Skocz do zawartości

Inverted Vee - gorsza od stockowego bacika :(


BIZON
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pospawałem sobie spokojnie antenke wg. TEGO tutorialu.

 

Niby wszystko dopieszczone, robione ze szczególną starannością i ..... kicha.

Po 3 próbach jestem nieco zdezorientowany.

 

Ale... od początku:

 

1. preferowana częstotliwość 1160 MHz

2. wg. tutoriala: 75000/1160 mhz = 64,55 mm

3. mierzymy, tniemy, spawamy, rozchylamy na 120 stopni.

4 . uzyskałem:

 

Dołączona grafika

 

i przyszedł czas na pomiary.

​ Podłączyłem bacik - 0,19~0,20 A

Niestety tylko taką dokładność uzyskuję na moim mierniku :)

Podłączam Veei szok - 0,24 A po docięciu około 3mm spadło na 0,23 A.

Dalsze docinki nie przyniosły już poprawy.

Nie udało mi się zejść poniżej 0,23A.

Testy organoleptyczne wykazały że komplet biquad + bacik sprawują się znakomicie - natomiast biquad + vee nie zamierzają współpracować na dalsze odległości.

 

I tak się zastanawiam gdzie popełniłem błąd ?

Jakaś konstruktywna krytyka, pomysł ?

Będę wdzięczny za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział, że na inv-vee ma być mniejszy prąd, niż na baciku?

Docinając antenę masz uzyskać najmniejszy prąd dla danej anteny.

Oczywiście, że inv-vee ma mniejszy zysk, niż dipol, ale bardziej dookólną ch-kę, z lekko mocniejszym promieniowaniem w kierunku "otwartej mordki".

Z inv-vee najlepsze efekty mam podczas latania nisko i blisko, gdy model często przechyla się (np. tak:

).

Jest o wiele mniej zaników, niż na baciku.

Przy dalszym lataniu w zasadzie nie widzę różnicy na minus w stosunku do bacika. Loty tak do 6 - 7 km; na ziemi biqad na trackerze, moc Tx 460mW (zmierzona).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O - dzięki.

A mi się ubzdurało, że przy porównaniu Vee i oryginalnego bacika pobór prądu dla vee powinien być mniejszy.

Czyli czas zrobić kolejną antenę :)

Zobaczę jeszcze test zasięgu polowego bo domowe testy wykazały bardzo małą doskonałość wyspawanej antenki i brak obrazu juz przy odległości 15 metrów (3 ściany i strop).

Dla anteny z zestawu nie stanowiło to problemu.

Jej jedynym minusem jest jej masa która jest sporo cięższa od samego nadajnika :(

 

 

- A czy grubość użytego drutu ma znaczenie ?? Czy raczej nie doszukiwać się problemów z tej strony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałem - ładnie delikatnie lekko.

Vee którą robiłem wylądowała w koszu - czekam teraz na kabel i zrobię całość od początku.

Ten który miałem był fabrycznie zarobiony pod antenę panelową 2,4 GHz.

Zresztą bój razem z miernikiem i eksperymenty z długością promienników były zaskakująco różne od tych z tutoriali - więc nie było sensu kontynuować tej nierównej walki.

Uzyskany zasięg obrazu 500-600 metrów - więc poziom nieakceptowalny.

 

Co do masy - chodzi o masę oryginalnej anteny z zestawu. Jest naprawdę ciężka - ale w tandemie z biquadem działa idealnie.

Test po ziemi - 1600 metrów obraz idealny. W sumie biquad łapał bardzo dobry obraz w promieniu 180 stopni.

Do czasu przybycia nowego kabla zostanę więc przy baciku, a potem postaram się zrobić kolejne podejście do vee

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.