Skocz do zawartości

Alinghi - SUI 100 Mój pierwszy model


Rekomendowane odpowiedzi

Witam po raz kolejny jestem nowy na forum, mam na imię Michał i chcę rozpocząć przygodę z moim pierwszym modelem.

 

W ubiegłym roku żeglując po Mazurach zauważyłem starszego pana bawiącego się żaglówką rc. Bardzo mi to utkwiło w pamięci. Po powrocie do domu zacząłem szukać w internecie jak najwięcej o tych modelach, jako jestem z Łodzi i nie mam własnej żaglówki i tylko w wakacje udaje mi się wybyć na mazury pożeglować pomyślałem, że taka "żaglóweczka" to będzie dobry pomysł aby zaspakajać głód pasji. Na początku chciałem kupić tani model z allegro lecz stwierdziłem, że dużo przyjemniej będzie zrobić go samemu. Pierwsze plany jakie wpadły mi w ręce to RG65, który raczej były idealny na początek przygody z modelarstwem. Ale jak to bywa u młodzieży "Im większe tym fajniejsze" Pokusiłem się na większy model Alinghi SUI 100.  Wiem, że mogę spotkać się z krytyką ponieważ najpierw wziąłem się do roboty nie szukając, sprawdzając technik budowy. Teraz przeglądając forum widzę, że zabrałem się za to raczej źle... Aczkolwiek wierze że mi się uda, podkreślam, że jest to mój pierwszy model i proszę o wyrozumiałość i wiele rad ;)

Tak więc Kupiłem sklejkę 1,5m na 30cm przybiłem do niej od spodku deski tak by sklejka była równa nie pofalowana, wyznaczyłem przez sam środek prostą linie, a na niej odznaczyłem kolejno odległości między wręgami. Z wydrukowanych planów wyciąłem wręgi i przykleiłem je do brystolu (3mm) Wyciąłem wszystkie wręgi porobiłem w nich otwory. Zacząłem przyklejać je do sklejki na odpowiednich wysokościach. Następnie przekładając między wręgami tekturę i uzupełniając to klejem (gipso podobnym) do płyt karon-gipsowych utworzę kopyto. Wręgi przyklejam na poxipol. 

20150510_132634573_iOS.jpg

 

20150510_144140708_iOS.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dziś dokleiłem resztę wręg, chce jeszcze to wszystko usztywnić dając pomiędzy jakieś poprzeczki. Tak jak wspominałem następnie uzupełnię to katonami klejąc klejem do katongipsu, jak wyschnie wyszlifować ew. poprawić szpachlą bądź tym klejem, polakierować, wypolerować i powinno być ok.Coś dodać? Zwrócić na coś szczególnie uwagę ? 20150511_153557899_iOS.jpg

20150511_153625260_iOS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest extra. 

Mała uwaga - gdybyś wręgi rozrysował aż do podłoża, to nie musiałbyś robić podkładek.  ;)

Pomyśl o listewce np. 2 x 2 mm w osi kadłuba (stępka) na dnie, pomaga zachować osiowość podczas szlifowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirosław, dzięki za uwagę na pewno przy następnym modelu tak postąpię ;)

Aktualnie kończę usztywniać wręgi. Używam do tego patyczków do szaszłyków i poxipolu. Następnie będę chciał jak wcześniej wspominałem wypełnić to tekturą, zakleić\zagipsować całość. 

Czy pod miecz muszę teraz coś uczynić czy to w następnym etapie ? 

20150512_080053000_iOS.jpg

20150512_210846306_iOS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy szlifowaniu gipsu (suchego) opory są bardzo małe, "szaszłyki" wytrzymają.

No, to Cię czeka fajne "glajdowanie maśtyką", zaciąganie liniałem i szpachlowanie. 

Suszenie w tunelu (z kartonu) dmuchawką, szlifowanie i jeszcze raz to samo...

To jest bardzo przyjemny etap budowy.

Trzeba mieć pod ręką odkurzacz.

 

A pod miecz - dopiero w formie, przykręcisz kopyto/matrycę wnęki na miecz i wylaminujesz.

B)

ps. gips oczywiście szpachlowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 10 miesięcy temu...

Witam, Witam wszystkich po prawie rocznej przerwie.. :D

Czas i pieniądze zabrało mi odrestaurowanie Trabanta 601, teraz odkurzyłem moją "dechę z wręgami" i wracam do gry ;) usztywniłem całość patyczkami i zaczynam wypełniać luki styropianem. Miało być grubą tekturą ale styropian jest większy objętościowo przez co cały ten proces trochę odchudzi mój czas pracy na tym etapie. Gips szpachlowy zakupiony, pewnie parę wieczorów mi zejdzie zanim go użyję. 

20160404_201418212_iOS.jpg

20160404_225112906_iOS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szpachlowanie i szlifowanie nadal trwa... :D Tak jak pisałem między szpachlowaniem a szlifowaniem zabieram sie za miecz i płetwę sterową. Aktualnie buduje model płetwy mieczowej z bulbem na podstawie czego zrobię formę i metodą infuzji uzyskam piękną płetwę mieczową ;) wieczorem wrzucę parę zdjęc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś więcej na temat budowy modelu miecza z bulbem.

Płetwa mieczowa:

sklejka 1mm - Balsa 3mm - sklejka 1mm - balsa 3mm- sklejka 1mm

4983351_20160426_165718424_iOS.jpg

całość zostaje zaszpachlowana, polakierowana i wypolerowana

4983358_20160426_165730934_iOS.jpg

4983389_image.jpg

4983391_image.jpg

Bulb:

Rurka 6mm, nadałem jej "chropowaty charakter" obwinąłem włóknem szklanym z żywicą, w celu wypełnienia użyłem ocieplenia rur, a na koniec wszystko obkleiłem żywicą z glass bubbles co bardzo przyjemnie sie formuje i szlifuje. Po nadaniu oczekiwanego kształtu bulba przklejam go do płetwy mieczowej i model do formowania gotowy ;)

4983392_image.jpg

4983390_image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michale,

Chyba popełniasz błąd, uzyskując profil płetwy głównie za sprawą szpachlówki, w miejscu mocowania w gnieździe w kadłubie są naprawdę duże siły i nie można urywać w tym miejscu zewnętrznych pasów sklejki, powstaje spory skok wytrzymałości. Balsa jako wypełniacz jest elastyczna, szpachlówka krucha. Przemyśl to jeszcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsze prace...

Szpachla i slziffffff kopyta, może jeszcze w tym tygodniu pomaluje wypoleruje i nawoskuje.

20160503_181917878_iOS.jpg

 

Model bulba prawie gotowy, został stoczony przy pomocy prowizorycznej "tokarki" :D Zostanie tylko dokleić końcówki bulba ;)

20160427_164927908_iOS.jpg

 

20160502_171035292_iOS.jpg

 

 

20160502_172101382_iOS.jpg

 

20160502_174716215_iOS.jpg

 

20160502_174858648_iOS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.