Skocz do zawartości

Zdjęcia silników -


Janeczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nieuważna regulacja iskrownika po odpaleniu mogła zaboleć... :)

http://www.youtube.com/watch?v=sy4hodtocT4

 

A długi skok tłoka (kilka średnic cylindra, w porównaniu z dzisiejszymi silnikami które mają często stosunek poniżej jednej) daje niezłe wibracje, co widać po skrzynce bateryjnej za silnikiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6630463593_acd6b428f5_z.jpg

1938 G.H.Q Aero .518 ?

 

 

 

http://www.modelaviation.com/enginehistory

1938 G.H.Q Aero .518  was a descendant of the Loutrel.

 

In 1931, Weiss designed a much smaller .331 cid engine. Weiss sold only engine plans to the .331; Louis Loutrel sold the assembled engines as well as kits containing the plans and castings. Loutrel eventually took over the Weiss engine, redesigned it to eliminate the rear timer, upped the displacement from .331 to .517 cid, and sold them under his name.

It was a good engine, but the cast-iron cylinder and piston weighed 16 ounces. In 1936, Loutrel sold the design to G.H.Q. and the quality decreased. G.H.Q.s were sold from 1936 until roughly 1948 in preassembled or ready-to-assemble kits. They were widely advertised in model airplane magazines, and handyman magazines such as Popular Mechanics, but few modelers ever had any success with them.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel podarował mi motorek do F2B . Zaczynam się zastanawiać czy dać mu jeszcze polatać :-)

Tak jak koledzy dalej napiali- Talka 7 cm3.

Ma na tloku karb :)

Mialem takie dwa w swoich F2B w latach 1986-1987. Doskonaly (to tylko moja opinia bo nikt inny wtedy w PRL nie latal na tych silnikach w F2B) silnik w tamtych czasach do uwiezi- wspaniale pracowal z okrutnym klockiem czeskim szarym smiglem Modela 280/180 Mial spory moment i niskie obroty. Mi pasowal ale moje modele byly bardzo lekkie- ok 1250 gram bez paliwa i dlatego dawaly rade na takich smiglach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To popularny Gilbert  074.

Mam takiego troszkę większego bo 11 , z taką dziwną piastą , która ma mechanizm zapobiegający odbiciu śmigłą w druga stronę.

Przynajmniej tak mi się wydaje.

Wrzucę fotkę to sami ocenicie.

 

Tak jest - Gilbert Thunderhead, sam go odfoliowałem - nówka :) Tę jedenastkę też mam. To o czym piszesz, to "rozrusznik". Piszę w cudzysłowu, bo sprężyna jest tak słaba, że to po prostu nie działa :(

DSC_4731.JPG

 

 

Następny do zagadki:

DSC_4726.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadłem?

 

 

XM-08.jpg

 

 

 

http://adriansmodelaeroengines.com/catalog/main.php?cat_id=46

 

The first model engine to emerge from the AKKÜ workshops was the 2.5 cc Alag X-3 diesel which appeared in May 1955XM-08.jpg. László Kun was the primry designer of this engine. More or less at the same time, the Vella Brothers András and Geza began the independent production of their own VT range of model engines at completely separate facilities located on Csepel, a large island in the Danube in the Budapest area. This marked the beginning of larger-scale production of model engines in Hungary. I've covered the respective histories of the Alag and VT ranges in separate articles on this web-site. 

This development doubtless had another motivation apart from encouraging a higher level of participation in power modelling. At the time in question, hard currency was in very short supply in Hungary. For this reason, the importation of specialized goods such as model engines from Western countries was impossible. This situation made it inevitable that efforts would be made to initiate the domestic production of Hungarian model engines, both for the use of Hungarian modelers and for export to the West to gain some much-needed hard currency.....

 

P.S. Też "motorki"...

http://thebloughs.net/metalworking/hodgson-9-cylinder-radial-engine-2/

http://www.smokstak.com/forum/showthread.php?t=90078

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba  Webra 15 cm3. z lat osiemdziątych.

Ze starości pasek zębaty się rozpada.

 

Webra T4/90 z pierwszego wypusku :-)) Circa 1980.

Pasek można jeszcze spokojnie dokupić.

 

Tak jest Panowie. 

 

Tymczasem świeżością pachnący pasek dzisiaj właśnie do mnie przyszedł... ale o tym pewnie w innym wątku :) 

 

DSC_4761.JPG

 

 

I kolejna zagadeczka:) :

DSC_4762.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiony, zatopiony!

 

DSC_5065.JPG

 

Ciekawostką jest to, że na takim silniku zaobserwowano efekt, który zmaterializował się później w postaci świecy żarowej. Było tak, że chłopaki silnikowcy Ray Arden (ten od świecy) i Ben Shereshaw (od Bantama) testowali sobie różne mieszanki paliwowe, wiele z nich na bazie metanolu. Kiedy Ben Shereshaw pomierzył już osiągi swojego Bantama 19 na nowej mieszance "Liquid Dynamite" i wyłączył zapłon, okazało się, że silnik pracuje nadal! Swym spostrzeżeniem  - niestety -  podzielił się ze swoim kolegą po fachu Rayem Ardenem. Tak zaczął się wyścig o patent na świecę żarową. Wyglądało to podobnie jak z żarówką Edisona - trzeba było przetestować setki stopów zanim trafił się ten, który działa na tyle długo, żeby nadawało się to do sprzedaży. Jak wiemy zwycięzcą był Arden i w 1947 roku zaczął sprzedawać rewolucyjną świecę żarową, która pozwalała na wyrzucenie całej instalacji zapłonowej z modelu bez ingerencji w samą konstrukcję silnika. Tak po prostu! :)

 

Arden z osłoną zamiast timera i z pierwszymi świecami żarowymi:

 

DSC_5074.JPG

 

I starsze wersje benzynowe: 0,19 i 0,09, oryginalna cewka zapłonowa i kondensator. 

DSC_5075.JPG

 

 

Zagadka dla wodniaków :)

 

DSC_5068.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.