Skocz do zawartości

samolot do nauki


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj byl pierwsze oderwanie od ziemi ja niestetu nie mam pasa startowego lecz z reki tez rownie dobrze startuje lecz dzisaj wygrał wiatr niby go nie bylo ale co po chwila mocne podmuchy byly i lot wygladal tak ze utzrymywał sie w powietrzu ale go zaraz znosiło i spadał "na gleboką trawe"

 

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w przypadku imax b6 od razu jest albo break connection albo nie widzi wgl, trzeba wtedy czymś innym podciągnąć ją do tych 3V i dopiero ładować


nie wiem tylko dokładnie jak z nimh bo kupiłem aby do aparatury idą ale słabo z nimi, stare, jedna była bardzo rozładowana, poniżej 1V, może się "rozruszają"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pośpieszyłeś sie ,wiem-korci 

ale miałem mieć jeszcze  j kilka słów o mocowaniu podwozia,regulacji wielkości wychyleń sterów ......i pierwszym oblocie .

 

Więc w skrócie

 

Można było przed oblotem (jako wstępna regulacja)  zdjąć śmigło ,dodać ciężarek by uzupełnić  brak wagi śmigła  i rzucić do lotu szybowego -ewentualne zakręty , opadanie,nadmierne wznoszenie...skorygować trymerami .

 

Starty z ręki -zawsze celuj modelem w horyzont  , nie w górę i nie w dół .

 

Pogoda bezapelacyjnie bezwietrzna , spotkasz taką najczęściej wcześnie rano lub pod wieczór .

 

Model względnie duży i lekki -na wietrze będzie się zachowywał jak gazeta .

 

Wysoka trawa bardzo mile widziana na takie obloty. :)

 

Prywatnie zalecam ster kierunku podłączyć pod kanał lotek   , lepiej się nauczysz latać w przyszłości  modelami w nie wyposażonymi

ale zrobisz jak ci wygodnie .

 

 

                                                                                                   UFFFFFFFFFFF

                                                                                                        KONIEC   

                                                   (  prawie -czekamy na film z udanego lotu  a obiecany silnik zostanie wysłany )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławku, ja tylko chciałem Ci pogratulować pięknie poprowadzonej budowy modelu. Czapki z głów. Dla takich relacji warto być na forum. Jeśli kiedyś spotkamy się na jakimś zlocie stawiam złociste za ten wątek ;)

 

Dawid, gratuluję budowy pierwszego modelu i powodzenia w lotach :)

 

Pozdrawiam,

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macieju- złociste-trzymam za słowo :)

 

"Sukces" prowadzenia i dokończenia tematu (niemal -brak filmu) leży tu też po stronie Dawida .

Chłopak dał się "prowadzić" ,cierpliwie jak na 16latka  i posłusznie  realizował budowę modelu .

 

Ja z kolei  dziesiątki razy łapałem się na tym że wiele rzeczy dla nas oczywistych wymaga tłumaczenia i opisania -przez to jest tu ogromna  ilość wielokrotnej edycji  i wiele punktów  w nieprawidłowej kolejności .

 

Był to też eksperyment -byłem ciekaw do jakiego etapu dojdzie budowa z większą pomocą  dla początkującego  a mniejszym samym odsyłaniem do linków .

 

Liczyłem też cicho że taki temat niemal od A do Zet się przyda innym ale moje "ciężkie pióro" które na pewno nie pomaga w zrozumieniu informacji dyskwalifikuje ten temat jako samodzielne kompendium .

 

Dawidowi pogratuluje  jak będzie film -oczywiście wyczekaj odpowiedniej pogody -nikt cię nie pogania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Liczyłem też cicho że taki temat niemal od A do Zet się przyda innym ale moje "ciężkie pióro" które na pewno nie pomaga w zrozumieniu informacji dyskwalifikuje ten temat jako samodzielne kompendium .

 

 

Jak dla również początkującego sporo rzeczy się przydało, przyglądałem się całej relacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj jestem po locie niestety trochę go uszkodziłem ale trochę kleju i tragedii nie ma lecz nie w tym rzecz lot wygląda następująco - rozpędzam go z ręki z włączonym nadędem wznosi się utrzymuje się stabilnie i nagle skreca w lewo a następnie daje nura do dołu przypominam jeszcze że nie było wiatru 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak radzi Władek -uzyskasz to przez podłożenie powiedzmy 2 podkładek między lewe ucho montażu napędu a wręgę co zwiększy odchył silnika w prawo .

Efekt przechylający model w lewo jest od śmigła kręcącego się w prawo ,im większe tym efekt ten rośnie

(Z podobnym zjawiskiem walczy też Śmigłowiec -wirnikiem ogonowym)

My możemy jedynie skierować napęd w przeciwną stronę niż chce to robić napęd w locie .

Może niepotrzebnie to opisuje ale zrozumienie tego zjawiska wyjaśni dla czego i po co te przekrzywienia napędu.

 

Zastanawia mnie też że ten efekt pojawia się nagle według Twojego opisu , zobacz czy napęd trzyma się pewnie w kadłubie i sprawdź to co poniżej

 

 

Test szybowania zrobiłeś? jeśli szybuje prawidłowo to na 100% trzeba zrobić to co wyżej .

 

Jeśli w szybowaniu ma tendencje to zakrętu sprawdź :

-skrzydła czy nałożone ma kadłub nie są przekrzywione , końce skrzydeł w jednakowej płaszczyźnie bo inaczej będą działać jak przechylone lotki których nie masz

-statecznik pionowy czy jest wklejony idealnie w osi modelu

 

Sprawdź też po tym "lądowaniu" czy nie poluzowało się coś w układzie kierującym i usterzeniu (serwa wklejone? czarne bowdeny nie przesuwają się na żadnym z ich końców .. )

PS jeśli te jego zakręcanie w lewo jest dodatkowo z zadzieraniem modelu do góry pochyl też mocniej napęd w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szybowania nie robiłem na jakieś duże odległości jedynie 1-2m max i szybował w miarę ok ale to pewnie za mało (trochę boje sie go rzucać) jedyne uszkodzenie to jeden kondensatorek z 2 są one podłączone tak : 1 nóżki kondensatorów są przylutowane do + i - a 2 zlutowane razem do obudowy - z jednym uszkodzonym wszytko działa jak działało wcześniej jutro rano zrobię test szybowania :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybowania się nie bój -lot wolniejszy od lotu z napędem  to uszkodzenia mniejsze w razie czego.

Możesz  a nawet powinieneś zdjąć śmigło do tego testu ale wyważ model tak jak by je miał  (jego brak może zmienić SC)

Jego brak zmniejszy ewentualne uszkodzenia .

 

Za to jeśli go wyregulujesz do takiego lotu będziesz wiedział że przy oblocie z napędem w razie dziwnego zachowania wystarczy zdjąć "gaz" 

 

Wznoszenie zbyt strome -opisałem wyżej -" jeśli te jego zakręcanie w lewo jest dodatkowo z zadzieraniem modelu do góry pochyl też mocniej napęd w dół".

 

Pamiętaj że przy puszczaniu  (czy do szybowania ,czy do lotu z napędem) nie robisz tego ani do góry ani w dół  -celuj modelem mniej więcej w horyzont  .

 

 

Kondensatorki są tylko filtrem przeciwzakłóceniowym  ,latałem na szczotkach z nimi i bez-nie widziałem różnicy,  tym bardziej że takimi modelami nie lata się daleko od nadajnika...

 

PS 

Przy starcie z napędem nie staraj się na siłę wznosić stromo  do góry tylko pomału nabieraj wysokości

Najlepiej jak byś się umówił z kimś z Krakowa lub okolic na pomoc w oblocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybuje ladnie czyli wina silnika ta jest biore sie za przekrzywienie w prawo i wieczorem testy

 

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka

A co do tego że nagle wyskoczylem z tym zjawiskiem to dlatego że wcześniej myslalem ze to przez wiatr ale gdy puscilem na bez wietrznej to dopiero zrozumialem ze cos nie gra

 

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz po testach - full gaz daje mała kontrole i jest szybki ale z moich obserwacji jest to ze lepiej jest wystartowac na pół gazie i potem przyspieszać ładnie lata nawet gdy jest leciutki wiaterek lecz niestety dzisiaj przywialo go troche z lewej strony i spadł i takie dziwne uszkodzenie ponieważ oś przekladni zostala urwana wraz z kawałkiem plastiku (mysle ze plastik puscil ze starosci) załączam zdj i prosze o jakieś pomysly jak to naprawic ja mam jedynie na mysli przykleic kropelka w ŻELU bo mi to daje chwile na dobre poprawienie, myślę też zeby po prostu kupic nową przekladnie

 

Wysłane z mojego LG-K420 przy użyciu Tapatalka

.post-19524-149228009662_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.