Skocz do zawartości

Replika Polskiego silniczka SiM 2b - ambitny projekt


Paweł Prauss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

wywołany został ostatnio, temat opakowania do Repliki Silnika SiM 2b. Kiedyś była i jest chyba nadal aktualna wykonania pudełka sklejki modelarskiej pięciowarstwowej o grubości 3 mm. 

2.thumb.jpg.77d89c229bbd78500200072b5c90e0ff.jpg

 gdy podświetlę jedną ściankę widać dokładnie sposób łączenia poszczególnych ścianek. Dekiel to dokładnie to samo tylko tyle że powiększone, także o 2,5 mm luzu plus eliptyczne podcięcia co by było za co złapać paluszkami podczas otwierania.

1159752977_ScreenShot05-10-21at05_02PM.thumb.jpg.07cdc930ed604253cbaf5cff08cab0f8.jpg

 do tego musi dość poliuretanowa spieniona wkładka o zamkniętych porach ( albo styropianowa kształtka z formy) co by posadzenie silnika w pudełku było stabilne. Z tymi spienionymi wkładkami to zawsze jest problem starzenia się i z czasem kruszenia. Dlatego być może skończy się tym że dodam podstawkę wykorzystywaną także jako podstawka ekspozycyjna a dla mnie będzie to element trwale połączony z pudełkiem.

 Wymaga to jeszcze przemyślenia i podjęcia stosownych decyzji zgodnych z możliwościami wykonawczymi dla niewielkiej produkcji.

 A dalej pracuję nad następnym elementem Repliki Silnika SiM 2b. Jest nim przeciw-tłok oraz tłok. Ale aby to mogło być pasowane z cylindrem muszą powstać docieraki które oddam po zrobieniu do przeszlifowania. Bo powierzchnia wewnętrzna cylindra jest jak na razie tylko szlifowana. I jak widzę dużo gorzej wygląda niż zewnętrzna powierzchnia cylindra...

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
W dniu 8.05.2021 o 15:52, f2cmariusz napisał:

Zapomniałem dodać. Autorem większości fotografii i dynamicznych ujęć jest Jacek.

 

Mozecie znalezc Jackowi jakies inne zajecie ?    Dac mu cos potoczyc ( chocby beczke piwa ) , cos pofrezowac , byle tylko filmow nie krecil.

 

Oscara za to nie bedzie w kazdym razie ?.

  • Haha 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, d9Jacek napisał:

Otwieramy oczy niedowiarkom

 

 Kwintesencja, osiemdziesięciu trzech stron rzetelnej dyskusji a także powolnego, z mojej strony brnięcia do końca projektu. 

 Pudełko dla Repliki Silnika SiM 2b "w skórze" w Introligatorni Andrzej i Grzegorz Strusińscy  ul. Nowy Świat 39, 00-029 Warszawa to koszt minimum 250 zł w zależności od wykończenia. Czyli tłoczonych choćby "na złoto" napisów.

 A na pewno szkielet wykonany ze sklejonej, z zachowaniem kątów prostych sklejki ułatwi pracę...

IMG_2359.thumb.JPG.27216d17031a575a864758a8b0901f1a.JPG

Cicho i spokojnie w dobie Pandemii. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pudełko z grubej, czerpanej tektury? Może będzie ładniejsze i tańsze? Albo tektura introligatorska min. 1,5mm https://paperconcept.pl/pl/1128-tektury-introligatorskie  oklejona np. tym: https://www.decoupageart.pl/karton-metaliczny/karton-metaliczny-srebrny-3863.html

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, samolocik napisał:

A pudełko z grubej, czerpanej tektury? Może będzie ładniejsze i tańsze? Albo tektura introligatorska min. 1,5mm https://paperconcept.pl/pl/1128-tektury-introligatorskie  oklejona np. tym: https://www.decoupageart.pl/karton-metaliczny/karton-metaliczny-srebrny-3863.html

 

 

 

  w dniu dzisiejszym zdecydowanie bliżej mi obróbka CNC. Ale kiedyś kaszerowaniem zajmowałem się czy bardziej pomagałem w uszlachetnianiu opakowań po przez robienie maszyny do nakładania kleju i ciągłym modernizowaniu tej że. Stare dzieje. Dzisiaj zdecydowanie łatwiej mi oddać na cięcie laserowe mojego DXF-a a później otrzymane kształtki skleić z wykorzystaniem oprzyrządowania wykonanego na szlifierce do płaszczyzn.

 Gołe pudełka gdzie będzie widoczny sklejka i jej łączenie a nadruk będzie wykonany laserem nie będą cięte laserem ze względu na spalone czarne krawędzie. To bez problemu można frezować. Na mojej frezarce CNC.

A samo oklejanie i wybór rodzaju skóry to już nie problem. Tak samo jak wykonanie matrycy i patrycy naszego loga metodą CNC w celu wytłoczenia a późniejszego złocenia przetłoczonej skóry. Techniki i technologie znane mi od dawna i chętnie je w tym projekcie zastosuję w celu podniesienia wykonania standardu Repliki Silnika SiM 2b. 

  • Lubię to 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realnie rozpocząłem proces docierania. Na początek muszę poprawić stan powierzchni wewnętrznej stalowego cylindra. Bo jak pamiętacie cylindry wykonane ze stali NC10 hartowane bezzendrowo w atmosferze beztlenowej zostały wyszlifowane na zadane, rysunkowe wymiary. Z zewnątrz wyglądają bardzo ładnie i klasa parametru chropowatości Ra jest zadawalająca to zostawiony wewnątrz za duży naddatek spowodował także dużo gorszą powierzchnię. To widać gołym okiem ale za bardzo nie da się tego pokazać na fotografiach. 

 Docierak do wewnętrznej powierzchni cylindra o nominalej średnicy 14,00 mm wygląda u mnie jak typowy regulowany na stożku docierak z którym się zetknąłem po raz pierwszy w Pałacu Młodzieży w latach siedemdziesiątych u Waldka Salacha.  Wygląda to mniej więcej jak na zdjęciach ściągniętych z netu.

ris_3_prosteyshiy_pritir_otverstiy_podshipnikov_shatuna.jpg.ec0fd32e8b566c51b609a2a7e8cbf34c.jpg

2.thumb.JPG.11243b1e99e694f9475e1e37e4b351ab.JPG

 kwestia doboru proporcji czy rodzaju zastosowanego materiału a o paście do docierania już nie wspominam. Wszystko teraz jest wykonywane i stosownie do posiadanych możliwości postaram się na końcu przygotować stosowne narzędzia które zagwarantują powierzchnię wewnętrzną cylindra Repliki Silnika SiM 2b mnie zadawalającą. Bo to będzie praktycznie niemierzalne ( poza geometrią. Typu beczkowatość czy owalność bo już zbieżność cylindra, tak gdzie będzie pracował żeliwny tłok w stalowej hartowanej tulei już będzie na poziomie 0,01 do 0,015 mm) 

IMG_2526.thumb.JPG.f9ba5dd3ca863b93af22e607e3e580cf.JPG

 wstępnie przygotowanych już parę trzpieni o zbieżności zgodnej z rozwiertakiem NRSk-10 ale wtedy tulejka ma tylko wymiar ścianki minimalny 1 mm co może spowodować że będzie zmiana rozwiertaka na NRSk-9 albo i NRSk-8. To dopiero po skończeniu pierwszego rozwiertaka i podjęciu próby docierania pierwszego cylindra.

IMG_2510.thumb.JPG.de5a8f95760725ef793d2e47ba11111d.JPG

 Stożki same powstają na tokarce CNC210. Chyba 15 minut to się robi. Do końca nie wiem bo nigdy na koniec obróbki nie trafiłem a na czas obróbki też nie patrzyłem.?

 

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_2551.thumb.JPG.d6760650eb69e2dac18380a7202809ef.JPG

  Przygotówki trzpienie zbieżne 1: 50 gotowe. Pewnie jeszcze raz nowym nożem przetoczę bo nie dosyć że nie jest idealna powierzchnia zbieżna to i pewnie jest za duża jeśli średnica docieraka ma być w okolicach 14 mm. Ale to pracując dalej nad tematem samo się okaże. Zapytał mnie kolega jak to się robi na CNC.

 W oprogramowaniu Mach3 dla swojej tokarki CNC210 mam kreatory podstawowych obróbek na tokarce CNC.

IMG_2541.thumb.JPG.346a9171db6fd19d41b1695e53bc1cf5.JPG

 

tam wybrałem stosowny podprogram OD Taper:

IMG_2539.thumb.JPG.763dd317472f912acba9b70f08e2b68d.JPG

 

i wpisałem stosowne dane mając wcześniej zrobiony rysunek tego co chcę wykonać w Rhino3D:

2.thumb.jpg.3669c2649af8b163427c6049ce18e8a9.jpg

  Oczywiście kwestia złapania zera w osi Z oraz średnicy toczenia w osi X. Jak to zrobiłem to reszta kwestia 12 minut i gotowe. Tak długo bo to tylko tokarka porównywalna sztywnością to OUS-1 plus nieszczęsne noże tokarskie. A właściwie wkładek do noży tokarskich. Kupiłem kiedyś na Aliexpress i są wkładki bardzo szybko ścierające się. Już wiem że mam wkładki o oznaczeniu D7 i kwestia tylko zamówienia na zaś co bym nie miał problemów z następnymi obróbkami stali z serii +QT. 

 Na rysunku widać "dzikie wymiary ale kontrolne sprawdzenie, na czerwono widoczne potwierdza zbieżność jak w kupionym rozwiertaku stożkowym NRSK-10 o zbieżności 1:50. W obróbce wykańczającej jest podobne przybieranie ze względu na bardzo słabej jakości nóż tokarski w dniu dzisiejszym dostępnym u mnie...

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jakieś niezrozumiałe dla mnie problemy. Oczywiście mam na myśli edycję czy raczej publikację kolejnych filmów bo zgłasza mi dostępność 9,77 Mb. A film ma chyba ze 30 Mb. Szkoda, że nie wiedziałem że są ograniczenia ilości publikowanego materiału to od razu bym na YouTubie publikował a tu dodawał tylko linka...

 Powstał pierwszy docierak z żeliwa chyba gatunku GG25 ale do końca nie wiem co nie znaczy że nie sprawdzę bo chcę dokładnie wiedzieć co i jak współpracuje podczas docierania na pastę diamentową. Tak mam na tokarce ustawionego konika że jest stożek około 0,01 na 80 mm. I to nawet masuje do tej tulei. Bo jak widać po niewielkim dodatku zielonej pasy diamentowej bardzo szybko wtarłem cały cylinder. Ale daleko jeszcze do zabielenia śladów po wewnętrznym szlifowaniu.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu i rozwinięciu pełni dokumentacji:

3-001.thumb.jpg.67d2647a8f81c69d526bc701ed315c36.jpg

  konkretne zasadnicze wymiary docieraka. Trzpień z kwadratem pod klucz 9 mm. (Bardziej do średniego pokrętła do gwintowników) wykonany ze stali o oznaczeniu +QT. Bardzo ładnie się na mojej tokarce toczy a jest już stalą ulepszoną cieplnie i porównując ma twardość około 30 HRc.

 Tuleja na sam docierak to żeliwo odlewane w sposób ciągły. Gatunek GG25. Na razie nie rozcięty bo w swojej sprężystości po nabiciu i zatoczeniu średnicy 13,97 bez problemu wtarłem pierwszy cylinder i po odpowiednim puknięciu cylinder zaczyna ciasno się obracać ponownie. Ale do do czasu po za którymś tam przesunięciu na stożku 1: 50 po prostu docierak się rozsypie. 

702186929_cylindernadocieraku1.thumb.jpg.38735623fea873f81b09d202eee3ddea.jpg

 coraz ciaśniej i pewnie następnym razem będzie jeszcze ciaśniej. Co by to dało się obracać niezbędne jest dorobienie kolejnego przyrządu. Trzymającego tuleję podczas docierania. Mam co prawda zacisk ER32 ale on jest już wykorzystywany do innych obróbek przy Replice Silnika SiM 2b.?

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tokarce założony docierak, obroty najmniejsze z możliwych. Chyba 123 obroty na minutę. 40 minut tarcia w tulei cylindra trzymanego w ER32. Parę razy przesuwania na stożku samego nierozciętego docieraka i po umyciu w płuczce ultradźwiękowej prawie zabieliłem całą powierzchnię wewnętrzną cylindra. 

 Niestety dalej się już nie chce przesunąć żeliwny nierozcięty docierak. Muszę go rozciąć i docierać dalej. Aż do zabielenia całej wewnętrznej powierzchni tulei. 

IMG_2624.thumb.JPG.bc3c86273a89eb70d4d89044e4380d11.JPG

 Oryginalny tłok da się już wprowadzić do cylindra ale tylko dolną stroną.

IMG_2625.thumb.JPG.0f62e6c9941330ebb2063397db148eff.JPG Dużo wcześniej wykonane podwójne przygotówki tłoków do Repliki Silnika SiM 2b.

IMG_2626.thumb.JPG.2246756ce441f0e65756e3d5252f274b.JPG

 Kolejne przyrządy mnie czekają w celu wykonania tłoka. Głównie mam na myśli roztoczenie otworu pod sworzeń tłokowy i wytoczeniu miejsca na zawleczki wykonane z drutu sprężystego fi 0,4 mm.    

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2021 o 21:00, f2cmariusz napisał:

Oczywiście mam na myśli edycję czy raczej publikację kolejnych filmów bo zgłasza mi dostępność 9,77 Mb

 

 

To moja wina, przy zapisywaniu omsknąłem się o jedno zero :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

2125685162_STOLIKKRZYOWY.thumb.jpg.208ca489d66f8cd15515d95a17b7742e.jpg

 

Tak to sobie kiedyś wymyśliłem i konsekwentnie dążę do zrobienia oprzyrządowania umożliwiającego w dalszej pracy wykonywanie w powtarzalny sposób roztoczenia pod cylinder prawidłowego otworu wykonanego w odpowiedniej tolerancji. W tym konkretnym przypadku fi16H7 plus gwint oczywiście gwint zewnętrzny M20x1

IMG_2832.thumb.JPG.b1bf40d977e41a45a43756f249ba16b3.JPG

jeszcze trochę brakuje ale musi być skończone co by bez problemu obrobić odlewy czy już gotowe frezowane sztuki.

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kolejny, dedykowany przyrząd do roztoczenia otworu na sworzeń. W moim przypadku z zawleczkami wykonanymi z drutu średnicy fi 0,3 mm.

2.thumb.jpg.aaa8f03f2f3c95232f0f149b5c7e9698.jpg

tłok oryginał.

3.thumb.jpg.7329b25a6106b51ca1e98b2e10c3f895.jpg

dalej oryginał.

8.thumb.jpg.80aa1fb2f2ba58136127ecc7612e5095.jpg

porównanie oryginału z moją modyfikacją. Tu jak widać główka korbowodu jest bez brązowej panewki.

11.thumb.jpg.8a6db52815cf71173c8d13560a0ea8e3.jpg

no i sam przyrząd do wykonania otworu pasowanego fi4 H7 pod sworzeń azotowany wydrążony nieprzelotowo.

9.thumb.jpg.5a133b5d7117058de841797e49bbc38f.jpg

10.thumb.jpg.702c006d6705ec0840f3edeed1cf586f.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wykonasz rowek pod pierścień  z drugiej strony tłoka?

Baza będzie pręt fi 3 mm  w środku przyrządu?

Jest jeszcze problem wykonania prostego otworu pod rozwiertak 3H7.

Jak będziesz wiercił tłok z wykonanym już wybraniem wewnątrz, to przy wejściu do drugiej  warstwy materiału, wiertło zboczy i otwór będzie nieosiowy.

A roztoczenie nożykiem tokarskim przy średnicy 3 mm będzie tez problem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bynek napisał:

A jak wykonasz rowek pod pierścień  z drugiej strony tłoka?

Baza będzie pręt fi 3 mm  w środku przyrządu?

Jest jeszcze problem wykonania prostego otworu pod rozwiertak 3H7.

Jak będziesz wiercił tłok z wykonanym już wybraniem wewnątrz, to przy wejściu do drugiej  warstwy materiału, wiertło zboczy i otwór będzie nieosiowy.

A roztoczenie nożykiem tokarskim przy średnicy 3 mm będzie tez problem .

 Zawsze wiertło zbacza. Taka natura tego typu obróbki. ?

Średnica docelowa to fi 4 H7. Czyli wiercenie wiertłem około 3,3 mm. (takich mam najwięcej w zdekompletowanych pudełkach) a następnie roztaczam pod wymiar do rozwiertaka fi3,98. Czyli będzie roztoczone na wymiar fi 3,85-fi3,90. Rozwiertaki już wcześniej kupiłem od fi 3,96 do fi 4,00 co jedną setkę w tolerancji H7.

 Następne wykonam podebranie pod zawleczkę nożykiem o odpowiedniej szerokości a głębokość dokładnie pokaże mi będący obok czujnik zegarowy.

 Druga strona to nadziany suwliwie tłoczek na wcześniej zatoczony trzpień stalowy fi 4 h6 plus sprytna sercówka która pozwoli przenieść moment wynikający z sił toczenia przy wykonaniu odpowiedniego podebrania pod drugą zawleczkę. 

 Generalnie wszystko jest bardzo proste a dzięki przyrządom możliwe do wykonania w powtarzalny sposób.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.