Skocz do zawartości

Sony HDR AS20 Sport Cam czy Mobius


Pioterek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów !

 

Rozglądam się nad jakąś sensowną kamerą głównie do filmowania z powietrza, ale również do filmowania swoich lotów dla późniejszej ich analizy.. Na wypasioną GoPro mnie nie stać, ale moją uwagę zwróciła kamera Sony HDR AS20 Sport Cam.

Obecnie cena tego sprzętu wynosi 750 zł. Ukazała się nowa generacja tych kamer, więc poprzednie modele są wyprzedawane.

 

Jakie główne zalety widzę w tej kamerze: 

 

Układ SteadyShot  - zmniejszający drgania obrazu - to faktycznie działa, miałem okazję porównać i to jest chyba jedyna kamera sportowa z takim układem na rynku

 

Możliwość pracy w full HD /60p

 

Łączność WiFi z telefonem komórkowym (wyświetlanie obrazu, nagrywanie  w zasięgi WiFi) pomocne dla ustawienia kąta widzenia kamery w modelu.

 

Można za dodatkowe 95 zł ubezpieczyć kamerę na 4 lata przed rozbiciem - dają nową.

 

 

Co sądzicie o takiej kamerze, może ktoś już ma z nią jakieś doświadczenia ?

 

 

post-5634-0-33311600-1429813311.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

długość to pikuś, dla mnie większym problemem jest powierzchnia czołowa. Tym bardziej, że jak rozumiem, ona nagrywa film w takiej pozycji jak na zdjęciu, czyli "postawiona na sztorc". Czyli nie przykleję tego do skrzydła, bo nie bardzo jest jak. Zastanawiam się, jak to zamocować i jakoś nie widzę takiej opcji, żeby bez dodatkowego mocowania to jakoś ogarnąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

długość to pikuś, dla mnie większym problemem jest powierzchnia czołowa. Tym bardziej, że jak rozumiem, ona nagrywa film w takiej pozycji jak na zdjęciu, czyli "postawiona na sztorc". Czyli nie przykleję tego do skrzydła, bo nie bardzo jest jak. Zastanawiam się, jak to zamocować i jakoś nie widzę takiej opcji, żeby bez dodatkowego mocowania to jakoś ogarnąć...

Możesz obrócić obraz w setupie funkcją flip. W zestawie są uchwyty do przyklejania kamery na powierzchniach płaskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezstratnie ??

 

Zawsze można obrócić obraz. Najłatwiej podczas obróbki. Sęk w tym, że filmy zwyczajowo ogląda się na ekranie czy w telewizorze ustawionym horyzontalnie, czyli obraz jest poziomy. Jeśli film jest nagrany w pionie, to żeby go "obrócić" i dopasować do poziomego wyświetlacza, trzeba będzie coś uciąć, a resztę po ucięciu "rozciągnąć". Z obrazu HD zrobi się takie pół HD, bo nie ma tak, że przybędzie pikseli na środku kadru. 

 

Chyba, że to leci jakoś mechanicznie, matryca się przekręca, czy jak... Ale takiej to ja w życiu na oczy nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

750 PLN za kamerę, wysyłaną w powietrze, z ryzykiem twardego lądowania lub katastrofy. Trzeba lubić ryzyko lub mieć gest.

No i za co ta cena?

Bo 60klatek/sek. i full HD ma ponad 2-krotnie tańszy Mobius, którego obrazem większość jest więcej niż ukontentowana.

Za Steady Shot? No może. Ciekawe, jak to wygląda w praktyce i na ile jest skuteczniejsze od zamontowania np: tego nieszczęsnego Mobiusa na materiale tłumiącym drgania. No i my (Piotrek, Paweł, ja) nie latamy w końcu spalinami. Aż tak dużo tych drgań, żeby tyle płacić za Steady Shot?

Łączność z Wi-Fi i telefonem? Fajne, pomocne. Jak będę miał kaprys, to czemu nie, ale czy to niezbędne?

 

Dla mnie filmowanie to tylko dodatek do hobby, na drugim trzecim miejscu.

Mnie ten sprzęt nie przekonuje. Nawet gdybym tą kwotę miał. 750 PLN to kupę kasy na wyposażenie. Albo model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryca 1/2,3" 

Czyli nie kwadratowa

Czyli po obróceniu kadru tracisz na jakości, bo obcinasz kawałki kadru a środek rozpychasz do rozmiaru. 

 

Bartek - Mobius ma albo Full HD 1080p, albo 60 kl/s, ale tylko w HD 720p. 

 

 

 

Cena to rzecz wtórna. "Kto bogatemu zabroni?" ja bym nie dał, ktoś inny uzna, że warto. Natomiast moim zdaniem ona jest słaba z powodu takiego, że położyć nie warto, a w pionie do skrzydła nie przyklei. W ogóle to trzeba dać jakąś podstawkę, a to znów zwiększa masę zestawu i będzie stawiało jeszcze większy opór w powietrzu. OK, może w dwumetrowym modelu to nie ma aż takiego znaczenia, jednak wydaje mi się, że ta kamera do naszych lotniczych zastosowań jest słaba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc podsumowując w stosunku do Mobiusa dopłacamy za

 

Full HD/60p  nie ma rwania obrazu co często widać na prezentowanych filmach - tego Mobius nie ma 

 

WiFi - to wygoda ale można bez niej żyć

 

SteadyShot - mam ten system w mojej kamerze ręcznej i to Koledzy filmujący zwrócili mi uwagę że dobrze działa więc według mnie warto .

 

No i jeszcze jak kto chce to pod wodą można bo "podwodna"  obudowa w komplecie. W końcu to też kamera rodzinna.

 

Co do SteadyShot - on tłumi drgania niskiej częstotliwości (np drgania ręki, lekkie kiwanie modelu, drgania roweru itp.) więc piankę tu i w Mobiusie trzeba, żeby drgania od silnika zniwelować. No, ale od tego jesteśmy modelarzami żeby sobie z tym poradzić. 

 

Szkoda, że nie ma kogoś kto  taki sprzęt próbował.

 

A co do uwag Bartka - może i Twój Korsarz nie kosztował wiele jeżeli chodzi o materiały i wyposażenie, ale kosztował Ciebie sporą ilość godzin pracy, która też przekłada się na konkretną wartość a wysyłasz bez obaw tak wartościowy model w powietrze.  

 

Mało jest filmów z zastosowaniem tej kamery tj. AS20 w powietrzu ale znalazłem taki. Nie wiem tylko czy była stosowana migawka 60p  ale bez gimbala.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tak jak wyżej napisałem - albo jakoś ją postawisz w pionie i wówczas możesz się cieszyć tą pełną rozdzielczością, albo będziesz obracał kadr, mniejsza o to, czy softwareowo w kamerze czy programie do obróbki i jakość spadnie. Matryca jest pozioma i nie ma cudów...

 

Zwróć też uwagę, że po włączeniu SteadyShoot zawęża Ci się kąt widzenia. Inna rzecz, że te 120 stopni to wciąż dużo - jak dla mnie nawet za dużo, fajne do panoramowania, ale tylko tego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Cena to rzecz wtórna". Kto bogatemu zabroni?" ...

Wiesz Paweł, na tej zasadzie cała reszta - mocowanie pionowo/poziomo, utrata jakości po obróceniu obrazu, ciężar - to też mogą być rzeczy wtórne.

Zależy od priorytetów. Jak model waży 5-7-12kg to dodatkowe mocowanie o wadze 50-100 to pikuś. I masz wtedy bezstratną jakość i wygodę i ciężar pomijalny.

Rozumiem, że Piotrowi chodziło o poddanie pod ocenę konkretnego produktu dla konkretnych zastosowań przez nas, modelarzy. Pod względem różnych kryteriów. Cenę podał pewnie nie bez kozery. A w testach nawet doskonałe technicznie produkty tracą punkty i szansę na wygraną właśnie ze względu na cenę.

 

Edit:

A co do uwag Bartka - może i Twój Korsarz nie kosztował wiele jeżeli chodzi o materiały i wyposażenie, ale kosztował Ciebie sporą ilość godzin pracy, która też przekłada się na konkretną wartość a wysyłasz bez obaw tak wartościowy model w powietrze.

Niby tak, tylko idziemy w kierunku filozofii "lepiej się nie żenić, bo to się może skończyć rozwodem".

Ryzyko utraty modelu jest w to hobby wpisane. Ryzyko utraty drogiej kamery nie.

Zdecydowanie jestem modelarzem, nie filmowcem ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można porównywać kamer z różnych poziomów technicznych. Sony najczęściej jest porównywane jest z Go Pro. Mobiusa jak porównamy z breloczkiem to też nie wyjdzie cenowo najlepiej.  :)

 

Poza tym pominęliśmy jedno zastosowanie o którym pisałem - kręcenie filmów z lotów (kamera na głowie) ażeby później  sobie przeanalizować swoje loty.

 

Kolejny film z HDR AS20 bez gimbala i chyba 60p  - nie ma rwania obrazu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki - nie przesadzajcie - do latającego skrzydła 160cm rozp. wkładałem turystyczną kamerkę o masie 210g i powierzchni czołowej z 3x większej od Sonego. Jej wymiary są znikome do modeli Piotrka. Nie doczytałem ale można w kamerze obraz obrócić tylko o 180st więc zawsze w pionie ustawiona w modelu. Ale jak napisałem nie ma to żadnego znaczenia. I najważniejsze dla Piotra - te kamerki można kupić już za 500zł, a w biedronce była nawet po 170zł !!!!

Piotrek - nie da się tak idealnie do latania i filmowania z ziemi to jest rozwiązanie tymczasowe. Robiłem tak i Mobiusem i bardzo dobrze wychodzi gdy się do tego przyłożysz. Możesz np. tak jak ja mocować na płasko Mobiusa do okularów wtedy zawsze filmujesz tam gdzie patrzysz. Mobius jest naprawdę bardzo dobrą kamerką ale do filmowania z ziemi powinieneś kupić z mniejszym kątem widzenia by nie tworzyła się sfera patrząc na model wyżej i niżej. Dziś na strzelnicy właśnie chcę zrobić próbkę Mobiusem. 

 

I jeszcze jedno - Sone ma stabilizację obrazu a Mobius nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie Mobius, który jest bardzo fajny wg mnie do nagrywania z czapki jak i z samolotu, bo jest płaski to zastanów się nad SJ4000, a ta jest bardzo często porównywana do gopro, niewiedzieć czemu ;)

http://www.banggood.com/SJcam-SJ4000-HD-1_5-Inch-Car-DVR-Camera-Sport-DV-p-942459.html

Jest też wersja wifi,

http://www.banggood.com/SJcam-SJ4000-WiFi-Car-DVR-Camera-Sport-DV-Novatek-Waterproof-p-939976.html

 

lub bardziej zwarta SJCAM M10

http://www.banggood.com/SJcam-M10-Cube-Mini-FHD-Waterproof-Action-Camera-with-Accessories-p-956089.html

Obie sa na tym forum

 

Jeśli zależy Ci na FHD 60fps to

http://www.banggood.com/SJcam-SJ5000-Plus-Ambarella-A7LS75-FHD-60FPS-Sport-Action-Camera-p-954732.html

 

PS. W mobiusie ustawiam 720p 60fps narrow i mam kąt widzenia zbliżony do naturalnego, nie mam efektu sfery i obiekty są tak duże jak powinny. Do nagrywania z powietrza używam 1080p z większym kątem.


Aha i jeszcze jedno, zastanowiłeś się jak taką kamerę będziesz mocował na głowie, jak będziesz śledził samolot aby był w kadrze?

Ja miałem wcześniej takie rozwiązanie

DSCF7455a.jpg

Nie muszę chyba pisać jak się w takim czymś wygląda. :)

Albo tak jak znalazłem w sieci

14215100412_c33b238a46.jpg

 

 

Jeśli chodzi o stabilizację to ja bym ją wyłączył. Mam też aparat z możliwością nagrywania filmów. Stabilizacja słabo działa na obiekty poruszające się na niebie, potrafią skakać, podobnie jak się włączy stabilizację na youtubie. Jeśli obiekt jest na tle ziemi to faktycznie stabilizacja działa bo że tak napiszę, kontekst się stabilizuje, ale jak jest tylko model na niebie albo na tle chmur to stabilizacja głupieje. Przynajmniej u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko u Ciebie, bo właśnie tak jest zaprojektowana stabilizacja, żeby ustawić w kadrze sztywno to, co ma być sztywne. Nie nadaje się, przynajmniej taka prosta, do fotografowania czy filmowania obiektów będących w ruchu. Nie bez powodu w co bardziej zaawansowanych obiektywach fotograficznych są dwa tryby stabilizacji, do celów statycznych i do ruchomych. Jakoś nie wierzę, żeby w tym Sony była tak zaawansowana...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.