Skocz do zawartości

IDEAL V 3,2 m z TopModel cz. przyjemność składania i potyczki


young
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Piotrek ... ja mam JR 11X i wcale nie siedzę całymi dniami w piwnicy :P .

Ja przesiadłem się 9503, mając wcześniej DSX9.

Jeśli chodzi o motyla, to dla mnie jedynym słusznym rozwiązaniem jest operowanie dźwignią gazu, jest znacznie precyzyjniejsze niż na suwaku, ale oczywiście to tylko moje skromne zdanie. Mój kolega Miecio lata podobnym modelem, Krasivo.

W DC-16 nie ma suwaków :) To bardzo precyzyjne potencjometry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jednak inny problem. Jak się mocuje mpx-a do obudowy bo jak wkładam tylko na wcisk to przy rozłączaniu wysuwa się,( przykleić?) a jak to wygląda przy łączeniu elementów skrzydła.......

 

post-1577-0-83107800-1391795684_thumb.jpg

 

post-1577-0-60656900-1391795755_thumb.jpg

 

post-1577-0-46717900-1391795826_thumb.jpg

 

w pierwszej kolejności przylutowałem kable do pinów,

potem koszulki termokurczliwe, i dokładnie wszystko sprawdziłem (nawet używając siły czy luty poprawne - lepiej teraz jak ma sie coś oderwa niż w powietrzu)

następnie lekko zalałem to wszystko klejem z pistoletu (nie za dużo)

następny etap to spasowanie złączek aby się nie blokowały przy łączeniu centropłata z uchem (wymagało to lekkiego piłowania krawędzi iglaczkiem nie za dużo aby też nie latało.

potem tak przygotowany mpx wkleiłem na cyjanoakryl w czarną obudowę.

podszlifowałem gniazda w skrzydle (dremelkiem z frezem palcowym fi 3 mm) - ustaliłem głębokośc osadzenia !

całośc wkręciłem wkrętami w skrzydło i ponownie sprawdziłem czy działa elektrycznie (miernikiem omy)

 

Teraz całośc pieknie się łączy a ja jestem pewien połączeń elektrycznych,

reszta widoczna na fotkach

 

Pamiętaj kabla musi byc z zapasem aby można było osadzic serwo, a połaczenie jest demontowalne.

 

czyli jak widac parę czynności i po bólu :rolleyes:

 

pozdrawiam

 

"young"

 

ps: ta czarna plama na zielonym to zaznaczenie flamastrem aby nie pomylic biegunowości, bo jak się robi kilka na raz to łatwo o pomyłkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem czy dobrze zrobiłeś iż na sztywno wkleiłeś obie końcówki mpx-ów. To mimo wszystko zawsze pracuje i wg mnie jedno mogło być lużno wystające i wciskane w drugie przed złożeniem skrzydła.

Analogicznie jak łączenie kadłub /skrzydło.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem czy dobrze zrobiłeś iż na sztywno wkleiłeś obie końcówki mpx-ów. To mimo wszystko zawsze pracuje i wg mnie jedno mogło być lużno wystające i wciskane w drugie przed złożeniem skrzydła.

Analogicznie jak łączenie kadłub /skrzydło.

 

człowiek się narobi a teraz myślę nad tym...... :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powolutku Panowie, producent tego modelu zaprojektował takie rozwiązanie jak wykonał Mariusz i nie ma podstaw by podważać kompetencje konstruktorów Topmodel. Połączenie z centropłatem ustalają dwa pręty a mpx dodatkowo wzmocni to połączenie. Poza tym dłubanie paznokciami przy rozłączaniu mpx-a to nic ciekawego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powolutku Panowie, producent tego modelu zaprojektował takie rozwiązanie jak wykonał Mariusz i nie ma podstaw by podważać kompetencje

Zobacz stronę wstecz i autor tematu sam pisze iż producent nie przemyślał napędu motylka.. :P

Niekoniecznie trzeba wierzyć ślepo instrukcji ,warto polegać na sprawdzonych patentach.

Rozłączanie mpx-a to żadna tragedia ,a mocowanie na sztywno dwu końcówek jest niewskazane -nie niedopuszczalne- ze względu na pracujące różnie powierzchnie z co za tym idzie możliwość rozłączenia,brak styku, ciągłe drganie i ruch między końcówkami.

Wszystkie te niedogodności można wyeliminować poprzez wklejenie jednej końcówki na sztywno i lużnego pasowania drugiej, co wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo modelu i otoczenia :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz stronę wstecz i autor tematu sam pisze iż producent nie przemyślał napędu motylka.. :P

Nic takiego nie znalazłem. Owszem Mariusz pisze o orczykach ustrzenia V na ogonie. Piszesz o drganiach i ruchu między centropłatem i końcówką skrzydła? Możliwości rozłączenia? Jak to może być możliwe, połączenie w sumie na trzy punkty centrujące sklejone taśmą dookoła płata? Musiało by rozsunąć się ponad 3 mm by stracić połączenie, to chyba przy krecie :) albo locie bez taśmy łączącej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dziś zabrałem się za stery na ogonie (pierwszy raz robię tzw V) i tu według mnie producent przemycił małego "babola".

Mianowicie na rysunku pokazano gdzie wkleić dźwignie ale po analizie mechaniki ruchu sterów takie rozwiązanie raczej nie będzie poprawnie działać !

 

 

 

Daleko szukać nie trzeba...

Ależ ja nie upieram się że nie możesz zrobić tego na sztywno..możesz i nawet napiszę iż pewnie uda Ci się polatać sporo czasu tym sposobem.

Po prostu ja i spora część modelarzy lubi dmuchać na zimne bo to kosztowne hobby :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powolutku Panowie, producent tego modelu zaprojektował takie rozwiązanie jak wykonał Mariusz i nie ma podstaw by podważać kompetencje konstruktorów Topmodel. Połączenie z centropłatem ustalają dwa pręty a mpx dodatkowo wzmocni to połączenie. Poza tym dłubanie paznokciami przy rozłączaniu mpx-a to nic ciekawego :)

Leszku, nawiązałem do "projektantów", których wspomniałeś w swojej wcześniejszej wypowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie przyjrzałem się tym MPx-om i :

 

- pomysł jednej części luźnej mi się spodobał :)

 

- moje połączenie jest wykonane bardzo precyzyjnie i dokładnie, dlatego tak już zostawię ^_^ (w miejscu łączenia są najmniejsze przemieszczenia kątowe).

 

- zawiasy taśmowe prosty i szybki montaż, możliwośc demontażu - ale zauważyłem że w moim modelu odkleja się miejscami folia od balsy :wacko: (koniecznośc przeprasowania żelazkiem).

 

- co do pęta węglowego jak napisał Piotr że pękł, to mi w 2 metrowej piance też pękł (fi 10 mm, taki nieby węgiel bez węgla)

 

A poniżej fotka skrzydła - był problem jak objąc w kadrze coś co ma 3,2 m długości. :D

 

post-1577-0-16260100-1391945337_thumb.jpg

 

 

aktualnie pozostała mi regulacja mechaniki i ustawienia aparatury,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie przyjrzałem się tym MPx-om i :

 

- pomysł jednej części luźnej mi się spodobał :)

 

- moje połączenie jest wykonane bardzo precyzyjnie i dokładnie, dlatego tak już zostawię ^_^ (w miejscu łączenia są najmniejsze przemieszczenia kątowe).

 

Rozumiem że do lotu będziesz kleił skrzydełko jakąś taśmą?

Piękny kawał skrzydła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i to dobrą. Na około :rolleyes:

Łączenie elementów skrzydła taśmą jest konieczne ale ,w brew pozorom" nie powinna być zbyt mocna. Dawno temu miałem szybowca w którym były przyklejane taśmą skrzydła do kadłuba. Kupiłem specjalną do tych celów taśmę Graupnera i ku mojemu zdziwieniu była stosunkowo gruba,matowa i nie kleiła zbyt mocno. Zdawała doskonale egzamin i nie odklejała folii przy demontażu. Ważne aby zrobić tzw zaklejkę na końcu taśmy aby było za co złapać przy odklejaniu (paznokcie nie uszkadzają folii) i odklejać ją jak najbardziej płasko ,przy większym kącie łatwiej odklei się folia od balsy. W idealu łączenie to prawie 40 cm, Nie ma takiej siły by to rozerwać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla zainteresowanych uruchomiłem telemetrie będzie widać napięcie, temp, no i wysokość.

wszystko za pomocą Tm 1000 i czujników spektrum.

Na zdjęciu w trakcie prób i bindowania -grunt że działa i można ustawić alarmy.

post-1577-0-99679600-1391978951_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do taśmy łączącej centropłat ze skrzydłami to cały sezon kleiłem zwykłą szkolną taśmą przeźroczystą. Jeśli masz skrzydła oklejane folią tak jak w moim Albartosie to taśma nie może mieć aż tak mocnego kleju. Raz postanowiłem użyć hiper super mocnej taśmy i skończyło się tym, że przy odklejaniu oderwałem folie ze skrzydła.

Skrzydło w centropłacie (przynajmniej u mnie) trzyma się bardzo dobrze i tak na dobrą sprawę gdyby nie te złączki MPX to nie potrzebował bym kleić skrzydeł. Ja mam obie złączki MPX na sztywno wklejone( o dziwo jestem zadowolony :)). Ponadto to jest model do termiki a nie akrobat więc podejrzewam, że nie będzie aż takich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.