Skocz do zawartości

Moje nowe hobby


Atomizer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tunel po prostu majstersztyk, wykonanie rewelacyjne!

 

Rozumiem, że pozwolenie na budowę posiadasz ;)

https://www.rp.pl/Nieruchomosci/311229973-Kiedy-tunel-foliowy-to-obiekt-budowlany---wyrok-NSA.html

 

Z ciekawości zapytam, czemu wybrałeś akurat drewno na budowę? Raczej mało jest tuneli o konstrukcji drewnianej, a z takiej jakości drewna to chyba nie widziałem jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, dariuszj napisał:

Z ciekawości zapytam, czemu wybrałeś akurat drewno na budowę? Raczej mało jest tuneli o konstrukcji drewnianej, a z takiej jakości drewna to chyba nie widziałem jeszcze.

Mało, sporo widziałem w internecie. Kiedyś jak byłem mały to tez mieliśmy tunel foliowy o konstrukcji drewnianej ale nie tak dopracowany materiał ?

A te z rurek to tak tu czasem wieje, że długo by nie postał...

Tunel foliowy – pozwolenie czy zgłoszenie?

Tunel foliowy jest urządzeniem rolniczym i ogrodniczym, które wydłuża sezon uprawy roślin od przedwiośnia do późnej jesieni. Jest to praktyczne i tanie rozwiązanie do zastosowania w przydomowych ogródkach przyspieszające wegetację upraw. Daje doskonałe efekty w uprawie warzyw ciepłolubnych, takich jak pomidory lub papryka. Czy na tunel foliowy wymaga pozwolenia na budowę? Przez długi czas sytuacja była dość niepewna, aż w końcu przy okazji rozpatrywania skargi kasacyjnej wypowiedział się w tej kwestii Naczelny Sąd Administracyjny.

Według jego wykładni, tunel foliowy ogrodniczy niebędący na stałe połączony z gruntem i nieposiadający wewnątrz instalacji nie jest budowlą, nie może być więc traktowany jako tymczasowy obiekt budowlany. Co za tym idzie prosty, często spotykany na działkach i w ogrodach, tunel foliowy nie wymaga pozwolenia czy zgłoszenia – do jego budowy nie potrzebujemy żadnej zgody czy pozwolenia, nie musimy też zgłaszać faktu jego postawienia. Jak podano w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11.10.2006 r. w sprawie II OSK 1099/05:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dariuszj napisał:

 

Dobrze, że masz prosty. Jak byś miał półokrągły na rurkach to musiałbyś się starać o pozwolenie ;)

A nie pamiętam gdzie ale gdzieś wyczytałem przed budową, że jak tunel foliowy ma powyżej 3m wysokości to należy go zgłosić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś miałem zestawienie kosztów i policzony materiał, każdy wkręt, zawias, kotwy...

Ale obawiam się że wykasowałem jak dobrze pamiętam bo nie mogłem patrzeć na to ?? , i zostały mi tylko zapisane wydatki w kalendarzu, które oczywiście mogę na nowo podliczyć jak znajdę czas.

Ale jak dziś miałbym kupić od kogoś sam materiał (świerk) wstępnie podsuszony i czterostronnie strugany to pewnie kosztowało by to ok 3tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna konstrukcja !

Pokazałem twoją konstrukcję żonie, no i mam nowe zadanie na ten rok.

Szkielet z drewna klejonego czy litego ?

Pytam dlatego że w ub. roku wykonałem takie coś.  Wszystko we własnym zakresie, od projektu po wykonanie.

Szkieletowa konstrukcja pokryta obustronnie płytą OSB 18mm, w środku wełna mineralna. Krawędziaki 9x9 klejone z desek. Klej Rakoll GXL 4Plus. Trochę czasu zeszło na klejenie krawędziaków ale są dużo mocniejsze od wykonanych z drewna litego.

 

c6e55380f11e766d.jpg

 

97302599e9e47f6e.jpg

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Atomizer napisał:

Także w 2020 roku żadnych warzyw nie kupowałem ze sklepu.

I to jest największy profit, bo nikt nie jest w stanie ocenić ile zdrowia sobie i bliskim uratowałeś od tej wszechobecnej chemii...

 

2 godziny temu, ahaweto napisał:

w ub. roku wykonałem takie coś.  Wszystko we własnym zakresie, od projektu po wykonanie.

Pogratulować Koledze.. Kolegom!

 

A co do celowości upraw "własnoręcznych", to polecam Kolegom obejrzeć (w całości), nie będziecie żałować... spacer.png

 

https://www.cda.pl/video/6329251a/vfilm

https://zobacz-film.pl/film/szabla-od-komendanta-1995/

https://vodplay.pl/szabla-od-komendanta-1995

 

zajawka..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, ahaweto napisał:

Bardzo fajna konstrukcja !

Pokazałem twoją konstrukcję żonie, no i mam nowe zadanie na ten rok.

Szkielet z drewna klejonego czy litego ?

Pytam dlatego że w ub. roku wykonałem takie coś.  Wszystko we własnym zakresie, od projektu po wykonanie.

Szkieletowa konstrukcja pokryta obustronnie płytą OSB 18mm, w środku wełna mineralna. Krawędziaki 9x9 klejone z desek. Klej Rakoll GXL 4Plus. Trochę czasu zeszło na klejenie krawędziaków ale są dużo mocniejsze od wykonanych z drewna litego.

 

c6e55380f11e766d.jpg

 

97302599e9e47f6e.jpg

 

A mi się marzy coś takiego wybudować jak modelarnia z prawdziwego zdarzenia...wcześniej garaż na auto lub wszystko w jednym budynku gospodarczym.

Ale koszty pewnie to ze 200tyś... Więc najpierw szukam sposobu jak tu zarobić takie pieniądze ???

Dłubanie w drewnie to moje zajęcie z racji wykształcenia "Technikum Technologii Drewna S. Meblarstwo" a no i , że miałem trochę materiału na stanie to zaprojektowałem i postawiłem domek dla siostrzenicy ?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, qpa napisał:

A co to za sprzęt tam wrasta? niva?

 

Jak byś mógł opisać technologie budowy swojej "szklarni" to byłbym wdzięczny.

 

Domek na wypasie :)

To maluch fiat 125, była szansa go uratować kilka lat temu ale obecnie się już nie nadaje. Nie jest mój wiec się nie dotykam?

Ale dziś to są chyba w cenie na chodzie i w miarę zadbane...

Technologię... Hmmmm powoli , po pierwsze to nie jest szklarnia, może za chwilę, najpierw domek.

Te co można kupić do 1000zł w markowych supermarketach to domki niewiele większe od budy dla psa ??

A moje założenie było takie , żeby i starsze dzieci mogły się w nim bawić zależnie od wzrostu co przedstawia rysunek z wymiarami , który dołączę i wstępny projekt 3D.

Aby postawić domek miałem 800zł do dyspozycji. Ostatecznie za cały projekt wyszło mnie 1200zł, w tym miałem swoje belki na szkielet i deski na pokrycie dachu, a musiałem kupić:

1. deski na obicie domku 350zł

2. Impregnat 362zł

3. Gont 167zł

4. Kątowniki 90zł

5. Zawiasy 34zł

6. Szkło hartowane na okna 30zł

7. inne drobne gwoździe, wałki do malowania, wkręty...

Jedna rzecz, którą bym zmienił stawiając kolejny domek to deski na zakładkę, a tu zrobiłem na półfelc. Na jesieni kiedy długie wilgotne dni to widać jak pracuje...

Domek wymiary.JPG

Projekt.jpg

Do budowy foliaka użyłem kantówki drewniane świerk o przekroju 70x70mm i 70x35mm, wstępnie wysuszone, czterostronnie strugane krawędzie frezowane (zaokrąglone), malowane 2 x lakierobejcą żywiczną stosowaną na zewnątrz.

To konstrukcja modułowa, która miała przyspieszyć sam montaż na miejscu docelowym tak jak przedstawiają poszczególne rys. bok 1/2/3

Boki skręcane ze sobą śrubami M8x80 o ile dobrze pamiętam. Oczywiście każdy łepek od śruby od zewnątrz jest wpuszczony w belkę aby nie uszkadzać folii.

Poszczególne moduły były skręcane na miejscu przy użyciu wkrętów ciesielskich różnej długości L-200mm i L-160mm z łbem talerzowym i stożkowym, zależnie od miejsca zastosowania.

Wiadomo, moduły przygotowałem sam wcześniej, potrzebna była pomoc jednej osoby aby zanieść i wbić kotwy i połączyć wszystko w całość.

Jak ziemia jest dość twarda, może być problem z wbiciem modułu razem z kotwami, dlatego trzeba rozmontować i wbijać pojedynczo, w związku z czym może być problem z ponownym złożeniem jak kotwa się w trakcie wbijania przesunie kilka cm, dlatego dziś bym robił to zupełnie inaczej.

Koszty... hmmmmm

Jak ktoś ma swój materiał to dobrze a jak nie to to musi się liczyć na wydatek ok. 3200zł same kantówki

farba ok 890zł

folia ok 648zł

kotwy 400zł

wkręty 300zł

zawiasy 60zł

kątowniki 45zł

inne ok 277zł

1.JPG

2.JPG

Bok 1 moduł.JPG

Bok 2 moduł.JPG

Bok 3 moduł środkowy.JPG

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profesjonalna dokumentacja i profesjonalne wykonanie.

Skorzystam z dokumentacji. Tunel będzie krótszy o trzy moduły ze względu na brak miejsca.

Kiedyś usłyszałem takie zdanie "stare chłopy a bawią się samolocikami" a tu proszę te "stare chłopy" w przerwie między lotami potrafią zrobić coś bardzo użytecznego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam zaangażowanie w dodatkowe hobby modelarzy. Pięknie, pracochłonnie wykonane tunele. Musicie mieć dużo czasu na łączenie kilku hobby i ewentualną pracę :)  Ja również zostałem "zobowiązany" przez żonę do budowy tunelu do uprawy warzyw. Teraz takie czasy ECO. Poszedłem na skróty i postawiłem takie coś . Koszt ok 1500 zł, wymiar 3x4 metry z możliwością rozbudowy modułowej po 2 m. Czas budowy -  dwa popołudnia :)  Żona zadowolona więc cel osiągnięty  :)   

tunel.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.