Jump to content
japim

Savoia S.21

Recommended Posts

9 godzin temu, japim napisał:

Druk do sosny i balsy tak - ale pokrycie z depronu 3mm CA wypali.

Super glue z Pudzianem nie wypala depronu.

10 minut temu, robertus napisał:

Super glue z Pudzianem nie wypala depronu.

Nie wiem co masz na myśli a chyba był CA do depronu a może klej na gorąco ?

Klej na gorąco też roztapia depron. Tzn aby zdążyć przykleić dużą powierzchnię to musiałby być na prawdę gorący.

Pokrycie będzie klejone na polimer - umiem z tym klejem pracować i nigdy nie miałem żadnych problemów.

W ostateczności sięgnę po poliuretan.

CA będzie użyte do klejenia żeber to drewna (listwy sosnowe i balsowe natarcie).

13 godzin temu, Marek_Spy napisał:

Nie wiem co masz na myśli a chyba był CA do depronu a może klej na gorąco ?

Konkretnie taki CA nie topi depronu, u mnie jest w Mrówce

image.jpeg.0e4e8d787d4e93e58b5eba182ee504c7.jpeg

A widzee tego Pudziana a ja sie zastanawiam co za tajemnicza mikstura, Używałem do depronu polimer ma zaletę ze szybko łapie ale potem jest sztywny ii kruchy.

Marku - zgadzam się - polimer jest sztywny po wyschnięciu - ale to nie problem - jak poszycie przyklejone będzie do sztywnej struktury. Gdyby to było skrzydło w 100% depronowe to może bym miał wątpliwości.

Marku - zgadzam się - polimer jest sztywny po wyschnięciu - ale to nie problem - jak poszycie przyklejone będzie do sztywnej struktury. Gdyby to było skrzydło w 100% depronowe to może bym miał wątpliwości.
Zobaczymy w praktyce, mieszana konstrukcja bardzo mi się podoba bo można wręgi robić itp. czekam na ciąg dalszy i z czego drukujesz ?

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Zapewne z PLA bo z Pet-g miały by mniejszą sztywność.

Akurat z PLA. Ale konstrukcja modelu pozwala na wydruk z czegokolwiek.

Wydrukowałem kawałek skrzydła do Ki z Pet i nie podoba mi się, z PLA za to inna bajka. Gdybym miał robić model tą technologią co  Twoja Savoia to Pet by poszedł jedynie pod silnik i tyle. 

Jak wydrukowałem mocowanie telefonu do auta to niestety PLA się zdeformował.

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Mam wydrukowanego Goblina3D z PET - tą samą techniką i owszem - jest miękki. Ale za sprawą wklejonych wzmocnień sprawuje się świetnie.

I zaczęło sie żeberkowe szaleństwo.

IMG_20210106_153500.jpg

Post pod postem, bo człowiek siedzi sobie na kanapie (jak leń) a żeberka same się robią. 2godzinki i komplecik gotowy. Na drugiej drukarce jedno żebro mi sie odkleiło delikatnie i będzie drukowane od nowa.

20210106_172724.jpg

• Upvote 1

Ale przypał...

W czasie modelowania zawsze pamiętam aby dać zapas na tolerancje druku. Zazwyczaj wystarczy 0.15 - 0.2mm aby plastiki dobrze się składały bez konieczności wciskania albo szlifowania. Otwory też muszą być zawsze o kilka dziesiątych większe - bo inaczej pręty, wkręty itd będą wymagały kalibracji. W Curze jest nawet taka opcja - "horizontal expansion compensation" - która przeciwdziała temu zjawisku - ale z drugiej strony potrafi też napsuć trochę krwi.

I oczywiście zapomniałem aby otwory na tylny bagnet z rury węglowej 6mm zrobić na 6.5mm. Przedni jest OK a tylne otwory będę musiał wszystkie kalibrować - albo kupię rurę 5.5mm. Problemem nie są tylko żeberka - ale cały centropłat wydrukowany w 2 kawałkach. Nie wiem czy będę w stanie rozwiercić go na 6.1 - 6.2mm - czy przypadkiem PLA się nie przegrzeje i zawinie dookoła wiertła. Myślałem nad wierceniem na mokro albo z WD40. Szukam w domu wiertła 6.2mm - bo przy wierceniu wiertłem 6mm pręt wchodzi na bardzo duży wcisk i na bank nie będę w stanie przełożyć go przez 7 żeber...

:) Nic nie wierć ,weź opalareczkę i podgrzej delikatnie żeberko.... i wszystko ładnie wejdzie ...

• Dzięki 1

A może podgrzeję wiertło 6mm i trochę otwór "wytelepię" ?

Albo węgiel do zamrażarki.
W Ki tak łączyłem połówki centropłata. Ten mały dynks posiedział pół godziny w zamrażalniku i go wcisnąłem.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

1 metr węgla do zamrażarki? To musiałbym ją całą opróżnić wcześniej :P

Spróbuję z tym wierceniem na gorąco. Wiertła 6.2 nie mam - a na Alledrogo z dostawą kosztuje tyle co rura węglowa 5.5mm :)

W ostateczności mogę przedrukować wszystkie części na nowo - w sumie samo się robi i będzie taniej - bo zużyte PLA będzie tańsze od powyższych opcji.

Jak nie uda się rozwiercić to zostaje nowy druk.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.