Jump to content

PZL 11 c mały modelarz


johnyP51
 Share

Recommended Posts

Też lubię krycie z nadrukiem -odpada malowanie a efekt można uzyskać niemal "fabryczny" .....ale kilka rzeczy bym tu przerobił  lub brał pod uwagę przy przyszłych tego typu projektach ( widziałem gdzie indziej że  prace nad jedenastką masz posunięte bardziej niż w tej  relacji )

 

Same wydruki warto wpierw jeszcze na plikach MM przepuścić przez filtr typu posteryzacja -usuniesz lub przynajmniej zmniejszysz efekt pikselozy jaka jest na podstawowych barwach w takich skanach .

Można było tez bardziej wyjaskrawić czerwień (a i pewnie inne elementy) by po wydruku były bardziej nasycone .

 

Elementy ruchome jak lotki , stery -można było "odciąć" jeszcze na plikach MM -można wtedy dorobić jeszcze na stronach wycinanki "natarcie sterów" i inne nie uwzględnione powierzchnie w wycinance , przy okazji można wtedy nadać im barwę reszty modelu -to by ułatwiło  ich budowę i w zachowaniu pełnego krycia drukowanego .Wszelkie domalowania później- mogą mocno odstawać wizualnie od reszty

 

Łączenie segmentów poszycia (zwłaszcza kadłuba) -tu brak mi zakładek które by poprawiły siłę sklejenia segmentów (skoro kryjemy papierem warto wykorzystać to nie tylko dla samej drukowanej powierzchni )

Wystarczyło na przodzie jednego segmentu zostawić biały mały pasek białego a w segmencie poprzedzającym tak sam pasek ale  depronu wybrać/wyciąć  by można było wsunąć jeden w drugi (na głębokość paska/zakładki)

Inną metodą było by wycięcie wręg z grubszego depronu  lub xpsu  - wręga była by wtedy dodatkowym łącznikiem segmentów a nie tylko elementem nadającym przekrój .

 

Modeli w takiej technologii powstaje mało (sam mam na sumieniu kilka takich  nie skończonych) więc trzymam kciuki za zakończenie budowy i  oblot .

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sławku, wszystkie Twpje rady wezmę pod uwagę przy następnym, napewno z tym naddatkiem przy segmentach, ten jest swoistym „prototypem” do szukania „ideału” przy tym większym, ten większy będzie miał rozpiętość koło 1700mm dlatego padła decyzja na mniejszego brata ;)

A efektu pikselozy nie ma, na żywo wyglada znacznie lepiej niż na zdjęciach :)

Link to comment
Share on other sites

To dobrze że niema efektu pikselozy -zazwyczaj w takich "E-wycinankach" nie wygląda to dobrze zwłaszcza po powiększeniu . Korzystając z gotowych wycinanek dobrze jest poszukać wersji wektorowej -powiększenia wtedy można robić bez ograniczeń ,bez straty jakości, ale niema zbyt dużego ich wyboru w internecie .

 

Szkoda że "dużego" już wydrukowałeś -mogłeś  troszkę podrasować tekstury, linie,nity...  i kolorystykę -by uniknąć efektu takiej "starej" wycinaki ,ale to tylko ja może tylko tak postrzegam te zdjęcia , potencjał jest w tej technice duży ale  ponad 70% efektu to dobrej jakości pliki do druku .

 

 

Czym przyklejasz papier -ja preferuje tradycyjne oklejanie na na mokro plus Wikol lub Ezekote -wymaga to jedynie druku wodoodpornego jak laserówki  itp

 

PS pamiętaj że wszystkie wręgi, żeberka ,dźwigary...wymagają zmniejszenia na krawędziach o grubość użytej pianki na poszycie ,ale chyba już to zauważyłeś sam :)

 

Link to comment
Share on other sites

Przyklejone na vikol, kurczę, szczerze to bardzo podoba mi się ten druk, nie jest idealny ale wydaje mi się ze powinien taki być, fachowiec to drukował i wiedział co robi, spróbuje jutro zrobić lepsze zdjęcia to zobaczysz jak wyglada, uważam ze jest kozak 

Link to comment
Share on other sites

Konwersja z modelu papierowego na RC funkcjonuje już jakiś czas ,ale fakt -nie jest bardzo popularna .

Można spotkać takie modele na rożnych rozwiązaniach - istnieją papierowe (lub jako druk na samoprzylepnej folii -do wyboru)  skórki na istniejące plany   depronowe   jak np tu  https://www.flitetest.com/articles/skins-make-your-planes-look-ridiculously-good

Powstało troszkę modeli na podstawie wycinanek prostych aczkolwiek przyjaznych depronowi (mały podział kadłuba na elementy ) np :  https://www.fiddlersgreen.net/shop/category/name/Aircraft.html 

Zdaje się że z tej strony powyżej powstało relacjonowane u nas jakiś czas temu  "Zero"

zero-grn.thumb.jpg.88c8fe79e19a8d3851db11976dd20e8d.jpg

Podobny sposób rozwijania kadłuba można spotkać w lepszych od powyższych Czeskich wycinankach Betexy   co kapitalnie by mogło posłużyć za skin/plan do modelu RC . Wiele jest (lub było) podobnych darmowych modeli na necie jak od takich twórców : TROTSKIY STUDIO-rewelacyjnie wydetalowane  w malowaniu proste geometrycznie modele ,na dodatek stworzone w technice wektorowej co pozwala na powiększanie wycinanki bez ograniczeń i  bez utraty jakości -niestety strona nie istnieje ale modele można gdzie nie gdzie wykopać     , podobny ale w w technice rastrowej  PRUDENZIATI .....

 

Ale najwięcej powstaje chyba modeli korzystających z wycinanek tylko jako plan do wycinania elementów z depronu bez korzystania ze skórki (druku)  .

 

Bardzo dużo jest skórek do modeli RC sylwetkowych -jest to najprostsza metoda by uatrakcyjnić (i wzmocnić) tak proste modele ,np:

profile-jpg_1414176080.jpg

 

By odnieść sukces przy takiej technice dużo zależy (o czym pisałem wcześniej) od:  jakość rysunku , rozdzielczość e-wycinanki pozwalająca na powiększenia ,Możliwie nie duże skomplikowanie podziału części ......extra bogate w szczegóły wydania  jak niektóre modele z Halińskiego raczej niepotrzebnie komplikują przeróbkę na depron -ale nie mówię że się nie da....

Dobrze też mieć oryginalny model kartonowy (jeśli robimy z jakiegoś wydawnictwa)  -wtedy skan można zrobić znacznie lepszy niż  "nie oficjalne" kopie na internecie .

 

Wykonie Piotra   korzystające w pełni z Małego Modelarza chyba jest pierwsze (a śledzę temat od dawna) więc jest chyba prekursorem jeśli chodzi o konwersje RC z tego wydawnictwa 

 

Sorry jeśli zaśmieciłem Piotrowi relacje   :) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nie gniewam Się  :)

temat jest fajny ale czasochłonny i trzeba go ulepszać i szukać rozwiązań które np pozwolą na wzmocnienie samej konstrukcji, rozplanowanie sprzętu rc itp. 
silnik np jest to stozek wylaminowany i oklejony „grafika” która wcześniej została wydrukowana, cylindry zaś to plastikowe rurki do elektryki o średnicy 18mm. Ale trzeba jescze go dopieścić. 

Plan był taki na ten samolot ze ma być prosto i w miarę szybko, ale jak każdy z nas wie nie zawsze się tak da. 
Jezeli się chce być zadowolony z modelu to trzeba w niego włożyć dużo pracy, inwencji twórczej co wielu z nas sprawia wielka przyjemność i chyba właśnie o to chodzi ? 

Mysle ze nie jest to łatwy projekt ale gorąco polecam wszystkim :)

 

2 godziny temu, Tomasz D. napisał:

wyważeniem - od waga. Model super, nie wpadłbym na taki pomysł, żeby budować z MM. Trzymam kciuki.

Raczej :P Ż

2 godziny temu, Tomasz D. napisał:

wyważeniem - od waga. Model super, nie wpadłbym na taki pomysł, żeby budować z MM. Trzymam kciuki.

Raczej :P Ż

Zapomniałem wcześniej dodać ze bardzo lubię flite test i do budowy PZLa inspiracja był moj pierwszy Skipper wiec wszystko klejone było klejem na gorąco :)

Link to comment
Share on other sites

Technologia upiększania modelu jest super bo malowanie depronu czy epp to tak sobie wychodzi ( choc modele sa piekne ) drukowanie na odpowiedznim papierze przez dobra laserowa drukarkę to tez techniczny problem, kibicuje autorowi jak do tej pory wygląda super ciekawi mnie jak poleci.

Link to comment
Share on other sites

Mnie tez, już nie mogę się doczekać :)

A9BA3D9D-30B7-4783-B85E-6091767FDC72.jpeg

230BFE6E-C7DD-43F5-BAA3-846E54C2DF05.jpeg

Tu widać wzmocnieni które idzie przez kadlub

Które jednocześnie jest mocowaniem serwa sw

DBCEA83E-488F-4ECA-98DD-24056FBFDA82.jpeg

B3E671BF-3803-49A8-A63D-1978B4920807.jpeg

D393B0AE-B803-4C5E-8C44-4F95ADCE431F.jpeg

A tu wysuwany powerbox do wymiany pakietu jednocześnie wzmacnia kontstrukcje, dzięki temu Rozwiązaniu nie trzeba było pruć poszycia, zobaczymy jak się sprawdzi

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.