Skocz do zawartości

Replika Polskiego silniczka SiM 2b - ambitny projekt


Paweł Prauss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Godzinę temu, jarek996 napisał:

lepiej miec wspolna FREZERKE...

wiesz ale rózne są preferencje.... jak widać Mariusz i Kamił gustuja w takich  CNC- ale automat to automat...

ja zdecydowanie preferuję? , z racji mojej konserwy, taką manualną   ze wszystkim osiami sprawnymi , oczywiście  nie mającą  luzów ani bicia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28.09.2018.

 

 Mariusz, wiem ze jestes swietnym fachowcem i zawodnikiem ale kurcze...

mamy 25.04.2021 i silnika nie ma. Czemu ten post sluzy? Promocji twojej firmy? OK nie jest to dla mnie problem a nawet ok jestem za. Ale tutaj robiszsilnik 3 lata?  80 lat temu robiono to szybciej bez komputerow i cnc

 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naród malkontentów. Najwięcej mają do powiedzenia, albo krytykują na oślep wszystko i wszystkich, osoby które nic same od zera nie zrobiły a wiedzą wszystko najlepiej. Krótko mówiąc: w d...pie byli, g...no widzieli. Żeby chociaż ktoś młotek od A do Z samodzielnie wykonał.

 

Także Mariuszu nie przejmuj się, masz wiernych kibiców i z przyjemnością warsztat Twój bym odwiedził. U Kamila już byłem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelarnia w Aninie otwarta jest dla każdego. Bo tego typu spotkania tylko rozwijają a na pewno inspirują do rozwijania swoich zainteresowań i realizacji marzeń nawet tych z dzieciństwa a w między czasie wykrystalizowanych do konkretnych działań. I często wizyta u kolegi w jego modelarni napędza do realnych działań.

 O niedoszłych teoretycznych mistrzach świata już kiedyś napisałem w poście z dnia 20181105. I jak widzę był i jest jak najbardziej to stwierdzenie aktualne... 

A frezarka robi swoją pracę dzięki czemu mogę spokojnie zająć się obcinaniem wypychaczy na stosowną długość w kokili do odlewania karteru Repliki Silnika SiM 2b

 

Tu pozwoliłem sobie wrzucić film z pełnej dostępnej dla mnie rozdzielczości czyli 4K 60 klatek na sekundę. Jak by były kłopoty z odtwarzaniem to na pewno wrócę do telewizyjnej rozdzielczości.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jak widać daleko do pierwszej sztuki karteru Repliki Silnika SiM 2b na gotowo ale po dzisiejszym dniu jest coraz bliżej.

 Brakuje:

1 otwory w konsolkach. Tutaj mam jakieś nie pełne w milimetrach wymiary. Muszę to ponownie sprawdzić.

2 M20x1

3 otwór pasowany pod cylinder na odpowiednią głębokość inną niż w oryginale. Chyba inną, też to do sprawdzenia.

4 frezowany ale raczej drążony kanał płuczący.

5 obróbka powierzchni aluminium jakim jest anodowanie czy jak kto woli eloksalacja w celu utwardzenia powierzchni. Próbkę okazała się dobrze zrobiona i tam będę zlecał anodowanie.

 

Gwint M8x0,75 powstał z rosyjskiego gwintownika. Stara dobra produkcja. Są pełne zwoje i jestem zadowolony z jakości tego gwintu. Oryginalny gwint na gaźniku o zewnętrznej średnicy gwintu 7,95 wkręca się bezluzowo. Oczywiście gwint na razie nie jest zrobiony do końca. Kończy się 0,6 mm przed otworem fi 16 pod cylinder. Ma to na celu zachowania ciągłości wióra przy roztaczaniu średnicy fi16 w tolerancji H7.

IMG_2058.thumb.JPG.e527e771a9e6105d454a66b59f068f23.JPG

na lewej konsolce widać dotykanie freza na powierzchni wykonanej w pierwszej operacji. Nie były większe niż drgania freza podczas zmiany kierunku pracy widoczne dokładnie na drugiej konsolce.

6.thumb.jpg.f17cb4ab562857b22b9aa52d2060b939.jpg

Szukając bazy w niesymetrycznej części detalu konsolka obrobiona na gotowo jest dobrą bazą do dalszej pracy.

IMG_2061.thumb.JPG.571ebdbe71fea099f55c144277478514.JPG

to natomiast minięcie wynika tylko z tego że narysowałem różne naddatki na obróbkę przy wykonywaniu otworu fi16 H7 i gwintu M20x1. Po prostu będzie splanowane na rysunkową wysokość na tokarce OUS-1 gdzie mam drugą gitarę od dawna "nastrojoną", nastawioną na skok 1 mm.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, f2cmariusz napisał:

i tu kolejny drobny problem. Mam dwa egzemplarze silników SiM 2b o zmierzonym rozstawie otworów w konsolkach:

roztaw.thumb.jpg.b587232a885ca0b9594fbd1ff24fac74.jpg

na dzień dzisiejszy mój rozstaw otworów o średnicy ~3,08 mm będzie 37x 14 w osi konsolek.

 

No co, jeden był robiony w piątek, a drugi w poniedziałek???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni mieli ewidentnie jedną kokilę a ja zrobiłem błąd w pomiarach i tyle.?

979767985_7rozstaw.thumb.jpg.b5f9a3e586ffae745fe431a8f632f484.jpg

 

1262467482_8rozstaw.thumb.jpg.80a0c6f325e7e53e67d6ecfbb479fc70.jpg

Tak że jeszcze raz dziękuję Jacku za mobilizację do sprawdzenia o co chodzi.

Aktualny rozstaw według projektu z przed trzech lat to 40 x 12 mm otworów fi 3,08 mm.  Podobnie jak i konstruktor silnika SiM 2b (Michał Oldachowski) zmienię od razu na rozstaw 40 x 14 mm. Bo można i jest miejsce a przy trochę grubszych konsolkach przynajmniej na końcach plus płaski spód konsolki poprawi to stabilność mocowania silnika w modelu. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2021 o 14:36, d9Jacek napisał:

oczywiście  nie mającą  luzów ani bicia

 

Jacek , w naszym wieku to juz i luzy i bicie ?

 

 

Mariusz ; spojrz w lustro ( wiesz pewnie o JAKIE lustro mi chodzi ) i odpowiedz koledze powyzej ; DLACZEGO ten silnik tak dlugo

powstaje ? ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.