Skocz do zawartości

Saito FA-62b


PiotrasK

Rekomendowane odpowiedzi

Może mi ktoś jednoznacznie napisać jakie paliwo zastosować do docierania silnika saito FA-62b 4t ? 

Jedni twierdzą że olej syntetyczny drudzy, że rycyna jeszcze zastanawia mnie ile procent tego oleju czy nitro ma być czy też nie? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PiotrasK napisał:

Może mi ktoś jednoznacznie napisać jakie paliwo zastosować do docierania silnika saito FA-62b 4t ? 

Jedni twierdzą że olej syntetyczny drudzy, że rycyna jeszcze zastanawia mnie ile procent tego oleju czy nitro ma być czy też nie? ?

 

Sięgnij do instrukcji obsługi, tam znajdziesz jednoznaczną odpowiedź Piotrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W modelu Rambler 45 zamontowałem zamontowałem zakupiony w lutym tego roku silnik APC FS 70 AR (na zdjeciu). To jest mój pierwszy nowy żarowy czterosuw. Do docierania zakupiłem to paliwo  https://modelemax.pl/pl/paliwo-aero/15490-m-tech-paliwo-duraglo-5-5l.html

Silnik na stanowisku przepalił ok. 2,5 L. Oczywiście (zgodnie z radami jakie znalazłem tutaj) przy pierwszym uruchomieniu był troszkę przelany i zwracałem uwagę na temperaturę. Pod koniec docierania na stanowisku został wyregulowany i zamontowany w modelu.

W modelu jak na razie wykonał jeden pięciominutowy lot. Korekty wymaga ŚC modelu ale silnik chodzi jak przysłowiowy zegarek ?.

 

34bf66576bb57a57.jpg

 

Myślę Piotrze że z Saito możesz postąpić podobnie.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg instrukcji: ‘paliwo powinno zawierać 10-15% nitrometanu, rekomendowana zawartość oleju 20%,  nie należy używać paliwa z olejem rycynowym’.

 Z praktyki, w Saito FA82 od początku używam paliwa firmy Model Technics i jest OK, skład:

  • Metanol: 72%

  • Nitrometan: 10%

  • Olej Klotz: 18%

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jetfan napisał:

Wg instrukcji: ‘paliwo powinno zawierać 10-15% nitrometanu, rekomendowana zawartość oleju 20%,  nie należy używać paliwa z olejem rycynowym’.

 Z praktyki, w Saito FA82 od początku używam paliwa firmy Model Technics i jest OK, skład:

  • Metanol: 72%
  • Nitrometan: 10%
  • Olej Klotz: 18%


Żeby być dokładnym to to paliwo (bo jak sądzę po składzie będzie to Model Technics Formula Irvine) ma w składzie 18% oleju Klotz Super TechniPlate który zawiera w sobie syntetyk oraz 20% oleju rycynowego ;). Ale mimo wszystko, choć nie jestem żadnym znawcą ani nie mam wielkiego resursu w moich silnikach (tzn. u mnie, bo nie wiem jak wcześniej :P, a i nie mam jeszcze żadnego Saito - chyba będzie trzeba to zmienić :D)  mogę polecić to paliwko (bo sam używam, tyle że 20% Nitro) i sądząc po spalinach, pracy silnika jak i osiągów oraz temperatur jest bardzo fajne :). A te kilka procent oleju rycynowego moim zdaniem może czasami pomóc, bo z tego co wiem w pewnych skrajnych sytuacjach to ten olej ma przewagę nad syntetykiem i razem się dopełniają :).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jetfan napisał:

To nie Irvine, to F/I CONTEST, które nie zawiera rycyny.

F/I -> Formula Irvine jak sądzę :P, na co wskazuje też nazwa Contest która jest właśnie jedną z wersji tego paliwa zawierającą 10% Nitro, ja mam wersje Champion mającą 20% Nitro (i tym samym mniej metanolu).
Nie chcę się oczywiście sprzeczać, ale wydaję mi się, że tym razem się nie mylę :) i to paliwo zawiera te niecałe 4% oleju rycynowego w związku z tym że ma 18% Klotz Super Techniplate.

 

 


image.thumb.png.dd49278c152668d9fe034964c6c2e09f.png

Tutaj screen z cennika ze strony Model Technics - http://www.modeltechnics.com/pricelist.pdf
Mamy skrót F/I a przed nim GoGlo:

image.png.bc95e085370d6bed4513a50dc38c4c5b.png

A tutaj opisy i mamy Formula Irvine a przed nim GoGlo (reszta paliw również w takiej samej kolejności):
image.png.e5678683691df80977281ef8f570f43a.png
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek dziękuję, paliwo zamówione. 20% oleju plus 10% nitro myślę że krzywda mu się nie stanie

Wysłane z mojego moto g(7) power przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, wybrales "moje"  !!!

 Nie pozalujesz , spaliny wrecz PACHNA !

10% metanolu to taka uniwersalna "dawka" Silnik chodzi o niebo lepiej jak bez , a i mu specjalnie nie zaszkodzi .

Czesc modelarzy sobie NIE wyobraza latania bez rycyny , mnie to za przeproszeniem "zwisa" ; wole miec czysty pachnacy silnik , ktory pochodzi godzine krocej ( czyli 126 , zamiast 127 ) niz opalony wydech i zababrana polowe glowicy . Zreszta moze nawet w tym oleju jest jakas czastka rycyny ( szczerze to NIE sprawdzalem ) , ale taka ilosc na 100 % nie pobrudzi ...

Moje silniki lataja tak malo , ze i bez zadnego oleju dalyby rade ?

P.S. Do Meccamo ( wersja do czterosuwow ) tez nic nie mialem , ale spaliny smierdzialy niestety cieplymi , przypalonymi  rzygowinami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, jarek996 napisał:

10% metanolu to taka uniwersalna "dawka" Silnik chodzi o niebo lepiej jak bez , a i mu specjalnie nie zaszkodzi .

Czesc modelarzy sobie NIE wyobraza latania bez rycyny , mnie to za przeproszeniem "zwisa" ; wole miec czysty pachnacy silnik , ktory pochodzi godzine krocej ( czyli 126 , zamiast 127 ) niz opalony wydech i zababrana polowe glowicy . Zreszta moze nawet w tym oleju jest jakas czastka rycyny ( szczerze to NIE sprawdzalem ) , ale taka ilosc na 100 % nie pobrudzi ...

No metanol niespecjalnie szkodzi i faktycznie lepiej silnik chodzi jak jest go nawet 80% ??.


Nie neguję paliwka bez rycyny i być może wkrótce wypróbuję propozycję tutaj pokazane, ale tak jak napisałeś o zapachu, tak mi już ten Model Technics zaczął pachnieć i ciężko tak bez rycyny :D, a te 4% przynajmniej u mnie nie generuje syfu, zresztą przy Duraglo z 6% oleju rycynowego też było czysto, ale ja zawsze wszystko wycieram po używaniu dość dokładnie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, wybrales "moje"  !!!
 Nie pozalujesz , spaliny wrecz PACHNA !
10% metanolu to taka uniwersalna "dawka" Silnik chodzi o niebo lepiej jak bez , a i mu specjalnie nie zaszkodzi .
Czesc modelarzy sobie NIE wyobraza latania bez rycyny , mnie to za przeproszeniem "zwisa" ; wole miec czysty pachnacy silnik , ktory pochodzi godzine krocej ( czyli 126 , zamiast 127 ) niz opalony wydech i zababrana polowe glowicy . Zreszta moze nawet w tym oleju jest jakas czastka rycyny ( szczerze to NIE sprawdzalem ) , ale taka ilosc na 100 % nie pobrudzi ...
Moje silniki lataja tak malo , ze i bez zadnego oleju dalyby rade 
P.S. Do Meccamo ( wersja do czterosuwow ) tez nic nie mialem , ale spaliny smierdzialy niestety cieplymi , przypalonymi  rzygowinami 
Jarek jak to mówią polatamy, zobaczymy
ahaweto też dał link do tego paliwa tyle że w nastiku także trzeba było zamówić i tyle.


Wysłane z mojego moto g(7) power przy użyciu Tapatalka

No metanol niespecjalnie szkodzi i faktycznie lepiej silnik chodzi jak jest go nawet 80% .

Nie neguję paliwka bez rycyny i być może wkrótce wypróbuję propozycję tutaj pokazane, ale tak jak napisałeś o zapachu, tak mi już ten Model Technics zaczął pachnieć i ciężko tak bez rycyny , a te 4% przynajmniej u mnie nie generuje syfu, zresztą przy Duraglo z 6% oleju rycynowego też było czysto, ale ja zawsze wszystko wycieram po używaniu dość dokładnie .
Oj tam czepiasz się
Pewnie Jarek miał nitro na myśli

Wysłane z mojego moto g(7) power przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.