Skocz do zawartości

Fotografowanie nocnego nieba


Patryk Sokol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

No dobra sprzęt stanął na czymś takim:
IMG_20201205_143727.thumb.jpg.d46b58e75c811459b4975dcc9856157a.jpg

 

Czyli - Dorzuciłem grzanie (to ta niebieska opaska) na złączkę aparatu z teleskopem.

Grzanie wykonałem z czegoś takiego:
https://allegro.pl/oferta/podgrzewane-uniwersalne-manetki-motocyklowe-12v-8862984249?snapshot=MjAyMC0xMS0yNlQyMjoxMTo0MC40NjdaO2J1eWVyOzFlZDY3OWVhODE4ZGQzNzI5ZTBmMzBjY2YyM2Q1MTFlMTNiMTUxY2NkMWUwMzY0YzNlMTUxMzBlNmE0YmI5YzA%3D

 

To się po prostu zasila z 12V i się grzeje.

Problem polega na tym, że osiąga olbrzymie temperatury i bierze olbrzymie ilości prądu.

Stąd zawsze biorę dwie spiralki grzejne i spinam je razem szeregowo. To bierze jakoś 4x mniej prądu niż dwa pady spięte równolegle i produkuje tlye samo razy mniej ciepła.

Pierwsze próby wyszły pozytywnie.

Dalsze próby (w samochodzie, nie w pokoju) już pokazały, że wciąż pojawia się woda na matrycy.

Dorzuciłem, więc kolejne dwa pady, i zaizolowałem z zewnątrz warstwą EPP (które jest wygodniejsze od innyc pianek, bo nie pęka, tylko swobodnie pozwala się zwijać), a na koniec umocowałem do opaski rzepowej używanej do mocowania pakietów w quadach.

W efekcie mogę teraz przełożyć to grzanie na dowolne przyłącze do teleskopu.

 

Po pierwszych testach zrobiłem brutalny test. Tzn. Włączyłem chłodzenie, pozwoliłem matrycy się zamrozić (-20st C, bo testowałem przy zerze w samochodzie) i dopiero wtedy włączyłem grzanie.

Szron z matrycy zniknął, a matryca się zrobiła suchutka.

 

Kwalifikuje to już sprzęt do testów polowych.

Trzymajcie kciuki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

Jeszcze wywal pryzmat i lustro i zaślepka na wizjer - koniecznie bo “backlight” szkodzi. No i wtedy będzie to samo co w moim ATIKu  %-)

 

Właśnie nie da się wywalić lustro, bo aparat będzie się burzył i nie uruchomi

To co zrobiłem, to przykleiłem lustro w pozycji podniesionej i już nie klika.

A to już nam robi zaślepkę na wizjer.

Poza tym - dorzuć folię na aparat (planuję owijać folią aparat, z pochłaniaczami wilgocią w środku) myślę, że temat załatwiony :D

 

A i przypomnij jaką masz kamerę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trzy. 

 

ATIK 390 EX mono (ccd)

ZWO ASI 1600 MM Pro - mono (cmos)

i to co Ty do guidingu (zmałpowałeś ? ? ? )

 

aha cztery - mam Bessera (gówno straszne) drivery z kosmosu nic nie działa jak powinno (ale to wiesz)

 

aparaty foto mam niemodyfikowane.

 

lustro, nawet podniesione, nie odcina wizjera. Zaslep nawet taśma, byleczym. 

 

Edit: lustro nie pokrywa 100% obrazu 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Wiesiek1952 napisał:

Mam trzy. 

 

ATIK 390 EX mono (ccd)

ZWO ASI 1600 MM Pro - mono (cmos)

i to co Ty do guidingu (zmałpowałeś ? ? ? )

 

aha cztery - mam Bessera (gówno straszne) drivery z kosmosu nic nie działa jak powinno (ale to wiesz)

 

aparaty foto mam niemodyfikowane.

 

lustro, nawet podniesione, nie odcina wizjera. Zaslep nawet taśma, byleczym. 

 

A zaślepię, co mi szkodzi w sumie :D

 

Kurczę te Twoje kamery mają małą przekątną matrycę.

Nie powiem, przez Evostara trochę się wkręciłem w szersze plany :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja atakuje Andzie przy pierwszej okazji :)

Mój plan wygląda tak w odniesieniu do niej:
1169462884_Andziekadr.thumb.jpg.f23a8bbff3a09baa46f977059d3c6f42.jpg

 

Więc moje pole jest wręcz skrojone na tę galaktykę :)

A dodatkowo jest w końcu porządnie skorygowane, więc mogę je wykorzystać od brzegu do brzegu :)

 

Ale tak - mi chmury też nie współpracują :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wyobraźcie sobie, że trafiła mi się dziura w chmurach.

Zapolowałem, więc na Andromedę i...

 

Andromeda_res.thumb.jpg.bba206ea6336ffcd049e6af44549061d.jpg

 

 

 

 

I mam coś takiego.

Zadowolony jestem średnio.

Tzn. widać potencjał, ale księżyc prawie w pełni tak popsuł stosunek sygnału do szumu (księżyc zajaśnia tło, powodując, ze kontrast spada), że po odjęciu tła to wiele z tej galaktyki zostało.

Rozciągąłem więc zakres dynamiczny, rozciągałem i jak uznałem, że dalej nie ciągne, bo jeszcze ramiona spiralne poobrywam, to wyszedł mi taki obraz.

 

Ale nic straconego, jeszcze dorobię ze dwie-trzy godziny materiały i będzie piękna Andromeda, póki co jest tylko taka naciągnięta :)

 

A tak w ramach ciekawostki - ta galaktyka znajduje się 2,5*10^6 lat świetlnych od nas.

Jeśli ktoś w tej chwili w Andromedzie ma odpowiedni teleskop i spojrzy sobie na Ziemię, to zobaczy biegające po jej powierzchni mamuty, czy inne piżmowoły.

Ja wiem, że oczywistość, ale jakoś tak mnie to zawsze skłania do zadumy.

  • Lubię to 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka rewelacyjna. Jak na taki sprzęt to możesz być bardzo zadowolony. Myślę że wyciskasz naprawdę maksimum z tego zestawu. Ja przynajmniej jestem pod wrażeniem.

Naprawdę gratuluje fotki.

 

Mam zamapowanego serwera NASA z publicznymi zdjęciami i ta Twoja fotka nie odstaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, samolocik napisał:

Trochę późno ale znalazłem przewód grzejny. Może się przyda...  https://allegro.pl/oferta/kabel-grzejny-przewod-grzewczy-10w-12v-1m-10051996822

 

Zamówiłem, mam pomysł co z tym zrobić, ale pokażę jak zrobię :)

 

2 godziny temu, Konrad_P napisał:

Fotka rewelacyjna. Jak na taki sprzęt to możesz być bardzo zadowolony. Myślę że wyciskasz naprawdę maksimum z tego zestawu. Ja przynajmniej jestem pod wrażeniem.

Naprawdę gratuluje fotki.

Ogólnie - jakby nie było ksieżyca na niebie to wyglądało, by to o klasę lepiej.

Ale mamy pogodę jaką mamy, więc wezmę co jest :)

A czy sprzęt wykorzystuje na maxa? Raczej nie, noobem w tym biznesie jestem :D

2 godziny temu, Konrad_P napisał:

Mam zamapowanego serwera NASA z publicznymi zdjęciami i ta Twoja fotka nie odstaje.

Myslisz tak, bo oglądasz w małej rozdzielczości.

Hubble'a ciężko jednak przebić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

A tak w ramach ciekawostki - ta galaktyka znajduje się 2,5*10^6 lat świetlnych od nas.

Łatwiej i czytelniej przede wszystkim napisać ,że Andromeda znajduje się 2,5 mln lat świetlnych od Ziemi .Bez skomplikowanych wzorów z potęgami.

A zdjęcie super.Gratuluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej ci z tamtej planety nie oglądali by mamutów czy innych bawołów, a jakieś powstające protojajorodne czy pressaki. A "nasi", to nawet nie byli jeszcze w planie... I odwracając sytuację. To, co Patryk teraz tak faktycznie pięknie uwiecznił, to może obraz tego, co dzisiaj jest jedynie mgiełka po tej galaktyce.

Wysłane z mojego moto e5 plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MareX napisał:

To raczej ci z tamtej planety nie oglądali by mamutów czy innych bawołów, a jakieś powstające protojajorodne czy pressaki.

A nawet nie, sprawdziłem.w To był początek plejstocenu, więc jak najbardziej ssaki już biegał. Smilodon już na pewno był wtedy obecny (taki duży kotek), trąbowce też już chyżo hasały po stepach.
 

9 godzin temu, MareX napisał:

A "nasi", to nawet nie byli jeszcze w planie...

A tutaj mam ciekawostkę.

W tym okresie już były hominidy i to całkiem zaawansowane. Na pewno były już australopitk, więc już w użyciu były kamienne narzędzia.

9 godzin temu, MareX napisał:

I odwracając sytuację. To, co Patryk teraz tak faktycznie pięknie uwiecznił

Nie jestem pewien, czy warto mówić o uwiecznieniu :)

Ile to zdjęcie przetrwa? Niechby i przetrwało milion lat, z perspektywy skal czasowych istotnych dla galaktyki, to i milion lat jest niczym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, piotr28 napisał:

Łatwiej i czytelniej przede wszystkim napisać ,że Andromeda znajduje się 2,5 mln lat świetlnych od Ziemi .Bez skomplikowanych wzorów z potęgami.

 

Skomplikowanie jest rzeczą względną :)

Na co dzień w pracy posługuję się wykładnikami potęgowymi i są dla mnie drugą naturą, nawet nie pomyślałem, ze dla kogoś to może być niewygodne :D

16 godzin temu, piotr28 napisał:

A zdjęcie super.Gratuluję.

A dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk, kolejny cykl Twoich artykułów, który czytam. Mam jakiś teleskop, aż nabrałem ochoty by go do końca zmontować i popróbować. Ach tyle ciekawych rzeczy jest na świecie, żeby tak człowiek miał ze dwa razy więcej wolnego czasu i energii :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.