Skocz do zawartości

Kręcą film "Dywizjon 303"


stema
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy Lindbergh był tłumaczony na nasze. Ale przypomniała mi się jeszcze jedna książka, tym razem czytana po polsku, ale nie pamiętam już tytułu- wojenne wspomnienia Rudla-  asa latającego na Ju 87. Inna, bo spojrzenie z drugiej strony, też nieźle napisana i ciekawa.. Aha, jeszcze z podobnego nurtu, ale to też po niemiecku i nie wiem czy tłumaczone- wspomnienia znanej pilotki szybowcowej, ale także później samolotowej, Hanny Reitsch. Na koniec podsunę Ci jeszcze zupełnie świeżą, w sensie , że dopiero niedawno możliwa do kupienia (no albo mnie się tak przytrafiło, ze dopiero teraz- w Biedronce!)- "Wspomnienia czerwonego barona"- wiadomo o kim. Uderzyło mnie, jako miłośnika latania, jak Manfred pomija, wręcz jakby celowo przemilcza cały obszar techniki, tego wszystkiego na co się czeka w takiej lekturze. Nie wymienia np. typu samolotów, tylko pisze coś w rodzaju: lecieliśmy dużym dwupłatowcem bombowym... Pisze o rożnych rzeczach, ale samolot u niego to samolot i koniec, najwyżej ile miał płatów. Zastanawiające. Ale są też wątki takie trochę polskie u Hanny jak i u Manfreda- oboje urodzili się na Dolnym Śląsku (Hanna w Jeleniej Górze, Manfred we Wrocku, a mieszkał w Legnicy). Manfred opisuje też wizytę w Pszczynie. Świat mały jest! Co do Meissnera, to mam zaliczoną całość, tyle, że tak dawno, że mało pamiętam- chyba czas powrócić i sobie przypomnieć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

nie pamiętam już tytułu- wojenne wspomnienia Rudla-  asa latającego na Ju 87

nie ta czasem?

 

pilot-sztukasa-moj-dziennik-bojowy-w-iex

 

Tyle, że to bardziej lakoniczne zestawienie suchych faktów, niż wciągająca proza... no, ale...

 

A książkę Witolda "Lanny" Lanowskiego koledzy czytali?

 

zabierz-nas-do-domu-lanny-dramatyczna-wo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ta właśnie. No a fakty- tak, masz rację, tzw. emocji raczej mało, nie jest to faktycznie noblowska proza. Podobnie jak i we wszystkich chyba poruszonych pozycjach, ale chyba nie tego szukamy w takich wspomnieniach (choć u takiego Remarque'a..., ale to już nie o lataniu). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Łanowskim czytałem. Fajna.

Za to opisywane realia smutne.

 

Edit:

Może dopiszę,bo napisałem to niejasno, że te "realia" dotyczą sytuacji, zwyczajów i klimatujakie panowały w strukturach dowódczych polskiego lotnictwa.

Między innymi to właśnie Łanowski padł ich ofiarą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Coś Wam pokażę , dostałem dziś fotkę od kolegi który jeździ na wyspach i przewozi różne rzeczy. Dziś ma taki ładunek. Kolega jest zresztą użytkownikiem tego forum ale rzadko tu zagląda.

post-20633-0-22381400-1517585743_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś kojarzę , ścięte końcówki skrzydeł, jakieś eksperymenty z 5-cio łopatowymi śmigłami.  Generalnie nie za bardzo interesuję się spitami ale wrzuciłem zdjęcia bo pośrednio związanie z tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę odbiegliśmy od tematu i zamiast dyskutować o filmie, który miał być a go nie ma i nie wiadomo, czy lub kiedy będzie rozmawiamy o Dunkierce. Chrzanić Dunkierkę, przekuto klęskę w sukces, nie ma się czym ekscytować. 

 

A w temacie dywizjonu 303 pojawił się trailer. Nie polskiej produkcji tylko brytyjskiej, ale może będzie pozbawiona całej tej bogoojczyźnianej narracji i będzie fajnym filmem o pilotach? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

...

A w temacie dywizjonu 303 pojawił się trailer. Nie polskiej produkcji tylko brytyjskiej, ale może będzie pozbawiona całej tej bogoojczyźnianej narracji i będzie fajnym filmem o pilotach? 

...

Już wiadomo kiedy film pojawi się na ekranach kin:

https://moviesroom.pl/z-ostatniej-chwili/filmy/303-bitwa-o-anglie-znamy-oficjalna-date-premiery-nowe-plakaty-filmu/

 

Ten nasz też w sierpniu:https://moviesroom.pl/z-ostatniej-chwili/filmy/dywizjon-303-nowe-plakaty-ujawniaja-date-premiery-filmu-producenta-kac-wawy/

post-8532-0-18620900-1528418270_thumb.jpg

 

Od siebie dodatkowo załączę pozdrowienia od Piotra Adamczyka z planu filmu:

post-8532-0-33606700-1528418095_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.