Skocz do zawartości

Budowa samozapłonu Staszek 5ccm [temat moderowany]


Ciachoband
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Marcin - SZACUN. W czym to robiłeś? Zaraz wrzucę swoje i zobaczysz. Mi chodzi tylko o kształt dolotu w cylindrze. 
bo tutaj

post-14555-0-29551700-1398428617_thumb.jpg

 

po prawej stronie nie ma fi, a po lewej jest. 

Druga sprawa to spójrz na rzut podstawy. Jest obrócony o 90 stopni. 

 

Jeżeli chodzi o moje ZŁE podejście do konstruowania, to http://www.kolmengines.com/HOME.88.0.html

 

Tak właśnie chcę i będę budował silniki. Ci Panowie są inżynierami, a wszystko wykonują na CNC i dlatego spójrzcie na cenę.

 

 

Ponadto http://www.kolmengines.com/Fotos-BX100-BX135.104.0.html wapniak i reszta niech popatrzy, że każdy element się modeluje.

 

 

Dajcie spokój tolerancjom. Jak wykonam to wysokiej klasie (np 5) to mi to ryba jakie one powinny być, bo i tak się zmieszczę, a CNC są dokładne, nawet bardzo.... Najwyżej koszta by wzrosły, co mnie mało na razie interesuje. Ale tam w opisach jest podana dokładność, czyli tolerancja...

Edytowane przez Zefirek
Post moderowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest obrócony - zobacz jak jest poprowadzony przekrój A-O-B!

Kształt otworu w korpusie nie jest jednoznaczny ale nie ma większego znaczenia ponieważ i tak jest przesłonięty przez fi7 w tulei.

Wymiarowane do osi - więc pewnie nie postawione fi przez pomyłkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest ok, po prostu popatrz na rzut dolu tulei jak jest poprowadzony przekroj. Jest zalamany pod katem 90 stopni. Tak jakbys wycial cwiartke. Lewa czesc (ta gdzie zaznaczyles) to rzut przedni a po drugiej stronie osi masz boczny. Chociaz tez nie do konca, bo otwory wydechowy i dolotowy sa w bocznym rzucie

edit: masz racje, troche jest namieszane. Mi jest latwiej, bo wiem jak ten silnik wyglada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, musisz zdawać sobie sprawę że to nie był rysunek "wykonywany przez program" i trzeba przy ich czytaniu trochę ruszać szarymi komórkami. A ty nie wykonał byś go w swoim programie w takim kompaktowym stylu, to jest zaleta 2D. Rysunek dla zwykłego Kowalskiego jest jak najbardziej prawidłowy.

 

 

Wczesniej w wykasowanym poscie pisałes cos o tolerancji w swoim jak i CAMowskim programie. Powiem tobie tak, jak bys nie podkręcał tam tolerancji to nie bedzie mialo to 'zadnego' wplywu na dokładnosc wykonania tego silnika bez wplywu w jakim 3D bedziesz to robil. Te tolerancje maja wplyw na numeryke, wielkosc pliku i na nic wiecej.

Pewnie na tym etapie twojej wiedzy nie zgodzisz sie ze mna, ale jesli moge tobie doradzic to nie przykładaj wiekszej uwagi do programow CADowskich. Jak kiedys 'ktos' powiedzial Kubo nie idz ta droga :). To jest tylko narzedzie tak jak kiedys deska i olowek, dzis Inventor jutro jakies inne solidy, a co z wiedza i odswiadczeniem. Jak skonczysz ten 'projekt' to sporo go zbierzesz i tego tobie zycze.

Zazdroszcze tobie :) czasu jak i mozliwosci :) Zycze powodzenia

 

Obiecałes cos poprawic a ja dalej czytam ze stal stopowa 4140 jest nierdzewka :) no chyba ze ktos tam dorzucil jeszcze  min10% chromu  :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok co by do końca wyjaśnić poprawność rysunku zamodelowałem głowicę i zrobiłem identyczny przekrój.

Tak wygląda model 3d

post-4916-0-02793700-1398458461_thumb.jpg

Tu mozna pokręcić

glowica_3d.pdf

Poniżej rysunek z identycznym jak w dokumentacji przekrojem

post-4916-0-27836900-1398458559_thumb.jpg

glowica.pdf

Jak widać autor nie popełnił zbyt wielu błędów - tak naprawdę są dwa.

Jeszcze raz powtarzam umiejętność zamodelowania to to co określam mianem małpiej zręczności, od tego do konstrukcji droga daleka.

 

Polecam drugi cytat z mojej stopki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spotkałem sie okresleniem "composite section" i to jest to co autor zrobił nie traktował bym tego jak błąd. Taki fajny kompaktowy przekrój.

Zawsze powtarzam "młodzieży", że rysunek powinien być przede wszystkim czytelny nawet kosztem pewnych nieścisłości formalnych.

I tu właśnie widać dokładnie ten sposób myślenia autora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem cały ten poskładany przekrój potrzebny był tylko po to, żeby zwymiarować grubość stopy tulei i nic więcej. Poza tym nic innego do rysunku nie wnosi oprócz zamieszania. Gdybym nie wiedział jak to rzeczywiście wygląda, to też miałbym z tym rysunkiem problem. Rysunek powinien być jak najprostszy, jak najbardziej czytelny i elegancki. Najbardziej do mnie przemawia półprzekrój, który w prosty sposób załatwia niezgrabności oryginału.

 

St_tl.JPG

Edytowane przez Zefirek
Post moderowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, śledzę te tematy Twoje z wypiekami na twarzy.. ;)

Napiszę Ci Kuba co myślę ,niekoniecznie musisz to wziąść pod uwagę...

 

Zamknął bym się w warsztacie,pokoju,uczelni czy gdzie tam robisz te silniki i zaczął coś rzeżbić jednocześnie robić z tego dokumentację,foty,filmiki oraz korzystając z pomocy kolegów z doświadczeniem na PW i w odpowiednim momencie wrzucił to tutaj .Niestety, mimo iż wapniak brutalnie usiłuje zakończyć twoje marzenia to trudno się z nim nie zgodzić..nie mogę też zrozumieć po co robisz ten silnik i aż 10 szt. skoro wiadomo iż żadnej wartości dla Ciebie on nie przyniesie ,na pewno nie rzucą się na niego kolekcjonerzy,na pewno nie będzie się on nadawał do napędu modeli,na pewno na nim nie zarobisz...mogę zrozumieć własną ,Twoją satysfakcję,powiedzmy nabywanie doświadczenia i chęć udowodnienia wszystkim że go wykonasz -tym bardziej że nawet jak Cie się uda to sukces będzie miał wielu ojców..

W gruncie rzeczy ,w duchu, chciałbym aby Ci ten projekt wyszedł-utniesz spekulacje,wyjdziesz z tematu z podniesionym czołem ,"obronisz się".

Nie piszę z przypadku,z zawodu jestem po Salezjanach modelarzem odlewniczym i coś tam o tworzeniu modeli odlewniczych o materiałach,metalach-obróbce wiem, choćby z praktyki po odlewni,tokarkach,frezarkach .

Edytowane przez Zefirek
Post moderowany.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.


Silnik zostanie wykonany jednak w 5ciu egzemplarzach, chyba, że bd duże zainteresowanie, to bd myśleć. 3 egzemplarze już są zajęte, więc pozostały 2 dla chętnych. Zapraszam na PW. Koszt wykonania jednego egzemplarza jaki ja ponoszę netto to ok. 500zł.(materiał i praca Pana Stasia). TYLKO NIEKTÓRE ELEMENTY ZOSTANĄ WYKONANE NA CNC.  Nie robię tego dla celów zarobkowych, więc za poświęcony czas nie liczę. Nie ukrywam, że te silniki bd jedyne w swoim rodzaju, wszystko będzie wykonane z POLSKIEGO materiału, POLSKIMI rękami i z POLSKIM zapałem, bo to przecież POLSKA konstrukcja. 


Na każdym karterze bd wyfrezowane moje nazwisko(logo).


Cała technologia wytwarzania jest opracowana. Do końca czerwca bd filmik z odpalenia, ale może dużo wcześniej. To wszystko zależy od ilości wolnego czasu.


Co jakiś czas bd wstawiał filmiki co i jak powstaje. Zacznę pewnie po majówce.


Edytowane przez Zefirek
Post moderowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Niestety prace idą powoli - jestem zajęty jak zwykle. Ale na potrzeby forum wykonałem panewkę główną trochę szybciej, bo ostatecznie postanowiliśmy z promotorem, że silnik bd wykonany w drugiej połowie czerwca, bo razem nie mamy czasu. 

 

Wstawiam filmik - sory za jakość. Następne powinny być lepsze.  Otwór nie został rozwiercony, bo akurat ktoś zakosił wiertło, więc po rozwierceniu mamy gotową panewkę, no może jeszcze trochę polerki. 

 

W każdym razie jak widać dostęp do profesjonalnych obrabiarek mam, więc za jakieś 3 tyg spodziewajcie się nowych filmików.

 

 https://www.youtube.com/watch?v=P9fPnG2mdm8

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Wyjmowana była raz, bo trzeba było obrócić panewkę, żeby wytoczyć kołnierz(???????) Dokładność obróbki na tej obrabiarce to 0,05mm- do tulejki wystarczy spokojnie.

 

Mierzenie suwmiarką było dla konktroli jak dużo materiału musimy jeszcze zdjąć - to chyba dobra metoda i nie podlega krytyce. Ostatecznie zmierzyliśmy ją mikrometrem.

Na filmie są tylko urywki całej pracy.

 

Przy tej dokładności czas toczenia tej panewki wynosił jedną godzinę. (Było trochę materiału do zdjęcia) Na filmiku to może wygląda jakby to trwało chwilę. A przetoczyliśmy ich 6. Ze wszystkich silników mam do wykonania ok 140 elementów i to bd pare godzin, a mam ważniejsze rzeczy na głowie niż ten silnik. 

 

Była wykonywana na CNC ale ręcznie. Jeżeli uważacie, że jakość jest nieduża to bardzo dobrze- odwzorowuje pracę modelarza z tamtych czasów, praca silnika też bd autentyczna. Ale nie przesadzajmy, to nie jest silnik bolidu F1. To zwykły samopał, któremu trochę luzu (0,05mm max) tylko pomoże. 

 

 

Poza tym wszystko było i będzie wykonywane pod okiem człowieka, który wie co robi - sam buduje obrabiarki i zna się na tym bardzo dobrze. 

Skoro wierciliśmy bez nakiełka to znaczy, że nie było tutaj takiej potrzeby. Amen

 

Za miesiąc silnik bd złożony i wtedy sami zobaczycie i ocenicie czy to gówno do kosza czy chcielibyście taki mieć.

Edytowane przez Zefirek
Post moderowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby była robiona od drugiej strony, to nie trzeba by jej było obracać. Kołnierz powstałby na końcu obróbki przy odcinaniu gotowej tulejki od wałka.

 

i tak trzeba by kołnierz staczać na fi15, wiec musiałbym obrócić. A jak bym najpierw stoczył kołnierz na odpowiednią średnicę to potem musiałbym obrócić i stoczyć panewkę na fi12,5. Więc trzeba przełożyć i tak i tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie - odcinasz. Ja miałem już pocięty materiał, bo chcieliśmy to zrobić tylko na tokarce, więc musiałem przełożyć. 

Wątpie, żeby to zaważyło na jakości czy trwałości panewki, ale testowy silniki idzie dla mnie, więc gdyby coś było nie tak to wtedy bd myślał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ejże myśle że otwór w panewce wykonuje sie zawsze na gotowo po wciśnięciu , tak więc robienie otworu rozwiertakiem bez sensu ale generalnie kolejność wykonania takiej tulejki jak piszą koledzy i najlepiej z metra . a przy okazji z jakiego materiału robiłeś te panewki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się kłania to - na co była już zwracana uwaga na początku - do takich prac potrzebne jest oprzyrządowanie technologiczne.
To że obrabiarka ma dokładność 5um nic nie oznacza jeśli nie potrafi się tej dokładności wykorzystać.
Nadal rzuca się w oczy brak opracowania technologi wykonania poszczególnych detali i końcowego montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.