Skocz do zawartości

Katana X-Lite 2m, Katana 1,8 ADW-Saito125


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Sławek, nie Pan :D.Żeberka wycina mi Artex, szkoda mojego czasu na wycinanie przez kilka godzin tych żeberek.U mnie są z balsy 3mm.Są takie jak na planach, ażurowane.Na planach jest keson z balsy 2,3 mm, lepiej z balsy 2,5 mm(ta na planach jest w jakiś tam częściach cala).Balsę moczę i wyginam na jakimś wzorniku, zależy gdzie ma być stosowana, czasem poprostu wyginam ją w rękach jak są krótkie odcinki , czasem pomagam sobie jakąś rurką.Ważne żeby suszyć ją w stanie wygięcia.Ja suszę suszarką do włosów, robię to tak długo aż jest sucha i gorąca.Dopiero taką przyklejam (oczywiście nie na gorąco ;) ).Do górnych części kadłubów za kabiną ten sposób sprawdza się idealnie, kesony poprostu wychodzą jak trzeba, bez zapadania.Do garbów za kabiną stosuję balsę 3 mm miękką albo średnią, do kesonów zawsze twardą.Tak zrobiłem w moim motoszybowcu i po spotkaniu z gałęziami w drzewie niewiele mu się stało.W Twoim przypadku balsa 1,5 mm będzie chyba za cienka.

 

Ps: na planie skrzydła są dwa żeberka takie same, ale jedno jest z balsy , drugie ze sklejki 1,5 mm.To taka sklejka ze sklejki i balsy.Ja zrobiłem wg. planów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 450
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

No i odebrałem żeberka z poczty.Artex spisał się na medal.Teraz to już wystarczy zamówić właściwą balsę we właściwym sklepie :D i zabrać się do pracy nad skrzydłami.

 

katanaduagk4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie to zrobione... A mam jedno pytanko... Na planach mam 2 pary żeberek. Czy to są po prostu dwa różne profile skrzydeł czy któreś z nich są niewłaściwe? Bo ja szczerze mówiąc myślałem o zastosowaniu tej drugiej pary, nie tej którą Ty wyciąłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga para ma zmieniającą się procentową grubość profilu, wg. mnie do wolniejszego latania (podejrzewam że 3D by lepiej wychodziło, coś a"la fun fly).Ta wzrastająca procentowa grubość profilu (od żebra przy kadłubie do żebra na końcówce) daje w efekcie stałą grubość skrzydła na całej długości.Ja zrobiłem skrzydła "normalne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle :) To się nazywa skrzydło, a nie jakiś tam extrim ;] Sławek mnie tak pomału nakręca (a że to większymo modelem sie fajniej lata, że zwis się łatwiej robi), i pewnie za rok, może dwa, zacznę sobie strugać 2x2 m ;)

 

PS. a żebyście widzieli piwnicę Sławka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...to się nazywa 'sanktuarium', nieuki... :wink:

 

Hahahahahahaha :D podsumował ich :D

 

Nie no, trzeba jeszcze raz Sławkowi przyznać, że pojęcie o rzemiośle to on ma, i to niemałe. Sporo konstrukcji sprawdził na własnej skórze, więc napewno Katana będzie jak z bajki!

 

A oto co wyniosłem od niego pod kurtką ;)

 

skrzydelko.jpg

 

Po prawej skrzydło z eXtrima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leżało parę lat :D trzeba podszlfować i będzie ok.Kadłub też trzeba machnąć jakiś.

 

Edit: okazuje się że zakup balsy z dostawą przez Pocztę Polską jest prawie niemożliwy, Albo kosmiczne ceny desek balsowych albo wysyłka kurierem a ja nie mam czasu czekać na kuriera bo pracuję do 16.00.Dziwne podejście co niektórych sklepów.Jeden koleś z GLS kiedyś na mnie warczał przez telefon dlaczego nie czekam na paczkę.No i wytłumaczyłem mu (bardzo niegrzecznie) żeby na mnie nie warczał i że akurat praca jest dla mnie ważniejsza niż jego paczka.Chyba zrozumiał bo zmienił ton swoich wypowiedzi.Chyba się będę musiał zwolnić z pracy żeby zbudować jeden model.

 

Edit: dziś (sobota) dostałem telefon od człowieka z www.majster-klepka.pl .Balsa będzie u mnie w poniedziałek/wtorek :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uporałem się wreszcie z rurą laminatową ufff.Zostały jeszcze dwie do zrobienia.Walki z laminowaniem opisane są w temacie o Ultimate (tak jakoś wyszło)

 

Efekt prób i błędów :D

 

rurawd2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowo.Kasy nie podliczałem ale parę setek już poszło.Balsa , sosna, żywice , kleje , wycinanie, folia, laminaty i inne drobiazgi a to kosztuje niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.