Skocz do zawartości

Jak z rdzeni syrodurowych zrobić skrzydła do szybowca na zbocze ?


jacekplacek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem sklep gdzie można kupić rdzenie ze styroduru: rdzeń skrzydła S 3021.

 

https://www.gammodel.pl/rdzen-skrzydla-s-3021-p-281.html

 

Cena jest przystępna  Tylko jak z takich rdzeni syrodurowych zrobić skrzydła do szybowca na zbocze ?

 

Mam już pewne doświadczenie w takim lataniu, gdyż ulotniłem tam, piankowe Vento i nawet piankową Betę, no ale to jednak nie to i chciałbym zrobić coś bardziej odpowiedniego, z kadłubem i usterzeniem sobie poradzę. Górkę mam mała, tak do rozpiętości modelu do 2m.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, patrząc na wymiary tych rdzeni to model miałby ok. 1500m rozpiętości.  To trochę mało na zbocze ale gdybyś chciał jednak robić płat na tych rdzeniach to możliwości masz dwie:

1. Okleić rdzenie balsą 1mm , wykończenie folią .

2.Okleić rdzenie cienką tkaniną szklaną , ewentualnie z kesonem węglowym ( tzw. technika vb) czyli przy zastosowaniu pompy próżniowej.Tak jak w modelach dlg

 

Jeśli chcesz zrobić model możliwie prosto to proponuję rozwiązanie nr.1 . Ja bym jednak pokusił sie o wycięcie samodzielnie rdzeni takich aby model miał około 2m .

Dałbym niezbyt dużą zbieżnosć aby model nie był podatny na zrywanie strug w zakrętach . Na tych fabrycznych rdzeniach 140mm na końcówce to mało. Model może gwałtownie przeciągać, jak go trochę za mocno pociągniesz wysokością w zakręcie . Pamiętaj ,że model większy zawsze będzie lepszy od małego. 1,5m a 2m to spora różnica (na korzyść tego większego). Jeśli tylko możesz i potrafisz to rób model możliwie duży.Nawet na małą górkę.

Proponuję nastepującą geometrię płata:

Cięciwa przy kadłubie około 190-200mm 

Cięciwa na końcówce skrzydła : 160-170mm

Rozpiętość modelu 2,2 -2m

Moim skromnym zdaniem taki model nie miałby jakiś szczególnie dobrych właściwości lotnych ale do latania treningowego na zboczu jak najbardziej będzie o.k. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z tym. z model powinien mieć 2m, ale nie znalazłem innych rdzeni, a sam ich wyciąć nie potrafię

 

co do oklejania tych rdzeni balsą czy ta druga techniką, to może było to już tu opisane krok po kroku tak żebym mógł się zapoznać, ż takimi szczegółami, jak grubość deseczek balsowych, jakim klejem przykleić te deseczki do tego rdzenia, jak i czym docisnąć te deseczki by przylegały do rdzenia po przyklejeniu, czy o jakie robicie dźwigary i z czego, czy robicie listwę natarcia i listwę spływu ? To, że na końcu całość oklejamy folią to już zrozumiałem, a jakiej grubości ta folia ?

 

co do tej drugiej metody, to nawet nie wiem jakie pytania tu zadać, czy o grubość tej tkaniny,  a jaką żywicę użyć i czym i jak docisnąć by to wszystko przylegało, no i czy te dźwigary i z czego zrobić, a ta listwa natarcia czy spływu to robić je czy nie robić a jak robić to z czego i jak ?

 

Potrafię zrobić takie skrzydła z żeberek balsowych, ale na zbocze podobno lepsze są skrzydła z tych rdzeni, no to skoro da się kupić te rdzenie to chciałbym je wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim, jeżeli przy wycinaniu nie została uwzględniona grubość okleiny, to nie można takiego rdzenia oklejać balsą, choćby 1mm grubości. Dodanie takiej grubości popsuje całkowicie profil skrzydła. Po drugie do rdzeni oklejanych drewnem, czy balsą, czy fornirem lepszy jest styropian. Szkoda wtedy masy na styrodur.

Rdzenie styrodurowe przeważnie okleja się kompozytem. To jednak wymaga odrobiny wprawy w technice laminowania, warsztatu z pompą próżniową itp.

 

Z doświadczenia mogę jeszcze podpowiedzieć, że skrzydło styro-fornir/balsa jest zdeydowanie trwalsze użytkowo (szczególnie używane na zboczu) , niż styrodur-kompozyt.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rdzenie są do kupienia takie jakie są, nic innego nie mam więc muszę je wykorzystać,  do tej pory latałem na tej górce piankowymi Vento i Betą,

z tego co się dowiedziałem to profil tych rdzeni jest bardzo cienki, więc nawet oklejony balsa z popsutym profilem będzie najpewniej dobrym rozwiązaniem na zbocze , na pewno lepszym niż w/w pianki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele miejsc, które oferują usługi wycinania rdzeni wdł. specyfikacji zamówienia. W tym wątku ujawniła się  nawet osoba, która zrobi to dla Ciebie nieodpłatnie!!! Uważam, że zdecydowanie lepiej zamówić dokładnie to, czego potrzebujesz, a nie coś, co "mniej więcej" przypasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, jacekplacek napisał:

rdzenie są do kupienia takie jakie są, nic innego nie mam więc muszę je wykorzystać,  do tej pory latałem na tej górce piankowymi Vento i Betą,

z tego co się dowiedziałem to profil tych rdzeni jest bardzo cienki, więc nawet oklejony balsa z popsutym profilem będzie najpewniej dobrym rozwiązaniem na zbocze , na pewno lepszym niż w/w pianki

 

Kolega Czaro juz pisal o tym powyzej. Taki "zmodyfikowany" profil bedzie do kitu na zbocze, za gruby, za duzy opor.

 

 

6 minut temu, Czaro napisał:

Jest wiele miejsc, które oferują usługi wycinania rdzeni wdł. specyfikacji zamówienia. W tym wątku ujawniła się  nawet osoba, która zrobi to dla Ciebie nieodpłatnie!!! Uważam, że zdecydowanie lepiej zamówić dokładnie to, czego potrzebujesz, a nie coś, co "mniej więcej" przypasuje.

 Oczywiscie.

 

 

Pozwol, ze i ja wtrace swoje 3 grosze.  Koledzy maja racje, 2-2.2m na zbocze jest lepsze niz 1.5m; duza roznica.  Z poprzednich postow wynika, ze masz tylko “srednie” ? doswiadczenie w lataniu I budowaniu.

1.       Proponuje zrobic skrzydlo 2-2.2m; kolega e-mir juz proponuje Ci pomoc w wycieciu rdzeni.

2.       Jak na poczatek S3012 lub S3016 sa zupelnie OK. 

3.       Jak na pierwsze skrzydla uzylbym fornir przyklejony na zwykly bialy klej typu Wikol.  Jednak na ostatnie ~20mm krawedzi splywu zastosuj zywice (1 godzina) zmieszna z mikrobalonami.  Usztywnia to znacznie krawedz splywu.

4.       W modelu >1.5m warto pomyslec o dzwigarze.  W tego typu modelu skrzydla nie tyle urywaja sie podczas duzych g ale wybacza sie gorna powierzchnia pokrycia od sciskania I zapada sie bo styropian nie jest wystarczajaco sztywny.  Wystarczy dac “dzwigar” z paska sklejki ~1.5mm aby podeprzec gorne pokrycie.  Ale takze aby gorne pokrycie moglo “dogadac” sie z dolnym.  Dzwigar do 40% rozpietosci powinien byc wystarczajacy w tego typie modelu.

5.       Musisz tez wyciac kanal na kable do serv.

6.       Aby przykleic pokrycie wystarczy nalozyc na skrzydlo, ulozne oczywiscie w gornych i dolnych odpadach(??), troche ciezarow np ksiazki, cegly etc.  Pomiedzy skrzydlo z fornirem i odpady(??)  ukladsz papier do drukowania albo bibule aby zabrala wilgoc od Wikol’u.  Trzeba zmieniac te papiery raz dziennie a skrzydlo bedzie schlo tydzien.

7.       Mam nadzieje, ze masz odpowiedni kadlub do 2m skrzydla         

 

IMHO jak na poczatek to bedzie wystarczajaca ilosc nauki.  Zrobilem w ten moje pierwsze skrzydlo na zbocze ~25lat temu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lotki wytniesz po olkejeniu balsą skrzydeł. Zawiasy albo z taśmy samoprzylepnej albo co proponuję wkleić pod balsę pasek tzw. Delaminarzu ( do kupienia w sklepach modelarskich) wtedy po wycięciu lotki od razu masz zawias. Jakby co pytaj to wyjaśnię jak to zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jacekplacek napisał:

S3012 lub S3016 sa zupelnie OK. 

 

Nie potrafię znaleźć profilu S3012, chyba że to czeski błąd i ma być klasyczny S3021. Natomiast S3016 jest w bazach danych profili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, e-mir napisał:

 

Nie potrafię znaleźć profilu S3012, chyba że to czeski błąd i ma być klasyczny S3021. Natomiast S3016 jest w bazach danych profili.

 

Tak oczywiscie to mial byc S3021.  Wg dmuchan w tunelu S3016 jest troche szybszy, lepszy na zbocze od S3021 i sam go uzywalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cztery pytania:

 

1. czy  te 1mm deseczki balsowe o szerokości 10 cm,  na pokrycie górne i dolne, należy wstępnie skleić i wyciąć kształt zgodny ze skrzydłami ? bo jak mam to pokrycie przyklejać z wykorzystaniem pozostałości styroduru po wycięciu profili i to pod dużym dociskiem , to chyba inaczej się nie da,

 

2. jakie duże po wykonaniu skrzydeł wyciąć te lotki,  ile % cięciwy i rozpiętości ?

 

3.  jakim klejem przykleić to balsowe pokrycie do rdzeni ze styropianu i czy trzeba tę balsę wpierw zaimpregnować,  np. lakierem bezbarwnym ?

 

4. no właśnie jak ?

W dniu 15.07.2020 o 05:54, Ares napisał:

Lotki wytniesz po olkejeniu balsą skrzydeł. Zawiasy albo z taśmy samoprzylepnej albo co proponuję wkleić pod balsę pasek tzw. Delaminarzu ( do kupienia w sklepach modelarskich) wtedy po wycięciu lotki od razu masz zawias. Jakby co pytaj to wyjaśnię jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1 - tak. Sklejasz przy użyciu taśmy klejącej - rozchylasz, nakładasz klej - wg preferencji: wikol, żywica. I składasz. Dociskasz na płaskim i czekasz aż klej zwiąże. Ja taśmę odrywam dopiero po zakończeniu procesu oklejania - wzmacnia klejenie podczas układania i formowania arkusza na krzywiźnie profilu. Kształt docinam z 1 - 2 cm zapasem - do odcięcia. Zapas często zależy od tego jaką konstrukcję wzmocnień dajesz w środku.

 

Kiedyś robiłem skrzydła prawie 2m (1.8m - połówka 0.9m) i tam do oklejania "skleiłem' taśmą górne i dolne poszycie na całej długości krawędzi spływu. Oczywiście arkusz był docięty do obrysu na gotowo na spływie. Po rozformowaniu miałem idealnie prostą krawędź spływu. A taśma trzymająca górną i dolną powierzchnię idealnie docisnęła poszycie do rdzenia.

 

skrzydlo_01.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, jacekplacek napisał:

mam już rdzenie do skrzydeł i buduję ten szybowiec na zbocze o rozpiętości 2m, stąd pytanie: czy ktoś ma może plany, czegoś podobnego, albo wie gdzie takowe znaleźć  ?

To podaj cięciwę skrzydła,najlepiej prześlij zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.