Skocz do zawartości

Wzmacniacz lampowy - odpoczynek od RC


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega Dariusz zraził się do lamp pewnie przez to że kiedyś tylko lampiaki z transformatorem na wyjściu były bo mało kogo było stać na koncepcję OTL - bez trafa.

A co do gramofonów - cóż nowa fonica ma cenę składającą się z 5 cyfr - bez przecinka i znajduje nabywców ..

Era Babino dawno minęła ale to temat rzeka

 

 

 

No tak, faktycznie, OTL, to jest to, bo kondensator w komplecie z dławikiem jest cool. A jeszcze bardziej przepuszczenie prądu stałego przez głośnik.

Gramofon z dynamiką 80dB i na to płyta z 55 dB też jest cool.

Włączasz , dyrygent podnosi ręce, a z głośników szszszszszszszszsz...Nic tego nie zastąpi, no, może z wyjątkiem generatora szumu.

Pozdrawiam

 

Sławekmod, na brak basu przy małych poziomach mocy, może pomóc tylko osobny aktywny piecyk, z regulacją szerokości pasma i wzmocnienia. Płyty czy to winyl, czy CD, są różnie nagrywane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Darek, edytowałeś post wiec odniosę się do dopisanej części. Wrzucając kolejne płyty do mojego Pioneera CD/DVD od razu rzucała się jakość ich nagrywania. Niektóre były praktycznie bez basu. Nie pamiętam jak to było na mojej Kenwood-owskiej, segmentowej wieży ale tu widać bardzo różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odebrałem dziś wycięte laserem i powyginane elementy, całość z materiałem wyniosła mnie około 50zł. Nawet fajnie wyszło. Okazało się że trochę skopałem rozmieszczenie lamp i są potrzebne korekty ich umiejscowienia w chassis (po 1-2mm) Całość wygląda mniej więcej tak:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wymieniłem podstawki lamp. Wzmacniacz zyskał na estetyce dość dużo, poza tym podstawki ceramiczne były fatalnie wykonane. Wymieniłem tylko podstawki octal-owe, dwie do lamp ECC82 zostały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lampy NOS -New old stock , nie ma żadnego znaczenia. Większość obecnie wytwarzanych lamp jest albo z Rosji albo z Chin i często nie dorównują jakością i długowiecznością tym które były produkowane przed laty. W technice lampowej lampy NOS to standard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie pierścieni, to tak ma właśnie wyglądać i zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Poza tym lampy wyjmuję się wykonujac ruchy na boki a pierścienie uniemożliwiały by takie działanie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że pierścień byłby odpowiednio dużej średnicy? Mocowany do chassis (albo tylko luźno nakładany) i tworzący z nim estetyczną całość, pozwalając jednocześnie na "kiwanie" lampą, a zasłaniający jej podstawę?

Chłodzenie nie byłoby ograniczone, gdyby powietrze mogło być pobierane z pod chassis, między otworem a podstawą lampy, tworząc z pierścieniem swoistą dyszę..

tak coś w tym sensie..

integra_lampa.jpg

rys18.jpg

5.JPG

9.jpg

 

lub "zagłębione"

fatman-itube-452-3_600x450.jpeg

http://www.luxlux.pl...we-fatman-18388

 

...lub.. :D :D

IMG_2702.jpg

http://twogoodears.b...01_archive.html

http://www.holgerbar...n-vom-etf-2011/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się nie podobają takie tulejki i kołnierze, Wolę proste rozwiązania.Pietka, cała obudowa będzie pokryta galwanicznie złotem (być może białym) i bedzie polerowana na lustro, nie ma opcji żeby pozostała jakakolwiek rysa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z wcześniejszymi planami zaprojektowałem podświetlenie gałki regulacji głośności. Z pomocą w wykonaniu światłowodu z plexi 10mm przyszedł mi niesamowity fachowiec- mój ojciec ( żebym chociaż miał w głowie ćwiartkę jego wiedzy ....) W każdym razie światłowód został wytoczony na tokarce a podświetlanie wykonałem z użyciem 3 diod led koloru niebieskiego. Dlaczego akurat niebieskiego? Dlatego że dość często w lampach widać niebieskawą poświatę a dodatkowym atutem jest to że niebieski kolor nie drażni oczu. Z góry odrzuciłem w moim mniemaniu nietrafiony pomysł podświetlania niebieskimi ledami lamp. W ostatecznym wykonaniu po załączeniu napięcia anodowego będzie się świecił niebieski pierścień o szerokości ścianki 2mm wokół gałki głośności i pomarańczowy led 3mm sygnalizujący włączenie wzmacniacza. Zdjęcia nie oddają rzeczywistych proporcji jasności a ta pewnie i tak będzie jeszcze dobrana w taki sposób żeby nie raziła w nocy i była widoczna w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłubałem trochę przy wzmacniaczu. Zmieniony został światłowód, zmieniony kolor podświetlenia gałki oraz wyszlifowane obudowy traf. Została wytoczona gałka regulacji głośności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj tam, aj tam, gramofonów to już nawet Indianie w rezerwatach nie używają.

Ja tam używam - i bardzo sobie cenię, moim zdaniem analog i cd to jak ciepło kominka (albo kaflowego pieca) porównać z ciepłem kaloryfera, niby to i to grzeje ale jakoś tak inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.