Skocz do zawartości

Naprawa odbiornika 2.4GHz - ucięte anteny


Marcin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko, że jeti raczej jest używane przy droższych modelach.

I gdybanie może wyjść kosztownie...    lepiej znaleźć potwierdzoną wiedzę -może zapytać jeti ?  

900MHz jest obecnie  i w tańszych nadajnikach -jak z odbiornikami nie mam pojęcia -nigdy nie miałem sterowania  jeti...    ale osobiście to  wolałbym być przesadnie  ostrożny niż model rozwalić....

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A wystarczy trochę pogooglać i nieco się dokształcić jakie właściwości mają dane częstotliwości

Żeby nie było niejasności poniżej antena przy odbiorniku Jeti 900 MHz więc nie wiem gdzie tu komplikacja...

 

DUPLEX-2-4EX-Satellite-receiver-Rsat-900-80001250_b_4.jpg.bc6724e12da8162b339fce0297c6fcdc.jpg

 

Z małego problemu robi się wyzwanie, lanie wody i dorabianie teorii. Nie ma co wyolbrzymiać zadania, odizoluj pozostałe anteny i zrób test w polu a jeśli będziesz przez to spał spokojniej to przelutuj anteny lub zleć to w pierwszym lepszym serwisie rtv, choć naprawdę nie jest to jakieś wielkie wyzwanie żeby zrobić samemu.

A, i żeby nie było - nie miałem zamiaru nikogo urazić i nie bronię nikomu robić co mu się podoba z jego zabawkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin skoro pisałeś że masz drugi taki sam odbiornik to zrzuć z niego koszulki i zobacz jakiej długości są promienniki. Jeśli chcesz zapraszam do siebie (Gliwce-Łabędy) w 10 min  za FREE zamontuje Ci nowe anteny z długością przewodu i  promiennika jak w drugim sprawnym odbiorniku.

Jak coś zapraszam na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeti się nie odezwało a ja miałem chwilę czasu więc poszedłem pomierzyć. 29.8mm wg mojej suwmiarki. Tak to wygląda po zdjęciu koszulek z drugiego R8. Dodatkowo z satelity, która ma dużo dłuższe anteny też zdjąłem końcówkę i miała również długość 29.8mm. No więc obciąłem ekran i izolację zewnętrzną na długości 31mm, a następnie dociąłem końcówki na długość 29.8mm. Po przyłożeniu do oryginalnych anten są równo.

Jeżeli, tak jak mówicie, a ja też tak sądzę, tylko nie chciałem się jeszcze od razu nastawiać, ekranowana część anteny jest tylko przewodem a liczy się to, co jest na końcu poza ekranem to powinienem teraz mieć odbiornik 8 kanałowy po prostu z krótszymi o 3cm antenami.

Będzie pogoda to wezmę go na lotnisko i zrobię normalny range test.

20200128_185828.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekranowana część tak nie całkiem jest "tylko przewodem" ekran tworzy "przeciwwagę -masę do anteny właściwej .

kilka cm od tego wąsa też pracuje.   jeśli część ekranowaną masz nadal zauważalnie dłuższą niż końcówkę powinno być dobrze.

Przed lataniem koniecznie sprawdź zasięg.

 

      i wyszła ciekawostka -wcale nie 31,25   ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że zacznę od testu zasięgu. Co do samej długości końcowki to też się trochę zdziwiłem, ale szukanie w sieci informacji sugeruje, że może tu chodzić o jakieś dokładniejsze strojenie anteny przez producenta. Co ciekawe inne anteny Jeti mają te same odległości, więc to raczej norma w tej firmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli na wyjściu/ wejściu anteny występuje indukcyjność (cewka) lub pojemność to jej wymagana długość się zmienia.

tu prawdopodobnie jest jakaś indukcyjność która powoduje skrócenie fizycznej długości anteny przy której to jest zestrojone.

Dlatego antena jednego producenta niekoniecznie dobrze pasuje z odbiornikami innego a samo wykonanie na wymiar teoretyczny czasem prowadzi do problemów.

dobrze, że mogłeś zmierzyć anteny podobnych odbiorników.

 

czy z powrotem będziesz zakładał te same żółte osłony ? czy się uszkodziły i termokurczka ?

Jeśli termokurczkka to na pewno nie czarna- czarna zakłóca (często zawiera w składzie sadzę, grafit albo inne paskudztwa) .

 

generalnie wszystkie tworzywa sztuczne w ciemnych kolorach często robione są z odpadów zmieniających właściwości i dodawane jest dużo barwników żeby uzyskać jednolity kolor. Jasne kolory to najczęściej nowe "czyste" tworzywo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zółtych osłon nie założę - co prawda ściągnęły się bez uszkodzeń, ale tak ciasno wchodzą, że założenie ich z powrotem nie wchodzi w grę.

 

Ja i tak w większości modeli te osłony mam zdjęte bo stosuję jako prowadzenie anteny kawałek przeźroczystego bowdena plastikowego który nie tylko chroni antenę przed uszkodzeniem ale mogę go przykleić w dowolne miejsce w modelu pod wybranym przez siebie kątem i mam wtedy pewność, że antena jest prosta.

W ostateczności kupię przeźroczystą termokurczkę.

Teraz termokurcz mam w sumie tylko w jednym racerze bo w ten sposób złapałem anteny do 'trytytek' no ale racer daleko nie lata więc to nie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary długości promiennika zrobione przez Marcina wykazały, że długość promiennika w odbiornikach Jeti nie zależy od całkowitej długości anteny. W odbiornikach Graupner sprawy się mają zupełnie inaczej. Graupner sprzedaje anteny o różnej długości i każda długość anteny ma inną długość promiennika. Różnice w długości promiennika są dość znaczne. W tej chwili jestem poza domem i nie podam konkretnych wymiarów ale z tego co pamiętam to różnice są rzędu kilku milimetrów. Jak będę w domu to zmierzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a są oryginalne  Graupnera -czy chińskie do Graupnera i czegokolwiek klient chce ? 

 

zrobione tak dokładnie jak tak jak uniwersalny rozmiar buta...   ?  może Chińczyk robił jak mu się trafiło.. ciął nożyczkami wesoły po winku ryżowym ?

 

Ja mam kilkanaście odbiorników hitec optima 6, 6lite, 7 ,9 i  anteny są równe

  -ściślej jest stary i nowy typ i te typy różnią się długością części czynnej  o mniej niż 0,5mm. A może są równe i to tylko się wydaje bo zakończenie tego hitec -owskiego paskudztwa boda jest różne w starych i nowych wersjach..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anteny oryginalne Graupnera. Pomierzyłem i przedstawiam wyniki: długość całkowita anteny 15cm - długość promiennika 31mm - odbiorniki GR16, GR12L, GR32, oraz kilka sztuk luzem. Długość anteny 30cm - promiennik 37mm - 2 sztuki. Długość anteny 45cm - promiennik 35mm. Widać, że długość promiennika nie jest proporcjonalna do długości anteny. Pomiary z dokładnością około 0,5mm.

Graupner ant..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdemu kto montuje nowe anteny w odbiorniku z gniazdem  radzę sprawdzić te kabelki omomierzem. To samo dotyczy kabelków do nadajnika z gniazdem SMA. Kabelek trzymał się tylko na koszulce termokurczliwej. Cyny między ekranem a gniazdem BRAK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test zasięgu przeszedł pomyślnie. Wziąłem oba R8 - sprawny i z nowymi antenami. Oba wykazały taki sam zasięg, około 4/9 przy 100m w lini prostej przy włączonej ograniczonej mocy nadajnika (range check) w sąsiedztwie bloków i garaży metalowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

W antenach tego typu ważna jest długość środkowej żyły oraz taka sama długość (lub więcej) przewodu z ekranem. Długości przewodu należy stosować jak najkrótsze. (mniejsze tłumienie) Założenie koszulki termokurczliwej powoduje przesunięcie częstotliwości w dół.

O ile? Zależy od koszulki i jej grubości oraz jak przylega do żyły środkowej. Zdjęcie koszulki z oryginalnej anteny na pewno spowoduje przestrojenie anteny w górę pasma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.