma przynajmniej półgodziny latania. A tyle nadajnik z kamerką nie bierze.

Model za to nie jest zbyt przeciążony. Będzie tylko musiał pilnować czasu, jak się załapie na ładne noszenia. :wink:

 

Nadajnik polecam przyczepić na opaski samozacikowe. Taśma izolacyjna nie jest wcale lepsza od papierowej. Źle znosi różnice temperatur. Przy niskich robi się krucha, a przy wysokich klej się "rozłazi". Poza tym przeszkadza w wymianie ciepła produkowanego przez nadajnik.

 

Co do pozycjonowania nadajnika video, sprawdź najpierw jak zachowuje się reszta podzespołów przy włączonym video i tak szukaj miejsca, gdzie wpływ będzie najmniejszy.

Ogon jest niby logicznym miejscem, ale może znajdzie się inne - lepsze lub wygodniejsze do montażu przy podobnym działaniu na resztę. Weź też pod uwagę kwestie transportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma izolacyjna nie jest wcale lepsza od papierowej. Źle znosi różnice temperatur. Przy niskich robi się krucha, a przy wysokich klej się "rozłazi". Poza tym przeszkadza w wymianie ciepła produkowanego przez nadajnik.

Sam mam na taśmę izolacyjną i wszystko jest ok latałem i w zimie i latem wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do stanu pakietów, to w OSD będę miał info. pakiet do kamery/nadajnika powinien teoretycznie starczyć na około godzinę pracy (najwyżej w przyszłości dam większy)

nadajnik jest przyklejony specjalnie taśmą papierową na próbę rozmieszczenia elementów :-)

co do rozmieszczenia, racja, po prostu sprawdzę na polu gdzie najmniej będzie zakłóceń.

sygnał i zasilanie do nadajnika będzie szło długim kablem od serw - trzy żyłowy .25mm, spinane na wtyczki do serw.

 

a o co chodzi z tym transportem? zależy mi żeby było w miarę łatwo, dlatego skrzydła będą rozkładane (mam już grubsze rurki węglowe i sporo magnesów 7x7x3 i 5x5x2)

a całe FPV tak zamierzam zamontować, żeby dało się zdemontować bez demolowania modelu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem ostatnio magnesy ) 3 pary) 10x6x2 i puściły niestety.

Teraz władowałem 3 pary 12x7x2 oraz jedną parę 10x6x2 i jestem w miarę zadowolony z siły połączenia. Zastanawiam się jeszcze czy nie dac ze dwóch par w kadłub. :wink:

 

Prognoza na dziś nie wesoła (dmucha), ale jutro ma być spokojniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i się ze...ła bieda i płacze. Nie mogę już od kilku dni przez was spać, a pewnie jak wrócę do domu to jeszcze żona mi walizy za drzwi wystawi po moich pomysłach. Jeszcze dobrze nie zacząłem a już mam chorobę zwaną "fpvylis" ( moje słowotwórstwo :lol: ) Nie sądziłem tylko, że to jest tak zaraźliwa choroba :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można częściowo złagodzić objawy.

Kup za kilkadziesiąt złotych mikro kamerkę nagrywającą na kartę i przypnij ją do modelu.

Może być kamerka Turnigy, coś z serii FCO lub jakaś lapesza kamerka z Alledrogo typu Spy cam. :wink:

 

Potem pooglądasz w domu filmy i będziesz happy, nim FPV zrujnuje ci domowy budżet. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można częściowo złagodzić objawy.

Kup za kilkadziesiąt złotych mikro kamerkę nagrywającą na kartę i przypnij ją do modelu.

Może być kamerka Turnigy, coś z serii FCO lub jakaś lapesza kamerka z Alledrogo typu Spy cam. :wink:

 

Potem pooglądasz w domu filmy i będziesz happy, nim FPV zrujnuje ci domowy budżet. :mrgreen:

Fpv to fpv ta kamerka nigdy nie zastąpi wrażeń,ale ja nie podpuszczam. :lol: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.