Skocz do zawartości

Replika Polskiego silniczka SiM 2b - ambitny projekt


Paweł Prauss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

materiał EN AW 7075 PA9 T651 na korbowody w pierwszej wersji już jest w realizacji i w przyszłym tygodniu mogę liczyć na otrzymanie go

post-16795-0-33926700-1547119522_thumb.jpg

 

co do materiału do azotowania to dowiedziałem się że mam na pewno to co na ateście z huty.

post-16795-0-04348500-1547119763.jpg

 

i zawsze mogę odesłać jak mi nie pasuje...

 

w Inowrocławiu w hurtowni STAL HERMES właściciel zaopiekował się moimi dostawami na wał korbowy jak i NC11 na tuleje cylindra. 

post-16795-0-50692300-1547120086.jpg


jest i materiał na wały jak i gilzy ze stali hartowanej na wskroś.

post-16795-0-72182500-1547122996.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości "zdobycia" materiałów oraz obróbki w okresie produkcji Sima  były nieporównywalnie gorsze. Silnik powstał!

Zakres wiedzy materiałoznawczej  i technologii obróbki oraz "parku maszynowego dużo mniejsze. Silnik powstał!

Czy z zza narożnika warsztatu nie wychyla się jakiś króliczek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią trafiłeś w "sam środek sedna". Tu na forum też tak jest. Polecam poprzednie wątki z próbami zbudowania silników :)

Podpytam jeszcze o Fusion 360. Do jakich prac rekomendujesz Rhino, a do czego Fusion?

 

post-16795-0-90330900-1547126943_thumb.jpg

 

Na Czerniakowskiej pracowali w PZL WZM gdzie w 1959 roku zrobiono skok technologiczny bo zakupiono licencje na produkcję aparatury wtryskowej FIEDMANN UND MAIER I

i bez problemu był materiał, i na przykład  maszyny do odróbki wiórowej (tokarki, frezarki )czy iskrowej (szlifierki). Z czym co jest akurat dla mnie problem bo już wcześniej o tym napisałem. U Janka Rosińskiego w domu widziałem wiele elementów silniczka szlifowanych z zewnątrz i wewnątrz. Gwinty na wale korbowym na pewno były po prostu szlifowane. 

 Panowie we trzech popełnili ponad 1 000 silniczków i nie była to jedyna drużyna budująca silniki modelarskie w Warszawie. Bo o całej Polsce nawet nie wspomnę. Ja w latach osiemdziesiątych prowadząc firmę bez problemu z Fabryki Wyrobów Precyzyjnych im. gen. Świerczewskiego na Kasprzaka sprowadzałem potrzebny materiał do budowy form wtryskowych. Całe regały były na placu i przejeżdżając autobusem "K" z Woli na Pragę podziwiałem zasoby fabryki leżących prętów na stojakach pod wysoką wiatą. 

 To właśnie dzisiaj kupiłem materiał z cechą namazaną flamastrem i w sumie mam kawałek wałka do przetaczania maszyn...

 Długo bym mógł wymieniać fabryki do których bez problemu wchodziłem i kupowałem potrzebny mi materiał.

Warszawska Fabryka Sprężyn przy Kawęczyńskiej z tej fabryki pochodziły linki na uwięzi

Tak jak dzisiaj tylko tyle że nie muszę jechać osobiście a wszystko przez internet realizuję plus droga telefoniczna.

 fajnie jest posługiwać się stereotypami ale jak już wcześniej napisałem 

cytuję:

f2cmariusz, dnia 05 List 2018 - 23:24, napisał:snapback.png

(...) Idea to wykonać a nie tylko dyskutować. A niestety mam tutaj bardzo złe nabyte własne doświadczenie. Gdzie nie pójdę to się nie da. Ograniczę to do sfery modelarstwa. Bo prawie w każdej znajomej mi modelarni są od wielu wielu lat teoretyczni mistrzowie świata. I na gadaniu się kończy. (...)

 

zawsze każdego zapraszam do konstruktywnej współpracy, rzeczowej krytyki moich błędnych rozwiązań bo to wnosi do sprawy dużo. I zapewniam czy Janek Rosiński, Jerzy Zwoliński czy Waldemar Salach przekazali mi bardzo dużo wiedzy bo sami takową wiedzę posiadali praktyczno-teoretyczną. Tu tylko kilka nazwisk wymieniłem. Zapewniam lista jest długa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariuszu  ,zapraszasz do konstruktywnej wspolpracy ale nie zareagowales gdy pokazalem zdjecie (strona 9)  SiM-a z innym mocowaniem pokrywy zbiornika do gardzieli gaznika ...

moze trzeba by bylo rozpytac kolegow czy tez maja takiego Sim-a ? ... moze to jest jakas inna wersja /typ -wczesniejsza /pozniejsza ? ...

 

...Masz super wiedze na temat obrobki  Metali i Metaloznawstwa ....Brawo !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-16795-0-25431700-1547135945.jpg

Materiał na korbowody

 

 

post-16795-0-20582100-1547135951_thumb.jpg

na wał korbowy ulepszony cieplnie i odpuszczanie w temperaturze powyżej (30 stopni) niż temperatura azotowania.   

post-16795-0-16219500-1547137441.jpg

post-16795-0-05068700-1547140020_thumb.jpg

wyjdzie twardość rdzenia wału korbowego na poziomie 36 HRC.  A na powierzchni w skali Vickersa (HV P:A kG/mm2 ) to ponad 1000. Na pewno sprawdzę na twardościomierzu po rozcięciu.

 

I ciekawostka.

 

post-16795-0-62599400-1547139765.jpg

Dostałem fotografię oryginalnego noża tokarskiego - grzebień przeznaczony do silnika CEZAS używanego przez Jurka Zwolińskiego z czasów jak na wcześniejszej fotografii.

 z aktualnym właścicielem noża planujemy spotkanie która ma zaowocować sesją fotograficzną jego archiwum dotyczącą bardzo interesujących nas rzeczy. :)  Tydzień, dwa.


Mariuszu  ,zapraszasz do konstruktywnej wspolpracy ale nie zareagowales gdy pokazalem zdjecie (strona 9)  SiM-a z innym mocowaniem pokrywy zbiornika do gardzieli gaznika ...

moze trzeba by bylo rozpytac kolegow czy tez maja takiego Sim-a ? ... moze to jest jakas inna wersja /typ -wczesniejsza /pozniejsza ? ...

jak nie zareagowałem to przepraszam. Po północy będzie u mnie Expert to zareagujemy :)  Pierwsze SIM-y 2b z tego co mi koledzy w rozmowach telefonicznych donosili to tak miały. Ja o tym wiem tylko z opisów problemu urywających się gaźników. Ta wersja którą ja mam do rysowania to już jak widzę wersja poprawiona.

 

post-16795-0-08113700-1547140967_thumb.jpg

z tego co przeglądam strony po 9-tej stronie są dwie fotografie pokazującą jaką wersję silnika ja kopiuję. Zabrakło widać opisu pod zamieszczonymi fotografiami gażnika z karterem orginału i mojego renderu w tle na ekranie laptopa. Pokazane tam są zastosowane wzmocnienia pokrywy zbiornika do gardzieli gaźnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK , chcialem tylko zaznaczyc ze moze byc inna wersja SiM-a ,ktora ma bardziej wyrafinowane polaczenie gaznika z pokrywa zbiornika...inne moje SiM-y maja

podobne polaczenie jak przy Twoim silniku...

Musze jeszcze sprawdzic jaka byla pierwotna nazwa silnika - bo nazwe przejal silnik od czasopisma  " Skrzydla i Motor " ...wiec SiM - male " i "   pomiedzy...

Pozdrawiam Janek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę aktywnie upominać się o swoje. Bo razem tutaj odtwarzamy historię zaangażowania polskich modelarzy w budowę silników modelarskich które na trwałe zaistniały w modelarstwie. Ja osobiście miałem możliwość poznania wielu starszych kolegów gdzie dopiero przypadkiem dowiadywałem się o ich osiągnięciach w dziedzinie budowy silników modelarskich. I to dzięki Pałacowi Młodzieży w Warszawie czy w Katowicach. Ośrodkach, mekkach w tamtych czasach gdzie spotykaliśmy się i technicznie rozwijali. Pozbieram więcej materiałów to na pewno i tu i na swoim profilu na FB opublikuję. Niektórzy modelarze mieli aspiracje i popełnili parę artykułów głównie w Modelarzu. Pragnę i to odświeżyć. Ale to wymaga mozolnego przeglądania roczników a jak na razie to mało czasu mam i na to. Liczę na zaangażowanie Kolegów bo warto przypomnieć i tą działalność popularno naukową. Ja tu przypomniałem na stronie 14 o inżynierze Aleksandrze Gałkowskim. Opracował i pokazał jak produkować Azotyn amylu. Dzisiaj rozmawiając z paroma kolegami dociera do mnie że pewne rzeczy poszły całkowicie w niepamięć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-16795-0-27901900-1547208366_thumb.jpg

25 kg materiału 38 HMJ na wały korbowe gdzie każdy kawałek fi25 x 50 to około 200 gram daje materiał na 120 sztuk.

16 kg materiału NC10 na tuleje cylindrową gdzie każdy kawałek  fi20,5 x 45 to około 120 gram daje surowy materiał na 130 cylindrów

czekamy a inne tematy powiązane z silnikiem SIM 2b w dniu dzisiejszym ogarniam. Jak choćby sam proces ulepszania cieplnego materiału przeznaczonego na wał korbowy w drugiej już w moim pobliżu hartowni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcia mówią same za siebie. Postaram się w przyszłym tygodniu skończyć kompletować dokumentację 3D i 2D co by każda część miała swoje zdjęcie i stosowny screen 3D. Komora bezcieniowa się kłania...

post-16795-0-93193400-1547224720_thumb.jpg

post-16795-0-30472300-1547224730_thumb.jpg

post-16795-0-60535400-1547224739_thumb.jpg

post-16795-0-13828300-1547224747_thumb.jpg

cylinder w części przylegającej do żeberek cylindra aluminiowego w drugim egzemplarzu także jest tylko toczony i posiada wielosetkowy luz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

padają do mnie pytania różnego rodzaju na temat samego żeliwa. Nie pierwszy raz używam tego materiału. Kiedyś przy budowie maszyn typu wytłaczarka czy butelczarka gdzie zrobiony model z płyty MDF zamieniałem w odlewni w Pilawie na kawał podstawy czy już udokumentowane fotograficznie wykonanie koła zamachowego do Mercedesa 

post-16795-0-48881000-1547233327_thumb.jpg

stare koło zamachowe po prostu od tarcia i temperatury plus to że to był odlew widać niejednorodny popękało i ruszanie samochodem przestało być płynne.

 

post-16795-0-18712200-1547233336_thumb.jpg

dorabiałem parę. Bez problemu na stronie amerykańskiej jest ta część o tym numerze do kupienia ale cena to ponad $600.

 

post-16795-0-10546000-1547233431_thumb.jpg

tym razem to zwykłe żeliwo szare GG25 cięte z wałka znakomicie się sprawdza w samochodzie.

 

na tej stronie jest mnóstwo modeli a i sam chcę być tam także aktywny. Polecam

 

https://grabcad.com/library/the-flywheel-cast-iron-gg25-1

 

post-16795-0-71208500-1547233447_thumb.jpg

 co by można na maszynie która przypłynie z Chin  także otwory wiercić automatycznie muszę takie oprzyrządowanie dorobić.

Czekam na wiarygodną informację o wysokości noża do osi wrzeciono- konik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

cylinder w części przylegającej do żeberek cylindra aluminiowego w drugim egzemplarzu także jest tylko toczony i posiada wielosetkowy luz...

może ze względu na różną rozszerzalność cieplną?

 

 

Czekam na wiarygodną informację o wysokości noża do osi wrzeciono- konik.

stosuje się także tuleje mimośrodowe do dowolnej korekcji dokładnej wysokości narzędzia do osi (można nawet od biedy sobie takie potoczyć, ewentualnie nawet roztoczyć pod nie otwory w oprawkach VDI głowicy). Wybranie w tulei służy do krępowania narzędzia śrubami(jak w imaku) niezależnie od obrotu tulei mimośrodowej.

http://metal-trade.pl/kategoria-produktu/noze-do-dlutowania/akcesoria/tuleje-mocujace-do-tokarek/

https://www.artykulytechniczne.eu/component/virtuemart/wiertla-skladane2018-02-05-08-41-34/dodatki/tuleja-mimosrodowa-2532-do-wiertla-skladanego-detail.html?Itemid=0

https://narzedzia-reczne.ditzinger.com.pl/product/29995790/tuleja-mimosrodowa-D25-do-otwor%25C3%25B3w-o-zanizonym-wymiarze/FORMATplus_Narz_dzia_2017_19__182__50023460_1/pl/

https://allegro.pl/oferta/tuleja-mimosrodowa-2532-do-wiertla-skladanego-7300325603?bundle_id=5547d586-276b-44b7-9bb3-7a4b81b52b2f

 

http://metal-trade.pl/kategoria-produktu/noze-do-dlutowania/narzedzia/narzedzia-minitool/oprawki-ut-18/

 

tuleja-mimo%C5%9Brodowa.png

tuleja-mimo%C5%9Brodowa2.png

monta%C5%BC-1.png

 

z tych oprawek po przeszlifowaniu wkładki spieku zamiast dłuta można zrobić wytaczaki, hakowe do rowkowania, itd..

http://metal-trade.pl/kategoria-produktu/noze-do-dlutowania/narzedzia/narzedzia-do-rowkow-wpustowych/oprawki-wewnetrzne-ut/

https://www.hoffmann-group.com/PL/pl/perp/company/garant/garant-innovationen/nutenstossen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-16795-0-08372400-1547246977_thumb.jpg

na razie to otwarcie sezonu 2019 a właściwie planowanie sezonu 2019...

co do mimośrodów to nie obce mi było wytaczadło na frezarce gdzie zmianę wymiaru dokonywałem przesuwając pozycję noża mierząc tą zmianę dodatkowo dostawionym magnetycznym czujnikiem zegarowym z dużą płaską powierzchnią. W dobie CNC zupełnie wyszło to u mnie z użycia. Korekta dokonywana jest w sposób cyfrowy. Czyli w najprostszy sposób zmieniam w okienku średnicy narzędzia wymiar narzędzia. Stosownie na plus albo na minus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak nie doczytałem wczoraj w tym panującym hałasie.   :D . Oprawki okrągłe UT-1/8. Można mocować w tulei mimośrodowej ze skalą na wierzchu gdzie da się robić korekcję wysokości narzędzia do osi detalu. Czyli bez klasycznych podkładek pod nóż (nieokrągły) w imaku. W dobie OLX czy Allegro u mnie za podkładki precyzyjne od wielu wielu lat robią szczelinomierze a z grubsza cięta taśma pakowa metalowa. Z giełdy w Słomczynie mam rosyjskie różne noże w oprawkach okrągłych czy z zawodów z Kijowa i wlutowuje je na mosiądz w stary popsuty widiowy nóż robiąc kolejne jakieś nietypowe malutkie wytaczaki. 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

attachicon.gifIMG_8216.JPG

na razie to otwarcie sezonu 2019 a właściwie planowanie sezonu 2019...

co do mimośrodów to nie obce mi było wytaczadło na frezarce gdzie zmianę wymiaru dokonywałem przesuwając pozycję noża mierząc tą zmianę dodatkowo dostawionym magnetycznym czujnikiem zegarowym z dużą płaską powierzchnią. W dobie CNC zupełnie wyszło to u mnie z użycia. Korekta dokonywana jest w sposób cyfrowy. Czyli w najprostszy sposób zmieniam w okienku średnicy narzędzia wymiar narzędzia. Stosownie na plus albo na minus.

 

Czasem planowanie jest wazniejsze jak samo wykonanie planu  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapowiada się kolejny intensywny wieczór poświęcony planowaniu na nadchodzący sezon modelarski.

 

post-16795-0-36385100-1547286594_thumb.jpg

dawno temu zamówiłem na Allegro i do dzisiaj widzę w tylko w ten sposób przechowuję i używam wiertła sprawdzone-kalibrowane (Wiem jakiego otworu mogę się spodziewać po danym wiertle)

 

post-16795-0-83133900-1547286604_thumb.jpg

proste przedłużenia umożliwiające zrobienie czegoś nietypowego. Była potrzeba to wykonałem. Zawsze jak za długo leży nóż wraca do pierwotnej funkcji. W tym wypadku koła zamachowe co jakiś czas chcą abym utoczył...

 

post-16795-0-45326600-1547286612_thumb.jpg

to noże dostosowane do moje tokarki a pierwotnie w innych konfiguracjach miały pracować.

 

post-16795-0-21044700-1547286620_thumb.jpg

wszystko łączę twardym lutowaniem używając palnika propan-butan kupionego kiedyś na Allegro

 

post-16795-0-33234600-1547287385_thumb.jpg

mam i inne ale uwielbiam tego bo ma wymienne dysze plus regulacja radełkowaną nakrętką ilość powietrza do mieszanki. Bardzo to jest potrzebne bo inne palniki bez tej regulacji używane przeze mnie dają niższy mniej skupiony płomień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  do MŚ na uwięzi w Częstochowie w roku 1980.

 

Nie to, żebym na siłę chciał wytykać Ci błąd, ale - jeśli tylko moja własna pamięć nie robi mnie w konia, to w 1980 roku były w Częstochowie rozgrywane Mistrzostwa Państw Socjalistycznych, natomiast Mistrzostwa Świata to był 1982 rok.

 

Jako ówczesny małoletni tubylec ganiałem na obu tych imprezach na Olsztyńską, żeby nacieszyć ślepia widokiem światowej czołówki modeli i modelarzy w akcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.