Jump to content

Graupner MZ 24 PRO vs MZ 24 - jakie różnice?


adamm
 Share

Recommended Posts

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam

Z opisów internetowych wygląda na to, że:

- zmienili kolorystykę nadajnika

- wsadzili większy accu do zasilania 5000mAh zamiast 4000mAh

- wymienili odbiornik w zestawie z GR16 na GR-18 3xG+3A+Vario

 

Pozdrawiam

 

 

Link to comment
Share on other sites

Różnica w cenie GR16 a GR18 to około 200-300 zł a pomiędzy całymi zestawami z walizką już nawet do 700 więc czy to na pewno tylko to co napisałeś?

 

Jeśli tylko takie różnice to chyba nie warto przepłacać aż tyle

Link to comment
Share on other sites

Sam nie znalazłem innych różnic studiując niektóre opisy na stronach polskich sprzedawców - np Nastik - nie wiem na ile jest rzetelne.

Oprogramowanie prawdopodobnie nie jest identyczne, a można to wywnioskować po różnicach w opisie wersji softu na stronie Graupnera.

Zawsze można spróbować zadzwonić do sprzedawcy i poprosić o jego opinię. Może poda konkrety odnośnie różnic.

Link to comment
Share on other sites

W opisach znalazłem informację o zastąpieniu potencjometrów czujnikami hallotronowymi w gimbalach.

Drążki też są inne i można łatwo wymieniać je na drążki z przełącznikami lub potencjometrami na wierzchu.

W oprogramowaniu też coś pozmieniali.

Link to comment
Share on other sites

Skończyłem właśnie przeglądać manuale do obu modeli i jeśli się nie mylę, to poza lekko innym menu to wersja PRO ma dołożoną jeszcze możliwość sterowania łódkami, samochodami i dronami a zwykła wersja tylko helikoptery, samoloty i szybowce.

 

Jeśli tak faktycznie jest to pasowała by mi PRO z racji planów zabawy w RC Truck.

Jednym nadajnikiem opędziłbym wszystko czym można sterować.

 

Jeśli znajdziecie jeszcze jakieś różnice lub mylę się z tym że wersja podstawowa nie obsługuje aut to proszę o info bo kilka stówek drogą nie chodzi i mniej by brakowało do jakichś modeli

Link to comment
Share on other sites

Soft MZ24-PRO daje możliwość korzystania z sekwencera kanałów, przełączników logicznych i z funkcji Auto Trim.  Pytanie do Zbyszka i Tomasza. Z jakiego źródła pochodzi informacja, że gimbale na hallotronach? W MC-28 owszem na hallotronach ale w  MZ24-PRO ?  

Link to comment
Share on other sites

Moja informacja o hallotronach pochodzi ze strony RCgroups, gdzie Graupner USA napisał, że gimbale mają rozdzielczosć 4096 kroków. To wskazuje na hallotrony.

PS. Ja to tylko z kronikarskiego obowiązku zeznaję. Dla mnie nie ma różnicy, czy 400 czy 4000 kroków, taki ze mnie pilot ;-)

Link to comment
Share on other sites

Na razie jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o RC więc może Wy coś podpowiecie.

 

Dlaczego Gtaupner podaje w oznaczeniach nadajników 2x większą wartość niż nadajnik ma kanałów?

 

Dla przykładu MZ 24 ma 12 kanałów a odbiornik GR-18 ma ich 9.

 

Czy chodzi o to że jakoś można podwoić liczbę kanałów podstawowych?

 

Tak się zastanawiam pomiędzy MZ 24 PRO a Futaba 14SG.

Za te same pieniądze mam 2 kanały więcej.

 

Futaba ma coś takiego jak SBUS gdzie na jednym kanale można sterować kilkoma serwami (choć serwa do sbus widzę że są droższe)

 

Czy inne radia również mają sbus tylko np. pod inną nazwą?

 

Wiem że Graupner ma możliwość sterowania nie tylko samolotami ale również samochodami więc do ciężarówki nie musiałbym kupować drugiej aparatury.

Czy generalnie każdym nadajnikiem, w tym ową Futabą, również pokieruje się modelami jeżdżącymi mającymi jakieś dodatkowe funkcje jak podnoszenie/opuszczanie kipra w naczepie itd.?

 

jak na razie jedynym radiem z jakim miałem do czynienia jest KITowe radyjko które było w zestawie z Sky Surferem.

Link to comment
Share on other sites

Hmm przecież zawsze można zmiksować do kupy kilka kanałów... Co do sterowania kilkoma modelami. Na co ustawisz program to pojedzie/poleci/popłynie. Mz24 ustawiłem jako samolot, gaz normalnie w mode2 a skrecanie jako lotki. A co tak chcesz kiprowac czy inne bajery to gdzie dusza zapragnie, przelaniki 2/3pozycyjne, potencjometry

Link to comment
Share on other sites

Graupner stosuje od lat Numerowanie kanałów wg. zasady -od neutrum w górę (na plus) jeden kanał, od neutrum w dół (na minus) drugi kanał. Tak numerowano na samym początku rozwoju aparatur. Pstryczek włączony-wyłączony to jeden kanał. Nie zmieniają zasady, bo marketingowo brzmi lepiej, gdy jest więcej.

Link to comment
Share on other sites

, bo marketingowo brzmi lepiej, gdy jest więcej.

 

no właśnie marketingowo łapią takie osoby jak ja, które na początku są zielone i widzą tylko cyferki, kolorowy wyświetlacz itp. :)

 

Graupner ma teraz promocję od początku marca. Przy zakupie między innymi MZ 24 PRO, po wypełnieniu formularza przysyłają za darmo odbiornik GR-24.

 

Wysiliłem się trochę żeby przypomnieć sobie niemiecki i napisałem do nich maila w tej sprawie.

Odpisali że w Polsce nie mają żadnego oficjalnego przedstawiciela gdzie mógłbym kupić aparaturę, ale jeśli ją kupię gdziekolwiek, przyślę im wypełniony formularz z rachunkiem to mam dostać ten odbiornik.

 

Dziwne tylko że na ich stronie są modele DE, GB, IT itd.

Chodzi o wersję językową. Dziwne jest to o tyle że przecież język można sobie przestawić.

 

Na Graupnera wybór padł głównie ze względu na to że aparaturkę zamierzam kupić taką która wystarczy mi na kilka ładnych następnych lat i nie ograniczy mnie tylko do samolotów (po prostu nie wiedziałem czy każda tego typu aparatura obsłuży coś innego niż latające).

Co prawda jakoś specjalnie mocno nie zagłębiałem się w inne aparatury, tylko pobieżnie, jednak tylko Graupner umieścił informację o innych modelach RC niż latające i w menu wybiera się to czym chce się sterować (są ikonki auto, łódź, dron, heli, samolot i szybowiec).

 

Dodatkowo będąc bardzo początkującym nie mam wyrobionej orientacji w odległości w jakiej już jest samolot a Graupner ma zasięg 4km.

Wiem że i tak nie polecę tak daleko, ale przynajmniej mam ten psychiczny komfort że nie zerwie mi zasięgu bo poleciał parę metrów za daleko.

 

W głowie jest jeszcze Futaba (potencjometrami pod aparaturą chyba lepiej będzie się wysuwało klapy do lądowania niż potencjometrem u góry w MZ)

Nie chcę tutaj umniejszać ważności i funkcjonalności Taranisa, ale jakby nie było to po pierwsze zasięg nie ten (a wolę mieć niewykorzystany zapas), poza tym w Graupnerze nie muszę podpinać żadnych dodatkowych modułów a w różnych innych aparaturach widziałem na zdjęciach że jakieś tam dodatkowe nadajniki są z tyłu podpinane.

 

Dla naprawdę początkującego jest dużo prościej (nie koniecznie taniej) zakupić jakiś prostszy zestaw aparatura + odbiornik i z głowy.

 

Ale jak wiadomo, nigdy nic nie wiadomo i może coś w stylu FrSky.... zobaczymy.

Póki co 1:0 dla Graupnera ale mecz trwa

Link to comment
Share on other sites

Mam od dłuższego czasu MZ-24 i śmiem twierdzić, że którego modelu nie kupisz to i tak długi czas nie wykorzystasz wszystkich jego możliwości. Brak polskiej instrukcji nie jest dużym problemem, po kilku godzinach klikania aparatura staje się intuicyjna, a w miarę bardziej wymagających modeli będziesz się doszkalał w jej programowaniu. 

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.