Skocz do zawartości

Fotografowanie nocnego nieba


Patryk Sokol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Wiesiek1952 napisał:

Tak ogólnie to Newton na Dobsonie raczej do zdjęć się słabo nadaje. Można księżyc, może planety ale żadnego DSO już się nie da. Żeby zdjęcia z Newtona były dobre to trzeba doinwestować wcale niemało w korektor komy i wypłaszaczacz pola a to może być droższe od samego teleskopu. Do DSO to montaż jest kluczowym elementem całego zestawu i tu znowu cena jest najczęściej adekwatna do jakości. HEQ-5 albo najnowsze EQ6 czyli montaże z silnikami na obu osiach. Nie śmiem radzić ale, jeśli zaczynasz, to kup coś o szerszym kącie. Trafienie ogniskową rzędu 2 metry w takie M101 bez całej otoczki typu platesolving z montażem GoTo może być mocno pracochłonne i trzeba sporo umieć.

Myślę, że kolega to o visual pyta. 

Bo do astrofoto ten Newton sie madaje jak seubokret do wbijania gwoździ. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie Newton chodzi za mną od wielu lat ale zawsze były inne potrzeby. Kiedys z 10 lat temu była to Synta 8 na dobsonie. Jednak ceny są jakieś dziwne obecnie. Za 8 calowe lustro używkę chcą 1500zl średnio. Niedawno można było kupić za 800. Nowy to od 1700 do 2000 w zależności od sklepu. Chętnie bym kupił używkę w rozsądnych pieniądzach, może coś 10" ale w rozsądnych bo widziałem nawet ceny wyższe niż niedawno w sklepie. 8 to takie minimum ale wolałbym coś więcej. Tylko gdzie szukać?

Kolega proponuje coś szerokokątnego. Może jakaś lornetka 90, refraktor? Tylko czy nie lepiej od razu dołożyć do Newtona.

Wysłane z mojego Redmi Go przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ret1911 napisał:

Nie niee nie... astrofoto to nie na moja kieszen. Ja chce tylko obserwowac w wolnym czasie. Mysle ze 12 calowe lustro spelni moje oczekiwania docelowo bo wieksze to juz duza kasa i ciezar. Moze masz racje co do waskiego pola widzenia no ale od czego jest lunetka celownicza? To jezeli nie system Newtona to co mozesz polecic na poczatek? Moze jakies konkretne przyklady z dobrym stosunkiem cena/jakosc. Jestem otwarty na sugestie.

Zdecydowanie Newton na początek. 

Świetny w DSach, dobry na planetach. 

 

No i 12" to max 'normalny' Newton, powyżej to dziwadła na kratownicach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyslalem, ze w miejscu gdzie mieszkam jest za duza poswiata od miasta. Niebo ponadto jest czesciej zakryte chmurami niz ciemne. Ciemne niebo to ja widzialem daleko od domu jaies 40km od Kielc. W zyciu u mnie w Lublinie takiego ciemnego nieba nie bylo nigdy. Wychodzi na to, ze mam slabe warunki obserwacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.06.2021 o 13:43, ret1911 napisał:

Tak sobie pomyslalem, ze w miejscu gdzie mieszkam jest za duza poswiata od miasta. Niebo ponadto jest czesciej zakryte chmurami niz ciemne. Ciemne niebo to ja widzialem daleko od domu jaies 40km od Kielc. W zyciu u mnie w Lublinie takiego ciemnego nieba nie bylo nigdy. Wychodzi na to, ze mam slabe warunki obserwacyjne.

 

Eee, zrzędzisz.

 

Większość moich zdjęć powstała w Pruszkowie, albo w Warszawie.

Dodatkowo często uprawiam astronomię wizualną z balkonu.

Czy miasto przeszkadza? No przeszkadza, ale rzeczy widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale jak sam pisałeś w tym temacie wcześniej porzuciłeś swojego GSO 10 i kupiłeś coś na montażu z napędem aby śledzić dsy i focic bo sam dobson się do tego nie nadawał.


Wysłane z mojego Redmi Go przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, ret1911 napisał:

No tak ale jak sam pisałeś w tym temacie wcześniej porzuciłeś swojego GSO 10 i kupiłeś coś na montażu z napędem aby śledzić dsy i focic bo sam dobson się do tego nie nadawał.

 

E nie, ze swoim GSO 10" spędzam wciąż wiele upojnych nocy, to że mam inne, nie znaczy że tego porzuciłem :D

GSO 10" nie jest po prostu dobrym teleskopem do astrofotografii (znaczy... można go użyć, ale wymaga byczego montażu, korekty komy i paru innych rzeczy, wcześniej opisywałem adaptowanie jednego Newtona do astrofotografii).

 

GSO 10" służym i po prostu do gapienia się własnoocznie, a wszystkie inne do fotografowania :)

Ale... Newtona na Dobsonie dosyć regularnie używam do fotografii Księżyca i planet. Do tego nadaje się bardzo dobrze, przy odrobinie wprawy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
W dniu 31.07.2021 o 14:14, pawel4090 napisał:

To ja tak skromnie, moim teleskopem, to tylko w sumie tyle i aż tyle :)

 

Zapomniałem dodać, że teleskop-sky-watcher-909az3,  okular gso 15mm wide view, zdjęcia wykonuje smartfonem

 

Zawsze podziwiam jak ktoś jest w stanie wykonać zdjęcia tą technika :D

Mnie za szybko nerwy biorą, jak nic nie łapie ostrości, obiekt ucieka z pola widzenia, a jak już się klepnie ten ekran to księżyc zawsze się przesunie :D

 

A tymczasem ja wróciłem z urlopu, gdzie testowałem nową kamerę monochromatyczną i zestaw filtrów:

https://astropolis.pl/uploads/monthly_2021_08/Telep.jpg.103a11808e47ee832eca096aff248cc4.jpg

 

I efekty z sudeckiego nieba prezentują się tak:
1601585243_FIlamentaryNebula-LRGB3.thumb.jpg.51684240abde0a2316ed85dfe384ee67.jpg

 

653666538_Iriszdetalami.thumb.jpg.237dc43f6bf871ab97ac60cf02f3e214.jpg

 

 

A to już z mojego pruszkowskiego balkonu po powrocie:
620148620_TriangulumGalaxyLRGB.thumb.jpg.5dc18d57efb667d28974d5d51cfff417.jpg

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...
4 godziny temu, Irek M napisał:

Wczoraj/dziś sfotografowałem taki widoczek gdzieś ok 2:30 rano/w nocy 🙂 Zwykła cyfrówka przybliżenie x60. Fotka z ręki bez statywu więc chyba jak na takie warunki wyszło ekstra.

IMG_1204.JPG

 

Powinieneś złapać 4 księżyce Jowisza, a tu są 5 :D

 

Ale rozwiązałem zagadkę:

image.png.83cb65e760adcfd1eb2ca7738aae8cf1.png

 

To jest symulacja ze Stellarium na 20.08.2023, godzina 02:30.

 

I widać, że między Księżyce, przypałętała się gwiazdka sigma Aries, czyli jedna z jaśniejszych gwiazdek w gwiazdozbiorze Barana.

 

Ale - jeśli już atakujesz Jowisza, to masz obok dwa ciekawe cele:
image.png.e0b0c569ed7865d46464a9d4240aeb51.png

Na czerwono masz Urana.

Raczej będziesz w stanie go złapać swoją cyfrówką (jest jaśniejszy od Księżyców Jowisza).

Imponujące nie będzie, ale będziesz mógł stwierdzić "I've found Uranus tonight", a to daje satysfakcje :)

 

A jeszcze trochę obok (na niebiesko) masz Plejady. One mogą wyjść całkiem sympatycznie, to dosyć jasny i duży obiekt.

 

A na zachętę:
721177803_Amerykapolnocna.thumb.jpg.05c36b3dd6b307913e75413359739271.jpg

Mi ostatnio coś takiego wyszło :)

Czyli mgławica Ameryka Północna (NGC 7000), materiał zbierany z mojego balkonu w Pruszkowie
 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety cyfrówka to cyfrówka , a teleskop stoi wyżej 🙂 Z Canon mam taki problem, że niestety przy większym powiększeniu już nie radzi sobie z ostrością tak oddalonych obiektów w nocy. Saturn wychodził przy ok 30 krotnym potem już nie ostre do bólu. Ale 30 krotne powiększenie to malutki obiekt by radował 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.