Skocz do zawartości

Combat FPV - Messerschmitt Bf109 E-4


zborecque
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam również swój model przeznaczony do walk powietrznych FPV: Messerschmitt Bf109 E-4.

Podobnie jak koledzy @JacekK @mav77 - projekt oparty jest na piankowym modelu od Marka z Napolskimniebie.pl.

Wersja jaką obrałem za wzór wklejam poniżej:

 

bf-109-messerschmitt-messerschmitt-bf-109e-me-109-luftwaff-1.thumb.jpg.343392d06e5a56052222843da23cfaaf.jpg

 

Kolorystykę wybrałem jaskrawą, ponieważ jak już wspominali koledzy w innych tematach o kombacie FPV - zależało nam na możliwie dużej widoczności modeli w standardowych setupach FPV.

No i osobiście bardzo mi się podoba ta wersja i takie zestawienie kontrastowych kolorów.

 

Parametry modelu:

 

KIT:

  • pianka EPP XL z Napolskimniebie.pl
  • rozpiętość ~1200mm
  • śmigło GWS 10x6
  • galanteria (kabinka z ABS, kołpak, ciężarki)

 

SETUP:

  • Silnik Emax GT2215/09
  • Serwo TowerPro MG90D (x4)
  • ESC Dualsky XC-45-Lite (45A)

 

RADIO:

  • RX FrSky R9 STAB OTA
  • TX Radiomaster TX16S + FrSky R9M

 

FPV:

  • TX Eachine TX801
  • Kamera Eachine CCD 1000TVL
  • System FPV Combat

 

PAKIETY:

  • SLS XTRON 2200mAh 3S 40C
  • SLS XTRON 1250mAh 3S 30C
  • Gens Ace 1000mAh 3S 25C

 

Tyle gęstego, teraz trochę paplaniny i zdjęć :)

 

Model już oblatany, chociaż wymagało to kilkukrotnej wizyty na łące i poprawek, bo pierwsze dwa starty zakończone były kraksą na dziób z powodu złego wyważenia.

Pierwotnie chciałem dać serwo ogonowe (wysokość) na samym ogonie, bo wygięty bowden wprowadzał duże opory i ster ELEV nie chodził prawidłowo. Jednak CG był zbyt mocno przesunięty na tył, więc serwo wróciło do wnętrza kabinki a ja musiałem się przeprosić nieco z umieszczeniem poprawnie bowdena i popychacza. Nadal nie jest idealnie, ale ruch jest w miarę płynny i w wystarczających zakresach (chociaż nie idealnie symetryczny i ma tendencję do niedokładnego wracania "na środek", ale jest to na tyle nieznaczne, że w locie specjalnie nie przeszkadza - przynajmniej na moje obecne umiejętności).

W goglach jeszcze nie odważyłem się polecieć, ale to tylko kwestia nieco lepszej pogody i wykonania kilku dodatkowych lotów VLOS żeby nabrać pewności. Ci co mnie znają dłużej może wiedzą, że doświadczenie w samych samolotach mam bardzo małe (dopiero w 2020 skleiłem pierwszego kombata ESA żeby się czymś zająć w czasie pandemii i okazało się, że się spodobało :) ). Ale sporo już latam śmigłowcami i dronami w FPV, więc ogólnie samo latanie nie jest dla mnie nowe i z goglami jakieś tam doświadczenie mam. Trochę się obawiam że nie powstrzymam chęci zatrzymania się w miejscu i zrobienia nagłego zwrotu o 180 stopni, ale może nie będzie tak źle.

 

Model na początku budowy wyglądał tak:

 

20211203_085258.thumb.jpg.d818215cb50ce12bd26468ac8e75a8ee.jpg

 

20211206_101919.thumb.jpg.5662e8c965826f0a3bf020f51dae32c8.jpg

 

20211207_145957.thumb.jpg.9ca0e5e414468056020dee932ebedf8a.jpg

 

Dzięki @JacekK za pomoc w wyobleniu kadłuba i przygotowanie elementów do kabinki z ABS :)

 

Nieco później doszło więcej malowania i w zasadzie kit był prawie gotowy:

 

20211210_184634.thumb.jpg.f63c6ec414cd5398ba653439c7ad7c5d.jpg

 

20211210_184610.thumb.jpg.f166ab0e7da1bd4740aa537dc7e1ba38.jpg

 

20211207_204502.thumb.jpg.d71998d1549b642e2df4f5904d20136e.jpg

 

20211207_203836.thumb.jpg.ea8f52d9061a0f443f1e48e02deda1cd.jpg

 

20211207_203832.thumb.jpg.67276c75091b3fed749b80a098c978f8.jpg

 

Przyszło mi do głowy, żeby kabinkę zrobić "z podłogą". Z dwóch powodów: po pierwsze, żeby łatwiej było mocować kamerkę i inne elementy zestawu FPV, a po drugie żeby może sobie od czasu do czasu ją zdjąć i założyć "zwykłą" - do polatania sobie modelem ot tak VLOS dla przyjemności.

Nie oceniajcie ? model tej wielkości to dla mnie absolutna nowość i nawet takie "zwykłe" latanie mega mnie jara.

 

Poniżej prawie-aktualne foto maszyny:

 

20211218_185611.thumb.jpg.a6b4eaa0c951cf0cdf9b2560e3d64907.jpg

 

Ale doszło jeszcze kilka poprawek, niebawem wrzucę fotki jeszcze bardziej aktualne.

Tym bardziej, że pracy nad modelem jeszcze nie skończyłem, ale o tym za chwilę.

 

W międzyczasie jeszcze parę fotek samego setupu FPV i systemu Combat:

 

20211218_185551a.thumb.jpg.397789278369ad23f1c28dcab5cb55fe.jpg

 

20211218_185551.thumb.jpg.ad71659f5b885e73a1c471bbac8d153b.jpg

 

20211218_185348.thumb.jpg.0a88d4dd90bc91671e2604b9f2169bc1.jpg

 

20211218_185340.thumb.jpg.d6598fd2e02c8c9fd1635a3de8799539.jpg

 

I parę słów komentarza:

 

Jako zapalony droniarz byłem przekonany, że mam na składziku co najmniej kilka zapasowych kamerek, więc nawet nie kupowałem nowej gdy zaopatrywałem się w brakujący setup dla tego modelu.

Gdy już przyszło co do czego okazało się, że prawie nie mam sensownych kamerek ? rozbebeszać nie chciałem żadnego z obecnych ścigaczy, więc użyłem tego Eachine, chociaż nie byłem przekonany czy da radę. Okazało się, że ta kamerka działa bardzo dobrze i obraz daje naprawdę niezły.

Nie pamiętam już dlaczego z niej zrezygnowałem, ale coś mi się kojarzy, że te X lat temu kamerka 1000TVL mogła być zbyt zaawansowana dla ówczesnego OSD (MicroMinimOSD) i po prostu ją rzuciłem w kąt i zapomniałem.

Niemniej gdy sezon się rozkręci - to planuję setup FPV trochę stuningować. Na pewno pomyślę o kamerce typu Foxeer albo RunCam, bo w ścigaczach spisują się rewelacyjnie.

Jak widzicie - gogle to też nic specjalnego - ot takie zwyklaki Eachine, tyle, że z wbudowaną nagrywarką na kartę SD. Całość jest analogowa. Pomimo mojego zamiłowania do dronów - jakoś szkoda mi było na razie kasy na ulepszanie setupu FPV do np. jakiegoś cyfrowego systemu.

Ale być może przyjdzie mi się zmierzyć z takim upgradem, czas pokaże.

 

FPV wraz z systemem ogólnie zadziałał od pierwszego "kopnięcia" bez jakichś specjalnych ustawień. W czujnik można "przywalić" wiązką z dowolnego pilota (np. od TV) żeby zasymulować trafienie, i tu działało wszystko od początku.

System FPV Combat ma możliwość chwilowego sterowania jednym z kanałów aby zasygnalizować trafienie. Na początku chcieliśmy, aby to były lotki - żeby samolot przez parę sekund się kołysał na boki. Jednak wymagałoby to kombinacji z Y-kablami, więc na razie ustaliliśmy, że kanałem, który się "trzęsie" będzie ster pionowy.

Później jeszcze koledzy uświadomili mi, że system trzeba sobie ustawić, a do tego można posłużyć się dowolnym pilotem IR. Fajnie to jest pomyślane - po wejściu w menu setupu system najpierw przez chwilę "słucha" poleceń z pilota i się ich uczy. Klawiszy nie ma dużo (bodajże 6), więc ich przeklikanie jednorazowe nie stanowi problemu. Najpierw chciałem użyć pilota od mojego wzmacniacza Yamaha - bo działał naprawdę super (łapało każde naciśnięcie klawisza od razu, bez lagów, bez błędnych rozpozań itp), ale pomyślałem, że przecież nie będę targał za każdym razem tego pilota ze sobą na łąkę. I przypomniałem sobie, że do jednego z helików mam pilota do programowania ESC (Scorpion). To jest taki mały, płaski pilot jak od sterowania LED-ami, ale ma opisane opcje pod setup ESC. Okazało się, że działa równie sprawnie, chociaż zdarzy się od czasu do czasu, że klawisz trzeba nacisnąć z 2-3 razy zanim system rozpozna opcję.

 

Poniżej dwa filmiki z widoku kokpitu (lot był VLOS, ale odpalona kamerka i nagrywarka w goglach):

 

 

 

 

Poniżej wklejam listę zmian, modyfikacji i poprawek jakie planuję w najbliższym czasie. Bardziej tą listę wklejam tu dla siebie ? bo zorientowałem się, że tego jeszcze nie spisałem, tylko miałem to w głowie.

Teraz jak już będzie oficjalnie zapostowane to nie ma bata - będę musiał to zrobić ? oczywiście fotki i relacje postaram się tu wrzucać w miarę na bieżąco.

 

  • poprawki ubytków w piance
  • dołożenie wydechów (dzięki @mav77 za wydruki 3D, co prawda bardziej do spita, ale coś z nich postaram się przerobić pod Bf109, bo te są na szczęście ukryte w szczelinie)
  • poprawienie malowania i dodanie "nitów" i wyodrębnienie elementów kadłuba
  • dodanie kilku innych drobiazgów typu karabinki w skrzydłach, dodatkowe oznaczenia i emblematy, drobny weathering)
  • poprawienie osadzenia karabinu IR (marzy mi się aby umieścić go w szczelinach pokrywy jak w prawdziwym, ale może to pogorszyć jego osiągi), ustawienie karabinu aby "patrzył" tak jak celownik w FPV
  • poprawienie krawędzi kabinki (nieco źle ją skleiłem, prawdziwa miała ustawione krawędzie nieco inaczej)
  • poprawienie kabelkologii (wstydzę się teraz wstawić fotkę tego co mam w środku, widywałem ładniej ułożone kable na ulicach w Indiach), dużo kabli jest za długich i są niestarannie "pozwijane"
  • pomalowanie piankowej kabinki aby można ją było zamiennie stosować + dodanie neodymów
  • poprawienie osadzenia obecnych neodymów i uzupełnienie tych, które odpadły

 

I to na razie chyba na tyle. Jakby coś to pytajcie...

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mirolek napisał:

ciekawe i nawet fajnie wygląda .... do pierwszej kolizji ?

ms

 

Oby nie ;)

Zakładam też, że przy takiej wersji kombatu kolizje będą minimalne.

Poza tym z powodu tego nieprawidłowego wyważenia kilka razy niestety przywaliłem na dziób i już pierwsze straty model ma za sobą. I to nawet dość poważne: odłamany kawałek dzioba, wyrwany silnik z wręgą i ESC...

Ale po podklejeniu, wzmocnieniu i poprawieniu malowania wygląda tak:

 

7aaab00e-e518-46c8-805b-c0c671a4d248.thumb.jpg.e220af8299ec3ae1afa633e4ac43187b.jpg

 

więc zakładam, że ew. naprawianie tego nie będzie bardziej skomplikowane niż ESA.

 

W relacji powyżej zapomniałem jeszcze dodać o pan-tilcie dla kamerki i head-trackerze.

W tej chwili kamerka jest umieszczona w stałej pozycji, ale też zastanawiam się nad co najmniej 1-osiowym pan-tiltem w przyszłości.

Na początku podłączę go do jakichś przełączników, albo potków w nadajniku, ale docelowo myślę również o head-trackerze.

I tutaj jeszcze się zastanawiam jak to zrobić, bo opcji jest kilka: nowe gogle z wbudowanym head-trackerem, gotowy head-tracker (widziałem taki na HK, niedrogi, ale chyba już niedostępny) do naklejenia na aktualne gogle, własny projekt na płytce arduino.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zakładam też, że przy takiej wersji kombatu kolizje będą minimalne.

W esa kolizje zdarzają się stosunkowo często a masz bardzo szerokie pole widzenia i teoretycznie powinno dać się wszystko zobaczyć i przewidzieć.

W tej wersji gdy widzisz tylko mały wycinek nieba przed modelem będzie na początku problem zobaczyć cokolwiek a szczególnie przeciwnika. Jak już po wielu treningowych lotach zaczniesz coś zauważać i skróci się dystans do modelu przeciwnika trącenia modeli będą zdarzać się znacznie częściej niż w ESA.

 

Latając na podobnej przestrzeni co ESA i z podobną prędkością masz maksymalnie 4 sekundy lotu poziomego, reszta to manewry czyli wiraże, pętle,obroty itp.

Zobacz na swój własny film, model permanentnie zmienia konfigurację. Szukając kontaktu aby przymierzyć i strzelić a nie zderzyć się ....to będzie wielka sztuka ?

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadam się całkowicie z Mirkiem, to co pokazujesz na filmikach wygląda fajnie, ale latałeś bez gogli / tak odczytałem z treści wpisu/ i czasami prawdopodobnie  patrzyłeś na model celem koordynacji jego pozycji. Nie bardzo wierzę, że zakładając gogle będzie lepiej / obym się mylił/ raczej gorzej, a znalezienie przeciwnika będzie dziełem przypadku, nie mówiąc z jego zestrzeleniem. Niemniej sam pomysł bardzo ciekawy, lecz czy do kombatów- niekoniecznie. Trzymam kciuki i z zaciekawieniem zerkam.

m

Przeglądałem jeszcze raz te filmiki i powiem, że brakuje mi takiego małego okienka w górze ekranu lub  dole które pokazywałoby to co się dzieje z tyłu. Nie wiem czy to byłoby możliwie w takim zestawie zainstalować jeszcze jedną kamerkę, ale to by znacznie ułatwiło chociażby ucieczkę przed ścigającym przeciwnikiem. Etam takie tam chyba nierealne pomysły.

m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano pewnie dałoby się jakoś może dodać drugą kamerkę i wymyśleć jakiś system FPV z Picture-in-Picture, a może już są takie gotowce. Ale to by pewnie znowu zwiększyło koszty i masę modelu. Ale [mention=10065]JacekK[/mention] zaproponował ciekawy pomysł na rozwiązanie tego problemu: lusterko default_smile.png Na razie go jeszcze nie zakładałem, pewnie to zrobię jak się sezon rozkręci i zaczniemy się ganiać.

d6e604e9602f5b6890ee05bfa17afeab.jpg

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Grzechu113 napisał:

No no! Dyscyplina się rozwija... ?

 

Na razie powstaly modele. Zobaczymy jak bedzie wygladac walka - ale taka prawdziwa a nie ustawiana. Latalem z synem ESA - on zasuwal quadem za mna, albo w srodku walki... A quad zatrzyma sie w kazdym momencie i przyspiesza jak bolid F1....

Gdy nie ma ustawki (czyli piloci sie wzajemnie nie wystawiaja lub nie informuja gdzie sa i jaki manwer planuja zrobic) to znalezienie sie na niebie bedzie powaznym problemem...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może trzeba zastanowić się nad urealnieniem samego lotu, tj. zmniejszenie wychyleń aby modele latały bardziej płynnie i z wyraźnymi ograniczeniami tak jak prawdziwe. Zakręt trwałby wtedy znacznie więcej czasu i zabawa byłaby bardziej przewidywalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Update:

 

Parę zadanek już skreślone z listy ?

  • poprawki ubytków w piance
  • dołożenie wydechów (dzięki @mav77 za wydruki 3D, co prawda bardziej do spita, ale coś z nich postaram się przerobić pod Bf109, bo te są na szczęście ukryte w szczelinie)
  • poprawienie malowania i dodanie "nitów" i wyodrębnienie elementów kadłuba
  • dodanie kilku innych drobiazgów typu karabinki w skrzydłach, dodatkowe oznaczenia i emblematy, drobny weathering)
  • poprawienie osadzenia karabinu IR (marzy mi się aby umieścić go w szczelinach pokrywy jak w prawdziwym, ale może to pogorszyć jego osiągi), ustawienie karabinu aby "patrzył" tak jak celownik w FPV
  • poprawienie krawędzi kabinki (nieco źle ją skleiłem, prawdziwa miała ustawione krawędzie nieco inaczej)
  • poprawienie kabelkologii (wstydzę się teraz wstawić fotkę tego co mam w środku, widywałem ładniej ułożone kable na ulicach w Indiach), dużo kabli jest za długich i są niestarannie "pozwijane"
  • pomalowanie piankowej kabinki aby można ją było zamiennie stosować + dodanie neodymów
  • poprawienie osadzenia obecnych neodymów i uzupełnienie tych, które odpadły

Pogoda się poprawia powolutku więc może coś się uda polatać w najbliższym czasie.

Jutro jadę na łąkę odświeżyć trochę helika po zimie :) zobaczymy czy już czuć wiosnę w łopatach.

 

20220315_182334.thumb.jpg.7982a9824daf370ea207196f6f22bb6b.jpg

 

20220315_182330.thumb.jpg.ea8f1db498ae7a529fc29a3de6ef587b.jpg

 

20220315_182320.thumb.jpg.4e76d8c21e6a6d4bd43890f00ce4017c.jpg

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
  • dodanie kilku innych drobiazgów typu karabinki w skrzydłach, dodatkowe oznaczenia i emblematy, drobny weathering)
  • poprawienie osadzenia karabinu IR (marzy mi się aby umieścić go w szczelinach pokrywy jak w prawdziwym, ale może to pogorszyć jego osiągi), ustawienie karabinu aby "patrzył" tak jak celownik w FPV

? model super się prezentuje , ....ale jak go już tak dopieścisz i będzie już tak makietowy jak sie tylko da w epp, to będzie wielki "płacz i zgrzytanie zębów" po kolizji, czego oczywiście nie życzę ale prawo Murphy'ego każdy zna.

 

ms

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mirolek napisał:

? model super się prezentuje , ....ale jak go już tak dopieścisz i będzie już tak makietowy jak sie tylko da w epp (...)

Mirku - pamiętaj że te wszystkie detale to ma byc widać w kamerce FPV... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mirolek napisał:

? model super się prezentuje , ....ale jak go już tak dopieścisz i będzie już tak makietowy jak sie tylko da w epp, to będzie wielki "płacz i zgrzytanie zębów" po kolizji, czego oczywiście nie życzę ale prawo Murphy'ego każdy zna.

 

ms

 

Ano wiadomo, zawsze szkoda, każdego modelu. Jak już odpukać coś się przydarzy to się będziem martwić :)

Póki co jak na razie pracując nad jakimkolwiek modelem zawsze zakładam że absolutnie nigdy nic mu się nie stanie. Co prawda jeszcze nie miałem modelu, który był w 100% bezkretowy, ale próbować warto ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Hejka, tak pomyślałem, że odświeżę (a w zasadzie zamknę) temat - bo Messerschmitta już nie ma - został jeszcze przed sezonem pozbawiony setupu FPV i sprzedany jako po prostu zwykły kombat WWI XXL.

Do walk FPV teraz przeszliśmy na ustandaryzowane skrzydełka "RAPTUS" (w klasie BASIC, bo w klasie OPEN dopuszczone jest prawie że cokolwiek), o których pewnie pojawi się osobny wątek.

A poniżej zajawka w postaci mojego Raptusa, którym startowałem w Brzezinach 08.2023:

 

2023_06_05_20_42_07_18887-20230603_19281

 

2023_08_04_14_45_14_40338-2023_06_05_20_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.